حقایقی از فیلم فهرست شیندلر که نمی دانید

فیلم فهرست شیندلر

امسال 25 سال از زمان پخش فیلم "فهرست شیندلر" میگذرد. فیلم بر اساس کتاب توماس کنیلی به نام "شیندلرز آرک"، و بر اساس واقعیت، تهیه شده است. اسکار شیندلر واقعی، صنعتگری آلمانی بود که برای کارخانه خود از نیروی کار زندانی های یهود استفاده می کرد و در نتیجه با این کار خود زندگی  1200 یهودی را از مرگ نجات داد.

فهرست شیندلر گرانترین فیلم سیاه و سفید تا به امروز می باشد. در سال 1993 بودجه فیلم 25 میلیون دلار بود. و در عین حال، این فیلم تبدیل به تجاری ترین و موفقیت آمیزترین فیلم در میان تمام فیلم های سیاه و سفید با فروش جهانی در سینمای جهان به مبلغ 321 میلیون دلار شد.

با وجود موفقیت فوق العاده ی فیلم، به گفته کارگردان فیلم اسپیلبرگ، او احساس کرد که حق ندارد با درآمد کسب شده از فروش این فیلم ثروتمند شود، به نظر او این پول بوی خون می داد.در عوض، اسپیلبرگ با این درآمد بنیادی که هدفش حفظ شواهد کتبی و فیزیکی نسل کشی جنگ جهانی دوم بود را بنا نهاد. تا به امروز،این بنیاد حدودا 52000 گواهی و سند گرفته شده از شاهدان این رویدادها را جمع آوری و نگهداری می کند.

فیلم فهرست شیندلر
نقد کتاب  توماس کنیلی در سال 1982 به دست اسپیلبرگ رسید. او بلافاصله حقوق مربوط به تهیه فیلم از روی کتاب را خریداری کرد اما جرأت نداشت فیلم را بسازد.موضوع کتاب بسیار جدی بود و در آن زمان کارگردان برای ساختن فیلم آماده نبود. اسپیلبرگ ده سال تلاش کرد تا همکاران خود را متقاعد کند تا این کار را انجام دهند. در ابتدا او به سیدنی پولاک پیشنهاد داد اما او خودداری کرد.با رومن پولانسکی در باره ساخت فیلم صحبت کرد اما  پولانسکی هم نپذیرفت.

با وجود این واقعیت که اسپیلبرگ مطمئن بود، چنین فیلم هایی باید توسط یک مدیر یهودی تهیه شود و بسیار علاقه مند به این پروژه بود اما اسپیلبرگ  باز هم آمادگی ساخت فیلم را نداشت و به مارتین اسکورسیزی برای ساخت فیلم پیشنهاد داد .در آن زمان اسکورسیزی در حال تهیه فیلم Cape Fear تنگه وحشت بود برای همین با گذشت زمان، استیون اسپیلبرگ خود را برای فیلمبرداری از فیلم فهرست شیندلر آماده کرد.

اسپیلبرگ در آن زمان در حال تهیه فیلم پارک ژوراسیک بود. با همکاری استودیوی  فیلمبرداری، آنها تصمیم گرفتند ابتدا "پارک ژوراسیک" را متوقف کنند، و بعد از فهرست "Schindler's List" به ادامه ساخت پارک ژوراسیک بپردازند اما بعدا تصمیم آنها تغییر کرد و  قرار شد هر دو فیلم را بصورت موازی فیلمبرداری کنند،  کار ساده ای نبود، اسپیلبرگ، مجبور بود 2-3 بار در هفته برای تایید بعضی از فریم های فیلم برداری ، ارتباطات ماهواره ای از کالیفرنیای شمالی را سازماندهی کند. اسپیلبرگ به این خاطر بسیار عصبانی بود و به گفته خودش "من باید ساخت این 2 فیلم را بصورت موازی جلو می بردم و همه چیز با خشم و ناراحتی پیش می رفت.

فیلم فهرست شیندلر

برای اولین بار استیون اسپیلبرگ سعی کرد فیلم را در دهه 1960 بسازد.

مدتها قبل از اینکه اسپیلبرگ فیلمش را بسازد. توماس کنیلی کتابش را براساس واقعیتی که فردی به نام لئو پولد برایش تعریف کرده بود نوشت.شروع تمام این رویدادها در واقع با لئوپولد با نام واقعی Poldek Pfefferberg، مالک فروشگاهی بود که کالاهای چرمی را به فروش می رساند. یکی از مشتریان او، توماس کنیلی نویسنده بود، لئوپولد که خودش یکی از افراد نجات یافته ی فهرست شیندلر بود، داستان زندگی خود را برای کنیلی نویسنده و در حقیقت  به گونه ای برای  قدردانی از نجات دهنده اش (اسکار شیندلر واقعی) بازگو کرد.

فیلم فهرست شیندلر

لیام نیسون به عنوان اسکار شیندلر

در اوایل دهه 1960 "ماروین گش"  از استودیوی مترو گلدن مایر از فروشگاه لئوپولد بازدید کرد و  از او خواست تا با او ملاقات کند. مالک فروشگاه به استودیوی مترو گلدوین مایر MGM رفت  ماروین Ghosh برای این داستان پرنفوذ تصمیم به ساختن یک فیلم گرفت و  حتی یک فیلمنامه نویس  به نام  هوارد کچ،  که یکی از نویسندگان  فیلم"کازابلانکا"  بود را در نظر گرفت. اما به دلایلی این پروژه متوقف شد و به هیچ وجه پیشرفتی نکرد. دو سال پس از آن بود که لئوپولد با کنیلی ملاقات کرد.

فیلم فهرست شیندلر

دختر در لباس قرمز واقعا وجود داشته است.

در این فیلم کاملا سیاه و سفید، تنها یک قسمت رنگی وجود دارد . شیندلر از بالای تپه در حال تماشای هرج و مرجی که در شهر اتفاق می افتد است و یک دختر کوچک را در لباس قرمز میبیند.


روما لیگوکا، که در سال 1938 در کراکوف متولد شد و رمان "دختری با لباس قرمز" را با الهام از دختر قرمز پوش فیلم فهرست شیندلر در سال 2002 منتشر کرد، می گوید که دختر قرمز پوش این فیلم، نمایش همه کودکانی است که توسط نازی ها کشته شده اند. تنها در لهستان بیش از یک و نیم میلیون کودک کشته شدند. "تجربه دختر قرمز پوش فیلم و تجربه شخصی من در طول سال های جنگ دقیقا یکسان است.تنها تفاوت این است که من زنده ام. "

فیلم فهرست شیندلر

او می گوید: رنگ های روشن به او کمک می کنند تا از واقعیت وحشتناک فرار کند.رنگ های روشن یادآور سال های ابتدایی زندگی او، درمحله یهودی نشین، و سپس در خانواده ای که خود را از آلمانی ها پنهان می کردنداست، روما میگوید. "من اسباب بازی نداشتم و حداقل به چند رنگ نیاز داشتم تا خودم را از دنیای خاکستری و ناامید دور کنم. بنابراین وقتی همه چیز خیلی بد بود، از لباس های روشن به عنوان یک نوع سپر برای فرار از واقعیت استفاده می کردم. "

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید