اسرار عاشقانه "کاترین دنوو" در پشت صحنه فیلم چترهای شربورگ

کاترین دنوو

 

22 اکتبر هفتاد و هفتمین سالگرد بازیگر مشهور فرانسوی ، اسطوره سینمای جهان ، کاترین دنوو است. او ده ها نقش به یاد ماندنی سینمایی را بازی کرده است ، اما اولین موفقیت بزرگ او پس از انتشار موزیکال  چترهای شربورگ Umbrellas Cherbourg بود. فیلم چترهای شربورگ  داستان عاشقانه ای که با موسیقی میشل لوگراند روایت شد ، بسیار دل انگیز و تأثیرگذار بود ،  شاید به همین دلیل که آن زمان خود بازیگر زن عاشق و در انتظار فرزند بود. هیچ یک از بینندگان از آن اطلاع نداشتند. 

 

کاترین دنوو
عکس از فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

این فیلم موزیکال افسانه ای به لطف و شجاعت کارگردان ژاک دمی ظاهر شد - پیش از او هیچ نمونه ای از آزمایش های موفق در این ژانر در سینمای فرانسه وجود نداشت. این کارگردان متعلق به گروهی از فیلمسازان جوان به نام موج نو بود که می خواستند رویکردهای مدرنی را برای تجدید سینمای فرانسه پیدا کنند. ایده توسعه مسیر موسیقی توسط آهنگساز میشل لوگراند پشتیبانی شد ، به لطف همکاری که اولین فیلم موزیکال ژاک دمی "لولا" با او در سال 1960 ظاهر شد.

 

کاترین دنوو

کاترین دنوو  در  فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

هنگامی که این فیلم اکران شد ، کاترین دنوو بازیگر جوان دعوت نامه ای از کارگردان دریافت کرد : " من خیلی دوست دارم شما را ملاقات کنم " حتی در آن زمان ، ژاک دمی تصمیم گرفت که در موزیکال فیلم بعدی خود ، کاترین دنو را کنار بگذارد. البته او نمی توانست این پیشنهاد را رد کند. کاترین دونو بعداً یادآوری کرد: « من مجذوب شده و تحت تأثیر قرار گرفتم. معلوم شد که او مرا در لاولایس با مل فرر دیده است. ما ملاقات کردیم و او پروژه خود را با من در میان گذاشت. اما مدت زیادی طول کشید تا  فیلمبرداری را شروع کنیم . "

 

کاترین دنوو

دنوو  در  فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

کاترین دنوو

عکس از فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

کاترین دنوو ، با الگوبرداری از خواهر بزرگترش(فراسوئز دورلیک) که در آن زمان بازیگر بسیار مشهوری بود و از جوانی بازیگری در فیلم ها را آغاز کرده و اولین بازی خود را در 14 سالگی انجام داده بود ، شروع کرد.. در آن زمان ، او موفق شد در 7 فیلم بازی کند ، اما این آثار باعث  محبوبیت او نشد. او قبلاً به این فکر می کرد که آیا باید حرفه خود را تغییر دهد یا حق درخشش در فیلم ها در سایه خواهر موفق خود کنار بگذارد ، اما بازی در چترهای شربورگ زندگی  او را کاملاً تغییر داد.

 

کاترین دنوو

کاترین دنوو در نقش ژنوویو |  عکس

 

کاترین دنوو

نینو کاستلنوو به عنوان گیوم |  عکس

 

در ابتدا ، موفقیت  این فیلم موفق نبود - ژانر جدید بود ، بازیگرانی که نقش های اصلی را بازی می کردند چندان شناخته شده نبودند و آزمایش این سبک فیلم موزیکال بسیار جسورانه بود. واقعیت این است که بازیگران در آن حتی یک کلمه هم نمی گفتند - آنها فقط آواز می خواندند یا بهتر بگوییم لب خوانی می کردند ، زیرا خوانندگان حرفه ای بجای آنها آواز می خواندند.

 

آهنگساز میشل لوگراند خاطرات خود را بیان کرد:بعد از فیلم لولا ، من و ژاک دوست شدیم. او پروژه "وفاداری یا چترهای شربورگ" را به من پیشنهاد داد. ما تصمیم گرفتیم یک نمایش موزیکال انجام دهیم ،  ما در خانه حبس شدیم و شروع به نوشتن آهنگ کردیم. در ابتدا فکر کردیم این یک موزیکال معمولی است که در آن دیالوگ ها گفته می شود و آوازها خوانده می شود. بعد از ده روز فهمیدیم که دیگر هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. ما تمام وقت با انتقال از گفت و گو به موسیقی و بالعکس گیج می شدیم. من شروع به شک کردن در ایده فیلم کردم. ژاک هم ماو ن چندین ماه از هم جدا شدیم و سپس ژاک با من تماس گرفت و گفت: "اگر از موسیقی و دیالوگ خوشتان نمی آید ، بیایید این کار را بدون دیالوگ انجام دهیم - بگذارید همه دیالوگ ها را با آواز بخوانند! "

 

کاترین دنوو

کاترین دنوو در فیلم چترهای شربورگ * ، 1964 |  عکس

 

در واقع ، این یک ملودرام معمولی بود که با یک طرح پیچیده همراه بود ، اما شکل آن کاملاً جدید بود - در آن حتی گفتگوهای روزمره در یک تعمیرگاه اتومبیل درباره علت نقص در کارکرد اتومبیل به صورت آواز نوشته و خوانده می شد.با کمک موسیقی قهرمانان احساسات و افکار خود را ابراز می کردند ، کل فضای اطراف تابع ریتم موسیقی بود. بدون موسیقی ، این طرح به مجموعه ای از لوازمی تبدیل شده بود. (به همین دلیل است که فیلم ، که متعاقباً 5 نامزدی اسکار دریافت کرد .

 

کاترین دنوو

عکس از فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

ژاک دمی ترس داشت که این بازیگر غیر خواننده کاترین دنوو به سختی از عهده بازی در این نمایش موزیکال برآید و به فکر دعوت برنده یوروویژن 1962 ، ایزابل اوبره ، برای بازی در نقش ژنوویو افتاد ، اما او تصادفی شدید داشت و ژاک دمی مجبور شد امتناع کند. دادن این نقش  به کاترین دنوو ، بازیگر جوان و هنوز ناشناخته ، توسط دوست کارگردان  - راجر وادیم - توصیه شد. در آن زمان ، راجر وادیم با یک رابطه عاشقانه با بازیگر زن کاترین دنوو ارتباط داشت.

 

کاترین دنوو

کاترین دنوو و راجر وادیم |  عکس

 

هنگامی که آنها ملاقات کردند ، او 32 ساله بود ، و او  کاترین دنوو فقط 17 سال داشت. قبل از آن ، راجر وادیم با بریژیت باردو ، که او را به یک سوپراستار واقعی تبدیل کرده بود ، ازدواج کرد ، با بازی در فیلم  خدا زن را خلق کرد ، و با آنت استروایبرگ بازیگر دانمارکی ، که همچنین مشهور شد بعد از فیلمبرداری در فیلمهایش روابطی داشت. با کاترین دنوو ، تاریخ تکرار شد ، و راجر وادیم را به عنوان پیگمالیون قدرتمند تأمین کرد: از یک بازیگر زن مشتاق ، او یک ستاره درخشان در فیلم  ایجاد کرد. 

 

کاترین دنوو

کاترین دنوو و راجر وادیم |  عکس

 

کاترین دنوو تحصیلات حرفه ای بازیگری نداشت ، اما راجر وادیم خجالت نمی کشید. وی استدلال کرد: « دروس هنر نمایشی بی فایده است. به بازیگران نباید روش و فنون ، بلکه غریزه آموخت. و شما باید از سنین پایین شروع کنید. اما برای این کار آنها باید تمام وقت خود را اختصاص دهند. بنابراین بهتر است عاشق هم باشید. دوست دارم 24 ساعت شبانه روز با دختری که برای شکل دادن به او انتخاب کرده ام باشم. وقتی شب و صبح را با هم می گذرانید و مکالمه را در صبحانه ادامه می دهید . "

 

کاترین دنوو

کاترین دنوو و راجر وادیم با پسرش |  عکس

 

راجر وادیم به کاترین دورلیک توصیه کرد که از یک اسم مستعار استفاده کند ، زیرا خواهرش فرانسوا از قبل با این نام در سینما شناخته می شد. کاترین نام دخترانه مادر خود ، Deneuve را به عنوان نام مستعار خود انتخاب کرد. او همچنین مجبور بود روی ظاهر خود کار کند: به دلیل بازی در چترهای شربورگ ، بازیگر زن 10 کیلوگرم کم کرد و رنگ موی خود را از یک زن مو قهوه ای به یک بور تغییر داد.

 

طبق سناریو ، گیوم و ژنووی عاشق و معشوق هستند اما گیوم به ارتش منتقل می شود و  2 سال را در جنگ در الجزایر می گذراند. پس از عزیمت گیوم ​​، دختر می فهمد كه از گیوم باردار و در انتظار فرزند است. اوضاع ناخوشایند خانواده او را مجبور به ازدواج با یک جواهرفروش ثروتمند می کند و گیوم بعد از بازگشت با دیگری ازدواج می کند. تنها آنچه برای آنها باقی مانده خاطرات جوانی شاد در شربورگ و آرزوی توهمات از دست رفته است.

 

کاترین دنوو

عکس از فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

این طرح ملودراماتیك نسبتاً پیش پا افتاده اگر موسیقی شگفت انگیز میشل لوگراند و چنین تصاویر لمس كننده شخصیت های اصلی نبود كه همه بینندگان ، بدون استثنا ، معتقد بودند ، هرگز چنین برداشتی را بر مخاطب ایجاد نمی كردند. این بازیگر مجبور به تمرین نقشش در بازی نبود - او واقعاً از آنچه قهرمانش احساس می کرد باخبر بود ، زیرا در زمان فیلمبرداری در فیلم او منتظر بچه ای از راجر وادیم بود. آنها به طور رسمی ازدواج نکردند ، اما 5 سال با هم زندگی کردند. هر دو فهمیدند که نمی توانند یکدیگر را خوشحال کنند . اما در زمان فیلمبرداری فیلم چترهای شربورگ ، آنها هنوز عاشق بودند و امید خود را برای آینده مشترک از دست نداده بودند. شاید به همین دلیل بود که این داستان بسیار صمیمانه به نظر می رسید.

 

پس از آماده شدن متن فیلم و مواد موسیقی برای آن ، سازندگان چترهای شربورگ با مشکل جدیدی روبرو شدند: هیچ یک از تهیه کنندگان به موفقیت چنین پروژه عجیبی اعتقاد نداشتند و نمی خواستند با آنها همکاری کنند. آنها انتظار داشتند که مغز متفکر رسانه " پیر لازارف" امتناع ورزد و وقتی گفت که از این سناریو چیزی نمی فهمد تعجب نکردند. اما سپس اضافه کرد: " این مطمئنا مخاطب را شوکه خواهد کرد! "بنابراین ابزار فیلمبرداری پیدا شد.

 

کاترین دنوو

عکس از فیلم چترهای شربورگ ، 1964 |  عکس

 

وقتی فیلم تمام شد ، مسئله جدیدی پیش آمد: هیچ کس نمی خواست آن را اکران کند. سپس مغز متفکر رسانه پیر لازارف توزیع کنندگان را تهدید کرد که اگر سالن های سینما را برای چترهای شربورگ فراهم نکنند تبلیغات آنها را در مجلات منتشر نمی کند. فیلم چترهای شربورگ از همان روزهای اول ، بهترین سالن های پاریس به فروش رسید ، فیلم از نظر تجاری هم در فرانسه و هم در خارج از کشور موفق شد. مخاطبان خوشحال شدند ، اما نظرات منتقدان سینما تقسیم شد: برخی کار ژاک دمی را شعری در موسیقی و رنگ می نامیدند ، دیگران - آزمایشی پرمدعا و خیلی عجیب. با این وجود ، در جشنواره فیلم کن ، چتر شربورگ جایزه اصلی - نخل طلا را از آن خود کرد.

 

کاترین دنوو

عکس از  فیلم چتر های شربورگ   ، 1964 |  عکس

 

فیلم  چتر های شربورگ به نقطه عطفی در سرنوشت خلاقانه کاترین دنوو تبدیل شد - پس از این پیروزی ، وی دیگر در انتخاب صحیح حرفه بازیگر ی شک نکرد و تصمیم گرفت خود را وقف سینما کند. نقش Genevieve مشخصه بارز وی شد و به یک نماد سبک و ترند تبدیل شد. میلیون ها زن در سراسر جهان از قهرمان خود تقلید کرده اند ، همان مدل موها را انجام می دهند و به همان سبک لباس می پوشند. دانلود فیلم چترهای شربورگ از سایت های داخلی بدون سانسود امکان پذیر است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید