حقایقی درباره فیلم "بر باد رفته" که نمی دانید

فیلم بر باد رفته

بازیگر زن نقش اول فیلم بر باد رفته

 


تا به امروز ،  فیلم بر باد رفته  ، پردرآمدترین فیلم از دوران طلایی هالیوود ، سرنوشت سختی داشته و با توجه به درد و رنج ، برخوردها و هیستریک هایی که فیلم در آن متولد شده ، جای تعجبی ندارد.

خواستار نابودی فیلم بر باد رفته شدند 

فیلم بر باد رفته در چه سالی ساخته شد

تعداد کمی از شاهکارهای کلاسیک فیلم قرن بیستم در سال گذشته بیشتر از Gone With the Wind جستجو شده اند. به نظر می رسد ، چطور نوار 1939 می تواند مردم قرن 21 را هیجان زده کند؟ اما این شور و اشتیاق زیاد چه بود که در جرقه های اعتراض ، توهین ها و نامه های سرگشاده خواستار نابودی فیلم بر باد رفته شدند که 10 اسکار دریافت کرده و در لیست بزرگترین شاهکار سینما ی آمریکا در همه زمان ها رتبه ششم را دارد.چرا؟

 

"فرهنگ لغو" ، یعنی محکومیتی که نه تنها عادت ها و طرز تفکر تثبیت شده ، بلکه وقایع تاریخی با شاهکارهای شناخته شده نیز مورد تحریم قرار گرفته است ، در حال شتاب گرفتن است. در پی جنبش Black Lives Matter در ژوئن 2020 ، کارگردان جان ریدلی ، کارگردان 12 سال بردگی ، در مقاله ای برای لس آنجلس تایمز ، خواست که HBO Max ، از حقوق نمایش بسیاری از فیلم های کلاسیک بازخرید شده  ، کناره گیری کند.... و بلافاصله به اعتراضاتی از نوع دیگر منجر شد.

 

جان ریدلی این واقعیت را نفی نکرد

که "فیلم بر باد رفته" درخشان فیلمبرداری شده و او هنوز هم می خواهد بربادرفته  را  تماشا شود.

 

فیلم بر باد رفته

بازیگران فیلم بربادرفته

 

"فیلم بر باد رفته ..." با قول افزودن مقدمه ای در محکومیت صحنه هایی که "کلیشه های بیمارگونه درباره افراد رنگین پوست و رویدادهای هیولا وار تاریخی دوران ارائه شده" را به تصویر می کشد ، به کتابخانه رسانه بازگشت.

 

بسیاری تعجب می کنند که این نوار که برای ده ها سال مورد محبوبیت  بینندگان قرار گرفته است ، ناگهان چنین موجی از پرخاشگری و کینه را ایجاد می کند؟ با این حال ، این کاملا درست نیست. ما به شما پیشنهاد می کنیم که با معروف ترین واقعیت های تاریخ فیلم بر باد رفته ، که از همان روزهای اول فیلمبرداری ، مشکلات ، بحران ها ، برخورد ها ، عصبانیت ها و مراحل قانونی ایجاد کرده است ، آشنا شوید.

 

کار بر روی فیلم "بر باد رفته" با آتش سوزی بزرگ آغاز شد!

کار بر روی فیلم بر باد رفته - با آتش سوزی آغاز شد. نه تنها آتلانتا طبق فیلمنامه و تحت کنترل گروه فیلم می سوخت. شعله های آتش به حدی بود که یک تن از مجموعه های MGM را از بین برد ، از جمله یک صحنه عظیم برای یک شاهکار کلاسیک دیگر ، King Kong. ساکنان لس آنجلس ، حتی از فاصله چند کیلومتری ، آتش را با آتش واقعی اشتباه گرفتند و تلفن های آتش نشانی مدام زنگ می خورد و  تلفن های آتش نشانی را قطع کردند.

 

فیلم بر باد رفته

بازیگران برباد رفته    كلارك گيبل ویوین لی


ویوین لی ، که برای بازی در نقش زن  برنده اسکار شد ... بلافاصله با یک رسوایی به فیلمبرداری پیوست. صحنه های اول با دو شیرین کاری او و از پشت لباس او  فیلمبرداری شد. لحظه ای که دایه سیاه پوست  کرست لباس  اسکارلت را محکم کرد به خاطر دارید؟ در صحنه ، کم کاری مطرح شد. نماهای جلویی بعداً فیلمبرداری شد. اما برمی گردیم به رسوایی لی.

اعتراضات به حضور ویوین لی در فیلم  شعله ور شد به طوری که به سختی خاموش شد

مدتها قبل از ظهور اینترنت ، جایی که معمولاً فیلمبرداری بر باد رفته در جریان بود ، حضار با قاطعیت  به ویوین لی  "نه"گفتند.  دلیل این امر این بود که یک بازیگر زن بریتانیایی حق ندارد چهره یک زن آمریکایی را بی بند و بار نشان دهد.

 

فیلم بر باد رفته

بازیگران فیلم برباد رفته  : ویوین لی ، لسلی هوارد و اولیویا دی هاویلند قرارداد حضور در فیلمبرداری در حضور دیوید سلزنیک تهیه کننده را امضا کردند


طرفداران بیشماری از این کتاب خواستار خلاص شدن از شر "زن انگلیسی" شدند. در دروازه های استودیو اعتراض کردند. به محض اکران فیلم  بر باد رفته   ، همه ادعاها برداشته شد ، اما می توان تصور کرد که چقدر برای  بازیگر سخت بود.

 

در برخی مواقع ، سلزنیک ، که از راهپیمایی های مخالف خسته شده بود ، تصمیم گرفت برای نقش اسکارلت از کاترین هپبورن ، استفاده کند. شایعه در مورد متقاضی جدید در میان مردم پخش شد (کاترین هپبورن حتی باعث تنش بیشتر شد). در کمال تعجب سلزنیک ، کاترین حتی بیش از ویوین مخالف داشت؟ .. نه ، متشکریم. لی را برگردان

 

کاترین هپبورن

کاترین هپبورن


و چه حماسه ای با کارگردان بود! فیلم بر باد رفته در ابتدا قرار بود توسط جورج کوکور افسانه ای (بانوی زیبای من با هپبورن ، ستاره ای با جودی گارلند متولد شود) کارگردانی شود. با این حال ، او کارگردانی را به دلیل آنچه "جو مسموم" امروز می گویند ترک کرد. هالیوود در آن زمان تا آنجا که ممکن بود هوموفوبیک بود و کوکور زنان را فقط به عنوان قهرمان فیلم هایش دوست داشت. نگاه های جانبی ، شایعات ، نامه های تهدید آمیز ناشناس - کوکور تصمیم گرفت که این کارگردانی ها ارزش اعصاب خراب کردن را ندارد.

 

جورج کوکور

جورج کوکور

 

به جای جورج کوکور، ویکتور فلمینگ قرار گرفت که اعصاب او اصلاً کافی نبود. در همان ابتدای روند ، تحت تأثیر استرس فیلمبرداری از افزایش پیچیدگی ، با یک شکست عصبی بیمار شد. اوضاع بسیار مهمی بود: سومین کارگردان ، سام وود ، برای گرفتن عکس دعوت شد در حالی که پزشکان فلمینگ را روی پاهایش بلند کردند.

 

انصافاً ، فلمینگ مرد چنین سازمان ذهنی خوبی نبود. با این حال ، تولید کننده Selznik شرایط ایده آل را ایجاد کرد. سلزنیک برای کنار آمدن سریع با فیلمنامه  فیلم برباد رفته  ،  فلمینگ و فیلم نامه نویس را به مدت یک هفته  به معنای واقعی کلمه در اتاق هتل زندانی کرد . در همان زمان ، آنها را با منوی محدودی از موز و بادام زمینی تغذیه می کرد.(جایی خوانده بود که این محصولات فعالیت ذهنی را بهبود می بخشد)

 

این در سوابق فیلم منعکس نشده است ، اما خود فرانسیس اسکات فیتزجرالد در کارهای مربوط به گفتگوهای فردی به خصوص طولانی شرکت داشت.

 

ویوین لی دارای طبیعت سرسخت و عصبی بود

با این حال ، تصویر اسکارلت یاغی و مطرودی که عموم مردم آمریکا به او اعطا کردند ، کار خود را کرد و ویوین لی انتقام خود را گرفت. او مخصوصاً به نشانه اعتراض به کارگردانی ،  متن اصلی صحنه هایی که قرار بود فیلمبرداری شود را با صدای بلند می خواند. سلولهای عصبی فلمینگ به سرعت رو به زوال بودند.

 

ویوین لی

فلمینگ  ، کارگردان بر باد رفته 


ویوین لی ، بازیگر فیلم برباد رفته ، بلافاصله با  فلمینگ روش خصمانه را بکار گرفت. او از کار با کوکور که به او کمک کرد تا از لهجه انگلیسی اش خلاص شود بیشتر لذت می برد. از طرف دیگر ، کلارک گیبل  ، به صراحت با Cukor مخالف بود.

 

جورج کوکور و کلارک گیبل
جورج کوکور  کارگردان فیلم بر باد رفته   و کلارک گیبل در ابتدای فیلمبرداری در حالی که هنوز مشغول آماده شدن بودند ...


اگر اسکارلت و رت باتلر مانند گربه و سگ در رمان با هم کنار نمی آمدند ،  تقابل ویوین لی و کلارک گیبل در صحنه شباهتی به نبرد Alien و Predator داشت.

 

ویوین لی

 کلارک گیبل  و ویوین لی    بازیگران بر باد رفته


یکی از مشهورترین واقعیت ها عدم تمایل متقابل بازیگران برای بازی در صحنه های بوسیدن است. تعداد کمی می دانند که دلیل آن تنها اختلاف عقیدتی نبوده است. گیبل دارای پروتزهای دندانی بود که بویی غیر قابل تحمل می داد - نه تنها ویوین لی مریض شد ، بلکه افرادی که کنار او ایستاده بودند از بوی بد پروتزهای دندانی او نیز مریض شدند. با این حال ، کلارک برای شریک زندگی خود تلاش بیشتری کرد و قبل از هر صحنه بوسیدن ، عمدا سیر می خورد.

 

کلارک گیبل

 

بازیگر نقش اول کلارک گیبل ، نیز بسیار پیچیده بود و از گریه در صحنه هایی که باتلر بدبین ماهیت واقعاً حساس خود را نشان می داد ، امتناع می ورزید.

Victor Fleming مجبور به استفاده از ترفندی شد. او  بازیگر بر باد رفته ، گیبل را به فیلمبرداری دو صحنه دعوت کرد - با اشک و بدون اشک. کارگردان سوگند یاد کرد که دومی در فیلم  استفاده خواهد شد، اما او به قول خود عمل نکرد .

 

فیلم بر باد رفته

 

یکی از جاه طلبانه ترین صحنه های  فیلم بربادرفته  هزاران جسد متفقین نیمه جان و مرده را به بیننده نشان می دهد. تعداد آنها آنقدر زیاد بود که استخدام سیاهی لشکر به راحتی کافی نبود. اما یک راه حل پیدا شد: حدود هزار آدمک به محل آورده شد که چندین روز با لباس سربازی لباس می پوشیدند و در طبیعی ترین موقعیت ها روی زمین گذاشته می شدند.

 

پس از انتشار فیلم ، سازندگان موجی از انتقادات را دریافت کردند از جمله برای تصاویر بردگان

حتی در آن روزها قبل از اینکه زندگی سیاه مشکلی داشته باشد ، این مطالب کاملاً بحث برانگیز در نظر گرفته می شد. ستایش کو کلوکس کلان ، توجیه لینچ ... در طول فیلمبرداری ، به سلزنیک و فلمینگ وعده داده شد که پس از انتشار فیلم ، مشکلات زیادی را پشت سر خواهند گذاشت. صحنه ها دوباره کار شد ، موارد بحث برانگیز حذف شد ، صحنه ها بازنویسی شد. در پایان ، این نیز کمکی نکرد.

 

فیلم بر باد رفته

حتی در قرن نوزدهم نیز جوانان بعد از جنگ ،به سختی چنین چین و چروک هایی داشتند

لزلی هوارد ، بازیگر اشلی ویلکس ، اولین عشق اسکارلت ، نیز در صحنه فیلمبرداری رنج می برد. وی معتقد بود که به اشتباه برای این نقش انتخاب شده است و هرچه صحنه ها بیشتر می شد ، ناامید کننده تر می شد. لزلی هوارد بیش از چهل سال داشت و نقش یک جوان 21 ساله را برای بازی داشت! و خوب می دانید ، این همه اختلاف سن بسیار سخت است.

فیلم بر باد رفته

 

در برهه ای از زمان ، "سوال توالت" مطرح شد. طبق روال استاندارد آن زمان ، دستشویی برای بازیگران و گروه براساس اصل "سفید" و "رنگی" تقسیم می شد. یکی از سازندگان فیلم  کمپینی را برای متحد کردن دستشویی ها آغاز کرد. خواسته های او همچنان بدون جواب باقی ماند تا اینکه مورد حمایت کلارک گیبل قرار گرفت. او گفت که اگر توالت فرنگی ها ترکیب نشوند ، "این کارگردانی لعنتی" را بدون تأسف ترک می کنند. به این ترتیب یک سابقه تاریخی ایجاد شد.

 


اولین نمایش فیلم "بر باد رفته" در وطن تاریخی وی - در آتلانتا ، شهری بزرگ برای جنوبی ها ، انجام شد. به همین مناسبت ، یک روز تعطیل در آنجا اعلام شد. قبل از نمایش رژه برگزار شد و در پایان فیلم آتش بازی انجام کرد. هیچ کس هنوز نمی دانست که فیلم چه افتخاراتی از آکادمی فیلم دریافت می کند ...

 

 فیلم بر باد رفته 10 تندیس را جمع آوری کرد که در آن زمان یک رکورد محسوب می شود. یک پیروزی واقعی برای یک تیم بزرگ ، که همانطور که اکنون فهمیدیم ، در کنار هم برای چندین ماه کار رنج بیهوده  نبردند.

فیلم بر باد رفته

جالب ترین سرنوشت مجسمه اسکار که به تهیه کننده دیوید سلزنیک تعلق گرفت

در دهه نود میلادی مجسمه اسکار وی توسط مایکل جکسون ، که "بر باد رفته" را دوست داشت ، به مبلغ نیم میلیون دلار خریداری شد.

 

یکی دیگر از سوابق تاریخی که اخیراً بسیار در مورد آن صحبت شده است ، اولین اسکاری است که به یک بازیگر زن آمریکایی آفریقایی تبار اعطا می شود. جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن به هتی مک دانیل ، بازیگر نقش مامان مقاومت ناپذیر یا مامی تعلق گرفت.

 

فیلم بر باد رفته


و دوباره ، این هتی مک دانیل بود که بیشترین نفرت را از همه شرکت کنندگان سیاهپوست در مجموعه دریافت کرد. حتی در آن زمان ، او به دلیل موافقت با بازی در فیلمی که ستایش بردگی و ظلم است ، مورد سرزنش قرار گرفت. شکایت های شخصی در مورد خود هتی مک دانیل - چرا او در نقش خدمتکار یک زن سفید پوست بازی می کرد و سعی نمی کرد  اعتراضی را به تصویر بکشد؟

 

هتی مک دانیل دانیل پاسخ داد:

 

"می دانید آقایان ... من ترجیح می دهم 700 دلار در هفته برای نقش خدمتکار در یک فیلم بگیرم تا 7 دلار در هفته برای یک خدمتکار در زندگی."

 

فیلم بر باد رفته

بازیگر زن فیلم بر باد رفته

 

بازیگر برباد رفته ،  سیاه پوست  ، هتی مک دانیل  از حضور در سالن با نخبگان سفیدپوست هالیوود منع شد. صحبت های او به طور جداگانه ضبط شد ، هتی مک دانیل مجاز به اضافه كردن یك كلمه از خودش نبود - متن توسط كارمندان استودیو از قبل نوشته شده بود. حتی تلاش برای تحقق این تحقیرها وحشتناک است ، اما برای اواخر دهه سی قرن گذشته ، این واقعیت که آمریکایی آفریقایی تبار اسکار را ببرد یک انقلاب واقعی بود. به هر حال ، در مسابقه تندیس ، هتی مک دانیل همچنین از اولیویا دی هاویلند نامزد شده پیشی گرفت ، که ، به یاد می آوریم ، در سال 2020 در 103 سالگی درگذشت.

 

 کلارک گیبل

  کلارک گیبل  بازیگر فیلم بر باد رفته

 

 کلارک گیبل و هتی مک دانیل در زندگی واقعی دوستان عزیزی بودند. بازیگری که قبلاً او را به عنوان مبارز علیه جداسازی نژادی شناخته ایم ، هنگامی که فهمید مامی عزیزش از حضور در همان اتاق میهمانان اسکار ممنوع است ، در کنارش بود. گیبل نیز تصمیم گرفت این مراسم را تحریم کند ، اما هتی مک دانیل ، دوست وفادارش ، او را متقاعد کرد که این کار را انجام ندهد.

بازیگران فیلم بر باد رفته

مزرعه تارا

توماس میچل در نقش جرالد اوهارا
باربارا اونیل در نقش الن اوهارا (همسر جرالد)
ویوین لی در نقش اسکارلت اوهارا (دختر جرالد)
اولین کیز در نقش سوالن اوهارا (دختر جرالد)
ان رادرفورد در نقش کارین اوهارا (دختر جرالد)
جرج ریوز در نقش برنت تارلتون (پسر جوان)
فرد کرین در نقش استوارت تارلتون (پسر جوان)
هتی مک‌دنیل در نقش مامی (خادم خانه)
اسکار پولک در نقش پورک (خادم خانه)
باترفلای مک‌کوئین در نقش پریسی (خادم خانه)
ویکتور جوری در نقش جوناس ویلکرسون (مباشر مزرعه)
اورت براون در نقش بیگ سم (سر کارگر مزرعه)

در دوازده بلوط

هاوارد هیکمن در نقش جان ویلکز
آلیشیا رت در نقش ایندیا ویلکز (دختر جان ویلکز)
لسلی هاوارد در نقش اشلی ویلکز (پسر جان ویلکز)
اولیویا دی هاویلند در نقش ملانی همیلتون (دختر خاله اشلی)
کلارک گیبل در نقش رت باتلر (بازدید کننده ای از چارلستون)
رند بروکس در نقش چارلز همیلتون (برادر ملانی)
کرول نای در نقش فرانک کندی (مهمان)

در آتلانتا

لورا هوپ کروس در نقش عمه پیتی پات همیلتون (عمه ملانی)
ادی اندرسن در نقش عمو پیتر (درشکه‌چی عمه پیتی پات)
هری دونپورت در نقش دکتر مید
لئونا رابرتز در نقش خانم مید
جین دارول در نقش خانم مریوتر
اونا مانسون در نقش بل واتلینگ

نقش‌های فرعی

پال هرست در نقش یانکی فراری
کمی کینگ در نقش بانی بلو باتلر (دختر اسکارلت و رت)
جوزف مایکل کریگن در نقش جانی گالاگر
جکی موران در نقش فیل مید
لیلیان کمبل کوپر در نقش پرستار بانی
مارسلا مارتین در نقش کاتلین کالورت
میکی کوهن در نقش بو ویلکز (پسر ملانی و اشلی)
اروینگ بیکن در نقش سرلشکر یانکی
ایسابل جول در نقش امی اسلاتر
وارد باند در نقش تام (فرمانده یانکی)
کلیف ادواردز در نقش سرباز
مری اندرسون در نقش میبل مریوتر
اولیویا دی هاویلند آخرین بازیگر بازمانده از بین هنرپیشگان اصلی فیلم کلاسیک بر باد رفته بود و در ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۰ در گذشت.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید