علت ریزش مو


مو در همه‌جای بدن انسان بجز کف دست و کف پا رشد می‌کند اما بسیاری از آنها آنقدر نازک هستند که تقریبا نامرئی هستند. مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است که در فولیکول‌های مو در لایه بیرونی پوست تولید می‌شوند. زمانی که فولیکول‌ها سلول‌های جدید مو را تولید می‌کنند، سلول‌های قدیمی از طریق سطح پوست با نرخ حدود شش اینچ در سال خارج می‌شوند. پس تار مویی که ما می‌بینیم در واقع یک رشته از سلول‌های کراتین مرده است. هر فرد بالغ به طور متوسط 100.000 تا 150.000 تار مود دارد و روزانه حدود 100تای آن ریزش می‌کند؛ پیدا کردن چند تار مو در بروس موی سر خود الزاما نگران‌کننده نیست.
در هر زمان حدود 90% از موی روی پوست سر فرد در حال رشد است. هر فولیکول چرخه حیات خودش را دارد که می‌تواند تحت تاثیر سن، بیماری و طیف گسترده‌ای از عوامل دیگر قرار گیرد. این چرخه حیات به سه مرحله تقسیم می‌شود:
• آناژن -- رشد فعال مو که بین 2 تا 6 سال به طول می‌انجامد
• کاتاژن -- رشد انتقال مو که 2 تا 3 هفته طول می‌کشد
• تلوژن -- فاز استراحت که حدود دو تا سه ماه طول می‌کشد؛ در پایان فاز استراحت مو می‌افتد و یک موی جدید جایگزین آن می‌شود و چرخه عمر رشد مو دوباره آغاز می‌شود.
با افزایش سن نرخ رشد مو کند می‌شود.
انواع مختلفی از ریزش مو که آلوپسی نیز نامیده می‌شود وجود دارد:
• آلوپسی انولوسیون یک بیماری طبیعی است که مو به تدریج با افزایش سن نازک می‌شود. فولیکول‌های بیشتری وارد فاز استراحت می‌شوند و تعداد مو‌های باقی‌مانده کمتر شده و موها کوتاهتر می‌شوند.

در سیارک بخوانیم: ۱۲ماسک خانگی تقویت کننده مو

روش های جلوگیری از بوجود آمدن موخوره

باورهایی اشتباه در مورد ریزش مو و واقعیاتی که باید در این باره بدانید

• آلوپسی آندروژنیک یک بیماری ژنتیکی است که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مردان مبتلا به این بیماری که به نام طاسی الگوی مردانه شناخته می‌شود از ریزش مو در نوجوانی یا اوایل 20 سالگی رنج می‌برند. مشخصه‌های آن عقب رفتن خط مو و ناپدید شدن تدریجی مو از فرق سر و تاج پیشانی است. زنان مبتلا به این بیماری که به نام طاسی الگوی زنانه شناخته می‌شود تا قبل از 40 سالگی نازک شدن قابل توجهی در موهای خود تجربه نمی‌کنند. زنان نازک شدن مو در کل سر را تجربه می‌کنند و شدت ریزش مو در پیشانی بیشتر است.
آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه‌ای) اغلب به شکل ناگهانی شروع می‌شود و منجر به کچلی تکه‌ای در کودکان و نوجوانان می‌شود. این وضعیت ممکن است به طاسی کامل (آلوپسی توتال) منجر شود. اما در حدود 90% از افراد مبتلا به این بیماری در عرض چند سال شاهد بازگشت موهای خود خواهند بود.
• آلوپسی یونیورسال (طاسی سرتاسری) منجر به ریزش تمامی موهای بدن شامل ابرو، مژه و موهای ناحیه تناسلی می‌شود.
• تریکوتیلومانیا (اختلال کندن مو)، اغلب در کودکان دیده می‌شود و یک اختلال روانی است که فرد موهای خودش را می‌کشد.
• تلوژن افوویوم (پوسته سر) یک نوع نازک شدن مو در پوست سر است که بخاطر تغییرات در چرخه رشد مو رخ می‌دهد. تعداد زیادی از موها همزمان وارد فاز استراحت می‌شوند که باعث ریزش مو و نازک‌شدن متعاقب آن شود.
آلوپسی اسکاری (ریزش مو در اثر زخم) منجر به ریزش دائمی مو می‌شود. بیماریهای التهابی پوست (سلولیت، فولیکولیت، آکنه)، و سایر اختلالات پوستی (مانند برخی از انواع لوپوس و لیکن‌پلانوس) اغلب منجر به ایجاد زخم‌هایی می‌شوند که باعث می‌شود توانایی بازسازی مو از بین برود. شانه‌ داغ و موهای بیش از حد محکم بافته شده و کشیده شده نیز می‌تواند منجر به ریزش دائمی مو شود.

در سیارک بخوانیم: فواید انگور برای مو 

۸ روش برای مراقبت از موهای رنگ شده

چه چیزی باعث ریزش مو می‌شود؟

پزشک‌ها نمی‌دانند که چرا برخی از فولیکول‌های دوره رشد کوتاه‌تری نسبت به سایر فولیکول‌ها دارند. با این حال چندین علت که می‌توانند ریزش مو را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:
• هورمون‌ها، مانند سطوح غیرطبیعی آندروژن (هورمون‌های مردانه که به طور معمول در بدن زن و مرد تولید می‌شود)
• ژن‌ها، ژن‌های والدین (هم پدر و هم مادر) می‌تواند بر مستعد بودن فرد برای ابتلا به طاسی الگوی مردانه یا زنانه تاثیرگذار باشد.
• استرس، بیماری و زایمان می‌تواند منجر به ریزش موقت مو شود. عفونت قارچی نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود.
• داروها، داروهایی مانند داروهای شیمی‌درمانی که جهت درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند، رقیق‌کننده‌های خون، مسدود‌کننده‌های آدرنرژیک بتا که برای کنترل فشار خون استفاده می‌شوند و قرص‌های ضدبارداری می‌توانند منجر به ریزش موقت مو شوند.
• سوختگی، جراحت و اشعه ایکس نیز می‌تواند منجر به ریزش موقت مو شود. در چنین مواردی معمولا پس از بهبودی جراحت یا سوختگی رشد طبیعی مو از سر گرفته می‌شود مگر اینکه یک اسکار (جای زخم) ایجاد شود. در این صورت مو دیگر هرگز مجددا رشد نخواهد کرد.
• بیماری خودایمنی نیز می‌تواند منجر به آلوپسی آره‌آتا شود. در آلوپسی آره‌آتا سیستم ایمنی به دلایل نامعلومی فعال شده و فولیکول‌های مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در اکثر افراد مبتلا به آلوپسی آره‌آتا مو مجددا رشد می‌کند، اگرچه ممکن است به طور موقت بسیار نازک و روشن‌ باشد و پس از مدتی به ضخامت و رنگ اولیه برمی‌گردد.
• شیوه‌های آرایشی، مانند استفاده بیش از حد از شامپو، پرم (فر شش ماهه)، رنگ مو و سشوار می‌تواند منجر به ضعیف شدند و شکنندگی مو شود و در نتیجه موها بسیار نازک می‌شوند. استفاده از گل‌تومویی‌های سفت، بیگودی، و فر کردن مو نیز می‌تواند منجر به آسیب و شکستن مو شود. با این حال این موارد منجر به طاسی نمی‌شوند. در بسیاری از موارد اگر منبع مشکل از بین برود رشد مو به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. البته آسیب شدید به مو یا پوست سر گاهی اوقات باعث طاسی منطقه‌ای دائمی می‌شود.
• مشکلات پزشکی. بیماری‌های تیروئید، لوپوس، دیابت، کمبود آهن، اختلالات خوردن و کم‌خونی می‌توانند منجر به ریزش مو شوند. در بیشتر مواقع زمانی که بیماری درمان شود رشد مو به حالت طبیعی برمی‌گردد مگر اینکه اسکارهایی به شکل برخی از انواع لوپوس، لیکن‌پلان یا اختلالات فولیکولی باقی بماند.
• رژیم غذایی. رژیم غذایی با پروتئین کم و یا رژیم‌های با محدودیت شدید کالری نیز می‌توانند منجر به ریزش موقت مو شوند.

در سیارک بخوانیم: 

درمان شوره سر در فصل زمستان

خواص روغن آرگان برای پوست و مو

مراقبت‌های لازم بعد از کاشت مو

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید