معروف ترین جیمز باند ، شان کانری 90 ساله شد

شان کانری

سر شان کانری اولین جیمز باند ، برنده اسکار ، سمبل نماد مردانه و یکی از مشهورترین بازیگران اسکاتلند  90 ساله  شد. به افتخار سالگرد ، جالب ترین نقش های کانری را به یاد آوردیم - از رانندگان جهنمی و نماینده 007 گرفته تا بازی در ایندیانا جونز.

 

فیلم رانندگان جهنمی

شان کانری

فیلم رانندگان جهنمی

1957 ، انگلستان
تریلر ، درام1 ساعت 48 دقیقه12+
کارگردان: سی اندفیلد
بازیگران ستاره: استنلی بیکر ، هربرت لوم ، پگی کامینز

شان کانری در جوانی ، در نیروی دریایی خدمت می کرد ،  در بدن سازی مشارکت می کرد. این سرگرمی او در ورزش بود که به اسکاتلندی کمک کرد تا ابتدا به تئاتر و سپس به سینما راه یابد. شان کانری 27 ساله در "رانندگان جهنمی" نقش کوچکی را  بازی کرد - راننده جانی که با کاریزما و لبخند ، خود را در برابر پیش زمینه شخصیت های دیگر ، ناپخته و غمناک نشان داد.

فیلم دکتر نه

شان کانری
فیلم دکتر نه

1962 ، انگلستان
تریلر ، تریلر1 ساعت 51 دقیقه16+
کارگردان: ترنس یانگ
بازیگر نقش اصلی: شان کانری ، اورسولا آندرس ، جوزف ویسمن
اولین فیلم درباره جیمز باند نماینده ویژه انگلیس. کانری ، 32 ساله ، با سوپراستار کری گرانت برای این نقش جنگید. یان فلمینگ(نویسنده) از شان کانری خوشش نمی آمد (او اسکاتلندی را بسیار بی ادب می دانست). برای نقش نماینده 007 ، Connery نه تنها باید ده ها بازیگر نقش اول را پشت سر میگذاشت، بلکه باید بر روی تلفظ  و لهجه خود کار می کرد ، رفتار های اشرافی را می آموخت  و کلاه گیس می پوشید - تا آن زمان بازیگر شروع به طاس شدن کرده بود. کانری در هفت فیلم در نقش باند (بیش از بقیه بازیگران) بازی کرد و مورد علاقه مخاطبان "باند" تبدیل شد.


فیلم مارنی

شان کانری

فیلم مارنی

1964 ، ایالات متحده
تریلر ، درام2 ساعت 10 دقیقه12+
کارگردان: آلفرد هیچکاک
بازیگران ستاره: تپی هدرن ، مارتین گابل ، شان کانری


این بازیگر 34 ساله نگران این بود که به دلیل فیلم های باند بتواند در نقش یک مأمور ویژه جذاب گیر بیفتد و تمام پیشنهادات یکسانی را برای بازی یک جاسوسی یا کارآگاه رد کرد . وقتی از وی سؤال شد که چه کسی می خواهد با او کار کند ، کانری نام آلفرد هیچکاک را گفت . در "Marnie" ، قهرمانش از طریق کلاهبرداری و با یک مشت فوبیا  او را مجبور به ازدواج با خود کرد. در همان سال ، فیلم سوم درباره عامل 007 "گلدفینجر" اکران شد .


فیلم چادر قرمز
تولید مشترک اتحاد جماهیر شوروی و انگلیس و ایتالیا و آخرین فیلم میخائیل کلاتوزوف . "فیلم چادر قرمز" درباره وقایع واقعی می گوید - فاجعه هوایی تحقیقاتی "ایتالیا" در قطب شمال و متعاقب آن عملیات نجات. کانری نقش کاوشگر قطبی نروژ راولد آموندسن را بازی کرد. فیلمبرداری عمدتاً در اتحاد جماهیر شوروی رخ داد. 

فیلم چادر قرمز
1969 ، ایتالیا ، اتحاد جماهیر شوروی و انگلیس
درام ، ماجراجویی2 ساعت 39 دقیقه 12+
کارگردان: میخائیل کلاتوزوف
بازیگران : پیتر فینچ ، شان کانری ، کلودیا کاردیناله

فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق

شان کانری

فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق

1974 ، انگلیس ، ایالات متحده
درام ، جنایت2 ساعت 8 دقیقه
کارگردان: سیدنی لومت
ستارگان: آلبرت فینی ، لورن باکل ، مارتین بالسام

فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق اقتباسی روی پرده از رمان آگاتا کریستی ، که حتی خود نویسنده نیز آن را دوست داشت (او نتوانست بقیه فیلم ها یی را بر اساس کتابهایش ساخته شده بود ،تحمل کند). در فیلمی از کلاسیک آمریکایی Sidney Lumet ، کانری نقش سرهنگ Arbuthnot را بازی کرد. سبیل شخصیت او تقریباً سبیل معروف هرکول پوآرو را که توسط آلبرت فینی انجام شده بود ، گرفت.

فیلم سارقان زمان

شان کانری

فیلم سارقان زمان
1981 ، انگلستان
فانتزی ، فانتزی1 ساعت 56 دقیقه12+
کارگردان: ری گلیام
بازیگران ستاره: جان کلیس ، شان کانری ، شلی دووال

کمدی خارق العاده پوچ تری گلیام در مورد کوتوله هایی که کودک عادی را در سفر به دورانی فرستادند. یکی از غیرمعمول ترین فیلم های کانری است. این بازیگر در فیلم نقش پادشاه آگاممنون را بازی کرده است. در یادداشت های فیلمنامه ، تری گلیام درباره این شخصیت نوشت: " ... جنگجو کلاه خود را برداشت و صورت خود را نشان داد ، بسیار شبیه به شان کانری بود ." کارگردان انتظار نداشت که بازیگر قبول کند که نقش پادشاه را از اسطوره های یونان باستان بازی کند.

فیلم هرگز دوباره نگو هرگز

شان کانری

فیلم هرگز دوباره نگو هرگز

1983 ، انگلیس ، ایالات متحده
تریلر ، تریلر2 ساعت 14 دقیقه12+
کارگردان: ایروین کرشنر
بازیگران ستاره: شان کانری ، کلاوس ماریا براندوئر ، ماکس فون سیدو

 

آخرین فیلمی که شان کانری در آن نقش عامل 007 را بازی کرده است. "Never Say Never Never"  به لطف تهیه کننده کوین مک لوری ظاهر شد. او به فلمینگ کمک کرد تا روی سناریو کار کند ، نویسنده سپس آن را به "Fireball" تبدیل کرد و نام مک لوری را احذف کرد. تهیه کننده شکایت کرد و به دادگاه رفت و این پرونده را برد ، کپی رایت را بدست آورد و این فرصت را پیدا کرد که فیلمی را بر اساس"Fireball" بسازد. و حتی متقاعد شد که در فیلم شان کانری بازی کند ، که بعد از " فیلم الماس ها ابدی اند" سوگند یاد کرد که نقش باند را بازی نکند. طبق شایعات ، این بازیگر برای بازگشت به نقش یک عامل ویژه 15 میلیون دلار می خواست ، اما در پایان با 5 میلیون دلار به توافق رسید.


فیلم کوه نشین

شان کانری
فیلم کوه نشین

1986 ، انگلستان
ژانر فانتزی، ماجراجویی، اکشن، و علمی–تخیلی 2 ساعت 8 دقیقه16+
کارگردان: راسل مالکهی
بازیگران ستاره: کریستوفر لامبرت ، رکسان هارت ، کلنسی براون

 

در Highlander فانتزی ، که بعدها به یک کلاسیک دهه 1980 تبدیل شد ، این بازیگر نقش رامیرز عجیب و غریب ، صاحب یک کلاه با پر و مربی شخصیت اصلی را بازی کرد. با توجه به  یادآوری های کارگردان راسل مالکهی ، در این مجموعه ، کانری با همه بسیار مهربان بود ، حتی وقتی که مجروح شد.

 

فیلم تسخیرناپذیران

شان کانری

فیلم تسخیرناپذیران

1987 ، ایالات متحده
تریلر ، درام1 ساعت 59 دقیقه 16+
کارگردان: برایان دی پالما
بازیگران ستاره: کوین کاستنر ، شان کنری ، چارلز مارتین اسمیت

فیلمی آمریکایی اثر برایان دی پالما  که برای بهترین بازیگر نقش مکمل - برای کانری  اسکار به ارمغان آورد. او نقش افسر پلیس کهنه کار جیم مالون را بازی کرد ، که تیمی را جمع کرد (آنها با نام مستعار "Untouchables" شناخته شدند) و شروع به مبارزه با مافیا کرد و سرانجام به فرستادن آل کاپون به زندان کمک کرد.فیلم ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی

شان کانری

فیلم ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی

1989 ، ایالات متحده
اکشن ، ماجراجویی2 ساعت 7 دقیقه12+
کارگردان: استیون اسپیلبرگ
بازیگران نقش اصلی: هریسون فورد ، شان کانری ، دنهلم الیوت

در قسمت سوم فیلم ایندیانا جونز ، شان کانری نقش  پدر ایندیانا جونز را بازی كرد - پروفسور هنری جونز ، كه توسط نازی ها ربوده شد . کانری به طور جدی در ساخت فیلم نقش داشت. به عنوان مثال ، این بازیگر به فیلمنامه نویس جفری بوهم کمک کرد تا  شخصیت پروفسور هنری جونز را توسعه دهد. پس از انتشار ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی ،  منتقدان نوشتند که کانری و هریسون فورد  بزرگترین وزنه در فیلم هستند.

 

فیلم صخره

شان کانری

فیلم صخره

1996 ، ایالات متحده
تریلر ، تریلر2 ساعت 16 دقیقه16+
کارگردان: مایکل بی
بازیگران نقش اصلی: شان کانری ، نیکلاس کیج ، اد هریس

 

 دومین فیلم  مایکل بی و تصویری که در آن کانری نقش سابق MI-6 را بازی کرد . کوئنتین تارانتینو ، آرون سورکین و جاناتان هنسلی از جمله دیگران روی اولین پیش نویس فیلمنامه کار  کردند (نام آنها در فیلم نیست). این بازیگر بخش سناریو ی  خود را دوست نداشت ، بنابراین فیلمسازان برای نهایی کردن فیلمنامه مجبور بودند برای جمع بندی نهایی فیلمنامه ، گروهی از نویسندگان انگلیسی را استخدام کنند.

 

فیلم در جستجوی فورستر

شان کانری

فیلم در جستجوی فورستر را پیدا کنید

2000 ، ایالات متحده
نمایش2 ساعت 11 دقیقه 12+
کارگردان: گاس ون سنت
بازیگران ستاره: شان کانری ، راب براون ، اف. موری آبراهام

در فیلم  جستجوی فورستر به کارگردانی گاس ون سنت ، کانری 70 ساله نقش یک نویسنده را بازی کرد که مربی یک بسکتبالیست نوجوان سیاه پوست می شود. ویلیام فورستر یکی از بهترین نقشهای کانری در دهه 1990 و 2000 است. این فیلم با استقبال خوب منتقدین روبرو شد و در جشنواره فیلم برلین جایزه گرفت.


فیلم انجمن نجیب‌زادگان عجیب

شان کانری

اقتباس ناموفق فیلم انجمن نجیب‌زادگان عجیب از کمیک های آلن مور آخرین فیلم در فیلمبرداری این بازیگر بود. مسئولیت ناکامی فیلم  به کانری واگذار شد: گفته می شود به دلیل هزینه چشمگیر ، سازندگان فیلم انجمن نجیب‌زادگان عجیب نتوانستند ستاره های دیگری را جذب کنند و خود بازیگر نیز فیلمبرداری را مختل کرد و  با همکاران بی ادب بود.

از آن زمان ، کانری دیگر در فیلم ها بازیگری نکرده است (فقط در سال 2012 وی شخصیت اصلی را در کارتون "سر بیلی، نگهبان تپه‌های هایلند (بعلاوه صدا و مجری تولید)" صحبت کرد ) و تقریباً هرگز در ملاء عام ظاهر نشد. این بازیگر در باهاما زندگی می کند و گهگاهی وارد نیویورک می شود. به گفته  دوستان خود، او بیشتر وقت خود را به بازی گلف می گذراند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید