10 فیلم برتر "آکیرا کوروساوا" از نظر خود کارگردان

 آکیرا کوروساوا

 

آکیرا کوروساوا به افسانه ای در سینمای جهان و مشهورترین کارگردان ژاپنی تبدیل شده است. او آرزو داشت که یک هنرمند شود ، اما نتوانست به دانشگاه برود و پس از آن سینما را زندگی خود خواند و فهمید: اگر ناگهان عاشق حرفه خود شود ، به راحتی آرزو  ناپدید می شود. بسیاری از  فیلمهای کوروساوا  به شاهکارهای واقعی تبدیل شده اند ، اما در میان  فیلمهای کروساوا  فیلم هایی وجود داشت که  کوروساوا  ، آنها را اصلی ترین فیلم ها در سرنوشت کارگردانی خود می دانست.

بهترین فیلم های کوروساوا
فیلم افسانه جودو ، 1943

 آکیرا کوروساوا

فیلم افسانه جودو کوروساوا

 

این اولین کار مستقل  آکیرا کوروساوا  در سینما بود ، در حالی که او نه تنها به عنوان کارگردان بلکه فیلمنامه را نیز براساس رمان تومیتا تسونژیرو نوشت. این فیلم با وجود اینکه بدون اطلاع کارگردان ، به شدت سانسور شد ، مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و در نتیجه افسانه ی جودو با 250 دقیقه زمان اکران  برش خورد. تنها پس از برش و درخواست دادخواست از بازیگر دنجیرو اوکوچی ، که نقش اصلی را بازی کرد ، تصویر بر روی صفحه نمایش منتشر شد.

 

فیلم راشومون ، 1950

 آکیرا کوروساوا

بهترین فیلم های کروساوا

این  فیلم کوروساوا  که براساس داستانهای کوتاه آکوتاگاوا ریونوسوکه ساخته شده ، آکیرا کوروساوا را به شهرت جهانی رساند. او در باکس آفیس پرفروش نشد ، اما منتقدانی را که توجهشان را به تکنیک خارق العاده کارگردانی جلب کردند ، به دست آورد: داستان مشابه از چهار دیدگاه مختلف نشان داده شد. این فیلم  آکیرا کوروساوا  جایزه اصلی جشنواره فیلم ونیز را به دست آورد ، دو نامزدی اسکار و یک جایزه افتخاری بهترین فیلم به زبان خارجی دریافت کرد.

 

فیلم ابله ، 1951

 آکیرا کوروساوا

فیلم ابله کوروساوا

 

آکیرا کوروساوا فیلم ابله را بهترین کار خود بر اساس رمان   فیودور داستایوفسکی نویسنده محبوب خود خواند. علی رغم اینکه این عمل از سن پترزبورگ به هوکایدو در قرن بیستم منتقل شد و به جای شاهزاده میشکین ، زندانی سابق جنگ کامدا روی صفحه ظاهر شد ، کارگردان در فیلم ابله دستایوفسکی  کاملاً موفق به حفظ فضای منبع ادبی  در  ابله (فیلم ۱۹۵۱)   شد. درست است که نسخه اصلی  ابله کوروساوا   به درخواست استودیوی فیلم (که  256 دقیقه ای را طولانی می دانست )، تقریباً به صد دقیقه کوتاه شد.

 

فیلم زیستن ، 1952

 آکیرا کوروساوا

فیلم آکیرا کوروساوا

 

درام فلسفی  آکیرا کروساوا  درباره دیوان سالار توکیو ، کانجی واتانابه ، که از بیماری لاعلاج خود آگاهی یافت ، جایزه ویژه جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد. این یک فیلم تلخ  اکیرا کوروساوا  درباره ارزش هر لحظه از زندگی انسان است که آکیرا کوروساوا از داستان مرگ ایوان ایلیچ ساخته لئو تولستوی الهام گرفته است.

 

فیلم هفت سامورایی ، 1954

 آکیرا کوروساوا

بهترین فیلم کوروساوا 

این فیلم که قلب بینندگان در سراسر جهان و بسیاری از جوایز قابل توجه فیلم را به خود جلب کرده است ، بازتابی از سبک کارگردانی بی نظیر آکیرا کوروساوا شده است. وی پس از انتشار فیلم در اکران ، بلافاصله جایگاه خود را بدست آورد و تأثیر زیادی بر سینمای جهان گذاشت. برخی از عناصر خط داستانی هفت سامورایی را می توان در جنگ ستارگان مشاهده کرد و فیلم Magnificent Seven Western چیزی بیش از بازسازی نوار کوروساوا نیست.

 

فیلم سه شرور در یک قلعه پنهان ، 1958

 آکیرا کوروساوا

 

علی رغم اختلافات فراوان ، متخصصان اطمینان دارند که فیلم سه شرور تأثیر بسیار شدیدی در طرح جنگ ستارگان داشته است. حتی خود جورج لوکاس نیز پنهان نکرد که از ژانر جیدایگکی الهام گرفته است ، که در آن آکیرا کوروساوا کار می کرد و ژنرال ماکابه نمونه اولیه اوبی وان کنوبی است. این کارگردان ژاپنی گفت که بعد از دو بوم جدی می خواهد یک فیلم سبک و سرگرم کننده پر از آهنگ بسازد. بنابراین تابلوی نقاشی سه شرور در یک قلعه پنهان متولد شد.

 

فیلم یوجیمبو ، 1961

 آکیرا کوروساوا

 

بسیاری از کارگردانان با استعداد از این فیلم الهام گرفتند که برنده شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز شد. سرجیو لئونه ایتالیایی یک طرح کاملاً مشابه در فیلم غربی برای یک مشت دلار ساخت ، قهرمان تنها والتر هیل ، با بازی بروس ویلیس ، شباهت زیادی به فیلم کوروساوا دارد. و حتی نیکیتا میخالکوف در فیلم 12 از کوروساوا قسمتی را قرض گرفت .

 

فیلم درسو اوزالا ، 1975

 آکیرا کوروساوا

 

آکیرا کوروساوا ، عاشق بزرگ ادبیات روسیه ، فیلم خود را بر اساس آثار ولادیمیر آرسنیف در استودیوی Mosfilm گرفت. همانطور که بعداً منتقدان می گفتند ، این کارگردان کار غیرممکن را انجام داد: او سبک خود را حفظ کرد و فیلم هایی  را درباره روسیه فیلمبرداری کرد. در کمال تعجب ، در صورت عدم موفقیت در گیشه ، درسو اوزالا برنده اسکار بهترین فیلم به زبان خارجی شد و جایزه طلای جشنواره فیلم مسکو را از آن خود کرد. 

 

فیلم رویاهای آکیرا کوروساوا ، 1990

 آکیرا کوروساوا

 

این فیلم جوایز زیادی ندارد ، اما از این حیث قابل توجه است که آکیرا کوروساوا در رویاها نظرات خود را درباره زندگی و مرگ ، درباره انسان و مکانش ، در مورد خلاقیت و در واقع در مورد خود با بیننده به اشتراک می گذارد. 

 

فیلم هنوز نه ، 1993

 آکیرا کوروساوا

آکیرا کوروساوا فیلم

آخرین فیلم یک کارگردان بزرگ که می خواهید بارها و بارها آن را تماشا کنید. و با هر بار دیدن فیلم ، برخی از جزئیات آشکار می شود که قبلاً قابل درک نبودند. هنوز نه پیروزی زندگی و نترسی در برابر مرگ است ، این گرمای روح و ایمان به بالاترین ارزش ها ، که همیشه باید در زندگی جایگاهی داشته باشد.

 

آکیرا کوروساوا از تنها خارجی مشهوری که خوانده بود و در فیلم هایش الهام گرفته ، داستایوفسکی بود. انیشتین نویسنده روسی ، داستایوفسکی  را دوست داشت ، فروید با او بحث می کرد ، نابوکوف از او متنفر بود. شایع شده بود که پرتره داستایوفسکی در دفتر هیتلر آویزان است و تبلیغ کننده اصلی رایش ، جوزف گوبلز ، همه آثار او را دوبار خوانده است. امروز داستایوفسکی یکی از پر استنادترین و یکی از نویسندگانی در جهان است که کتابهایش از همه بیشتر ترجمه شده است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید