کاپ قاعدگی چیست ؟ سوال و جواب و نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی

 

تفاوت کاپ قاعدگی با محصولات بهداشتی معمولی چیست؟

کاپ قاعدگی قابل استفاده مجدد هستند و تا 10 سال دوام می آورند.برخلاف تامپون و پد ، یک کاپ قاعدگی در طول چرخه قاعدگی شما ترشحات را جذب نمی کند. با تشکر از کاپ قاعدگی ، آنها تهدیدی برای میکرو فلور طبیعی واژن نیستند.در مقایسه با تامپون ، کاپ قاعدگی داخل کاملاً نامرئی است (اگر درست وارد شده و اندازه آن درست باشد).

بدون شک ، کاپ قاعدگی مزایای زیادی دارند:

- آنها به دلیل ماندگاری طولانی ، سازگار با محیط زیست هستند

- با استفاده از کاپ قاعدگی ، خطر سندرم شوک سمی به طور قابل توجهی کمتر از تامپون است.

- سندرم شوک سمی یک عفونت نسبتاً نادر ، اما بسیار خطرناک برای بدن است که می تواند هنگام استفاده از محصولات بهداشتی در دوران قاعدگی رخ دهد.

- برخلاف تامپون ، هیچ امکان نشتی وجود ندارد ، کاپ قاعدگی هنگام حرکت (از جمله در هنگام ورزشهای فعال) جابجا نمی شود.

- کاپ قاعدگی بهداشتی است. کاپ قاعدگی از مواد ضد آلرژی ساخته شده اند که از تحریک و واکنش های آلرژیک جلوگیری می کنند.

- در مورد مزایای استفاده از کلاهک قاعدگی مطالب زیادی گفته شده است ، اما این محصول بهداشتی زنانه نیز دارای اشکالاتی است:

- قرار دادن کاپ قاعدگی کار ساده ای نیست و در بیشتر موارد شما باید مهارت پیدا کنید تا کاپ قاعدگی را وارد کرده و  سریعا خارج کنید.

- در صورت استفاده نادرست ، ممکن است جریان خون قاعدگی نشت کند.

- حتی اگر کاپ قاعدگی به درستی وارد شده باشد و خلا اجازه ندهد مایعات خارج شود ، در اولین باری که از این کاپ قاعدگی استفاده می کنید ، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید ، اما پس از چندین بار استفاده ، وجود کاپ قاعدگی احساس نمی شود.

- رعایت بهداشت هنگام گذاشتن و برداشتن . در خارج از خانه ، همیشه نمی توانید دستان خود را کاملاً بشویید یا کاپ قاعدگی را خالی کرده و بشویید ، که این مسئله باعث دردسر اضافی می شود.

- هزینه چنین محصول بهداشتی  بسیار بیشتر از تهیه تامپون و پد برای 1-2 دوره خواهد بود ، اما باید در نظر داشت که می توانید از کاپ قاعدگی  5-10 سال استفاده کنید ، که در نتیجه بسیار مقرون به صرفه تر از وسایل معمول خواهد بود.

 

کاپ قاعدگی

 

ویژگی های استفاده از کاپ قاعدگی

 - تولید کنندگان در دستورالعمل استفاده نشان می دهند که کاپ قاعدگی را  می توان به مدت 12 ساعت خارج نکرد ، با این حال توصیه می شود هر 4-5 ساعت یک بار آن را خارج کنید.

- بعد از هر بار خارج کردن ، کاپ قاعدگی را با آب و صابون بشویید.

- کاپ قاعدگی نیاز به ضدعفونی کردن بین چرخه های پریود دارد.

ما توصیه می کنیم علاوه بر این با متخصص زنان خود مشورت کنید یا از استفاده از کاپ قاعدگی در صورت زیر خودداری کنید:

 

- اگر شما به لاتکس یا لاستیک حساسیت دارید (در این مورد ، کاپ قاعدگی ساخته شده از سیلیکون پزشکی را انتخاب کنید - ضد حساسیت است)

- در شما افتادگی رحم و اندام های لگن تشخیص داده شده است.

- شما از داروهای ضد بارداری داخل رحمی استفاده می کنید.

- اخیراً تحت عمل جراحی زنان قرار گرفته اید.

- اخیراً  زایمان داشته اید.

- اگر عفونت واژن دارید.

 

کاپ قاعدگی

 

33 سوال پر تکرار در باره کاپ قاعدگی و نحوه استفاده از فنجان یا کاپ قاعدگی

1-کاپ قاعدگی چیست؟ 

کاپ قاعدگی یک محصول بهداشتی زنانه مدرن است که از سیلیکون پزشکی ، لاتکس یا الاستومر ترموپلاستیک ساخته شده است. برای استفاده در دوران قاعدگی در نظر گرفته شده است. تمام ترشحات دهانه رحم در طی چرخه قاعدگی در چنین کاسه ای جمع می شود. به طور معمول ، کاسه ای به شکل زنگوله است ، و برای قرار دادن در واژن در نظر گرفته شده است. دارای یک لبه انعطاف پذیر و محکم ، دریچه های کوچک در زیر ، و یک حلقه در پایین آن است تا برداشت آن آسان تر شود.

عمولاً کاپ قاعدگی از سیلیکون پزشکی ساخته می شوند که برای مناطق صمیمی بی ضرر است. یک کاپ قاعدگی ، مانند پد یا تامپون ، محافظت قابل اطمینان در برابر نشت را ایجاد می کند ، و همچنین یک راه حل اقتصادی است زیرا از کاپ قاعدگی می توانید چندین سال پشت سر هم استفاده کنید.

 

2-کاپ قاعدگی چگونه کار می کند؟

کاپ قاعدگی برای محافظت در دوران قاعدگی در داخل واژن قرار می گیرد. جذب نمی کند اما ترشحات را جمع می کند و حفظ می کند. در صورت لزوم می توان کاپ قاعدگی را برای تخلیه دوره ای خارج کرد (به طور متوسط ​​کاپ قاعدگی را می توان بدون خارج کردن به مدت 8-12 ساعت استفاده کرد)

 

3- آیا کاپ قاعدگی هنگام استفاده احساس می شود؟

کاپ قاعدگی دارای شکل بسیار ظریف  است. آنها به راحتی وارد واژن می شوند و از خارج دیده نمی شوند ، حتی یک رشته وجود ندارد. با قرار دادن و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی ، هیچ کس نمی داند که شما از آن استفاده می کنید.

 

4-آیا دختر باکره می تواند از کاپ قاعدگی استفاده کند؟

خیر.کاپ قاعدگی کاملا وارد کانال واژن می شود و در حین استفاده از آن، پرده بکارت دچار تغییر شکل و آسیب می شود. بنابراین خطر آسیب دیدن پرده بکارت با فنجان قاعدگی وجود دارد.

 

5- آیا کاپ قاعدگی بوی نامطبوع ایجاد می کند؟

کاپ قاعدگی ترشحات را از داخل بدن جمع می کنند. فقط هنگامی که خون قاعدگی در معرض هوا قرار می گیرد می تواند بو ایجاد کند. کاپ قاعدگی ، برخلاف پد و تامپون ، مانع ایجاد بو می شوند.

 

6- آیا کاپ قاعدگی برای جریان شدید خونریزی مناسب است؟

کاپ قاعدگی در اندازه ها ، طرح ها و حجم های مختلف متناسب با هر نوع جریان قاعدگی از سبک تا سنگین موجود است. کاپ قاعدگی از محافظت  قابل اطمینانی برخوردار هستند و جایگزین مناسبی برای سایر محصولات بهداشت صمیمی زنانه هستند.

 

7- چه مدت می توانید کاپ قاعدگی را استفاده کنید؟

کاپ قاعدگی را می توان تا 12 ساعت در داخل واژن قرار داد. پس از آن ، باید کاپ قاعدگی را بشویید و بلافاصله می توانید دوباره آن را وارد کنید.اگر خونریزی شدید دارید ، ممکن است لازم باشد زودتر کاپ قاعدگی را خالی کنید.

 

8- هر چند وقت یکبار باید ظرف خالی شود؟

هر کس حجم متفاوتی از ترشحات دارد ، بنابراین کاپ قاعدگی هر کس با سرعت متفاوتی پر می شود. بعد از 1-2 چرخه با یک کاپ قاعدگی ، خواهید فهمید که یک کاپ قاعدگی در هر روز از چرخه چند ساعت برای شما کافی است.حداکثر زمان  12 ساعت است. یعنی حتماً کاپ قاعدگی را صبح و عصر ، 2 بار در روز بشویید.

 

9- آیا کاپ قاعدگی مقرون به صرفه هستند؟

کاپ قاعدگی یکی از مقرون به صرفه ترین محصولات بهداشت صمیمی زنان است. آنها قابل استفاده مجدد هستند ، بسیاری از مدل ها از یک سال تا چند سال قابل استفاده هستند. فقط کافی است سرمایه گذاری اولیه در یک کاپ قاعدگی (متوسط ​​15-75 دلار) را با هزینه پد و تامپون یکبار مصرف مقایسه کنید و می توانید صدها دلار پس انداز کنید.

 

10-  آیا کاپ قاعدگی یکبار مصرف وجود دارد؟

بله. مارک Softcup کاپ قاعدگی یکبار مصرف تولید می کند. محافظ های  یکبار مصرف در بسته های چندتایی فروخته می شوند و می توان آنها را پس از یک بار استفاده یا پس از یک دوره قاعدگی دور انداخت.

 

کاپ قاعدگی

11- چرا من هرگز در مورد کاپ قاعدگی چیزی نشنیده ام؟

کاپ قاعدگی از دهه ها قبل وجود داشته  ، اما اکنون با کشف زنان برای فواید آنها ، محبوبیت کاپ قاعدگی بیشتر شده است. در سال های اخیر ، تولید کنندگان بیشتری به سمت تولید کاپ قاعدگی رفته اند و بازار در پاسخ به تقاضای بی سابقه این محصول با کیفیت ، پایدار و اقتصادی به سرعت در حال رشد است.

 

12- آیا مارک ها ، مدل ها ، انواع و اندازه های کاپ قاعدگی زیاد است؟

امروزه مدل های زیادی از کاپ قاعدگی موجود است. صدها مارک کاپ قاعدگی در سراسر جهان تولید و فروخته می شود. هر مارک ویژگی های مختلف ، طرح های منحصر به فرد ، اندازه ها و گزینه های مختلفی را ارائه می دهد که می تواند نیازهای منحصر به فرد هر زنی را برآورده کند.

 

13- چگونه می توانم از کاپ قاعدگی خود در توالت عمومی استفاده کنم؟

- هیچ مانعی وجود ندارد ، هیچ مشکلی وجود ندارد. اگر چیزی برای شستشوی کاپ وجود ندارد ، می توانید آن را با دستمال توالت یا دستمال مرطوب پاک کنید. در چنین دوره ای تهیه نسخه اضافی کاپ قاعدگی با خود بسیار راحت تر است ، که به شما امکان می دهد در صورت لزوم در توالت عمومی آنها را به سادگی تغییر دهید.

 

14- آیا یک هفته پس از زایمان می توانم از کاپ قاعدگی خود استفاده کنم؟

- نه حداقل 6 ماه پس از زایمان می توانید از چنین محصول بهداشتی استفاده کنید.

 

15-چگونه اندازه را انتخاب کنیم؟

شما باید اندازه را براساس فراوانی ترشحات ، محل دهانه رحم و داده های فیزیکی انتخاب کنید.به تعیین حرف و عدد اندازه توجه نکنید - اندازه L در مارک های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد.

 

16- چگونه می توان ازطول دهانه رحم مطلع شد؟

PHpZGQzQ8v4T12knGr3CaqfK2LqTKPkS.jpg

17- آیا می توانم با کاپ قاعدگی ورزش کنم؟

کاپ های قاعدگی برای ورزش بسیار مناسب است. فراموش خواهید کرد که قاعدگی دارید ، کاپ را احساس نخواهید کرد و به طور قابل اعتماد ترشحات را در هنگام فعالیت های زیاد جمع می کند - رقص ، شنا ، دویدن ، یوگا و سایر فعالیت ها.

 

18- آیا می توانم از کاپ قاعدگی در شب استفاده کنم؟

از کاپ قاعدگی می توان در شب استفاده کرد. این کاپ قاعدگی می تواند تا 12 ساعت داخل واژن باشد ، بنابراین می توانید کل شب را راحت بخوابید.

 

19- من نمی توانم از تامپون استفاده کنم ، آیا کاپ قاعدگی برای من مفید است؟

برای بسیاری از زنان ، بزرگترین ناراحتی ناشی از تامپون خشکی است که  تامپون ایجاد می کند. تامپون ها رطوبت طبیعی واژن را جذب می کنند و باعث می شود که وارد کردن و خارج شدن آن ناراحت کننده باشد. با کاپ قاعدگی راحت تر خواهد بود .

 

نحوه استفاده از فنجان یا کاپ قاعدگی

نحوه استفاده از فنجان یا کاپ قاعدگی

20- چگونه کاپ قاعدگی را استفاده کنیم؟

کاپ قاعدگی رول می شود. می توانید دستورالعمل های کامل برای استفاده کاپ قاعدگی را در عکس بالا ببینید .روش های مختلف را برای جمع کردن کاپ قاعدگی امتحان کنید تا کاپ قاعدگی ای که برای شما مناسب است پیدا کنید.

 

21- چگونه کاپ قاعدگی را خارج کنیم؟

برای از بین بردن اثر "ساکشن کاپ" که هنگامی که کاپ کاملاً در دیواره های واژن قرار می گیرد ایجاد می شود ، بسیار مهم است که  کاپ قاعدگی را یکدفعه بیرون  نکشید.برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی ، باید کف کاپ قاعدگی را فشار دهید و به آرامی و با چرخش ، آن را به سمت پایین حرکت دهید.

 

22- چگونه می توان فهمید که کاپ قاعدگی به درستی وارد شده است؟

کاپ قاعدگی ای که به درستی وارد شده نشت را از بین می برد و  دیده نمی شود. اگر کاپ را احساس کردید یا نشتی مشاهده کردید ، روش دیگری را برای قرار دادن کاپ امتحان کنید تا راهی پیدا کنید که متناسب  بدن شما باشد.

 

23- چگونه دم کاپ قاعدگی را اصلاح کنیم؟

می توانید دم را به دلخواه کوتاه کنید. اگر کاپ قاعدگی داخل واژن به راحتی نشسته و دم مانعی برای شما ایجاد نمی کند ، نیازی به قطع آن نیست.اگر بعد از چندین روز استفاده از کاپ قاعدگی ، وقتی کاملا یاد گرفتید چگونه آن را وارد کنید و بیرون بیاورید ، دم کاپ قاعدگی مزاحم است، می توانید آن را کوتاه کنید.با چند میلی متر کوتاه کردن را شروع کنید تا زیاد بریده نشود ، در غیر این صورت ممکن است خیلی کوتاه باشد. اما اگر می فهمید که اصلاً به دم کاپ قاعدگی احتیاج ندارید ، می توانید آن را کاملاً قطع کنید.فقط در صورتی که کاپ قاعدگی در دستان شما باشد ، نه در واژن ، می توانید دم را قطع کنید.

 

24- چگونه کاپ قاعدگی را تمیز کنم؟

در دوران قاعدگی کافی است قبل از قرار دادن مجدد کاپ را با آب و صابون بشویید. از صابون ملایم ، بدون بو و نه ضد باکتری استفاده کنید. صابون ایده آل برای بهداشت ناحیه خصوصی. بعد   از اتمام پریود  ، کاپ را ضد عفونی کنید . برای این کار می توانید کاپ قاعدگی را بجوشانید (در قابلمه یا مایکروویو) یا از ضد عفونی کننده های مخصوص کاپ قاعدگی  استفاده کنید.

 

25- آیا می توان از روان کننده ها استفاده کرد؟

برای قرار دادن راحت تر کاپ قاعدگی می توانید از روان کننده بر پایه آب استفاده کنید.


26- آیا می توانم با وجود کاپ قاعدگی، رابطه جنسی داشته باشم؟

خیر، رابطه جنسی همراه با دخول   با وجود کاپ قاعدگی امکان پذیر نیست.

 

26- اگر آیودی دارید می توانید از فنجان قاعدگی استفاده کنید؟

هنگام برداشتن کاپ قاعدگی باید مراقب باشید. برای راحتی کار می توانید از پزشک خود بخواهید که نخ های آیودی را کوتاه کند.

 

27- آیا کاپ قاعدگی باعث برفک زدن واژن می شود؟

کاپ قاعدگی به میکرو فلور واژن آسیب نمی رساند و برفک ایجاد نمی کند.بسیاری از زنان توجه دارند که پس از تعویض کاپ قاعدگی ، برفک دیگر آنها را آزار نمی دهد.مهم است که بدانید عوامل زیادی می توانند در بروز برفک تأثیر بگذارند: تغییرات رژیم غذایی ، استفاده از آنتی بیوتیک ، استرس ، تغییر شریک جنسی و غیره همچنین ، محصولات بهداشتی (ژل و دستمال مرطوب) در صورت عدم مطابقت با pH واژن ، می توانند برفک را تحریک کنند.

 

28- نمی توانم فنجان قاعدگی را درست استفاده کنم؟

بعضی اوقات یادگیری نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی زمان می برد.اگر نمی توانید کاپ قاعدگی را در واژن قرار دهید ، مهمترین چیز این است که آرام باشید! اگر عضلات تنش داشته باشند ، قرار دادن فنجان قاعدگی بسیار دشوارتر است.روش های مختلف برای جمع کردن کاپ قاعدگی و موقعیت های مختلف برای قرار دادن (نشستن روی توالت ، چمباتمه زدن ، یا ایستادن با یک پا روی تکیه گاه) را امتحان کنید.

 

29- کاپ قاعدگی در حال نشت است!

نشت زمانی رخ می دهد که کاپ به درستی وارد نشده یا در داخل واژن باز نشده باشد.روش های مختلف برای جمع کردن کاپ قاعدگی و موقعیت های مختلف برای قرار دادن (نشستن روی توالت ، چمباتمه زدن ، یا ایستادن با یک پا روی تکیه گاه) را امتحان کنید.

 

30- کاپ قاعدگی بالا می رود / کم می نشیند

این کاپ بسته به ساختار و محل دهانه رحم ، بالا یا پایین می نشیند.کاپ قاعدگی برای همه متفاوت است.اگر احساس ناراحتی می کنید ، ممکن است به یک کاپ بلندتر / کوتاه تر نیاز داشته باشید.

 

31- کاپ قاعدگی داخل واژن گیر کرده است

اگر به نظر می رسد کاپ قاعدگی گیر کرده است ، آرام باشید. کاملاً می توانید کاپ را بیرون بیاورید. مهم است که تا آنجا که ممکن است شل شوید و عجله نکنید و وقتی وحشت می کنید ، عضلات منقبض می شوند ، بیش از حد فشار می آورید و هیچ اتفاقی نمی افتد.سعی کنید روی توالت بنشینید و همانطور که هست ، به پایین فشار دهید. با این کار کاپ قاعدگی کمی پایین می آید.و اکنون مهم است که هوا را در داخل کاپ قاعدگی وارد کنید تا اثر "مکش کاپ" را بشکند. دو راه برای این کار وجود دارد:

پایین کاپ قاعدگی را به شدت فشار دهید و به آرامی ، با تاب دادن (در یک زیگزاگ) ، کاپ قاعدگی را بیرون بیاورید.

انگشت خود را در کنار کاپ قاعدگی قرار داده و کمی به سمت داخل فشار دهید. نگه دارید و کاپ قاعدگی (نیمه تا شده) را بیرون بیاورید.

 

32-  آیا هنگام ادرار یا مدفوع باید کاپ را خارج کرده باشم؟

خیر، کاپ قاعدگی درون واژن قرار می گیرد و کانال واژن از مجرای ادرار و مدفوع کاملا جداست، هیچ مشکلی برای استفاده از کاپ هنگام ادرار یا مدفوع نیست.

 

33-آیا کاپ قاعدگی راحت هستند؟

کاپ قاعدگی در زمینه بهداشت خصوصی زنان یک گزینه بسیار راحت محسوب می شوند. با این حال ، مبتدیان می توانند ناراحتی را تجربه کنند ، به عنوان مثال ، اگر کاپ به درستی به واژن وارد نشود ، یا اگر اندازه یا طرح اشتباه برای زن خاصی انتخاب نشده باشد احساس ناراحتی می کنند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید