حقایقی درباره فیلم "بر باد رفته" که نمی دانید

فیلم بر باد رفته


تا به امروز ، پردرآمدترین فیلم از دوران طلایی هالیوود ، سرنوشت سختی داشته و با توجه به درد و رنج ، برخوردها و هیستریک هایی که فیلم در آن متولد شده ، جای تعجبی ندارد.

خواستار نابودی فیلم بر باد رفته شدند 

تعداد کمی از شاهکارهای کلاسیک فیلم قرن بیستم در سال گذشته بیشتر از Gone With the Wind جستجو شده اند. به نظر می رسد ، چطور نوار 1939 می تواند مردم قرن 21 را هیجان زده کند؟ اما این شور و اشتیاق زیاد چه بود که در جرقه های اعتراض ، توهین ها و نامه های سرگشاده خواستار نابودی فیلم بر باد رفته شدند که 10 اسکار دریافت کرده و در لیست بزرگترین شاهکار سینما ی آمریکا در همه زمان ها رتبه ششم را دارد.چرا؟

 

"فرهنگ لغو" ، یعنی محکومیتی که نه تنها عادت ها و طرز تفکر تثبیت شده ، بلکه وقایع تاریخی با شاهکارهای شناخته شده نیز مورد تحریم قرار گرفته است ، در حال شتاب گرفتن است. در پی جنبش Black Lives Matter در ژوئن 2020 ، کارگردان جان ریدلی ، کارگردان 12 سال بردگی ، در مقاله ای برای لس آنجلس تایمز ، خواست که HBO Max ، از حقوق نمایش بسیاری از فیلم های کلاسیک بازخرید شده  ، کناره گیری کند.... و بلافاصله به اعتراضاتی از نوع دیگر منجر شد.

 

جان ریدلی این واقعیت را نفی نکرد

که "فیلم بر باد رفته" درخشان فیلمبرداری شده و او هنوز هم می خواهد این فیلم  تماشا شود.

 

فیلم بر باد رفته

 

"فیلم بر باد رفته ..." با قول افزودن مقدمه ای در محکومیت صحنه هایی که "کلیشه های بیمارگونه درباره افراد رنگین پوست و رویدادهای هیولا وار تاریخی دوران ارائه شده" را به تصویر می کشد ، به کتابخانه رسانه بازگشت.

 

بسیاری تعجب می کنند که این نوار که برای ده ها سال مورد محبوبیت  بینندگان قرار گرفته است ، ناگهان چنین موجی از پرخاشگری و کینه را ایجاد می کند؟ با این حال ، این کاملا درست نیست. ما به شما پیشنهاد می کنیم که با معروف ترین واقعیت های تاریخ فیلم بر باد رفته ، که از همان روزهای اول فیلمبرداری ، مشکلات ، بحران ها ، برخورد ها ، عصبانیت ها و مراحل قانونی ایجاد کرده است ، آشنا شوید.

 

کار بر روی فیلم "بر باد رفته" با آتش سوزی بزرگ آغاز شد!

کار بر روی فیلم بر باد رفته - با آتش سوزی آغاز شد. نه تنها آتلانتا طبق فیلمنامه و تحت کنترل گروه فیلم می سوخت. شعله های آتش به حدی بود که یک تن از مجموعه های MGM را از بین برد ، از جمله یک صحنه عظیم برای یک شاهکار کلاسیک دیگر ، King Kong. ساکنان لس آنجلس ، حتی از فاصله چند کیلومتری ، آتش را با آتش واقعی اشتباه گرفتند و تلفن های آتش نشانی مدام زنگ می خورد و  تلفن های آتش نشانی را قطع کردند.

 

فیلم بر باد رفته


ویوین لی ، که برای بازی در نقش زن  برنده اسکار شد ... بلافاصله با یک رسوایی به فیلمبرداری پیوست. صحنه های اول با دو شیرین کاری او و از پشت لباس او  فیلمبرداری شد. لحظه ای که دایه سیاه پوست  کرست لباس  اسکارلت را محکم کرد به خاطر دارید؟ در صحنه ، کم کاری مطرح شد. نماهای جلویی بعداً فیلمبرداری شد. اما برمی گردیم به رسوایی لی.

اعتراضات به حضور ویوین لی در فیلم  شعله ور شد به طوری که به سختی خاموش شد

مدتها قبل از ظهور اینترنت ، جایی که معمولاً فیلمبرداری بر باد رفته در جریان بود ، حضار با قاطعیت  به ویوین لی  "نه"گفتند.  دلیل این امر این بود که یک بازیگر زن بریتانیایی حق ندارد چهره یک زن آمریکایی را بی بند و بار نشان دهد.

 

فیلم بر باد رفته

ویوین لی ، لسلی هوارد و اولیویا دی هاویلند قرارداد حضور در فیلمبرداری در حضور دیوید سلزنیک تهیه کننده را امضا کردند


طرفداران بیشماری از این کتاب خواستار خلاص شدن از شر "زن انگلیسی" شدند. در دروازه های استودیو اعتراض کردند. به محض اکران فیلم ، همه ادعاها برداشته شد ، اما می توان تصور کرد که چقدر برای  بازیگر سخت بود.

 

در برخی مواقع ، سلزنیک ، که از راهپیمایی های مخالف خسته شده بود ، تصمیم گرفت برای نقش اسکارلت از کاترین هپبورن ، استفاده کند. شایعه در مورد متقاضی جدید در میان مردم پخش شد (کاترین هپبورن حتی باعث تنش بیشتر شد). در کمال تعجب سلزنیک ، کاترین حتی بیش از ویوین مخالف داشت؟ .. نه ، متشکریم. لی را برگردان

 

کاترین هپبورن

کاترین هپبورن


و چه حماسه ای با کارگردان بود! فیلم بر باد رفته در ابتدا قرار بود توسط جورج کوکور افسانه ای (بانوی زیبای من با هپبورن ، ستاره ای با جودی گارلند متولد شود) کارگردانی شود. با این حال ، او کارگردانی را به دلیل آنچه "جو مسموم" امروز می گویند ترک کرد. هالیوود در آن زمان تا آنجا که ممکن بود هوموفوبیک بود و کوکور زنان را فقط به عنوان قهرمان فیلم هایش دوست داشت. نگاه های جانبی ، شایعات ، نامه های تهدید آمیز ناشناس - کوکور تصمیم گرفت که این کارگردانی ها ارزش اعصاب خراب کردن را ندارد.

 

جورج کوکور

جورج کوکور

 

به جای جورج کوکور، ویکتور فلمینگ قرار گرفت که اعصاب او اصلاً کافی نبود. در همان ابتدای روند ، تحت تأثیر استرس فیلمبرداری از افزایش پیچیدگی ، با یک شکست عصبی بیمار شد. اوضاع بسیار مهمی بود: سومین کارگردان ، سام وود ، برای گرفتن عکس دعوت شد در حالی که پزشکان فلمینگ را روی پاهایش بلند کردند.

 

انصافاً ، فلمینگ مرد چنین سازمان ذهنی خوبی نبود. با این حال ، تولید کننده Selznik شرایط ایده آل را ایجاد کرد. سلزنیک برای کنار آمدن سریع با فیلمنامه ،  فلمینگ و فیلم نامه نویس را به مدت یک هفته  به معنای واقعی کلمه در اتاق هتل زندانی کرد . در همان زمان ، آنها را با منوی محدودی از موز و بادام زمینی تغذیه می کرد.(جایی خوانده بود که این محصولات فعالیت ذهنی را بهبود می بخشد)

 

این در سوابق فیلم منعکس نشده است ، اما خود فرانسیس اسکات فیتزجرالد در کارهای مربوط به گفتگوهای فردی به خصوص طولانی شرکت داشت.

 

ویوین لی دارای طبیعت سرسخت و عصبی بود

با این حال ، تصویر اسکارلت یاغی و مطرودی که عموم مردم آمریکا به او اعطا کردند ، کار خود را کرد و ویوین لی انتقام خود را گرفت. او مخصوصاً به نشانه اعتراض به کارگردانی ،  متن اصلی صحنه هایی که قرار بود فیلمبرداری شود را با صدای بلند می خواند. سلولهای عصبی فلمینگ به سرعت رو به زوال بودند.

 

ویوین لی


ویوین لی بلافاصله با  فلمینگ روش خصمانه را بکار گرفت. او از کار با کوکور که به او کمک کرد تا از لهجه انگلیسی اش خلاص شود بیشتر لذت می برد. از طرف دیگر ، کلارک گیبل  ، به صراحت با Cukor مخالف بود.

 

جورج کوکور و کلارک گیبل
جورج کوکور و کلارک گیبل در ابتدای فیلمبرداری در حالی که هنوز مشغول آماده شدن بودند ...


اگر اسکارلت و رت باتلر مانند گربه و سگ در رمان با هم کنار نمی آمدند ،  تقابل ویوین لی و کلارک گیبل در صحنه شباهتی به نبرد Alien و Predator داشت.

 

ویوین لی


یکی از مشهورترین واقعیت ها عدم تمایل متقابل بازیگران برای بازی در صحنه های بوسیدن است. تعداد کمی می دانند که دلیل آن تنها اختلاف عقیدتی نبوده است. گیبل دارای پروتزهای دندانی بود که بویی غیر قابل تحمل می داد - نه تنها ویوین لی مریض شد ، بلکه افرادی که کنار او ایستاده بودند از بوی بد پروتزهای دندانی او نیز مریض شدند. با این حال ، کلارک برای شریک زندگی خود تلاش بیشتری کرد و قبل از هر صحنه بوسیدن ، عمدا سیر می خورد.

 

کلارک گیبل

 

بازیگر نقش اول کلارک گیبل ، نیز بسیار پیچیده بود و از گریه در صحنه هایی که باتلر بدبین ماهیت واقعاً حساس خود را نشان می داد ، امتناع می ورزید.

Victor Fleming مجبور به استفاده از ترفندی شد. او گیبل را به فیلمبرداری دو صحنه دعوت کرد - با اشک و بدون اشک. کارگردان سوگند یاد کرد که دومی در فیلم استفاده خواهد شد، اما او به قول خود عمل نکرد .

 

فیلم بر باد رفته

 

یکی از جاه طلبانه ترین صحنه های "بر باد رفته" هزاران جسد متفقین نیمه جان و مرده را به بیننده نشان می دهد. تعداد آنها آنقدر زیاد بود که استخدام سیاهی لشکر به راحتی کافی نبود. اما یک راه حل پیدا شد: حدود هزار آدمک به محل آورده شد که چندین روز با لباس سربازی لباس می پوشیدند و در طبیعی ترین موقعیت ها روی زمین گذاشته می شدند.

 

پس از انتشار فیلم ، سازندگان موجی از انتقادات را دریافت کردند از جمله برای تصاویر بردگان

حتی در آن روزها قبل از اینکه زندگی سیاه مشکلی داشته باشد ، این مطالب کاملاً بحث برانگیز در نظر گرفته می شد. ستایش کو کلوکس کلان ، توجیه لینچ ... در طول فیلمبرداری ، به سلزنیک و فلمینگ وعده داده شد که پس از انتشار فیلم ، مشکلات زیادی را پشت سر خواهند گذاشت. صحنه ها دوباره کار شد ، موارد بحث برانگیز حذف شد ، صحنه ها بازنویسی شد. در پایان ، این نیز کمکی نکرد.

 

فیلم بر باد رفته

حتی در قرن نوزدهم نیز جوانان بعد از جنگ ،به سختی چنین چین و چروک هایی داشتند

لزلی هوارد ، بازیگر اشلی ویلکس ، اولین عشق اسکارلت ، نیز در صحنه فیلمبرداری رنج می برد. وی معتقد بود که به اشتباه برای این نقش انتخاب شده است و هرچه صحنه ها بیشتر می شد ، ناامید کننده تر می شد. لزلی هوارد بیش از چهل سال داشت و نقش یک جوان 21 ساله را برای بازی داشت! و خوب می دانید ، این همه اختلاف سن بسیار سخت است.

فیلم بر باد رفته

 

در برهه ای از زمان ، "سوال توالت" مطرح شد. طبق روال استاندارد آن زمان ، دستشویی برای بازیگران و گروه براساس اصل "سفید" و "رنگی" تقسیم می شد. یکی از سازندگان فیلم  کمپینی را برای متحد کردن دستشویی ها آغاز کرد. خواسته های او همچنان بدون جواب باقی ماند تا اینکه مورد حمایت کلارک گیبل قرار گرفت. او گفت که اگر توالت فرنگی ها ترکیب نشوند ، "این کارگردانی لعنتی" را بدون تأسف ترک می کنند. به این ترتیب یک سابقه تاریخی ایجاد شد.

 


اولین نمایش فیلم "بر باد رفته" در وطن تاریخی وی - در آتلانتا ، شهری بزرگ برای جنوبی ها ، انجام شد. به همین مناسبت ، یک روز تعطیل در آنجا اعلام شد. قبل از نمایش رژه برگزار شد و در پایان فیلم آتش بازی انجام کرد. هیچ کس هنوز نمی دانست که فیلم چه افتخاراتی از آکادمی فیلم دریافت می کند ...

 

 فیلم بر باد رفته 10 تندیس را جمع آوری کرد که در آن زمان یک رکورد محسوب می شود. یک پیروزی واقعی برای یک تیم بزرگ ، که همانطور که اکنون فهمیدیم ، در کنار هم برای چندین ماه کار رنج بیهوده  نبردند.

فیلم بر باد رفته

جالب ترین سرنوشت مجسمه اسکار که به تهیه کننده دیوید سلزنیک تعلق گرفت

در دهه نود میلادی مجسمه اسکار وی توسط مایکل جکسون ، که "بر باد رفته" را دوست داشت ، به مبلغ نیم میلیون دلار خریداری شد.

 

یکی دیگر از سوابق تاریخی که اخیراً بسیار در مورد آن صحبت شده است ، اولین اسکاری است که به یک بازیگر زن آمریکایی آفریقایی تبار اعطا می شود. جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن به هتی مک دانیل ، بازیگر نقش مامان مقاومت ناپذیر یا مامی تعلق گرفت.

 

فیلم بر باد رفته


و دوباره ، این هتی مک دانیل بود که بیشترین نفرت را از همه شرکت کنندگان سیاهپوست در مجموعه دریافت کرد. حتی در آن زمان ، او به دلیل موافقت با بازی در فیلمی که ستایش بردگی و ظلم است ، مورد سرزنش قرار گرفت. شکایت های شخصی در مورد خود هتی مک دانیل - چرا او در نقش خدمتکار یک زن سفید پوست بازی می کرد و سعی نمی کرد  اعتراضی را به تصویر بکشد؟

 

هتی مک دانیل دانیل پاسخ داد:

 

"می دانید آقایان ... من ترجیح می دهم 700 دلار در هفته برای نقش خدمتکار در یک فیلم بگیرم تا 7 دلار در هفته برای یک خدمتکار در زندگی."

 

فیلم بر باد رفته

 

بازیگر سیاه پوست  ، هتی مک دانیل  از حضور در سالن با نخبگان سفیدپوست هالیوود منع شد. صحبت های او به طور جداگانه ضبط شد ، هتی مک دانیل مجاز به اضافه كردن یك كلمه از خودش نبود - متن توسط كارمندان استودیو از قبل نوشته شده بود. حتی تلاش برای تحقق این تحقیرها وحشتناک است ، اما برای اواخر دهه سی قرن گذشته ، این واقعیت که آمریکایی آفریقایی تبار اسکار را ببرد یک انقلاب واقعی بود. به هر حال ، در مسابقه تندیس ، هتی مک دانیل همچنین از اولیویا دی هاویلند نامزد شده پیشی گرفت ، که ، به یاد می آوریم ، در سال 2020 در 103 سالگی درگذشت.

 

 کلارک گیبل

 کلارک گیبل و هتی مک دانیل در زندگی واقعی دوستان عزیزی بودند. بازیگری که قبلاً او را به عنوان مبارز علیه جداسازی نژادی شناخته ایم ، هنگامی که فهمید مامی عزیزش از حضور در همان اتاق میهمانان اسکار ممنوع است ، در کنارش بود. گیبل نیز تصمیم گرفت این مراسم را تحریم کند ، اما هتی مک دانیل ، دوست وفادار ش ، او را متقاعد کرد که این کار را انجام ندهد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید