نقد فیلم انسجام ، گربه شرودینگر زنده است یا مرده؟

فیلم انسجام

صادقانه بگویم ، من فیلم های این چنینی را دوست دارم. فیلم حتما نباید جزو  فیلم های برتر 2020 باشد . معما های پیچیده ای که در آنها اغلب چند روز راجع به فیلم فکر می کنید و باید تصمیم بگیرید که چه دیدید. بنابراین این بار من جذب توصیف و بررسی های مثبت متعدد  فیلم معمایی انسجام  ( 2013 )قرار گرفتم. مفهوم داستان فیلم انسجام چیست؟ خواهیم دید.

داستان فیلم انسجام و نقد فیلم انسجام ( Coherence ) 

معرفی فیلم معمایی انسجام 

هشت نفر در خانه. درباره آنها چه می دانیم؟ در حال حاضر در اینجا فیلم انسجام مشکلات جدی پیدا کرده است. واقعیت این است که ما عملاً چیزی درباره قهرمانان نمی دانیم."امیلی"، "کوین"، "مایک"، "لی"، "بث"، "هیو"، "امیر" و "لوری" . امیلی یک رقاص سابق است که پروژه خود را از دست داده است. - کوین شوهر اوست که می خواهد به یکی از کشورهای خاورمیانه برود و همسرش را با خود ببرد. - مایک بازیگر سابق است که مشروبات الکلی دوست دارد. - لی همسر اوست ، که تجارت اسکایپ دارد. - بث یک زن وسواس فنگ شویی است. - هیو - خوب ... او یک برادر دارد ، یک فیزیکدان نظری.و امیر فقط امیر است. - لوری دوست امیر است که وقتی او نبود با کوین رابطه داشت. همین. 

 

ما در مورد زندگی فعلی قهرمانان فیلم انسجام چیزی نمی دانیم ، تنها چیزی که می دانیم اطلاعات عمومی است. بنابراین ، حداقل به نوعی همدردی با آنها در طول فیلم انسجام و چه بعد کارساز نیست.  و سپس یک ستاره دنباله دار داریم که به دلیل آن  در نگاه اول وقایع غیر قابل توصیف شروع به رخ دادن می کنند (برهم ریختگی کوانتومی ، به دلیل آن واقعیت های زیادی همزمان اتفاق می افتد ، که در آن قهرمانان ما وجود دارند - نوعی گربه شرودینگر) ، و قهرمانان فیلم انسجام ما شروع به واکنش نشان دادن به آن می کنند . و در اینجا مشکل دوم فیلم انسجام آغاز می شود - بی منطقی مطلق اقدامات قهرمانان ما. 

 

و اگر در ابتدا این اقدامات در فیلم انسجام ( Coherence ) منطقی به نظر می رسد - برای درخواست تلفن به تنها خانه ای که دارای برق است بروید. هر چه بیشتر می گذرد ، توضیح منطقی دشوارتر است. فرار مداوم از خانه به تنهایی یا در گروه های کوچک ، به جای اینکه فقط در داخل خانه بمانند. و ارزش آن چیست؟ باید آنها را بکشیم وگرنه آنها ما را می کشند.  چرا آن دیگران باید سعی کنند قهرمانان ما را بکشند و چرا قهرمانان ما دیگران را بکشند؟

 

در مرحله بعدی فیلم انسجام  ، ما سعی در توضیح آنچه اتفاق می افتد از نظر فیزیک داریم. در نگاه اول ، همه چیز منطقی به نظر می رسد. اما فقط در نگاه اول  ، ناظر خارجی کیست و نقطه شروع کجاست؟ دنباله دار و لحظه ظهور آن؟ نه ، کارساز نیست ، مشاهده کننده نمی داند در جعبه چه اتفاقی می افتد ، این اوست که در واقع ، با اقدامات و فرضیات خود واقعیت های زیادی را در مورد زنده یا مرده بودن گربه شرودینگر ایجاد می کند. و یک دنباله دار برای این نقش مناسب نیست.

 

* گربه شرودینگر چیست؟

خب یه جور نظریه علمی .این پارادوکس به آزمایش «گربه شوادینگر» معروف است که در سال ۱۹۳۵ میلادی توسط اروین شرودینگر، فیزیکدان اتریشی، مطرح شد. یه گربه داخل یه جعبه هست که پنجاه درصد شانسِ زنده موندن داره.یه شیشه سم هم داخل جعبه وهست. طبق فیزیکِ کلاسیک یا گربه زنده میماند یا میمیرد. اما طبق فیزیک کوانتوم، هر دو واقعیت به طورِ همزمان وجود دارد. فقط زمانی که در جعبه باز شود این دو واقعیت معلوم می شود که گربه زنده است یا مرده.

 

رقم 5 میلیون واقعیت ممکن از کجا آمده است؟ هیو آن را محاسبه کرد. اما هیو یک "گربه در داخل جعبه" است ، او نمی تواند بر واقعیت تأثیر بگذارد ، همانطور که همه این "گربه ها" نمی توانند از کثرت واقعیت ها آگاه باشند ، برای آنها واقعیت همیشه یکسان است - آنها یا زنده هستند ، یا مرده  . یا هستند ، یا نیستند . بودن یا نبودن.

 

خب .بد نیست نظری به این جملات از دیدگاه علمی بیندازیم : فیزیک کوانتوم با پدیده های فیزیکی در مقیاس اتم و زیراتم سر و کار دارد. شاید از همین ابتدا کوانتوم با موضوع ایده فیلم انسجام بی ربط به نظر برسد، چرا که فیلم انسجام می خواهد درباره جهان ها حرف بزند! و عظمتِ جهان ها را چه به یک ذره؟ خب اگر توجه کنیم که در لحظه انفجار بزرگ، جهان بسیار کوچکتر از الکترون بوده، آن وقت با این فرض، این مشکل حل می شود.

 

فیلم انسجام

 

آیا  حالت بینابینی  جود ندارد؟

در یک سیستم کوانتومی در صورت تغییر فاز اجزای آن سیستم، امکان بروز ناهمبستگی کوانتومی وجود خواهد داشت و یکی از پیامدهای این ناهمبستگی، احتمال افزونی اجزا است. پدیده­ ای که اگر در مورد انسان اتفاق بیفتد در باور عامیانه از آن به عنوان "همزاد" یاد می­ شود. بسط این موضوع در فیزیک کوانتوم منجر به تعریف مفهوم جهان‌ های موازی می­ شود؛ جهان‌ هایی که از یکدیگر تنها توسط یک رویداد کوانتومی جدا می‌ شوند. حالا تعداد انسان­ ها را ضرب­ در تعداد تصمیماتی که هر لحظه می­ گیرند کنید تا تعداد جهان­ های موازی به بی­ نهایت میل کند!

 

در یک برداشت از این مفهوم می­ توان گفت تمامی حالاتی که احتمال اتفاق افتادن آن­ها هست در جهان های موازی اتفاق می­ افتند و جهان ما تنها نمایشگر یک حالت از مجموعه بی­ نهایتی از این حالات است... حال این سوال مطرح می­ شود که تا چه حد علاقه­ مند به دیدن نتیجه دیگر تصمیماتی که می­ توانستیم بگیریم هستیم؟  اگر این کار را می کردم چی می شد ؟اگر با فرد دیگری ازدواج می­ کردم چه اتفاقی می­ افتاد؟! اگر و اگر و اگر های بینهایت.  آیا قرار گرفتن در مقابل نسخه دیگری از خودمان که کاملا مانند ما فکر نمی کند، دلهره­ آور و ترسناک می باشد؟... 

 

 توضیحات فیلم انسجام ( Coherence ) بدون اسپویلر قابل درک نیست (و دلیلش را خواهید فهمید!) ، خوب ، بیایید ببینیم. صادقانه بگویم ، در ابتدا صحبت های هشت نفره در مهمانی را کسل کننده به خصوص با عدم توانایی خودم در حفظ نام یک باره این تعداد بازیگر ، ناخوشایند می دانم ، اما بعد موضوع جالب آغاز شد. توصیف فیلم انسجام  بدون اسپویلر غیرممکن است ، اما بلافاصله می گویم - فیلم انسجام واقعا جالب است ، از یک لحظه خاص خود را به این فکر می اندازید که دنبال آن هستید ، و همه چیزهای اطراف را فراموش می کنید. و تعلیق شدید آغاز می شود .

