اگر آهنگساز جوزف هایدن نبود ما استعدادهای بزرگ دوران کلاسیک را نمی شناختیم

جوزف هایدن
فرانتس جوزف هایدن(فرانتس یوزف هایدن) یکی از بزرگترین آهنگسازان تمام ادوار است. نوازنده ای درخشان و اصالتاً اتریشی. شخصی که پایه های مدرسه موسیقی کلاسیک و همچنین استاندارد ارکسترال و ساز را ایجاد کرده است ، که ما در زمان خود مشاهده می کنیم. علاوه بر این شایستگی ها ، فرانتس یوزف نماینده مدرسه کلاسیک وین بود. در میان موسیقی شناسان عقیده ای وجود دارد که ژانرهای موسیقی سمفونی و کوارتت برای اولین بار توسط جوزف هایدن ساخته شده است. یک زندگی بسیار جالب و پر حادثه که توسط یک آهنگساز با استعداد زندگی شد.
 

بیوگرافی فرانتس یوزف هایدن

 
زندگی نامه جوزف هایدن از 31 مارس 1732 ، هنگامی که جوزف کوچک در محوطه نمایشگاه Rorau (اتریش سفلی) متولد شد ، آغاز شد. پدرش استاد ساخت چرخ بود و مادرش به عنوان خادم در آشپزخانه کار می کرد. با تشکر از پدرش که عاشق آواز خواندن بود ، آهنگساز آینده به موسیقی علاقه مند شد. جوزف کوچک به طور طبیعی دارای گوش موسیقیایی کامل و حس عالی ریتم بود. این توانایی های موسیقی به پسر با استعداد اجازه می داد در گروه کر کلیسای هاینبورگ آواز بخواند. بعداً ، به دلیل این حرکت ، فرانتس یوزف در کلیسای کلیسای وین در کلیسای جامع کاتولیک سنت استفان پذیرفته خواهد شد.
 
جوزف هایدن شانزده ساله به دلیل لجبازی شغل خود را  جایی در گروه کر از دست داد  . اکنون او هیچ درآمدی برای امرار معاش ندارد. جوزف هایدن جوان از روی ناامیدی هر شغلی را بر عهده می گیرد. استاد آوازی و آهنگساز ایتالیایی ، نیکولا پورپورا ، این نوجوان را به عنوان یک خادم به خدمت گرفت ، اما یوزف دریافت که از این کار نیز سود می برد. پسر به دنیای  موسیقی وارد می شود  و شروع به درس گرفتن از معلم می کند.
 
پورپورا نمی توانست احساس کند که جوزف هایدن به موسیقی احساسات واقعی داشت و بر همین اساس آهنگساز معروف تصمیم گرفت که کار جالبی را به مرد جوان پیشنهاد کند - تا او را به عنوان همراه نوکر شخصی خود بدل کند. هایدن تقریباً ده سال در این موقعیت بود. استاد برای کار بیشتر پول پرداخت نمی کرد ، او تئوری موسیقی را به صورت رایگان به هایدن جوان آموخت. بنابراین جوان با استعداد بسیاری از مبانی مهم موسیقی را در جهات مختلف آموخت. با گذشت زمان ، مشکلات مادی هایدن به تدریج از بین رفت و کارهای اولیه آهنگسازی وی با موفقیت مورد قبول عموم قرار گرفت. در این زمان ، آهنگساز جوان اولین سمفونی خود را نوشت.
 
با وجود این واقعیت که در آن روزها دیر در نظر گرفته شده بود ، هایدن تصمیم گرفت فقط در سن 28 سالگی با آنا ماریا کلر خانواده تشکیل دهد. و این ازدواج ناموفق بود. به گفته همسرش ، جوزف حرفه مناسبی برای یک مرد نداشت. در طول دوازده سال زندگی مشترک ، این زوج صاحب فرزند نشده اند ، که این امر در سابقه خانوادگی ناموفق نیز تأثیر داشته است. 
 
اما یک زندگی غیرقابل پیش بینی باعث شد فرانتس جوزف هایدن با خواننده جوان و جذاب اپرا لوئیجیا پولزلی ، که در هنگام ملاقات فقط 19 سال سن داشت ، آشنا شود. عشق پرشور بین آنها بوجود آمد و آهنگساز قول ازدواج با او را داد. اما اشتیاق به سرعت محو شد و او به قول خود عمل نکرد. هایدن به دنبال حمایت بین ثروتمندان و قدرتمندانبود. در اوایل دهه 1760 ، آهنگساز به عنوان رهبر ارکستر دوم در کاخ خانواده تأثیرگذار استرهایزی (اتریش) شغل یافت. 30 سال است که هایدن در دربار این سلسله نجیب کار می کند. در این مدت او تعداد زیادی سمفونی(104) را ساخت .
 
جوزف هایدن
فرانتس جوزف هایدن
 
جوزف هایدن چند دوست صمیمی بیشتر نداشت ، اما یکی از آنها ولفگانگ آمادئوس موتزارت بود . آهنگسازان در سال 1781 با هم دیدار می کنند. پس از 11 سال ، جوزف با  لودویگ ون بتهوون جوان آشنا شد ، كه هایدن او را شاگرد خود كرد. خدمات در قصر با مرگ حامی به پایان می رسد - جوزف پست خود را از دست می دهد. اما نام فرانتس جوزف هایدن نه تنها در اتریش ، بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر مانند روسیه ، انگلیس ، فرانسه مانند رعد و برق می درخشد. در طول مدت حضور در لندن ، آهنگساز در یک سال تقریباً به اندازه درآمد 20 سال درآمد کاپل مایستر خانواده استرهایزی ، کارفرمایان سابق خود ، درآمد کسب کرد.آخرین کار این آهنگساز ،  "چهار فصل"  است که با سختی زیادی آن را می سازد ، سردرد و مشکلات خواب او را ناراحت می کند.
 
این آهنگساز بزرگ در سن 78 سالگی درگذشت (31 مه 1809) جوزف هایدن آخرین روزهای خود را در خانه خود در وین گذراند. بعداً تصمیم بر این شد که بقایای باقی مانده به آیزنشتات منتقل شود.
 

حقایق جالب درباره  فرانتس جوزف هایدن

- به طور کلی پذیرفته شده است که تولد جوزف هایدن 31 مارس است.اما مطابق خاطرات این آهنگساز ، برای اینکه بزرگداشت تولد او در 1 آوریل"دروغ اول آوریل" برگزار نشود ، چنین تغییر جزئی صورت گرفته است.
 
- فرانتس جوزف هایدن کوچک آنقدر با استعداد بود که می توانست در سن 6 سالگی طبل بنوازد! هنگامی که درامر ، که قرار بود به مناسبت هفته بزرگ در این موکب شرکت کند ، ناگهان درگذشت ، از هایدن خواسته شد تا جای او را بگیرد. زیرا آهنگساز آینده ، به دلیل ویژگیهای سن ، قد بلندی نداشت ، پس از آن ، فردی با درام بسته به پشت ، از مقابل او راه می رفت و جوزف می توانست با آرامش پشت سر او ساز را بنوازد. طبل قدیمی هنوز هم وجود دارد. در کلیسای هاینبورگ واقع شده است.
 
- صدای آواز جوزف هایدن جوان  بسیار چشمگیر بود به طوری که از او خواسته شد در حالی که پسر تنها پنج سال داشت به مدرسه آواز کر در کلیسای جامع سنت استفان در وین بپیوندد.
 
- آهنگساز کلیسای جامع سنت استفان پیشنهاد داد که هایدن تحت عمل خاصی قرار گیرد تا از شکستن صدای وی جلوگیری کند ، اما خوشبختانه پدر آهنگساز آینده  مانع این کار شد.
 
- هنگامی که مادر آهنگساز در سن 47 سالگی درگذشت ، پدر جوزف هایدن خیلی سریع با یک خدمتکار جوان که 19 سال داشت ازدواج کرد. اختلاف سنی هایدن و نامادری اش فقط 3 سال بود و "پسر" بزرگتر بود.
 
- جوزف هایدن دختری را دوست داشت که به دلایلی این دختر تصمیم گرفت زندگی در "دیر" از زندگی خانوادگی بهتر است. سپس نابغه موسیقی خواهر بزرگ معشوق خود ، آنا ماریا را به ازدواج فرا خواند. اما این تصمیم نسنجیده منجر به اتفاق خوبی نشد. همسر بدخلقی معلوم شد و از سرگرمی های موسیقی شوهرش سر در نمی آورد. هایدن نوشت که آنا ماریا از نسخه های خطی موسیقی او در آشپزخانه استفاده کرده است.
 
- بیوگرافی هایدن حاوی افسانه جالبی در مورد نام کوارتت زهی F-moll "تیغ" است. یک روز صبح هایدن با تیغ کندی اصلاح می کرد و وقتی صبرش تمام شد ، فریاد زد که اگر اکنون تیغ ​​معمولی به او می دادند ، کار فوق العاده خود را برای این کار ارائه می داد. در آن لحظه جان بلاند در ان نزدیکی بود ، مردی كه می خواست نسخه های خطی آهنگساز را كه هنوز كسی ندیده منتشر كند. ناشر پس از شنیدن ، بدون تردید ، تیغ های استیل انگلیسی خود را به آهنگساز تحویل داد. هایدن به قول خود عمل کرد و کارهای جدید خود را به مهمان ارائه داد. بنابراین ، کوارتت زهی چنین نام خارق العاده ای دریافت کرد.
 
-مشخص است که جوزف هایدن و موتزارت دوستی بسیار محکمی داشتند. موتزارت دوست خود را بسیار احترام می گذاشت. و اگر هایدن از آثار آمادئوس انتقاد می کرد یا توصیه ای می کرد ، موتسارت همیشه گوش می داد ، نظر جوزف همیشه برای آهنگساز جوان در وهله اول بود. با وجود مزاج های عجیب و غریب و اختلاف سنی ، دوستان اختلاف نظر نداشتند.
 
- "معجزه" - این نامی است که به سمفونی های شماره 96 D-dur و شماره 102 B-dur نسبت داده می شود. همه اینها به دلیل یک داستان است که بعد از پایان کنسرت این اثر اتفاق افتاده است. مردم برای تشکر از آهنگساز برای زیبا ترین موسیقی به صحنه هجوم آوردند. به محض اینکه شنوندگان مقابل سالن قرار گرفتند ، لوستری  پشت سر آنها سقوط کرد. هیچ تلفاتی نداشت و این یک معجزه بود. 
 
-  آهنگساز جوزف هایدن بیش از نیمی از عمر خود دچار پولیپ در بینی شده بود. این موضوع توسط جراح و همچنین دوست خوب او جوزف جان هانتر شناخته شد. دکتر توصیه کرد برای یک عمل جراحی نزد او بیاید ، که هایدن ابتدا تصمیم گرفت. اما هنگامی که او به مطب محل انجام عمل آمد و 4 دستیار بزرگ جراح را دید که وظیفه آنها نگه داشتن بیمار در حین عمل دردناک بود ، آهنگساز ترسید و زیر عمل نرفت. به طور کلی ،  کلا ایده خلاص شدن از پولیپ در تابستان فروکش کرد. جوزف در کودکی از آبله رنج می برد.
 
- جوزف هایدن دارای یک سمفونی با ضربات تمپانی است ، یا به آن "سورپرایز" نیز می گویند. تاریخچه خلق این سمفونی جالب است. جوزف و ارکستر به طور دوره ای در لندن گشت می زدند و یک روز او متوجه شد که چگونه برخی از تماشاگران در هنگام کنسرت به خواب می روند یا در حال تماشای رویاهای زیبا هستند. هایدن اظهار داشت که این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که روشنفکران انگلیسی به گوش دادن به موسیقی کلاسیک عادت ندارند و احساس خاصی به هنر ندارند ، اما انگلیسی ها چون اهل رعایت کردن سنت ها هستند ، بنابراین در کنسرت ها شرکت می کنند.
 
- آهنگساز جوزف هایدن و رهبر ارکستر  تصمیم گرفتند حیله گرانه عمل کنند. وی پس از اندكی سمفونی ویژه ای را برای عموم انگلیس نوشت. این قطعه با صداهای ملودیک آرام ، صاف و تقریبا آرامش بخش آغاز شد و ناگهان صدای  طبل  تیمپانی به صدا درآمد. چنین غافلگیری بیش از یک بار در کار تکرار شد.
 
- وقتی آهنگساز درگذشت ، وی را در وین به خاک سپردند. اما بعداً تصمیم گرفته شد که بقایای نابغه موسیقی در آیزنشتات مجدداً به خاک سپرده شود. وقتی گور باز شد ، کشف شد که جمجمه جوزف ناپدید شده است. این ترفند دو دوست آهنگساز بود که با رشوه دادن مردم در گورستان سر او را برداشتند. تقریباً 60 سال (1895-1954) جمجمه کلاسیک وین در موزه ای (وین) نگهداری می شد. تنها در سال 1954 بود که بقایای آن دوباره بهم پیوست و با هم دفن شدند.
 
- موتزارت از دیدن جوزف هایدن خوشحال می شد و اغلب او را به کنسرت هایش دعوت می کرد و جوزف نیز برای این اعجوبه جوان تلافی می کرد و غالباً در یک کوارتت با او همکاری می کرد. قابل توجه است که در مراسم خاکسپاری هایدن ، "رکویم" موتزارت به صدا درآمد ، که 18 سال زودتر از دوست و معلم خود درگذشت.
download (2).jpgdownload.jpgdownload (1).jpg
- پرتره جوزف هایدن را می توان در تمبرهای پستی آلمان و شوروی که در سال 1959 برای 150 سالگرد مرگ آهنگساز چاپ شده و سکه 5 یورویی اتریش یافت. سرود آلمان و سرود قدیمی اتریش-مجارستان موسیقی خود را مدیون هایدن هستند. از این گذشته ، این موسیقی او بود که پایه و اساس این ترانه های میهنی قرار گرفت.
 

موزه خانه جوزف هایدن

جوزف هایدن
در سال 1889 ، موزه هایدن در وین افتتاح شد که در خانه آهنگساز واقع شده است. به مدت 4 سال ، جوزف به آرامی در حال ساخت خانه خود از پولی بود که در طول تور به دست آورد. در ابتدا ، خانه ای یک طبقه وجود داشت که به دستور آهنگساز بازسازی شد و طبقه های بیشتری به آن افزود. طبقه دوم محل زندگی خود نوازنده بود ، و در زیر او دستیار او السپر را اسکان داد ، که یادداشت های هایدن را کپی می کرد.
 
تقریباً تمام نمایشگاه های موجود در موزه از دارایی شخصی این آهنگساز در زمان حیات وی است. نت های دست نویس ، پرتره های نقاشی شده ، سازهایی که هایدن روی آنها کار کرده و چیزهای جالب دیگر است. به طور غیرمعمول ، این ساختمان شامل یک اتاق کوچک اختصاص داده شده به یوهانس برامس است. یوهانس کار کلاسیک وینی را بسیار احترام و ارج نهاد. این اتاق با وسایل شخصی ، مبلمان و وسایل وی پر شده است.
 
متأسفانه ، وقتی مردم در مورد آثار موسیقی کلاسیک وین صحبت می کنند ، اول از همه لودویگ ون بتهوون و ولفگانگ آمادئوس موتزارت را به یاد می آورند. اما بسیاری از موسیقی شناسان مطمئن هستند که اگر آهنگساز درخشانی مانند فرانتس جوزف هایدن نبود ، ما دیگر بزرگترین استعدادهای دوران کلاسیسیسم را نمی شناختیم. آثار و ساخته های هایدن در ریشه تمام موسیقی کلاسیک بود و به آن فرصت توسعه و پیشرفت تا به امروز را داد.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید