هنرمندان

10 راز لبخند مونالیزا


10 راز "لبخند مونالیزا" اثر نقاش بزرگ لئوناردو داوینچی ، که دانشمندان هنوز هم در حال کشف اسرار آن هستند.

پرتره کوچک لبخند مونالیزا که در لوور نمایش داده می شود، در اغلب بحث ها و گفتگو های جهان به عنوان مشهورترین اثر شناخته شده است. مطالعات زیادی روی این بوم نقاشی، در زمان های مختلف انجام شده که اسرار جالبی را در باره نقاش لئوناردو داوینچی و مدل نشان می دهد.

1. مونالیزا کیست؟

هویت واقعی زن نشان داده شده در پرتره یک رمز و راز باقی مانده است. اکثر محققان بر این باورند که این زن 24 ساله لیزا ماریا دی جراردی (یعنی لیزا دل ژوكندو ) است، كه در سال 1479 میلادی در فلورانس بدنیا آمده است. پرتره توسط شوهر لیزا، فرانچسکو دی بارتولومئو دی Zanobi دل Giocondo، فروشنده ابریشم و پارچه، سفارش داده شد. او پنج کودک را به دنیا آورده: پیرو، آندریا، کامیلا، جیو کانودو و ماریاتا.

درباره کسی که در پرتره تصویر دیده می شود، امروز استدلال می کنند.

بر طبق فرضیه های دیگر، تصویری که در پرتره دیده می شود، کاترینا سورفزا، است. نظریه دیگری نشان می دهد که خانم جوان معشوقه Giuliano  Medici، حاکم فلورانس، یا ایزابلا d'Este، مارکی Mantua بود. و نظریه ای است که زن در پرتره، مادر داوینچی و حتی خود هنرمند بزرگ  داوینچی است.

2. در لبخند مونالیزا چه رازی نهفته است؟

لبخند جذاب و مرموز ژکوند شاید یکی از عناصر اسرارآمیز نقاشی داوینچی است. برای پنج قرن استدلال کردند که آیا دختر نقاشی شده در پرتره لبخند می زند، خوشحال است یا غمگین است. پروفسور مارگارت لیوینگستون از دانشگاه هاروارد می گوید که لبخند به دلیل خاصیت نقاشی، تنها در زمانی که تماشاگران به چشمان مونالیزا نگاه می کنند، قابل مشاهده است.

پس از توسعه برنامه های کامپیوتری "شناخت احساسات" در سال 2005، محققان هلندی دریافتند که این تصویر شادی را در 83 درصد، انزجار در 9 درصد، ترس در 6 درصد، خشم در 2 درصد، بی طرفی در کمتر از 1 درصد و تعجب در 0 درصد را نشان می دهد. با این حال، بسیاری استدلال می کنند که لبخند ژکوند بسته به جایی که به تصویر نگاه می کنید، تاثیرش متفاوت است. اینکه از چه زاویه و از چه فاصله ای نگاه کنید لبخند تغییر می کند! هنگامی که از نزدیک مشاهده می کنید، این تصور بوجود می آید که چهره معقولانه لبخند به لب دارد. اما از راه دور به نظر می رسد که Gioconda از روی خوشبختی لبخند می زند.

3. کد های مخفی در لبخند مونالیزا


متخصصان ایتالیایی از کمیته ملی میراث فرهنگی ایتالیا، حضور مجموعه ای از حروف و اعداد اعمال شده بر عناصر متعدد بوم را کشف کردند.  سیلوانو وینچتی ادعا می کند که در چشم راست مونالیزا حروف "LV" وجود دارد که به لحاظ نظری از نام خود هنرمند، لئوناردو داوینچی است. در چپ چشم شما می توانید خطوط فازی از حروف "CE" و یا، احتمالا، "B." را ببینید. در پل در پس زمینه، ما موفق به دیدن تعداد "72" یا حرف "L"، و به دنبال آن "2" کشیده شده در قوس پل شدیم. می توانید حدس بزنید که هنرمند چه چیزی  در ذهن خود  داشته است وقتی که به طرز اسرار آمیز این حروف و اعداد را که به چشم غیر مسلح غیر قابل مشاهده نیستند ترسیم کرده است؟

4. پل نامعلوم در تابلو لبخند مونالیزا

بخاطر جذابیت صورت مونالیزا اغلب تصویر اسرار آمیز در پس زمینه را متوجه نمی شوید. امروزه بسیاری از کارشناسان و متخصصان تعجب می کنند - این پل دارای سه قوس مرموز در پس زمینه چیست؟و به طور کلی آیا دقیقا همان مکان و چشم انداز غبارآلود و مرموز است که داوینچی مونالیزا را در آن نقاشی کرده است.

مورخ ایتالیایی Carla Glory نشان می دهد که پل پشت شانه چپ زن به عنوان Ponte Gobbo یا Ponte Vecchio ("پل قدیمی") شناخته می شود. این پل در Bobbio واقع شده است، یک روستای کوچک در تپه هایی در جنوب Piacenza در شمال ایتالیا. تئوری Glory درباره عدد "72"، مخفی شده در تصویر پل ،  او فرض می کند که این شماره به 1472 اشاره دارد. در سال 1472 یک سیل فاجعه بار بوقوع پیوست. رودخانه پل بابی را ویران کرد. در کتاب "رمز و راز لئوناردو"، Glory بیان می کند که "لئوناردو شماره 72 زیر پل را به تصویر کشید تا تاریخ سیل ویرانگر رودخانه فراموش نشود.

5. نگاه مضطرب لبخند ژکوند چه می گوید؟

او همیشه به شما نگاه می کند هرجا که هستی

چگونه این امکان وجود دارد که نگاه ژکوندا با این که به طور مستقیم بیننده را هدف قرار داده به جایی فراتر از محدوده تصویر گسترش یافته است،مهم نیست که به کدام سمت نگاه کنیم، Dzhokonda همچنان "نگاه مستقیم به بیننده" دارد.دستکاری کارآمد لئوناردو داوینچی از نقاشی روی بوم یک حس عمیق واقع بینانه را در تعامل سایه و نور ایجاد می کند. این پدیده ای است که چشم انداز را ایجاد می کند و نگاه مونالیزا را مضطرب می کند.

6. تصویر پنهان پشت عکس مونالیزا چه کسی بود؟

چه چیزی زیر پرتره است؟

با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری مادون قرمز و لیزر روی "مونالیزا"، دانشمندان کانادایی در سال 2006 بر روی نقاشی پیش نویس داوینچی، از جمله تغییر موقعیت شاخص و انگشتان دست چپ دست او را، یافتند. این تنها اکتشافات در تصویر نبود. همچنین لباس مونالیزا و لباس روی دامن او توری بود.

در سال 2015، مهندس فرانسوی Pascal Kott از روشهای مشابهی برای تولید اشعه های نور با طول موج های مختلف بر روی بوم استفاده کرد و پس از آن مقدار نور منعکس را اندازه گیری کرد. او کنجکاو بود که کشف او امکان دیدن یک پرتره مخفی را در زیر  تصویر پرتره امکان پذید کند . Pascal Kott چهار تصویر را در زیر تصویر پیدا کرد، از جمله عکسی از یک زن جوان با ویژگی های مینیاتوری و بدون لبخند. نظریه های مختلف درباره هویت واقعی این زن در پشت تصویر ارائه شد، اما هویت واقعی او برای همیشه یک رمز و راز باقی خواهد ماند.

7. آیا مونالیزا باردار بود؟

برخی از مورخان هنر معتقدند که زن مدل تصویر، لیزا دل ژوكوندو است و در زمانی كه داوینچی او را نقاشی میكرده، باردار بوده، حالت دستان مونالیزا در تابلو و شواهد تاریخی نشان می دهد،  لیزا دل ژوكوندو در آن هنگام برای دومین بار باردار بوده و این پرتره فقط به افتخار بارداری او کشیده شده است. علاوه بر این، تصاویر مادون قرمز نشان می دهد که بر روی شانه هایش یک پوشش (حجاب) کتان است که در آن زمان معمولا توسط زنان باردار پوشیده می شده است.لبخند اسرار آمیز مونالیزا سلاح او برای پنهان کردن بارداریش است.

8. چرا لبخند مونالیزا زیبا است؟

ویدیو


در طول تاریخ، پرتره مونالیزا به عنوان نمونه ای از زیبایی ابدی شناخته شده است. فرض کنید که زیبایی مونالیزا تنها به چشم و لبخند او محدود می شود.با دیدن ویدئو  غلبه این نکات طلایی در آثار هنری را بیشتر متوجه می شوید. چه کسی می دانست که ریاضیات می تواند این حس شگفت انگیز را ایجاد کند؟

9. سرقت تابلو مونالیزا

تابلو مونالیزا در سال 1911 توسط یک کارمند ایتالیایی لوور به نام وینچنزو پروجیا سرقت شد. او معتقد بود که نقاشی توسط ناپلئون بناپارت در فلورانس به سرقت رفته است و می خواست نقاشی را به خانه واقعی خود بازگرداند. در طول دو سال، محل نقاشی یک رمز و راز کامل باقی ماند، و رسانه ها در سراسر جهان منعکس کننده دلایل ممکن برای عدم نقاشی در موزه و محل آن بودند. در سال 1913، پروجیا با  آلفردو جری، هنرمند ایتالیایی تماس گرفت و خواستار بازپرداخت دولت ایتالیا در ازای انتقال مونالیزا به فلورانس شد.

با توجه به این که Perugia برای بازگرداندن تصویر به ایتالیا درخواست  پول کرد، مردم مظنون بودند که این حادثه تابلو دزدیده شده، فقط یک ترفند برای افزایش علاقه به تابلو و گالری بوده است. یک نظریه مطرح شده دیگر این بود که تابلو مونالیزا برای تهیه عکس از تابلو و تهیه کپی های جعلی برای فروش به کلکسیونرهای نادان بوده است.

10. آیا مونالیزا بیمار بود؟

رمز و راز مرموز مونالیزا ممکن است در نهایت توسط یک دکتر در بوستون حل شود. دکتر مندیپ R. Mehra تشخیص اختلالات هورمونی در مونالیزا  را هنگامی که او جزئیات عجیب و غریب درظاهر او  مثل رنگ صورت، ریزش مو و لبخند او را متوجه شد، داد. مهرا مدیر مرکز قلبی عروقی بیمارستان زنان بریگهام است. او گفت: تشخیص بالینی دشوار است. Mehra متوجه یک برآمدگی گوشتی کوچک در گوشه داخلی چشم چپ مونالیزا ،نبودن موی در ابرو و تورم در کنار انگشت اشاره او روی دست ، پوست زرد و غده تیروئید بزرگ شده در گردن، این باعث شد که او نشان دهد که لبخند عجیب و غریب Gioconda می تواند ناشی از ضعف عضلات صورت بر اثر کم کاری تیروئید باشد.

بنابراین، او نتیجه گرفت که مونالیزا از بیماری کم کاری تیروئید رنج می برده است. Mehra مطالعه خود را در مورد شرایط تاریخی مرتبط با رژیم غذایی زنان ادامه داد و دریافت که مواد غذایی با کمبود ید معمولا از ابتدای قرن شانزدهم شایع بوده و از آنجا که ید یک ماده مغذی مهم است که نقش مهمی در حفظ سلامتی غده تیروئید ایفا می کند، کنجکاوی او در باره بیماری مونالیزا به نتایجی رسید و برای  رمز و راز لبخند مونالیزا بالاخره راه حلی پیدا کند.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


سالوادور دالی به درستی یکی از عجیب ترین و غیر قابل پیش بینی ترین افراد زمان

سالوادور دالی یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم

سالوادور دالی به درستی یکی از عجیب ترین و غیر قابل پیش بینی ترین افراد زمان

سالوادور دالی با لوئیس بونوئل، فیلمساز اسپانیایی در 2 فیلم به نام های

نبش قبر سالوادور دالی نقاش شهیر اسپانیایی صادر شد

سالوادور دالی با لوئیس بونوئل، فیلمساز اسپانیایی در 2 فیلم به نام های

هنرمند نقاش استفان اشمیت در سوئیس زندگی می کند

هنرمندی که زندگی واقعی را نشان می دهد + 16 عکس

هنرمند نقاش استفان اشمیت در سوئیس زندگی می کند

همه دوستداران خلاقیت و عکاسی را برای رقابت از نقاط مختلف جهان فراخواند.

بیایید گذشته را با پروژه عکس فوری رامبراند احیا کنیم

همه دوستداران خلاقیت و عکاسی را برای رقابت از نقاط مختلف جهان فراخواند.

معنای عمیق آثار هنرمندان باهوش خیابانی را از سراسر جهان تجربه کنید

نقاشی های هنرمندان با استعداد خیابانی از سراسر جهان 5 هنرمند

معنای عمیق آثار هنرمندان باهوش خیابانی را از سراسر جهان تجربه کنید

وقتی دیه گو ولاسکوس اولین پرتره مارگاریتا را نقاشی کرد، دیه گو 54 سال داشت

سرنوشت غم انگیز معروف ترین دختر اسپانیایی مارگاریتا ترزا در شش پرتره

وقتی دیه گو ولاسکوس اولین پرتره مارگاریتا را نقاشی کرد، دیه گو 54 سال داشت

بنابراین او نخستین روسری را با یک لوگو برای کسب و کار خود ساخت.

هنرمندی که جان لنون و مرلین مونرو کارهایش را تحسین می کردند

بنابراین او نخستین روسری را با یک لوگو برای کسب و کار خود ساخت.

یک دادگاه محلی دستور نبش قبر سالوادور دالی داد تا نمونه‌‌برداری دی‌ان‌ای

نتیجه آزمایش دی ان ای سالوادور دالی

یک دادگاه محلی دستور نبش قبر سالوادور دالی داد تا نمونه‌‌برداری دی‌ان‌ای

در این پست 20 عکس از نقاشی های این هنرمند را گذاشته ایم

عکس جالب برای پروفایل تلگرام 20 عکس

در این پست 20 عکس از نقاشی های این هنرمند را گذاشته ایم

روستای او اکنون یکی از جاذبه های گردشگری شهر چند میلیونی شده است.

پیرمرد 94 ساله که روستای خود را به جاذبه گردشگری تبدیل کرد

روستای او اکنون یکی از جاذبه های گردشگری شهر چند میلیونی شده است.

در بازگشت به ایالات متحده، مدونا هرگز دوباره قلم به دست نگرفت.

10 ستاره مشهور که برای کودکان کتاب نوشتند

در بازگشت به ایالات متحده، مدونا هرگز دوباره قلم به دست نگرفت.

جالب است که تقریبا هر بیننده قادر خواهد بود خود را در کاریکاتور ها پیدا کند

مشکلات دنیای مدرن در کاریکاتور هنرمند اتریشی

جالب است که تقریبا هر بیننده قادر خواهد بود خود را در کاریکاتور ها پیدا کند

امروز، آل پاچینو به انتقادات واکنش آرام تری نشان می دهد

به مناسبت تولد آل پاچینو

امروز، آل پاچینو به انتقادات واکنش آرام تری نشان می دهد

در آستانه زیبایی و درد: مجسمه هایی درباره احساسات و تجربیات

مجسمه هایی درباره احساسات و تجربیات

در آستانه زیبایی و درد: مجسمه هایی درباره احساسات و تجربیات

چندین واقعیت در مورد این هنرمند و بازیگر که مطمئنا نمی دانید.

10 حقیقت در باره برد پیت که نمی دانستید

چندین واقعیت در مورد این هنرمند و بازیگر که مطمئنا نمی دانید.

با جزئیات منحصر به فرد در مجسمه ها حک می کنند و همه چیز به این دلیل است

جزئیات منحصر به فرد در مجسمه های جیمی سالمون

با جزئیات منحصر به فرد در مجسمه ها حک می کنند و همه چیز به این دلیل است

40 عکس از طراحی های فوق العاده این هنرمند

طراحی شگفت انگیز هنرمند آمریکایی روی کدو تنبل

40 عکس از طراحی های فوق العاده این هنرمند

این هنرمندان عادت دارند روی صفحه نمایش نقره ای یا روی جلد مجلات براق دیده شوند.

عکس افراد مشهور در زندگی روزمره

این هنرمندان عادت دارند روی صفحه نمایش نقره ای یا روی جلد مجلات براق دیده شوند.

جمشید مشایخی در ۶ آذرماه سال ۱۳۱۳ در جنوب تهران بدنیا آمد.

جمشید مشایخی هنرپیشه سرشناس ایرانی در سن ۸۵ سالگی درگذشت

جمشید مشایخی در ۶ آذرماه سال ۱۳۱۳ در جنوب تهران بدنیا آمد.