 

در شبی که یک ستاره دنباله دار بر فراز زمین پرواز می کند ، هشت دوست در خانه جمع می شوند تا اخبار را رد و بدل کنند ، غذاهای خوشمزه بخورند و در شادی های کوچک زندگی شریک شوند. آنها پشت میز می نشینند ، به آرامی غذای خود را می خورند ، مکالمه می کنند ، و از موضوعات مختلف صحبت می کنند. ناگهان برق قطع می شود. به نظر می رسد یک دردسر جزئی است که قادر به از بین بردن اجتماعا آنها نیست. 

 

اما معلوم است که این فقط آغاز کار است. بیننده گام به گام به یک سری حوادث غیرقابل درک و عجیب و غریب کشیده می شود که در ابتدا توضیحی کاملاً ساده دارند. و فقط وقتی تعداد حادثه ها از یک توده حساس خاص فراتر رود و روان شخصیت ها دیگر از پس کنار آمدن با هرج و مرج پیرامون آنها برنمی آید ، این درک برای آنها حاصل می شود که توضیح آنچه اتفاق می افتد را باید خارج از مقوله های کلیشه ای آنها جستجو کرد. 

 

فیلم انسجام

 

فیلم انسجام با فیزیک نظری به روشی عجیب بازی می کند ، اما آنقدر عمیق معاشقه نمی کند که داستان را از دست بدهید. بیننده درگیر یک معمای هیجان انگیز پویا ، روانشناختی ، فکری درباره ماورالطبیعه است ، بدون اینکه در پیچ و خم های داستان گم شود.  فیلم انسجام متفکرانه  و دارای قدرت گفتگوی خوب و بازی خوب است که غالباً بداهه پردازی یک بازیگر است.

 

جو ارتباط شخصیت ها بسیار طبیعی است ، هرچند که کمی بهم ریخته است. فرضیه بسیار ساده است: در یک مهمانی شام ، جامعه ای هشت نفره ، متشکل از زوج های متاهل یا همسر. در حالی که همه در یک شرکت خوب از غذا ، شراب و تفریح ​​لذت می برند ، اتفاقات عجیب و غریب بیشتری شروع می شود. چیزهای کوچک در فیلم انسجام نقش بسزایی دارند. از لحظه خرابی تلفن همراه نمی توان از هیچ چیز غافل شد که به سایر جنبه های زندگی هر شخصیت آسیب می رساند: رمز و راز شروع به آشکار شدن می کند و همه بینندگان عاشق آزمایش های فکری را به وجد می آورد.

 

بودن یا نبودن در جعبه شرودینگر ،  فرصتی برای فرار به یک مکان بهتر فراهم می کند ، این افراد خوشایندو موفق ( آنها همچنین شخصیت های حقیر هستند) مصمم هستند که راه حل بهینه برای خود پیدا کنند. آنچه آنها کشف می کنند نه تنها برای آنها ، بلکه همچنین برای بیننده غیرمنتظره و ترسناک است: سقوط به طور ذاتی در هر یک از آنها اتفاق می افتد. هرچه در این حفره عمیق تر می روید ، تاریک تر و پیچیده تر می شود ، نگرانی بیشتر درباره تلاش برای نجات خود از خود بیشتر می شود. 


این فیلم انسجام ، نماینده یک ژانر کاملاً متفاوت ، با بودجه اندک و تولید تقریباً تئاتری (اکشن نوار ، بیشتر اوقات در داخل خانه انجام می شود) ، سازندگان فیلم انسجام موفق به خلق یک داستان خارق العاده بسیار قوی شدند.

*

"تفسیر دیگری که اخیراً از آزمایش فکری شرودینگر انجام شده ، توضیح شلدون کوپر ، قهرمان سریال بیگ بنگ تئوری است که برای همسایه اش پنی که تحصیلات آکادمیک ندارد می دهد . ماهیت داستان شلدون این است که می توان مفهوم گربه شرودینگر را در روابط بین افراد به کار برد. برای اینکه بفهمید چه اتفاقی بین زن و مرد می افتد ، چه نوع رابطه ای بین آنها وجود دارد: خوب یا بد ؟  فقط باید جعبه را باز کنید. قبل از آن ، رابطه هم خوب است و هم بد."

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید