راز جدید تابلو دختری با گوشواره مروارید اثر معروف یوهانس فرمیر فاش شد

راز جدید تابلو دختری با گوشواره مروارید اثر معروف فرمیر فاش شد
تابلو دختری با گوشواره مروارید (حدود 1665) اثر نقاش هنرمند هلندی و یکی از معروف ترین آثار "یوهانس فرمیر" است.در این تابلو نقاش، این زن جوان را با یک لباس عجیب غریب ، با گوشواره مروارید روشن و بزرگ به تصویر کشیده است. این تصویر همیشه پر از رمز و راز بوده است که اخیراً برخی از آنها فاش شده است. محققان موزه موریسوشو چه اکتشافاتی را انجام دادند؟

درباره  نقاش هلندی یوهانس فرمیر

راز جدید تابلو دختری با گوشواره مروارید اثر معروف ورمیر فاش شد
این هنرمند در عمر کوتاه خود، حدود 36 اثر خلق کرده است که هر یک از آنها برای نقاشان جهان با ارزش است. "یوهانس فرمیر" در ژانر محبوب آن زمان تابلو های خود را می کشید. تابلو های این هنرمند هلندی اغلب زنان طبقه های مختلف (خدمتکار و زن خانه دار) را که مشغول امور روزمره دنیاست ، شامل می شود. چه نوشتن باشد و چه خواندن کتاب ، نواختن آلات موسیقی و غیره و جالب ترین آن ، طرح معمول مشق شب که توسط "یوهانس فرمیر" ایجاد شده است آنقدر مهربان است که امروز جزء لاینفک نقاشی هلندی است.
 

دختری با گوشواره مروارید

تابلو نقاشی دختری با گوشواره مروارید نمایانگر یک زن جوان در فضای تاریک و کم عمق است. پس زمینه مشکی استفاده شده ، چشم بیننده را ابتدا به سمت خود دختری ، و سپس به اوج تصویر - هدایت می کند. زمینه های تاریک به طور گسترده ای در پرتره استفاده می شود تا اثر سه بعدی شکل را تقویت کند. لئوناردو داوینچی در قطعه 232 از رساله نقاشی خود خاطرنشان كرد كه زمینه تاریك شی را روشن تر می كند و بالعكس.
 
این دختری با یک دستار آبی دور سر و طلایی و یک ژاکت زرد طلایی با یقه سفید قابل رویت، پوشیده است. این تصویر که به یک شاهکار جهانی تبدیل شده است ، از آثار دیگر نقاش هنرمند ومیر به شدت برجسته است. دختری به جز خیره شدن به بیننده مشغول کار دیگری نیست. بوم در سادگی و رمز و راز خود بی نظیر است. گویا هنرمند، این زن را در لحظه ای زودگذر و با چشمان باز و لبهای کمی باز نگاه کرده ، و چشم نقاش را گرفته است.
 
موقعیت غیرمعمول این پرونده ، یک نگاه مرموز ، همراه با رمز و راز شخصیت او باعث شده است که بسیاری این دختری را با یک گوشواره با مونالیزا لئوناردو داوینچی (حدود 1503-19) مقایسه کنند. اما بر خلاف مونالیزا ، دختری با گوشواره مروارید پرتره نیست ، بلکه به اصطلاح Tronier است ، یک اصطلاح هلندی برای یک شخصیت داستانی یا نوعی شخصیت.
 
به دلایل خوب ، این هنرمند را جادوگر نور می نامیدند. بوم گواه صلاحیت فنی "یوهانس فرمیر" است. مدل سازی نرم صورت و رنگ های روی لب و گوشواره های قهرمان مهارت وی را در استفاده از نور نشان می دهد. به عنوان مثال ، او لبخند با دهان نیمه باز دختری جوان را با دو نقطه کوچک سفید در هر طرف دهانش زنده کرده و بازتابی از تابش در چشمان او دیده می شود. "یوهانس فرمیر" نیز به طرز هوشمندانه ای از رنگ های خود استفاده کرد تا تأثیر نوری که بر چهره اش می افتد ، دستار دور سر و یک ژاکت رنگی نشان دهد. و البته نور جادویی درخشان گوشواره مروارید.
راز جدید تابلو دختری با گوشواره مروارید اثر معروف فرمیر فاش شد
 
جالب اینجاست که اولین هزینه نقاشی در سال 1881 تنها دو گیلدر به علاوه یک کمیسیون اسمی بود. در اقتصاد فعلی ، این کمتر از 30 دلار است. امروز ، جان "یوهانس فرمیر" به عنوان یک هنرمند بسیار مورد توجه است. او آثار مشهور و قابل توجهی را خلق کرده است. و دختری با گوشواره مروارید در اواخر قرن بیست و یکم به معروفترین آثار هنری تبدیل شد و همچنین با رأی مردمی عنوان زیباترین تصویر هلند را در سال 2006 بدست آورد.
 

کشف 2020 در باره تابلو دختری با گوشواره مروارید

راز جدید تابلو دختری با گوشواره مروارید اثر معروف فرمیر فاش شد
موزه موریسوشوسی در لاهه اکتشافات شگفت انگیزی درباره شاهکار معروف دوران طلایی هلندی توسط جان "یوهانس فرمیر" انجام داد. بوم آخرین بار در سال 1994 مورد بررسی قرار گرفت و امسال از روشهای جدید و دستاوردهای جدید فناوری استفاده شده است ، از جمله روشهای غیر تهاجمی تجسم و اسکن ، میکروسکوپ دیجیتالی و آنالیز نمونه های رنگ.
 
این نقاشی در ابتدای سال 2018 در یک اتاق شیشه ای مخصوص ساخته شده قرار گرفت تا بازدید کنندگان موزه بتوانند روند تحقیق را با چشمان خود مشاهده کنند. با تشکر از اسکن فلورسانس با اشعه ماکرو و معاینه میکروسکوپی ، دانشمندان توانستند ثابت کنند که ورمایر چشمان دختری را با ابرو ها نقاشی کرده است ، که در نهایت ناپدید شده است. یعنی این یک تصویر خیالی یا جمعی نیست بلکه یک دختری واقعی است. علاوه بر این ، زمینه تاریک بوم کاملاً سیاه نبوده ، اما در ابتدا پرده ای سبز با پارچه پوشانده می شد. پیش از این اعتقاد بر این بود كه فقدان مژگان و خالی بودن فرم پس زمینه نشان می دهد كه یوهانس فرمیر چهره ای ایده آل را ترسیم كرده است ، نه یک فرد واقعی.
 
اما نظر در مورد گوشواره افسانه ای ، برعکس ، ایده آل شد. مروارید خود یک توهم است که از نوارهای شفاف و مات رنگ سفید تشکیل شده است. محققان توجه خود را به این نشان دادند كه چگونه این جواهر نقاشی را ترسیم كرده است. "یوهانس فرمیر" چگونه آن را کشید ، فقط چند قطره رنگدانه به پس زمینه اضافه کرد تا توهم یک جواهر را ایجاد کند. گوشواره دارای کانتور نیست و هیچ قلاب ی نیز وجود ندارد که آن را در گوش دختری آویزان کنید.
راز جدید تابلو دختری با گوشواره مروارید اثر معروف فرمیر فاش شد
محققان همچنین قادر به شناسایی منابع رنگدانه های مورد استفاده در این تصویر پرداختند. در شمال انگلیس سرب سفید وجود داشت ، ماوراء بنفش آبی از لاجورد، لاپوس از افغانستان  ، و رنگ قرمز ساخته شده از سوسک در مکزیک و آمریکای جنوبی است. به هر حال ، این رنگدانه آبی در قرن شانزدهم از طلا با ارزش تر بود. به لطف تجارت پر رونق ، "یوهانس فرمیر" احتمالاً موفق به بدست آوردن این مواد گسترده در زادگاه خود شد.
 
محققان در مورد روند کار "یوهانس فرمیر" روی بوم ، کشف جالبی کردند. به نظر می رسد که "یوهانس فرمیر" ابتدا از خطوط مشکی برای ترسیم ترکیب استفاده کرده و سپس صورت دختر و لباس او را رنگ آمیزی کرده است. یک شال آبی و یک گوشواره مروارید عناصر نهایی بودند که به بوم اضافه شدند.
 
علاقه به این موضوع از نقاشی به حدی است که حتی ابرو ها در نگاه مدل یا عدم وجود آنها موضوع بحث دانشگاهی است. بله ، اسرار بسیاری از دختری با گوشواره مروارید توسط موزه لاهه کشف شد ، اما راز اصلی هنوز حل نشده است - هویت واقعی قهرمان در حال حاضر واقعی است. یا شاید خوب باشد که برخی از معماها باقی مانده اند؟ هر بیننده می تواند تفسیرهای خاص خود را ارائه دهد. و از این رو محبوبیت و جذابیت بوم هر ساله فقط افزایش می یابد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید