نقد فیلم دندان نیش Dogtooth

فیلم دندان نیش

با یورگوس لانتیموس یونانی ، یک كارگردان شگفت انگیز ملاقات كنید ، كه 95٪ بینندگانش بلافاصله به خواب می روند یا چیز لعنتی را نمی فهمند. پنج درصد باقیمانده سرسختانه از عدم درک دنیای ظریف درونی فیلمساز مورد علاقه خود رنج می برند. به طور کلی ، در آنجا ، در سینمای یونان ، همه چیز همیشه پیچیده است. خیلی سخت! به حدی که فرو رفتن در آن چیزی نیست که ضروری نباشد ، اما به احتمال زیاد موثر خواهد بود. شما فقط باید تماشا کنید.

 

بنابراین: فیلم خوب دندان نیش (دندان سگ) Dogtooth طبق معیارهای هر عاشق فیلم که به خود احترام می گذارد ، نوار دیگری از این گروه باید باشد ، فقط یک خانه هنری نیست ، بلکه یک نوع جشنواره است. بعید به نظر می رسد که برای تجدید نظر مناسب باشد و  لازم هم نیست - بلکه کاری است که جهان بینی یونانی را کاملاً آشکار می کند. نگاه کنید و یاد بگیرید که چگونه دنیا را درک کنید - و بعداً نگویید که همه مردم یکسان هستند و فقط از پول نقد و یک زندگی زیبا حمایت می کنند.

نه ، گاهی اوقات چنین وسوسه هایی در سر ما وجود دارد که شما بی اختیار از خود سوالی می پرسید - شاید بهتر باشد به یک زندگی زیبا فکر کنید؟ سپس دوباره فکر می کنید ، و می فهمید که نه ، به نظر می رسد  این یک برداشت فانتزی جادویی از واقعیت است .

 

فیلم دندان نیش

از حصار بیرون بروید و ببینید! 

داستان فیلم دندان نیش Dogtooth 2009 : لانتیموس ، بدون تردید ، به چیزی رسید که همه حداقل یک بار در مورد آن صحبت کرده اند ، فقط در اشکال مختلف ، اما او برای نشان دادن آن خیلی زحمت نکشید - او یک خانواده را انتخاب کرد و آن را در یک مکان جدا  قرار داد . به معنای واقعی کلمه ،  به جز پدر خانواده ، (که اتفاقاً خوشحال نخواهد بود که خودش به جایی برود و عمارت را ترک کند ، اما او مجبور است ، زیرا باید تمام جمعیت را تغذیه کند.) کسی عمارت را ترک نمی کند.

 

فیلم دندان نیش

 

بعلاوه: آنها زبان خاص خود را دارند ، یک علاقه بسیار خاص و کاملاً واضح برای زبان شناسان ، آیین ها و کنجکاوی های آنها ، در اصل برای همه افراد اوتیسمی مشخص است ، اما یورگوس به طور کلی همه تغییرات قابل تصور و غیر قابل تصور را در مورد موضوع جمع آوری کرده است ، و چندین مشکل اساسی مستقیم وجود دارد - از کجا می توان دوستان ، عاشقان ، ایده های جدید برای شوخی و سرگرمی روزانه را پیدا کرد ، و از همه مهمتر ، وقتی کاتارسیس ( تطهیر، تزکیه و تخلیص) اتفاق می افتد که نیش بدبخت شما بیفتد ، بعد از آن همه بالاخره از خانه آزاد می شوند .بله ، کاتالیزور برای به دست آوردن آزادی مورد انتظار برای برخی از قهرمانان چیزی پیش پا افتاده مثل فیلم دندان نیش است.

 

فیلم دندان نیش

 

در این بین چون مورد دلخواه اتفاق نیفتاده است ، شما باید در حد توانایی خود سرگرم شوید. و جالب ترین نکته در اینجا است: در واقع زندگی نشان داده شده توسط لانتیموس رویای آبی اکثر مردم است - پول وجود دارد ، مسکن عالی وجود دارد ، هیچ شرکت و کار کردنی وجود ندارد ، حتی معشوقه ها در اولین تماس و براساس درخواست شما آورده می شوند . خوب ، چه چیز دیگری لازم است؟ هیچ مسئولیتی و اطمینان در مورد آینده. همه چیز کاملاً شفاف ، قابل اعتماد ، دلپذیر یک تصویر براق ایده آل .

 

فیلم دندان نیش

 

با این حال ، آنچه یورگوس بلافاصله متوجه آن شد و توانست با خیالی آسوده به بیننده نشان دهد - هیچ لذتی از چنین ایده آل جهان پیرامون وجود ندارد. ما می توانیم در اینجا یک قیاس کاملا معقول و قابل پیش بینی با داستان "بودا " داشته باشیم، همه این خروج از کاخ توسط بودا و مطالعه همه بلایای دنیای واقعی را ترسیم کنیم ، بیشتر خودمان زیر سایه درخت بنشینیم و به این فکر کنیم که چگونه همه اینها باشد ، اما - لانتیموس کمی جلوتر رفت ، نه اینکه تاریخ "بعد" را پوشش دهد ، بلکه فقط تاریخ "قبل" را بگیرد ، که ، اتفاقا ، چندین برابر جالب تر است.

 

فیلم دندان نیش

 

فیلم فیلم دندان نیش با توجه به "قوانین" سینما ساخته نشده است ، تعلیق بسیار ضمنی ، مبهم نشان داده می شود ، بنابراین ، پس از اتمام نوار ، گیرنده احساس کامل بودن ندارد ، حتی در مورد پایان باز نیست ، فقط این روایت در مقایسه با دیگر نوارهای مدرن با ریتمی کاملاً متفاوت پیش می رود ... و این ریتم آرام ، کل روحیه نوار را تنظیم می کند: کمی مضطرب و ناتوان.

 

هنگام تماشای فیلم ، ممکن است بسیاری از افکار در مورد زمینه مسئله دار نوار به وجود بیاید و پاسخی بدون ابهام وجود نداشته باشد ، زیرا فیلم دندان نیشبه نظر می رسد ، یک آرمان شهر است ، اما برای چه و چرا ؟ کاملاً نامشخص است. شاید به منظور نشان دادن ، با استفاده از مثال قهرمان (خواهر بزرگتر) ، چگونه محدودیت ها با واقعیت باعث یک درگیری شدید داخلی می شود ، که در تناقض کامل با اختلاف بیولوژیکی او بیان می شود.

 

وارد کردن صدمات جسمی به خود غیر طبیعی است ، اما قهرمان به دنبال آن است ، زیرا خشونت در خانواده آنها به عنوان مجازات ، بازی کاملاً طبیعی است ، به ترتیب الگوی رفتاری که از بدو تولد در او ایجاد شده است (آسیب رساندن به خودش) برای او کاملا منطقی است . به این ترتیب است که فرهنگ بیرونی می تواند با آرم های درونی شخصیت ادغام شود و آن را به چیزی کاملاً متفاوت تبدیل کند.

 

درک تصوری نوار و درک قسمت اصلی شاعرانه آن با برخی رمزهای نشانه شناختی ارتباط مستقیم دارد: هواپیما ، گربه ، نیش ، جنسیت ، استخر شنا ، بازی های کودکان و بسیاری موارد دیگر. به عنوان مثال ، استخری که کودکان در آن به طور مداوم شنا می کنند ، برای حفظ نفس خود تمرین می کنند و غیره ، می تواند از نظر هرمنوتیک ، آبی را که در گوش کودکان ریخته می شود ، بیان کند ، تلاش والدین برای غرق شدن هوشیاری و زندگی کودکان ، آب به عنوان منبع زندگی ، اما کاملا متفاوت است.

 

فیلم دندان نیش

از حصار بیرون بروید و ببینید! 

 

رابطه جنسی تقسیم سنتی جنسیتی را در نوار تقویت می کند. به عنوان مثال ، پسر نوجوان نیازهای جنسی خود را برآورده می کند ،(معشوقه ای توسط پدر آورده می شود) اما دختران این کار را نمی کنند. علاوه بر این ، این رضایت با تابوهای باستانی در مورد محارم ، یعنی در دنیای نیش ، اصول اخلاقی کار نمی کند ، نه کاملاً ، اما عمدتا نه. تصاویر هنری این نوار ، جهان بینی شخصیت ها را آشکار می کند.

 

علی رغم بی احساسی و جدا شدن سرد فیلم ، تصویری کاملاً احساس شده ، دیدم. گویی یورگوس لانتیموس به مقدسات روح قهرمانان نفوذ می کند و طیف وسیعی از احساسات را درک می کند ، که کاملاً با سیمانی به نام "جهان ایده آل" بتن ریزی شده است.

احساسات کجاست؟ در دختر کوچک ، که برای قطع پاهای عروسک فریاد می کشد. در پسری که به دختری که برای رفع تنش جنسی استخدام کرده است می گوید: 'من نمی خواهم. به پدرم نگو. در دختر بزرگتر ، که در مقابل همه خانواده ، درد خود را در یک رقص ابراز می کند - وحشی ، عصبانی ، نامفهوم. چگونه دیگر آنچه را که نام آن را نمی دانید بیان کنید؟ این دشوار است و شما واقعاً نمی خواهید آن را اصلاح کنید. اما این یکی از معدود فیلم هایی است که قطعاً فراموش نخواهید کرد.

 

فیلم دندان نیش

 

قابل توجه است که داستان او ، در درک و انعکاس واقعیت تغییر یافته است ، که در آن یک فرد ، در آرزوی محافظت از خانواده اش از بدبختی ها و مشکلات دنیای مدرن ، خود را خالق تصور می کند و عدن خود را ایجاد می کند ، بهشت ​​روی زمین ، با اطمینان ، اعضای خانواده خود را در آن مخفی می کند.

با بازی در نقشه کتاب و فرار از بهشت ​​، این رابطه جنسی غیر محرمانه ای است که کارگردان اولین قدم را به سمت نابودی عقاید ظاهری ، فرار  از باغ عدن ، (که حال تبدیل به جهنم روی زمین شده )، می گذارد ، با پارس مردم بدون نام ، انحرافات جنسی ، چیزهایی که ذات خود را از دست داده اند و هواپیماهایی که به طور دوره ای به دست قهرمانان می افتند. فقط اکنون ، برای یک کارگردان یونانی ، زندگی جدیدی در یک زمین گناهکار هرگز آغاز نخواهد شد - فراری از "بهشت" هرگز به زمین گناهکار نمی رسد.

دنیای عجیب و غریب شخصیت های فیلم دندان نیش ، پر از نشانه شناسی معکوس ، به تعبیری شبیه دست نوشته های کارگردان از خود لانتیموس است که شبیه هیچکس نیست .

 

فیلم دندان نیش
از فیلم  فیلم دندان نیش چه نتیجه ای می توان گرفت؟

لایه اول:

- اگر شخصی را محدود کنید ، او احمق خواهد شد و دیر یا زود عصیان خواهد کرد.

"در جایی از این جهان واقعا دیوانه هایی مانند والدین این خانواده وجود دارند.

لایه دوم:

- مردم حقایقی را که والدین و جامعه به آنها می گویند و چه کسی می گوید که این حقایق واقعی هستند را از کودکی جذب می کنند.  و برای دانستن "زامبی ها یک گل زرد هستند" یا نیستند؟ از حصار بیرون بروید و ببینید! بیشتر اوقات سوال کنید و به یک منبع اطلاعات اعتماد نکنید.نه در این مورد ، شاید ، در مورد همه چیز.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید