گرتا گاربو جذاب ترین بازیگر افسانه ای که مرموزترین چهره در سینما خوانده می شود

گرتا گاربو

گرتا گاربو

18 سپتامبر 115 سالگرد تولد  گرتا گاربو  است. جذاب ترین بازیگر افسانه ای که مرموزترین چهره در سینما خوانده می شود . بر خلاف بسیاری از هنرمندان اروپایی ، گاربو  به راحتی هالیوود را فتح کرد ، بر خلاف بسیاری از ستاره های فیلم صامت ، او همچنین در فیلم های صدا دار خوش درخشید ، بر خلاف بسیاری از همکارانش ، که از شهرت و موفقیت لذت می برد ، گاربو بازیگر  لذت محبوبیت را ترک کرد و در 36 سالگی  سینما را ترک کرد و برای 50 سال آینده یک سبک زندگی منزوی داشت. چه چیزی باعث شد تا  گرتاگاربو   افسانه ای با دقت از چشم های کنجکاو پنهان شود؟

 

گرتا گاربو
گرتا گاربو

 

او همیشه فردی بسیار بسته و درون گرا بوده است که بیشتر به دلیل دوران سخت کودکی وی است. گرتا گوستافسون در استکهلم در خانواده ای فقیر متولد و بزرگ شد. پدرش فردی ساکت بود و به شدت مشروب می نوشید ، اما در عین حال ، او همیشه به دختر کوچک و مورد علاقه خود گرتا  توجه داشت. مادر با او سرد بود و وقت بیشتری را با دو فرزند بزرگترش سپری کرد. وقتی گرتا 13 ساله بود ، پدرش درگذشت ، و سپس برای اولین بار او کاملاً احساس تنهایی کرد. به زودی مجبور شد مدرسه را رها کند و کار پیدا کند. حتی در آن زمان ، او به خود قول داد " زندگی اش را بنا کند تا به کسی وابسته نباشد ".

 

گرتا گاربو

یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود |  عکس

گرتا پشت پیشخوان یک فروشگاه بزرگ ایستاده بود که یکی از بازدید کنندگان به او گفت که با چنین چهره ای نیاز به درخشش در صفحه نمایش دارد و پیشنهاد داد که برای فیلمبرداری یک تبلیغ تجاری بیاید. در آنجا  او توجه سازندگان فیلم را جلب کرد و خیلی زود گرتا بازی در فیلم های صامت را شروع کرد. پدرخوانده او در سینما بزرگترین کارگردان سوئدی موریتس استیلر بود که نام مستعار گرتا گاربو را برای او در نظر گرفت و با دقت روی تصویر او کار کرد و از یک دختر معمولی یک ستاره واقعی را ساخت.

 

گرتا گاربو

 از فیلم * عشق * ، 1927 |  عکس

او هرگز در مورد رابطه خود با استیلر صحبت نکرد. برخی از زندگینامه نویسان ادعا می کنند که او اولین و تنها عشق واقعی او بوده است ، برخی دیگر مطمئن هستند که فقط روابط حرفه ای می تواند آنها را بهم پیوند دهد - شایعاتی مبنی بر بی تفاوت بودن کارگردان نسبت به زنان وجود داشت. به هر حال ، او نقش بزرگی در سرنوشت او بازی کرد ، و پتانسیل خلاقیت او را آشکار کرد و تصویری از زیبایی سرد و مرموز ایجاد کرد که همه دنیا به زودی آن را شناختند.

 

گرتا گاربو

یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود |  عکس

 

به زودی گرتا گاربو و موریتس استیلر به هالیوود دعوت شدند. این بازیگر خوش آتیه توجه لوئیس بی مایر ، رئیس استودیوی MGM را به خود جلب کرد. در ابتدا ، گرتا در آمریکا احساس بسیار ناخوشایندی داشت - او زبان را به خوبی بلد نبود ، به ستاره های هالیوود شباهت نداشت ، به دلیل عدم اعتماد به نفس در مجموعه فیلم دیده نمی شد.

سپس عادت کودکی به او کمک کرد تا خودش را از تمام دنیای اطراف جدا کند و اجازه ندهد کسی در نزدیکی او باشد. به اندازه کافی عجیب ! اما این به نفع او تمام شد - دوری ، عدم دسترسی و رمز و راز او به طور جادویی بر مردم تأثیر می گذاشت. گرتا گاربو که او را سوفین سوئدی می نامیدند ، به راحتی هالیوود را فتح کرد. اما موریتز استیلر هرگز جای خود را در آنجا پیدا نکرد ، به سوئد بازگشت و 2 سال بعد درگذشت.

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو در * آنا کریستی * ، 1930 |  عکس

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو در * ماتا هاری * ، 1931 |  عکس

 

بسیاری از ستارگان فیلم های صامت با ظهور فیلم های صدا دار محبوبیت خود را از دست دادند ، اما برای گرتا گاربو این مسئله ای نبود. با وجود لهجه قابل توجه ، صدای ضعیف و عمیق او جذاب و همچنین ظاهر نمایشی او بود.  او دوربین را بسیار دوست داشت ، این بازیگر را استاندارد فیلمبرداری می نامیدند. منتقدان سینما چشم های آبی بی انتها ، خطوط بی عیب و نقص صورت و مژه های بلند او را تحسین می کنند. شاعر آیریس گری در مورد او نوشت: " وقتی گاربو پلک های خود را بست ، مژه های بلندش به هم چسبیدند و قبل از اینکه دوباره چشم هایش را باز کند ، خش خش مشخصی مانند تکان دادن بال های پروانه وجود داشت ." گرتا گاربو توانایی تغییر شکل را داشت بدون اینکه فردیت خود را از دست بدهد.

 

گرتا گاربو

یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود |  عکس

 

جلال و افتخار که نصیب او شد برایش خوشایند نبودو گرتا گاربو بازیگر را ترساند.گرتا گاربو فقط وقتی تنها بود احساس راحتی می کرد. گرتا گاربو اعتراف کرد: " من خجالتی نیستم ، از مردم دور نمی شوم ، من با کمال میل با غریبه ها صحبت می کنم. اما من اصلاً علاقه ای به زندگی عمومی ندارم - کنجکاو نیستم . " او حتی در صحنه و مجموعه فیلمبرداری خواستار این بود که  غریبه ای حضور نداشته باشد.

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو  فیلم * هتل بزرگ * ، 1932 | عکس

گرتا گاربو

گرتا گاربو درنقش آنا کارنینا

 

این بازیگر سوئدی و آمریکایی در یکی از اولین اقتباس های سینمایی خود نقش آنا کارنینا را بازی کرد. صدای کمی خشن ستاره فیلم آن زمان ، با اشاره به لهجه سبک سوئدی ، به سرعت قلب بینندگان را به خود جلب کرد. بسیاری از منتقدان معتقدند که آنا کارنینا  بهترین و برجسته ترین نقش  گرتا گاربو  است. برای بازی در نقش آنا ، این بازیگر جایزه NYFCC را در بخش "بازیگر زن اصلی" دریافت کرد.

شریک گرتا گاربو در فیلمبرداری فردریک مارچ بود که نقش معشوق آنا ، الکسی ورونسکی را بازی می کرد. به هر حال ، رابطه آنها در ابتدا ، به بیان خفیف ، به نتیجه نرسید ، اما این به هیچ وجه بر فیلم تأثیر نگذاشت. بازیگران و همه کسانی که در این فیلم نقش داشتند ، حرفه ای بودن خود را ثابت کردند ، زیرا توانستند فیلمی را ضبط کنند که هم برای منتقدان و هم برای بینندگان جذاب بود.
این فیلم در سال 1935 به کارگردانی کلارنس براون به جمع 100 ملودرام برتر آمریکایی راه یافت و همچنین برنده جام موسولینی جشنواره فیلم ونیز برای بهترین فیلم خارجی شد.

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود | عکس

عشق های او افسانه ای بودند ، اما هرگز ازدواج نکرد. در روز عروسی که با جان گیلبرت بازیگر از قبل تعیین شده بود ، داماد را ترك كرد و او را متهم كرد كه به شهرتش بیش از خودش علاقه مند است. این بازیگر فرزندی نداشت و با تنها دوست خود - طراح مد ، والنتینا سانینا  پس از آغاز رابطه زن بازیگر با همسر والنتینا  ، میلیونر جورج شلی ، متوقف شد.

 

آخرین شخصی که به او اعتماد کرد - عکاس مشهور ، اشرافی انگلیسی ، سیسیل بیتون - در پایان خاطرات خود در خاطرات خود نوشت:او دخالت در زندگی خود را دوست ندارد. گاهی اوقات ،  برای چند روز در اتاق خود را قفل می کند ، و حتی حاضر نمی شود که خدمتکار را وارد خانه کند. او حتی قادر به خواندن نیست. به همین دلایل ، او قادر به پیشرفت به عنوان یک شخص نیست.

 

بسیار خوب است که او خود را در برابر نفوذ مخرب هالیوود محافظت می کند ، او علاقه خاصی به هیچ کس و کسی ندارد ، او منزجر ، خودخواه و کاملاً آماده نیست تا خودش را برای کسی آشکار کند. او خرافی ، مشکوک است ، معنای کلمه "دوستی" را نمی داند. او همچنین در عشق ورزیدن ناتوان است . "

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو در فیلم * بانوی کاملیاها * ، 1936 |  عکس

 

آخرین فیلم  ، بیست و هفتمین فیلم با مشارکت وی در سال 1941 اکران شد و در گیشه شکست خورد. سپس مادر گرتا درگذشت. پس از آن ، وی به خبرنگاران گفت: "من می خواهم تنها باشم ." و او به مدت 50 سال از دنیای هنر ناپدید شد ... ستاره هالیوود ، که محبوب ترین بازیگر زن اوایل قرن بیستم نامیده می شد ، یک بار اعتراف کرد: " من از هالیوود خسته شده ام ، هرگز شغل خود را دوست نداشتم. روزهایی بود که فقط خودم را مجبور کردم به استودیو بروم. در واقع ، من حتی بیش از آنچه برنامه ریزی کردم در فیلم ها بازی کردم. قرارداد اجازه نداد زودتر بازیگری را کنار بگذارم. من هیچ وقت احساس یک بازیگر واقعی را نداشتم. اغلب از من برای اجرا در برادوی دعوت می شد. اما تصور اینکه هزاران چشم به من نگاه می کنند من را وحشت زده می کرد . "

 

بعد از 36 سال ، گاربو در فیلم ها بازی نکرد و در جمع ظاهر نشد ، عکس گرفتن از خودش را ممنوع کرد و مصاحبه نکرد. او منزوی شد و در سالهای اخر کاملاً خود را از دنیای خارج جدا کرد و حتی به پزشک مراجعه نمی کرد ، تا در آنجا با بیماران دیگر روبرو نشود. یک متخصص مغز و اعصاب که مدتها بود گاربو را رصد می کرد ، اظهار داشت: ” ترک سوئد ، او یک دختر عادی ، هدفمند و خوشبخت بود. فقط هالیوود مقصر مشکلاتش است. به نظر می رسد  ، زندگی متناقض او در همان جایی که شهرت و ثروت برای او ایجاد کرده ، نادرست هدایت شده است . "

 

گرتا گاربو

بازیگر زن در سالهای پیری |  عکس

در آوریل 1990 ، گرتا گاربو در سن 84 سالگی درگذشت. او تمام ثروت چند میلیون دلاری خود را برای تنها خواهرزاده خود وصیت کرد. خاکسترهای او 9 سال در انتظار پخش شدن  بودند ، در حالی که بحث در مورد جایی که وی آخرین اقامتگاه خود را پیدا می کند - در ایالات متحده آمریکا یا سوئد ادامه داشت. و هنگامی که سرانجام جمعیت عظیمی در گورستان استکهلم جمع شدند تا وی را در آخرین سفر او همراهی کنند ، معلوم شد که مراسم واقعی شب قبل برگزار شده است.

سالها پس از عزیمت وی ​​، بخشهای ناشناخته زندگینامه وی به لطف بایگانی محرمانه سرویسهای اطلاعاتی ایالات متحده فاش می شود:  آنچه گرتا گاربو در مورد آن سکوت کرده بود .

فیلم های گرتا گاربو

خانم و آقای استکهلم (۱۹۲۰)
چگونه لباس بپوشیم (۱۹۲۱)
نان روزانه ما (۱۹۲۱)
شوالیه شاد (۱۹۲۱)
حماسه یوستا برلینگ (۱۹۲۴)
اغواگر (۱۹۲۶)
سیلاب (۱۹۲۶)
جسم و شیطان (۱۹۲۶)
عشق (۱۹۲۷)
زن الهی (۱۹۲۸)
بانوی مرموز (۱۹۲۸)
زن ماجراهای عاشقانه (۱۹۲۸)
ارکیده‌های وحشی (۱۹۲۹)
بوسه (۱۹۲۹)
آنا کریستی (۱۹۳۰)
عشق (۱۹۳۰)
الهام (۱۹۳۱)
فرود و فراز سوزان لنوکس (۱۹۳۱)
ماتاهاری (۱۹۳۱)
گرند هتل (۱۹۳۲)
آنگونه که دوستم داری (۱۹۳۲)
ملکه کریستینا (۱۹۳۳)
پرده رنگین (۱۹۳۴)
آنا کارنینا (۱۹۳۵)
کمیل (۱۹۳۶)
فتح (۱۹۳۷)
نینوچکا (۱۹۳۹)
زن دو چهره (۱۹۴۱)

کاربر گرامی اگر به زندگی گرتا گاربو علاقمند هستید مقاله زیباترین زن در کتاب رکوردهای گینس کیست  و  گرتا گاربو معروف به ابوالهول سوئدی کیست را بخوانید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید