نقد فیلم مادام بوواری

داستان Emma Bovary تضاد بین زندگی واقعی و دنیای کتاب ها و ژورنال ها است که فهم آن برای شخصیت اصلی سخت است. او که نمی تواند با سرنوشتی آزاردهنده ، خسته کننده و بی معنی روبرو شود ، درگیر در یک سری اقدامات خطرناک و جسورانه می شود که منجر به پایان غم انگیز می شود 
آیا می دانید که ...
این فیلم براساس رمان گوستاو فلوبر "مادام بواری" (مادام بواری ، 1856) ساخته شده است.
 
بعد از انتشار رمان در مجله ، این نویسنده به توهین به اخلاق متهم شد و به دادگاه احضار و محاکمه شد. شهرت رسوایی اثر باعث محبوبيت آن شد و بعد از تبرئه 7 فوريه 1857 انتشار رمانی در همان سال به صورت كتاب جداگانه را به دنبال داشت.من به طور اتفاقی این فیلم را تماشا کردم و تأثیر بسیار خوبی روی من گذاشت. ایزابل هوپرت بازی بسیار شگفت انگیزی را انجام می دهد ، پایان آن غم انگیز است و این باعث می شود فیلم بهتر شود.
 
اقتباس فیلم از بزرگترین اثر ادبی "مادام بواری" اثر گوستاو فلوبر یکی از مرواریدهای کارگردان عالی فیلم فرانسوی کلود چابرول است. نوار "مادام بواری" یکی از برجسته ترین و رنگارنگ ترین تصاویر تحقیقات او در موضوع خیانت در روابط است. این موضوع یکی از اساسی ترین کارهای اوست ، او مرتباً به آن متوسل می شد ، کافی است آثاری از جمله "همسر بی وفا" ، "رابطه های خونین" ، "دوزخ" ، "بی ایمان" را یادآوری کنیم (که او فیلم نامه را نوشت).
 
رمان «مادام بواری» به نظر من یکی از بزرگترین آثار ادبی است. من جزئیات توصیفی ، زیبایی و لاکونیسم زبانی را که توسط آن رمان نوشته می شود تحسین می کنم. مشخص است که فلوبر بارها و بارها قسمت ها و جملات فردی رمان را بازنویسی میکرد ، در تلاش برای رسیدن به اثر عالی و بی نقص کار خود. با کمال تعجب ، فلوبر توانست زندگی  قهرمانان را غنی سازد ، با ظرافت و در عین حال بسیار طبیعی عناصر زندگی روزمره ، تجربیات ، شیوه زندگی آنها را توصیف کند. تا حدودی موارد فوق در مورد اقتباس کلود چابرول صادق است.

نقد فیلم مادام بوواری

نسخه فیلم مادام بوواری 1991 Emma Bovary اصلی ترین و چشمگیرترین فیلم از این اثر است. ایزابل هوپرت بازیگر مشهور در سینمای جهان با مهارت ایفای نقش می کند اما بازی او را نمی توان با کلمات توصیف کرد، باید دید. بعد از تماشای این اقتباس فیلم از کتاب، من این نگرانی را داشتم که مادام بوواری ناگزیر به طور انحصاری در تصویری که توسط ایزابل هوپرت فوق العاده ساخته شده است در حافظه من بماند.
 
این بازیگر تمام ویژگی های بارز Emma Bovary را مجسم کرد: اشتیاق گنگ ، گاهی تبدیل به ناامیدی ،کسالت ، عصبانیت ناشی از ناامیدی زندگی ، شور ، عزم ، امید و ... می شد.تصویری که توسط ایزابل هوپرت ایجاد شده ، مرا خوشحال و تحت تأثیر قرار داده است. "اما" خود را با تمام ساکنان دیگر Jonville در تضاد می بیند. او ، گویی ، در یک مکان اشتباه ، در زمان اشتباه به دنیا آمده است. اما بوواری همه واقعیت را نادیده گرفت ، او قوانینی را که طبق آن توده ها با منافع خودشان زندگی می کنند رد کرد.
 
شخصیت Emma باعث آزاد شدن طیف گسترده ای از احساسات شد ، که فقط باید به آنها مجوز می داد ، و آنها مانند جریانی از آتش به جهان بیرون سرازیر شدند و چه کسی می داند چه درد و ویرانی به همراه خواهد داشت. ارزشهای طبیعی ذاتی سایر شخصیت های این رمان برای او بیگانه است ، اگرچه در لحظه های مشخص به نظر می رسد وی با ماهیت خود درگیر است. اما سادگی و "خاکستری" جهانی که در آن پیدا شده ، هر بار پیروز می شود.
به نظر می رسد اما با زشتی های پیرامون زندگی خود درگیر جنگ است. او سعی دارد از همسر "خرس" خود بخاطر "کم اهمیتی" انتقام بگیرد .اشتیاق ویرانگر است. مردی که نیازهای اساسی خود را بالاتر از ارزشهای اساسی انسانی قرار داده است ناگزیر در پرتگاه فرو می رود. واکنش عاشقان Emma Bovary برای بیننده کاملاً قابل پیش بینی و انتظار است ، اما برای شخصیت Emma نیست.
 
2 ساعت از زمان صفحه نمایش ما فاجعه Emma Bovary را تماشا می کنیم. "اما" دلسوز است ، و آخر دراماتیک ، به عنوان یک مهلک ، از نیمه دوم فیلم بیننده را خفه می کند.با پیروی از روح رمان فلوبر ، که با طبیعی بودن صحنه ها مشخص می شود ، صحنه آخر در این فیلم با رئالیسم ترسناک نمایش داده می شود. تضاد بین مادام بوواری شگفت انگیز و زن نیمه زنده و نابود شده بیننده را به وحشت می اندازد و احساس انزجار را برای آنچه در صفحه نشان داده می شود ایجاد می کند. 
 
دشوار است بگوییم چه کسی در این کار یک قهرمان مثبت است و چه کسی منفی است. کسی که به دنبال لذت ، خوشبختی (البته فردی) است و به خودسوزی مشغول است ، یا کسی که به دلیل محدودیت های خود قادر به درک ، خوشبختی یک عزیز نیست ...
 
 
مشکل اما این است که او زیبایی خیالی را دنبال می کند ، در حالی که زیبایی واقعی را نمی بیند. از همه اینها ، خوشبختی عدم وجود ناراحتی است. و برای زندگی با آرامش و صداقت ، فرزندان را بزرگ کنید ، عزیزان را دوست داشته باشید - این بزرگترین شادی انسان است. در این چیزهای ساده بزرگترین ثروت و بزرگترین زیبایی این دنیا است. با درک به موقع این حقایق ، شاید پایان زندگی Emma Bovary کاملاً متفاوت می شد.
 
گوستاو فلوبرنبوغ شگفت انگیزی داشت و بعد از خواندن رمان گوستاو فلوبر ، مادام بواری تأثیر بزرگی بر من گذاشت ،داستان این قهرمان جنجالی من را به خود جلب کرد و به خوبی به یاد من ماند. بر اساس این رمان چندین فیلم تماشا کردم ، اما بیشتر از همه این فیلم "مادام بواری" را در سال 1991 دوست دارم. در این فیلم همه چیز همانطور که تصور می کردم هنگام خواندن رمان نشان داده می شود.
 
این فیلم صرفاً به سبک اروپایی با جو جذاب و غیرمعمول خود فیلمبرداری شد که فقط در فیلم های اروپایی حضور دارد. فرانسوی ها می دانند که چگونه می توانند درام های جذاب را بسازند ، اما دارایی بسیار مهم این فیلم ، بازیگر با استعداد و جذاب ایزابل هوپرت است که برای بازی در نقش های پیچیده و جنجالی زنانی ساخته شده است که اشتباهات مهلک می کنند و گویی راهی برای قصاص  از طریق آتشی که آنها را می سوزاند، دارند.
 
ما زن زیبایی را می بینیم که با بیوه ای(مرد زن مرده) ازدواج می کند و زندگی آرام و عادی را پشت سر می گذارد و او چیزی بیشتر می خواهد ، او عشق و احساسات گرم می خواهد. چقدر عجیب است وقتی واقعاً چیزی را می خواهیم ، همیشه به حقیقت نمی پیوندد و شخصیت اصلی با عشق و روابط پنهانی به زندگی دلخواه می رسد که زندگی او را وارونه می کند و با شادی و عواقب غم انگیز به پایان می رسد ...
 
ایزابل هوپرت در این فیلم بازی فوق العاده حسی و نمایشی دارد. این بازیگر فرانسوی با نقش دشوار مادام بوواری کاری عالی انجام داد - زنی که با داشتن همه چیز ، بیشتر می خواست و معنای واقعی فضیلت را از دست داد . ژان فرانسوا بالمر از نظر ایده آل برای نقش یک شوهر که مردی مهربان و شایسته بود مناسب بود و نمی دانست چرا همسرش او را فریب داده و زندگی مشترکشان را دوست ندارد. ژان یان بازیگر فرانسوی است که همیشه در نقش های طنز خوب به نظر می رسد و در این فیلم از دیدن او خوشحال شدم.
 
اگر به نتایج نظرسنجی از 125 نویسنده معتبر جهان اعتقاد دارید ، پس از "آنا کارنینا" توسط لئو تولستوی ، در 10 رمان برتر بهترین زمان ها ، رمان "مادام بواری" گوستاو فلوبر مقام دوم را کسب می کند.نسخه فیلم Claude Chabrol یکی از نزدیکترین متن به نسخه رمان به حساب می آید که در اقتباس های قبلی نبود. 
 
من برای ادبیات ارزش زیادی قائلم ، بنابراین معتقدم و حداقل می دانم که فلوبر توجه زیادی به جزئیات داشت و سعی داشت روایتی از صحت مطلق را منتقل کند.
 در این مورد ما در مورد سینما صحبت می کنیم. بنابراین ، این نظر بدون نگاهی به رمان و بدون مقاله های طولانی در مورد ماهیت متناقض مادام بواری ، درمورد این که می توان پایان نامه ها را نوشت ، خواهد بود.
 
شخصیت اصلی "اما" با دکتر روستایی چارلز بوواری ازدواج کرده است. او عاشق شوهرش نیست و با تلاش برای خلاص شدن از کسالت ، زندگی روزمره و پوچی زندگی ، روابط عاشقانه ای را شروع می کند و فراتر از زندگی خود زندگی می کند که در پایان به هیچ چیز خوبی منجر نمی شود.
 
تصویر Emma Bovary جهانی است و هیچ فریم زمانی و مکانی ندارد. سرنوشت یك زن متاهل كه شروع به اشتباه كردن كرد و به آنها ادامه داد ، با زندگی آرمانی و رویایی او ، می توانست هم در قرن نوزدهم و هم در زمان حال اتفاق بیفتد. من حتی آنرا فساد اخلاقی نمی نامم. این فقط چیزی است که می تواند منجر به ناامیدی شود. علاوه بر این ، "سقوط" مادام بواری توسط مردان  ترویج شد. حداقل اینگونه است که من لئون دوپوسی را در این فیلم دیدم که با او اما اولین "عاشقانه شرور" خود را شروع کرد.خود داستان بسیار جالب بود ، اگرچه اکنون به وضوح کسی را شوکه می کند.
 
ایزابل هوپرت را دوست داشتم. در ابتدا هیچ فعالیتی از قهرمان خود نشان نداد ، اما در احساسی ترین لحظه ها عملکردی عالی را ارائه داد. بنابراین ، من معتقدم که او به خوبی نقش خود را بازی کرد و توانست ویژگی های قهرمان فیلم را منتقل کند.
 

کاربر گرامی: فیلم مادام بوواری را تماشا کرده اید؟ نظر خود را با کاربران به اشتراک بگذارید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید