پشت صحنه فیلم خوب لئون ، حرفه ای

فیلم خوب لئون

فیلم خوب  لئون ، 1994

فیلم لئون یکی از محبوب ترین فیلم های دهه 1990 ، درام جنایی لوک بسون  با بازی  ژان رنو ، گری اولدمن و ناتالی پورتمن در نقش های اصلی شد. برای بازیگر 12 ساله این فیلم ناتالی پورتمن در اولین بازی خود ، محبوبیت جهانی بهمراه داشت . اما در ابتدا برای نامزدی وی شک و تردیدهای زیادی را بین سازندگان "لئون" برانگیخت .

 

فیلم خوب لئون

ناتالی پورتمن و ژان رنو


لوک بسون اولین فیلم خود را به عنوان کارگردان در دهه 1980 آغاز کرد ، اما محبوبیت جهانی او در اوایل دهه 1990 ، هنگامی که فیلم اکشن نیکیتا منتشر شد به او رسید. موفقیت این اثر او را به ایجاد یک فیلم جدید - "عنصر پنجم" الهام بخشید. در نقش اصلی ، وی تنها بروس ویلیس را دید ، اما پس از اولین ملاقات با کارگردان ، وی با استناد به شلوغ بودنش برنامه کاری از بازی خودداری کرد. در انتظار لحظه مناسب ، لوک بسون تصمیم گرفت که تدارکات فیلم را منحل نکند . او خط داستانی نیکیتا را به عنوان ایده گرفت و در 30 روز فیلم نامه جدیدی نوشت. این داستانی بود در مورد یک شخصیت  از این فیلم ، که در آن کارگردان پتانسیل بسیار خوبی دید - یک "تصفیه کننده" به نام ویکتور ، که پس از ناکامی نیکیتا باید "پاکسازی" را انجام دهد. عنوان کار "پاک کننده" بود.

 

فیلم خوب لئون

ژان رنو به عنوان ویکتور |  عکس از فیلم لئون 

هنگامی که لوک بسون سناریوی جدید را تعریف کرد ، وی شروع به انتقال ویکتور به شرایط دیگری کرد و ناگهان متوجه شد که قهرمان کاملاً متفاوت است. و او به قدری متفاوت از ویکتور شد  که کارگردان تصمیم گرفت نام دیگری به او بدهد - لئون. در مصاحبه ای ، بسون او را از اقوام دورافتاده آمریکایی ویکتور نامید.

فیلم خوب لئون

لوک بسون با بازیگران این مجموعه

مل گیبسون و کیانو ریوز ادعای نقش اصلی در این فیلم را داشتند ، اما نقش لئون در ابتدا برای ژان رنو نوشته شده بود و کارگردان بدون تردید همه کاندیداهای دیگر را کنار گذاشت. در انتخاب خود ، بسون اشتباه نكرد: این بازیگر به طور قابل ملاحظه ای این تصویر را با دید خود در مورد شخصیت تكمیل كرد. او پیشنهاد کرد که در سناریو شخصیت لئون را  به لحاظ عاطفی محدود به تصویر بکشند.کسی که هرگز از آسیب پذیری جوان همراه  خود تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

فیلم خوب لئون

فیلم لئون ، 1994 |  عکس

اگر شخصیت اصلی فیلم یا لئون بلافاصله مشخص شد ، پس از آن بازی برای بازیگر نقش ماتیلدا مدت زیادی طول کشید. فیلمسازان نتوانستند مدت طولانی تصمیم بگیرند ، زیرا به گفته کارگردان بازیگران «تاد تالر» ، داستان دوستی یک هیتمن حرفه ای و دخترک "بدون انتخاب ایده آل شخصیت اصلی معنی نداشت." در این فیلم جایی که درگیری اصلی نقشه در حدود دو شخصیت اصلی متفاوت - به عنوان مثال ، یک بزرگسال و یک کودک انجام می شود. این شخصیت ها نه تنها از نظر بیرونی ، بلکه از لحاظ شخصیت نیز باید متفاوت باشند ، اما در عین حال یک کل واحد را تشکیل دهند. لئون آرام ، معقول اما در عین حال از نظر عاطفی تودار و سرد است و ماتیلدا احساسی  و فعال است. خصوصیات شخصیت آنها توسط کمد لباس انتخاب شده نیز مورد تأکید قرار گرفت: لئون دارای زهد ، تک رنگ ، سیاه و سفید-خاکستری

 

فیلم خوب لئون

 

بیش از 2 هزار بازیگر زن در این بازیگری شرکت کردند که در میان آنها ناتالی پورتمن نیز حضور داشت.شخصیت او مطابق فیلمنامه 13-14 ساله بود و بازیگر جوان آن زمان هنوز 12 ساله نبود. دستیار کارگردان با این حرف او را رد کرد: " شما برای این نقش بسیار جوان هستید. بروید خانه" در بین متقاضیان ، لیو تایلر بود که به دلیل سن خود نیز از گزینش رد شد - برعکس ، در سن 15 سالگی ، او برای این نقش خیلی بزرگ تر به نظر می رسید.

 

فیلم خوب لئون

هنگامی که جستجوی شخصیت اصلی به بن بست رسید ، لوک بسون تصمیم گرفت در مورد کاندیداهای بازیگرانی که در آزمون های اول رد شده بودند ، تجدید نظر کند. ناتالی پورتمن دوباره به بازیگران دعوت شد. در آن زمان ، او فقط کمی تجربه بازی در تولیدات مدرسه را داشت ، اما آنقدر قانع کننده صحنه ای را بازی کرد که ماتیلدا در حال از دست دادن برادرش است و حتی برای او اشک ریخت که لوک بسون به سادگی از توانایی های بازیگری او شگفت زده شد و بدون تردید این نقش را تصویب کرد. ...

 

فیلم خوب لئون

گری اولدمن و ناتالی پورتمن |  عکس

در نتیجه ، "لئون" ، که یک سناریوی سریعا نوشته شده بود و در ابتدا قرار بود شکاف بین "نیکیتا" و "عنصر پنجم" را پر کند ، تبدیل به یک فیلم پرفروش در سینمای جهان و فیلم خوب دهه 1990 شد. برای یک درام مجرمانه ، معلوم شد که کاملاً عمیق و تاثیر گذار است: گلدان فیکوس که در تمام طول فیلم از شخصیت محافظت می کند ، به سمبل تنهایی ، بی تکلفی و حتی جاودانگی وی تبدیل می شود ، شیرهایی که لئون اغلب می نوشد نمادی از تصفیه و آفرینش و همچنین نازایی است.  اولین دیدار لئون و ماتیلدا روی سطح صاف زمین صورت می گیرد ، در فینال ، قبل از عزیمت ، لئون بارها از پله ها پایین می رود ، که به طور سنتی به عنوان نمادی از تغییر ، از انتقال از یکحالت به حالت دیگر تلقی می شود.

 

فیلم خوب لئون

 فیلم لئون ، 1994

 

فیلم خوب لئون

 

پس از اکران این فیلم ، ناتالی پورتمن ده ها پیشنهاد جدید از کارگردانان دریافت کرد و به یکی از محبوب ترین بازیگران زن تبدیل شد. سالها بعد ، او اعتراف کرد که موفقیت خود را مدیون "لئون" است و با شور و هیجان به یاد آورد آن دوره از زندگی خود را: " من این فیلمبرداری را به عنوان سرگرمی و تفریح ​​کاملاً به یاد می آورم ... چندی پیش ، حتی" لئون "را دوباره نگاه کردم. به خودم نگاه کردم و لبخند زدم - یادم افتاد که چطور عاشق ژان رنو بودم.

فیلم خوب لئون

در همین زمان ، بازیگر زن اعتراف کرد که به عنوان یک نوجوان ، کنار آمدن با محبوبیتش برای او بسیار دشوار بود: "من واقعاً زبان مشترکی با بچه ها پیدا نکردم: به خودم بیش از حد اعتماد داشتم. حتی قبل از لئون نوعی شهامت احمقانه در من وجود داشت. و فقط بعد از آن ... در کلاس هفتم ، بعد از "لئون" ، همه در مدرسه پشت به من کردند.  هر شب چرت می زدم ، مجبور شدم مدرسه را تغییر بدهم ... علاوه بر این ، دوستانم ناگهان ارتباط برقرار کردن با من را متوقف کردند! آنها فکر می کردند من متکبر هستم ، خودم را خونسرد می دانم. و تقریباً هر روز از ناامیدی و تنهایی آه می کشیدم! "

کاربر گرامی این پست را دوست داشتین؟ شما بگویید  فیلم خوب چی دیدی؟

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید