گرتا گاربو جذاب ترین بازیگر افسانه ای که مرموزترین چهره در سینما خوانده می شود

گرتا گاربو

گرتا گاربو

 

بیوگرافی گرتا گاربو

18 سپتامبر 115 سالگرد تولد  گرتا گاربو  است. جذاب ترین بازیگر افسانه ای که مرموزترین چهره در سینما خوانده می شود . بر خلاف بسیاری از هنرمندان اروپایی ، گرتا گاربو به راحتی هالیوود را فتح کرد ، بر خلاف بسیاری از ستاره های فیلم صامت ، او همچنین در فیلم های صدا دار خوش درخشید ، بر خلاف بسیاری از همکارانش ، که از شهرت و موفقیت لذت می برد ، گاربو بازیگر  لذت محبوبیت را ترک کرد و در 36 سالگی  سینما را ترک کرد و برای 50 سال آینده یک سبک زندگی منزوی داشت. چه چیزی باعث شد تا  گرتاگاربو   افسانه ای با دقت از چشم های کنجکاو پنهان شود؟

 

گرتا گاربو
گرتا گاربو

 

گاربو همیشه فردی بسیار بسته و درون گرا بوده است که بیشتر به دلیل دوران سخت کودکی وی است. گرتا گوستافسون در استکهلم در خانواده ای فقیر متولد و بزرگ شد. پدرش فردی ساکت بود و به شدت مشروب می نوشید ، اما در عین حال ، او همیشه به دختر کوچک و مورد علاقه خود گرتا  توجه داشت. مادر با او سرد بود و وقت بیشتری را با دو فرزند بزرگترش سپری می کرد. وقتی گرتا 13 ساله بود ، پدرش درگذشت ، و سپس برای اولین بار او کاملاً احساس تنهایی کرد. به زودی مجبور شد مدرسه را رها کند و کار پیدا کند. حتی در آن زمان ، او به خود قول داد " زندگی اش را بنا کند تا به کسی وابسته نباشد ".

 

گرتا گاربو

عکس گاربو   زیباترین زن دنیا در کتاب گینس    یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود

 

گرتا پشت پیشخوان یک فروشگاه بزرگ ایستاده بود که یکی از بازدید کنندگان به او گفت که با چنین چهره ای نیاز به درخشش در صفحه نمایش دارد و پیشنهاد داد که برای فیلمبرداری یک تبلیغ تجاری بیاید. در آنجا  او توجه سازندگان فیلم را جلب کرد و خیلی زود گرتا بازی در فیلم های صامت را شروع کرد. پدرخوانده او در سینما بزرگترین کارگردان سوئدی موریتس استیلر بود که نام مستعار گرتا گاربو را برای او در نظر گرفت و با دقت روی تصویر او کار کرد و از یک دختر معمولی یک ستاره واقعی را ساخت.

 

گرتا گاربو

گرتا فیلم * عشق * ، 1927 |  عکس

 

گرتا هرگز در مورد رابطه خود با استیلر صحبت نکرد. برخی از زندگینامه نویسان ادعا می کنند که او اولین و تنها عشق واقعی او بوده است ، برخی دیگر مطمئن هستند که فقط روابط حرفه ای می تواند آنها را بهم پیوند دهد - شایعاتی مبنی بر بی تفاوت بودن کارگردان نسبت به زنان وجود داشت. به هر حال ، او نقش بزرگی در سرنوشت گرتا گاربو بازی کرد ، و پتانسیل خلاقیت گرتا گاربو را آشکار کرد و تصویری از زیبایی سرد و مرموز ایجاد کرد که همه دنیا به زودی آن را شناختند.

 

گرتا گاربو

گاربو یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود از  بازیگران سوئدی هالیوود

 

به زودی گرتا گاربو و موریتس استیلر به هالیوود دعوت شدند. این بازیگر خوش آتیه توجه لوئیس بی مایر ، رئیس استودیوی MGM را به خود جلب کرد. در ابتدا ، گرتا در آمریکا احساس بسیار ناخوشایندی داشت - او زبان را به خوبی بلد نبود ، به ستاره های هالیوود شباهت نداشت ، به دلیل عدم اعتماد به نفس در مجموعه فیلم دیده نمی شد.

سپس عادت کودکی به او کمک کرد تا خودش را از تمام دنیای اطراف جدا کند و اجازه ندهد کسی در نزدیکی او باشد. به اندازه کافی عجیب ! اما این به نفع او تمام شد - دوری ، عدم دسترسی و رمز و راز او به طور جادویی بر مردم تأثیر می گذاشت. گرتا گاربو که او را سوفین سوئدی می نامیدند ، به راحتی هالیوود را فتح کرد. اما موریتز استیلر هرگز جای خود را در آنجا پیدا نکرد ، به سوئد بازگشت و 2 سال بعد درگذشت.

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو در * آنا کریستی * ، 1930  از  بازیگران معروف سوئدی

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو در * ماتا هاری * ، 1931 |  عکس

 

بسیاری از ستارگان فیلم های صامت با ظهور فیلم های صدا دار محبوبیت خود را از دست دادند ، اما برای گرتا گاربو این مسئله ای نبود. با وجود لهجه قابل توجه ، صدای ضعیف و عمیق او جذاب و همچنین ظاهر نمایشی او بود.  او دوربین را بسیار دوست داشت ، این بازیگر را استاندارد فیلمبرداری می نامیدند. منتقدان سینما چشم های آبی بی انتها ، خطوط بی عیب و نقص صورت و مژه های بلند او را تحسین می کنند. شاعر آیریس گری در مورد او نوشت: " وقتی گاربو پلک های خود را بست ، مژه های بلندش به هم چسبیدند و قبل از اینکه دوباره چشم هایش را باز کند ، خش خش مشخصی مانند تکان دادن بال های پروانه وجود داشت ." گرتا گاربو توانایی تغییر شکل را داشت بدون اینکه فردیت خود را از دست بدهد.

 

گرتا گاربو

رکورد گینس زیباترین زن دنیا   یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود |  عکس

 

جلال و افتخار که نصیب او شد برایش خوشایند نبودو گرتا گاربو بازیگر را ترساند.گرتا گاربو فقط وقتی تنها بود احساس راحتی می کرد. گرتا گاربو اعتراف کرد: " من خجالتی نیستم ، از مردم دور نمی شوم ، من با کمال میل با غریبه ها صحبت می کنم. اما من اصلاً علاقه ای به زندگی عمومی ندارم - کنجکاو نیستم . " او حتی در صحنه و مجموعه فیلمبرداری خواستار این بود که  غریبه ای حضور نداشته باشد.

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو  فیلم * هتل بزرگ * ، 1932 | عکس

گرتا گاربو

گرتا گاربو درنقش آنا کارنینا

 

این بازیگر سوئدی و آمریکایی در یکی از اولین اقتباس های سینمایی خود نقش آنا کارنینا را بازی کرد. صدای کمی خشن ستاره فیلم آن زمان ، با اشاره به لهجه سبک سوئدی ، به سرعت قلب بینندگان را به خود جلب کرد. بسیاری از منتقدان معتقدند که آنا کارنینا  بهترین و برجسته ترین نقش  گرتا گاربو  است. برای بازی در نقش آنا ، این بازیگر جایزه NYFCC را در بخش "بازیگر زن اصلی" دریافت کرد.

 

شریک گرتا گاربو در فیلمبرداری فردریک مارچ بود که نقش معشوق آنا ، الکسی ورونسکی را بازی می کرد. به هر حال ، رابطه آنها در ابتدا ، به بیان خفیف ، به نتیجه نرسید ، اما این به هیچ وجه بر فیلم تأثیر نگذاشت. بازیگران و همه کسانی که در این فیلم نقش داشتند ، حرفه ای بودن خود را ثابت کردند ، زیرا توانستند فیلمی را ضبط کنند که هم برای منتقدان و هم برای بینندگان جذاب بود.


این فیلم در سال 1935 به کارگردانی کلارنس براون به جمع 100 ملودرام برتر آمریکایی راه یافت و همچنین برنده جام موسولینی جشنواره فیلم ونیز برای بهترین فیلم خارجی شد.

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو یکی از جذاب ترین ستارگان هالیوود | عکس

 

عشق های او افسانه ای بودند ، اما هرگز ازدواج نکرد. در روز عروسی که با جان گیلبرت بازیگر از قبل تعیین شده بود ، داماد را ترك كرد و او را متهم كرد كه به شهرتش بیش از خودش علاقه مند است. این بازیگر فرزندی نداشت و با تنها دوست خود - طراح مد ، والنتینا سانینا  پس از آغاز رابطه زن بازیگر با همسر والنتینا  ، میلیونر جورج شلی ، متوقف شد.

 

آخرین شخصی که به او اعتماد کرد - عکاس مشهور ، اشرافی انگلیسی ، سیسیل بیتون - در پایان خاطرات خود در خاطرات خود نوشت:او دخالت در زندگی خود را دوست ندارد. گاهی اوقات ،  برای چند روز در اتاق خود را قفل می کند ، و حتی حاضر نمی شود که خدمتکار را وارد خانه کند. او حتی قادر به خواندن نیست. به همین دلایل ، او قادر به پیشرفت به عنوان یک شخص نیست.

 

بسیار خوب است که او خود را در برابر نفوذ مخرب هالیوود محافظت می کند ، او علاقه خاصی به هیچ کس و کسی ندارد ، او منزجر ، خودخواه و کاملاً آماده نیست تا خودش را برای کسی آشکار کند. او خرافی ، مشکوک است ، معنای کلمه "دوستی" را نمی داند. او همچنین در عشق ورزیدن ناتوان است . "

 

گرتا گاربو

گرتا گاربو در فیلم * بانوی کاملیاها * ، 1936 |  عکس

 

آخرین فیلم  ، بیست و هفتمین فیلم با مشارکت وی در سال 1941 اکران شد و در گیشه شکست خورد. سپس مادر گرتا درگذشت. پس از آن ، وی به خبرنگاران گفت: "من می خواهم تنها باشم ." و او به مدت 50 سال از دنیای هنر ناپدید شد ... ستاره هالیوود ، که محبوب ترین بازیگر زن اوایل قرن بیستم نامیده می شد ، یک بار اعتراف کرد: " من از هالیوود خسته شده ام ، هرگز شغل خود را دوست نداشتم. روزهایی بود که فقط خودم را مجبور کردم به استودیو بروم. در واقع ، من حتی بیش از آنچه برنامه ریزی کردم در فیلم ها بازی کردم. قرارداد اجازه نداد زودتر بازیگری را کنار بگذارم. من هیچ وقت احساس یک بازیگر واقعی را نداشتم. اغلب از من برای اجرا در برادوی دعوت می شد. اما تصور اینکه هزاران چشم به من نگاه می کنند من را وحشت زده می کرد . "

 

بعد از 36 سال ، گاربو در فیلم ها بازی نکرد و در جمع ظاهر نشد ، عکس گرفتن از خودش را ممنوع کرد و مصاحبه نکرد. او منزوی شد و در سالهای اخر کاملاً خود را از دنیای خارج جدا کرد و حتی به پزشک مراجعه نمی کرد ، تا در آنجا با بیماران دیگر روبرو نشود. یک متخصص مغز و اعصاب که مدتها بود گاربو را رصد می کرد ، اظهار داشت: ” ترک سوئد ، او یک دختر عادی ، هدفمند و خوشبخت بود. فقط هالیوود مقصر مشکلاتش است. به نظر می رسد  ، زندگی متناقض او در همان جایی که شهرت و ثروت برای او ایجاد کرده ، نادرست هدایت شده است . "

 

گرتا گاربو

بازیگر زن در سالهای پیری |  عکس

در آوریل 1990 ، گرتا گاربو در سن 84 سالگی درگذشت. او تمام ثروت چند میلیون دلاری خود را برای تنها خواهرزاده خود وصیت کرد. خاکسترهای او 9 سال در انتظار پخش شدن  بودند ، در حالی که بحث در مورد جایی که وی آخرین اقامتگاه خود را پیدا می کند - در ایالات متحده آمریکا یا سوئد ادامه داشت. و هنگامی که سرانجام جمعیت عظیمی در گورستان استکهلم جمع شدند تا وی را در آخرین سفر او همراهی کنند ، معلوم شد که مراسم واقعی شب قبل برگزار شده است.

سالها پس از عزیمت وی ​​، بخشهای ناشناخته زندگینامه وی به لطف بایگانی محرمانه سرویسهای اطلاعاتی ایالات متحده فاش می شود در قسمت آخر مقاله آورده شده است.

 

فیلم های گرتا گاربو

خانم و آقای استکهلم (۱۹۲۰)
چگونه لباس بپوشیم (۱۹۲۱)
نان روزانه ما (۱۹۲۱)
شوالیه شاد (۱۹۲۱)
حماسه یوستا برلینگ (۱۹۲۴)
اغواگر (۱۹۲۶)
سیلاب (۱۹۲۶)
جسم و شیطان (۱۹۲۶)
عشق (۱۹۲۷)
زن الهی (۱۹۲۸)
بانوی مرموز (۱۹۲۸)
زن ماجراهای عاشقانه (۱۹۲۸)
ارکیده‌های وحشی (۱۹۲۹)
بوسه (۱۹۲۹)
آنا کریستی (۱۹۳۰)
عشق (۱۹۳۰)
الهام (۱۹۳۱)
فرود و فراز سوزان لنوکس (۱۹۳۱)
ماتاهاری (۱۹۳۱)
گرند هتل (۱۹۳۲)
آنگونه که دوستم داری (۱۹۳۲)
ملکه کریستینا (۱۹۳۳)
پرده رنگین (۱۹۳۴)
آنا کارنینا (۱۹۳۵)
کمیل (۱۹۳۶)
فتح (۱۹۳۷)
نینوچکا (۱۹۳۹)
زن دو چهره (۱۹۴۱)

 

زیباترین زن در کتاب رکوردهای گینس کیست

گرتا گاربو ستاره سینما یکی از بزرگترین رمز و راز های سینمای جهان است. او رویای بازی داشت و وقتی رویای او به حقیقت پیوست، از این می ترسید که تنها با نامی زندگی کند.قدرتمند ترین کمپانی فیلمسازی سعی کرد او را به زانو در آورد، اما شکست گاربو برای این کمپانی بیش از حد دشوار بود. در نتیجه، هالیوود زیر پای یک زن بزرگ افتاد و او هنوز هم یکی از محبوب ترین بازیگران زن در جهان است.
 

زیباترین دختر گینس

گاربو یک نام واقعی نیست، بلکه یک نام مستعار برای گرتا گوستافسون است . او توسط موریتز استایلر کارگردان پیشرو فیلم های صامت سوئد کشف شد.استیلر به او آموزش داد تا بازیگر ماهری شود و نام مستعار گاربو را برای او انتخاب کرد.
 

زیباترین دختر دنیا در کتاب گینس

گرتا لوویسا گوستافسون، در 18 سپتامبر 1905 در استکهلم سوئد در یک خانواده بسیار فقیر متولد و بزرگ شد. وقتی دختر 14 ساله بود، پدرش فوت کرد. گرتا مجبور شد مدرسه را ترک و برای کمک به خانواده کار کند. او در یک فروشگاه لباس های مردانه شروع به کار کرد و صاحب فروشگاه عکس او را برای تبلیغ محصولات ارائه داد. پس از آن بود که این دختر خجالتی اما جذاب توجه نمایندگان شرکت های نمایش را به خود جلب کرد. در ابتدا او به عنوان یک مدل شروع به کار کرد، اما گرتا ی جوان بیشتر به بازیگری علاقمند بود و وارد مدرسه هنرهای نمایشی سلطنتی شد. 
 

رکورد زیباترین زن جهان

قبل از رسیدن به نام گاربو، گرتا گاستافسون کمی چاق بود. اما حتی پس از دست دادن وزن، در بازی هایش در هالیوود، بازیگر به نظر نمی رسید که به اندازه ای مناسب رسیده باشد.گرتا اذعان کرد که او خود را چاق و ناخوشایند می داند. در ابتدا، دختر به سختی می توانست به زبان انگلیسی تکلم کند، اما خیلی زود او به ملکه هالیوود با هزینه های عظیم و حق پخش فیلم های غول پیکر Metro Goldwin Mayer تبدیل شد. 

 
بر خلاف بسیاری از بازیگران، گرتا به راحتی در پایان دوره فیلم های صامت به کار ادامه داد. در سال 1930 تصاویری از نوار صدای " آنا کریستی " بر روی صفحه نمایش ظاهر شد، که شعار "Garbo Says" مورد استفاده قرار گرفت. بازیگر صدای فوق العاده خیره کننده داشت که پاداش دیگری برایش بود. 
 

خوشگل ترین زن دنیا در کتاب گینس

مژه های Garbo الهام بخش مشهور Max Factor است . او معتقد بود که لوازم آرایشی نمی تواند چیزی شبیه به آن ایجاد کند.
 
رکورد زیباترین دختر جهان   متعلق به گرتا گاربو  از بازیگران معروف سوئدی
 
در دهه 1950، گرتا گاربو در کتاب رکوردهای گینس ثبت نام کرد و به عنوان زیباترین زن روی زمین نامش ثبت شد.
 
شاید انتخاب او به این علت بوده که گرتا گاربو چهره ای کاملا متقارن داشته (این راز غریبی است که اکثر مردم به طور قابل توجهی طرف چپ و راست صورتشان متفاوت است). با این حال، بازیگر خود را مطمئن بود که خواهر او Alva زیبا تر و با استعداد تر از او است. متاسفانه آلوا در سن 24 سالگی از سرطان عروق لنفاوی مرده بود.
موسسه فیلم آمریکا (AFI)،در سال 1999گاربو را در لیست بزرگترین ستاره های زن سینمای جهان (سینمای کلاسیک هالیوود) بعد از کاترین هپبورن، بت دیویس، آدری هپبورن و اینگرید برگمن در رتبه پنجم قرار داد.
 

 

رکورد گینس زیباترین زن دنیا ،  گرتا به معنای واقعی کلمه از ازدواج فرار کرد. او قرار بود با بازیگر جان گیلبرت، که او را در هنگام فیلمبرداری از "جسم و شیطان" ملاقات کرده بود ازدواج کند، اما به عروسی خود که توسط MGM سازماندهی شده بود، نرفت.
 

 

گاربو زمانی که 36 ساله بود از بازیگری دست کشید.آخرین فیلم او کمدی " زن دو چهره " بود. از آن زمان، او در منهتن تحت نام هریت براون سکونت داشت.
 

 

 مورخ دیوید برت در کتاب خود «گرتا گاربو»، در مورد او  نوشته است که:گرتا گاربو یک عامل اطلاعات انگلیس بود.
 

گرتا گاربو  خوشگلترین زیباترین دختر دنیا در کتاب گینس   در میانسالی

گرتا گاربو در سال 1990 درگذشت. او فرزندی نداشت و تمام ثروت قابل توجه او به خواهرزاده اش، گرین راینزفیلد ، رسید . بازیگر درخواست کرد که او را در استکهلم دفن کند و درخواست او 10 سال پس از مرگ وی انجام شد.

 

گرتا گاربو معروف به ابوالهول سوئدی کیست

اسرار گرتا گاربو: آنچه ملکه برفی هالیوود درباره آن سکوت کرده بود
زیباترین زن دنیا در کتاب گینس
 
گرتا گاربو   را "ابوالهول سوئدی" ، "شاهزاده خانم نوردیك" و "ملكه برفی هالیوود" می نامیدند ،   گاربو  در تمام دنیا شناخته شده بود ، اما كسی تقریباً از زندگی خصوصی او چیزی نمی دانست.  گرتاگاربو   نیمی از زندگی خود را در شهرت، و نیمه دوم را به عنوان منزوی و دور از اجتماع گذراند. گرتا گاربو در اوج محبوبیت، بازیگر ی را ترک کرد. گرتا گاربو چه اسراری را با جدیت از چشمان کنجکاو محافظت می کرد؟ و اینکه چگونه بایگانی اطلاعات نظامی ارتش سوئد به روشن شدن این قسمت از زندگی تاریک  گرتا گاربو   کمک کرده است را در این بررسی می خوانیم.
 
گرتا گاربو یکی از هنرمندان فیلم های صامت در فیلم Loyless Lane ، 1925 |  عکس
 
نامی که وی در بدو تولد دریافت کرد گرتا لوویا گوستافسون است. وی در سال 1905 در استکهلم به دنیا آمد. پدرش هنگامی که تنها 14 سال داشت درگذشت. این خانواده مشکلات مالی را تجربه کرده بود و گرتا مجبور شد زودتر مدرسه را ترک کند و در یک آرایشگاه کار کند و سپس به عنوان یک فروشنده در یک فروشگاه بزرگ ، جایی که او شروع به تبلغ برای کالاها کرد. توجه مأموران استودیو به این دختری جذاب جلب شد و او را به نقش كامو در فیلم صامت پیتر ترامپ دعوت كردند.
 
ملکه برفی هالیوود   گرتا گاربو 
 
گرتا گاربو  یکی از اسرارآمیزترین ستارگان هالیوود و سینمای جهان | عکس
 
وقتی برای اولین بار در مجموعه ظاهر شد ، گرتا متوجه شد که می خواهد حرفه ای را در سینما دنبال کند. او شروع به تحصیل در دانشکده سلطنتی تئاتر هنر نمایشی کرد ، جایی که با کارگردان موریتز استیلر آشنا شد ، او را در چندین فیلم به کارگردانی موریتز استیلر  بازی کرد و سرنوشت او را تغییر داد. این موریتز استیلر بود که نام مستعار گرتا گاربو را به او دادد و روی تصویر او کار کرد و تصویری از زیبایی سرد و یخی او ایجاد کرد. موریتز باعث شد گرتا گاربو  وزن خود را کم کند ، به او یاد داد که به درستی صحبت کند ، وضعیت او را حفظ کند و با سبک روز لباس بپوشد. این بازیگر با تشکر از تلاش های استیلر ، قراردادی در هالیوود امضا کرد و به آمریکا رفت.
 
بازیگر سوئدی ، گرتا گاربو |  عکس
در دهه 1950،  گرتا گاربو   در کتاب رکوردهای گینس ثبت نام کرد و به عنوان زیباترین زن روی زمین نامش ثبت شد.
 
در سال 1926 ، اولین فیلم آمریکایی با گرتا گاربو به نام "سیلاب" منتشر شد که بلافاصله به یکی از پرفروش ترین فیلم های فصل تبدیل شد. آثار دیگری نیز دنبال شدند و به زودی گرتا گاربو بت جدید بینندگان آمریکایی شد. اما موریتز استیلر ، بر خلاف شاگردش ، نتوانست در هالیوود موفق شود و مجبور شد به سوئد برگردد.
 
ابوالهول سوئدی گرتا گاربو |  عکس
 
پوست روشن ،نگاه باوقار و مژه های بلند و متکبرانه باعث شده تصویر او قابل تشخیص و منحصر به فرد باشد. زیبایی او مطابق با استانداردهای هالیوود نبود ، اما نگاه او به قدری مغناطیس داشت که به زودی جزو استاندارد جدید زیبایی به شمار آمد. جورج کوکور یک بار گفت:او می تواند شما را با یک نگاه اغوا کند.
 
گرتا گاربو  در نقش آنا کارنینا در فیلم عشق ، 1927 |  عکس
خوشگل ترین زن دنیا در کتاب گینس
آنا کارنینا اقتباسی از فیلم Metro-Goldwyn-Mayer در سال 1935از رمان آنا کارنینا توسط لئو تولستوی و کارگردانی کلارنس براون است .در این فیلم گرتا گاربو بازی می کند . چندین اقتباس برای فیلم از این رمان وجود دارد.
 
در نیویورک ، این فیلم در تئاتر Capitol ، محل بسیاری از برترهای معتبر Metro-Goldwyn-Mayer افتتاح شد . این فیلم در گیشه توانست 2،304،000 دلار کسب کند و در جشنواره فیلم ونیز برنده جام موسولینی بهترین فیلم خارجی شد . گرتا گاربو برای بازی در نقش آنا ، جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را در نیویورک دریافت کرد.
 

 

گرتا گاربو  در هنگام بازی نقش اصلی فیلم "عشق" بر اساس رمان "آنا کارنینا" - در اصل ادبیات روسی را برای مخاطبان آمریکایی باز کرد - قبل از آن ، کلاسیک های روسی در هالیوود ساخته نشده بودند. 8 سال بعد ، گرتا گاربو دوباره این نقش را بازی کرد. در دوران سینمای صدا دار  ، گرتا گاربو   برخلاف دیگر ستارگان فیلم صامت ، توانست جایگاه خود را در هالیوود بگیرد. 
 

گرتا گاربو

 

او متفاوت از همه ستاره های هالیوود نه تنها از نظر ظاهری و ترجیحات ذائقه بود - گرتا گاربو مانندبر خلاف سایر ستارگان سکوت ، صلح و تنهایی را دوست داشت. در حالی که ستارگان سینمای هالیوود با عاشقانه های های پرمخاطب ، عروسی های پر سر وصدا و طلاق های رسوا آور توجه همه را جلب می کردند ، ابوالهول سوئدی از زندگی خصوصی خود به عنوان راز محافظت می کرد. هیچ کس نمی دانست که چه کاری انجام می دهد و وقتی بیرون از مجموعه میرفت ، کسی از زندگی او با خبر نبود.
 
یکی از اسرارآمیزترین ستارگان هالیوود |  عکس
 
ابوالهول سوئدی گرتا گاربو |  عکس
 
گرتا گاربو   با روزنامه نگاران مصاحبه  نمیکرد ، برای عکاس ها مطرح نبود ، به نامه های طرفداران جواب نمیداد و در بین بازیگران دوست پیدا نکرد. در ابتدا رفتار او با کمرویی توضیح داده شد و این حقیقت بود. یک بار گفت: " وقتی وارد آمریکا شدم ، مانند کشتی بدون کلاه و بادبان به نظر می رسیدم - وحشت زده ، گمشده و تنها. من دست و پا چلفتی بودم ، ترسیده بودم، از انگلیسی صحبت کردن خودم شرمنده شدم. به همین دلیل من دیواری غیرقابل نفوذ را در اطراف خود احداث كرده ام و در پشت آن زندگی می كنم ، و از تمام جهان در امان ماندم.
 
ملکه برفی هالیوود گرتا گربو |  عکس
 
در اوج محبوبیت ، در 36 سالگی ،  گرتا گاربو   ناگهان تصمیم به ترک بازیگری گرفت. او دلایل این موضوع را نگفت ، بنابراین همه شروع به پیش فرض های خود کردند: کسی گفت ستاره این فیلم از پیری می ترسد و کسی مطمئن بود که پس از موفقیتش ، از قریب الوقوع ناکامی ها و غروب خورشید ستاره شدن می ترسد. همانطور که ممکن است ، از سال 1941 ، گرتا گاربو زندگی کاملی را پشت سر گذاشت. وی تحت عنوان ساختگی "خانم هریت براون" ، در یک آپارتمان هفت اتاقه در نیویورک مستقر شد و سعی کرد در ملاء عام ظاهر نشود.
 
گرتا گاربو و جان گیلبرت  1926 |  عکس
 
کارنامه فیلم او تنها 20 سال به طول انجامید و تقریبا 50 سال پس از آن ، ملکه برفی هالیوود به عنوان یک فرد منزوی بدور از اجتماع زندگی کرد و در عموم ظاهر نشد. شعار او عبارت بود از " من می خواهم تنها بمانم " . این بازیگر می گفت: " من قبلاً نقش های کافی را ایجاد کردم. من واقعاً نمی توانم عاشق کارم باشم و فقط از هالیوود خسته ام. من فکر می کنم حتی بیشتر از زمان برنامه ریزی شده بازیگری کرده ام ... داستان زندگی من داستان خروج های اضطراری ، درهای جانبی ، آسانسورهای مخفی و راه های دیگر برای ورود و خروج است تا من را آزار ندهد . "
 
در 15 آوریل 1990 ، گرتا گاربو در سن 84 سالگی درگذشت. برای خیلی ها ، مرگ او بدون توجه برگزار شد - تا آن زمان ستاره های جدید در هالیوود می درخشیدند و 49 سال پس از مرگ وی ، بندرت به یاد گرتا گاربو می افتادند. با این حال ، پس از مرگ این بازیگر ، موجی از علاقه به شخصیت وی دوباره افزایش یافت - زندگینامه ها و روزنامه نگاران تحقیقاتی انجام دادند ، تلاش کردند دلایل واقعی عزلت نشینی ناگهانی وی از سینما و عقب نشینی  او را پیدا کنند.
 

 

10 سال پس از مرگ گرتا گاربو ، بایگانی خصوصی وی منتشر شد که حاوی نامه های وی بود. با این حال ، هیچ یک از آنها راز ناپدید شدن ستاره فیلم را روشن نکردند. در همان سال 2000 ، بایگانی اطلاعات ارتش سوئد از بین رفت ، که جنبه ناشناخته ای از زندگی این بازیگر را نشان میداد. اگر این اطلاعات را باور دارید ، گرتا گاربو در طول جنگ جهانی دوم جاسوس متفقین بود. گفته می شود که با مشارکت وی ، شبکه ای از مأمورین ایجاد شده است که منابع آب سنگین نازی ها را برای ساختن بمب اتمی نابود کرده است. براساس همان اسناد ، وی در نجات یهودیان دانمارکی که نازی ها آماده بودند تا به اردوگاه های مرگ بپیوندند ، شرکت کرد. با تشکر از گرتا و اعضای خانواده های سلطنتی ، آنها موفق به انتقال به سوئد بی طرف شدند.
 
گرتا گاربو ، 1938 |  عکس
 
تمام آنچه که این بازیگر زن در این باره گفته است این است که هیتلر طرفدار استعداد بازیگری گرتا گاربو بود و گاربو به شوخی می گفت که باید دعوت هیتلر را برای رفتن به آلمان قبول می کرد و اسلحه را در کیفش مخفی می نمود. این بازیگر زن گفت:
 
من می توانستم خیلی راحت هیتلر را بکشم. شاید این مسئله همه مشکلات را حل می کرد و جنگی صورت نمیگرفت ، و من یک قهرمان می شدم. هر چند من سیاستمدار نیستم ، و احتمالاً جنگ تحت هر شرایطی آغاز می شد.
 
دیوید برت ، مورخ و نویسنده انگلیسی ، كتابی با عنوان "گرتا گاربو : ستاره الهی" منتشر كرد كه در آن اظهار داشت: "گرتا اغلب ناپدید میشد و خبر میداد که وی تحت مداوا قرار گرفته است. اما در واقعیت ، در آن زمان ، او نقش ماتا هاری را بازی می کرد و نه روی پرده سینما ، بلکه در زندگی واقعی بود و ده ها بار تا آستانه مرگ پیش رفت. او مأمور اطلاعات بریتانیا MI6 بود ... اولین اقدامات در جاسوسی به گرتا نشان داد که در زندگی چیزهای مهمتری نسبت به بازی در فیلم ها وجود دارد.گرتا گاربو هرگز ازدواج نکرد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ManuelNow 853 :

  گرتا گاربو یکی از رمانتیک ترین و در عین حال مرموزترین چهره های سینمای جهان است. سوئدی به عنوان یک بانوی سرد و باشکوه با نگاهی غیرمعمول نافذ در تاریخ ثبت شد. گاربو که به راحتی از فیلم های صامت به فیلم های صدا دار تبدیل شد، به ملکه واقعی هالیوود تبدیل شد. اما در اوج شهرت، سینما را رها کرد و گوشه نشین شد.

  1402/8/29 18:27
 • ManuelNow 853 :

  گرتا گاربو در 30 سالگی به پردرآمدترین بازیگر زن جهان تبدیل شد

  1402/8/29 18:30
 • ManuelNow 853 :

  در سال 1933 ، فیلم "ملکه کریستینا" منتشر شد که در آن گرتا با پوشیدن کت و شلوار مردانه نقش پادشاه سوئد را بازی کرد. دو سال بعد، این بازیگر جایزه حلقه منتقدان فیلم نیویورک را برای نقش اصلی زن در آنا کارنینا دریافت کرد. در سال 1936، گاربو نقش مارگریت گوتیه را در فیلم "کامیل" بازی کرد. موفقیت به حدی بود که گرتا نامزد اسکار شد.

  1402/8/29 18:34
 • ManuelNow 853 :

  نقش گوتیه آخرین اثر سینمایی مهم گاربو بود. در سال 1939، او در فیلم کمدی ارنست لوبیچ "نینوچکا" نقش نینا یاکوشوا، کارگر حزب اتحاد جماهیر شوروی را بازی کرد، اما این فیلم هیچ جایزه یا فروش گیشه ای را به دست نیاورد - تماشاگران از بازیگر مورد علاقه خود در چنین نقشی خوششان نیامد. اگرچه برای خود گرتا، شرکت در فیلم یک تجربه جدید بود، او از نقش های قبلی خود خسته شده بود.

  1402/8/29 18:36
 • ManuelNow 853 :

  در سال 1941، فیلم زن دو چهره با بازی گاربو در گیشه شکست سختی را تجربه کرد. این عکس آخرین عکسی بود که سوئدی معروف در آن بازی کرد. در همان سال گرتا اعلام کرد که از سینما بازنشسته شده است. همانطور که این بازیگر اعتراف کرد، او کاملا خسته بود، او آرامش و سکوت می خواست.

  1402/8/29 18:37
 • ManuelNow 853 :

  به لطف ارتباطاتش در این قاره، او توانست یک شبکه اطلاعاتی بزرگ ایجاد کند که اطلاعات مهمی در مورد اقدامات نازی ها در اختیار او قرار می داد. افراد گاربو در مناطق تحت اشغال آلمان نیز فعالیت های خرابکارانه ای انجام دادند. به عنوان مثال، رفقای او یکی از کارخانه های کلیدی در زنجیره ساخت بمب اتم را در نروژ از کار انداختند. از دستاوردهای گرتا می توان به سازماندهی فرار نیلز بور فیزیکدان دانمارکی از کپنهاگ اشغالی و همچنین نجات یهودیان از دانمارک اشاره کرد.

  1402/8/29 18:39
 • ManuelNow 853 :

  پس از سال 1945، گاربو نقش های منحصراً اپیزودیک خود را در فیلم های کوچک بازی کرد. نه نقش اصلی پیشنهادی آلفرد هیچکاک در فیلم جدیدش، نه دعوت برای ایفای نقش الئونورا دوز در تئاتر، و نه حتی اهدای جایزه اسکار افتخاری برای سهم برجسته در پیشرفت سینما، او را مجبور به تغییر تصمیم خود نکرد.

  1402/8/29 18:41
 • ManuelNow 853 :

  در سال 1953، گرتا کالیفرنیا را به مقصد نیویورک ترک کرد و در آنجا یک آپارتمان بزرگ در منهتن خرید و به یک گوشه نشین تبدیل شد. او نه شوهر داشت و نه فرزند و در انتخاب دوستانش گزینشگر بود، بنابراین تعداد آنها بسیار کم بود. او در مهمانی های مختلف ظاهر نشد، از عموم مردم و ملاقات با طرفداران به هر طریق ممکن اجتناب کرد و سپس تصمیم گرفت به یک تور بزرگ در اروپا برود: او در اطراف دریای مدیترانه سفر کرد و زمانی را در استراحتگاه کوهستانی سوئیس کلستر گذراند.

  1402/8/29 18:41
 • ManuelNow 853 :

  پس از بازگشت به ایالات متحده، گاربو حتی بیشتر در درون خود فرو رفت. او عاشق تنهایی بود. او به ندرت در خیابان ظاهر می شد و در پیاده روی های مورد علاقه اش در اطراف شهر، صرف نظر از آب و هوا، همیشه از عینک آفتابی تیره استفاده می کرد که در سال های آخر عمرش به اضافه شدن اصلی کمد لباس او تبدیل شد. به دلیل چنین پنهان کاری، سوئدی به هدف اصلی پاپاراتزی ها تبدیل شد که به طور مداوم ستاره سابق هالیوود را دنبال می کردند تا چند عکس بگیرند. روزنامه نگاران گرتا را تا زمان مرگش در بهار 1990 تنها نگذاشتند و او را در حال سوار شدن به آمبولانس گرفتند.

  1402/8/29 18:42
 • ManuelNow 853 :

  این عکس ها آخرین عکس های زندگی گاربو بود. در 15 آوریل 1990 بازیگر بزرگ سوئدی در یکی از کلینیک های خصوصی نیویورک در نزدیکی خانه اش درگذشت. او 84 ساله بود. علت مرگ ذات الریه و نارسایی کلیه بود. با این حال، گرتا نمی تواند برای مدت طولانی دفن شود. واقعیت این است که دولت آمریکا می خواست یکی از ستاره های اصلی هالیوود در خاک آمریکا بماند، به خصوص که زمانی این بازیگر تابعیت این کشور را پذیرفت. با این حال، نزدیکان گاربو معتقد بودند که او باید در زادگاهش سوئد استراحت کند. در نتیجه، پس از دعوای طولانی مدت که به مدت هفت سال به طول انجامید، آنها تصمیم گرفتند خاکستر گرتا را در گورستان Skogschurkogården در نزدیکی استکهلم دفن کنند.

  1402/8/29 18:43

بیشتر بخوانید