"تابلو دادگاه کمبوجیه" تصویری که 500 سال پیش کشیده شد اما ، هنوز هم خدمتگزاران قانون را وحشت زده می کند

دادگاه کمبوجیه

"تابلو دادگاه کمبوجیه" - تصویری که 500 سال پیش کشیده شد ، اما امروزه خدمتگزاران قانون را وحشت زده می کند.

 

تابلو نقاشی هنرمند هلندی دیوید جرارد "دادگاه کمبوجیه" ، که منعکس کننده پوست کندن از قاضی فاسد بود ، متعلق به ژانر درس اخلاق‌ و آموختن‌ اخلاق است   که در قرون وسطی در نقاشی اروپای غربی بسیار محبوب بود. این اثر برای سالن دادگاه در نظر گرفته شده بود تا خدمتگزاران قانون ( به عنوان یادآوری) مراقب  وظیفه و سوگند خود باشند.


طرح تابلو از اعماق دوران باستان است. "تاریخ" هرودوت

هرودوت

هرودوت هالیکارنسوس - "پدر تاریخ" (484-425 قبل از میلاد)

 

خلاصه داستان این اثر بر اساس داستانی است که هرودوت در رساله خود شرح داده است ، که به طور خلاصه می گوید: "از آنجا که این قاضی ، با رشوه با پول ، حکم ناعادلانه ای صادر کرد ، پادشاه کمبوجیه دستور اعدام وی را داد و پوست او را از بدن جدا کردند. و سپس از پوست او صندلی قاضی جدید را که در دادگاه نشسته و حکم صادر می کند را پوشاندند. کمبوجیه به جای قاضی سیسامن پسرش ، را بعنوان قاضی منصوب کرد و به او دستور داد که با نشستن روی صندلی به یاد داشته باشد او روی پوست قاضی نشسته است. و این رویداد ، که توسط مورخ یونان باستان توصیف شده است ، در 530 - 522 قبل از میلاد در ایران در زمان فرمانروایی از سلسله هخامنشی - کمبوجیه دوم رخ داد.

 

دادگاه کمبوجیه

"دربار کمبوجیه." (1498).  نقاش: دیوید جرارد.

اما هنرمند دیوید جرارد ، که در قرن پانزدهم زندگی می کرد ، هدف خود را برای بازتاب قابل اعتماد آن دوران دور در آن زمان دور قرار نداد. او به سادگی یک نقشه باستانی گرفت و آن را به جهان مدرن منتقل کرد. یعنی ، در سال 1498 ، همانطور که کتیبه روی دیوار می گوید. و شخصیتهای هم عصر خود را با لباسهای مربوط به دوران قرون وسطی نقاشی کرد. و در پس زمینه ، می توانید ساختمانهای قرون وسطایی که تا زمان ما باقی مانده اند را ببینید .

 

وقایع به تصویر کشیده شده توسط هنرمند در دو برش زمانی اتفاق می افتد. بنابراین ، هنرمند از نقاشی ای استفاده کرد که در آن زمان محبوب بود - دیپتیک (دوگانگی‌های زندگی) . هر دو بخش توصیفی مداوم از طرح بود ، که کمبوجیه فرمانروای ایرانی و شاهدان متعدد دستگیری و اعدام قاضی غافل را به تصویر می کشید. نقاش مشکل موضوع را به طرز ماهرانه ای حل کرد و به طور مداوم این داستان را توصیف کرد. چهار سال تمام طول کشید تا این کار را انجام دهد.

این تصویر بر روی دو تخته چوبی و در مقیاس بزرگ است. بنابراین ، اندازه نیمه چپ 182 -15 - 159 سانتی متر و نیمه راست 202- 17 -178 سانتی متر است.

دادگاه کمبوجیه

  "دادگاه کمبوجیه". نقاش: دیوید جرارد.

 

در پس زمینه ، در گوشه سمت چپ بالا ، نقاش ایوانی را به تصویر کشیده است که در آن مردی را می بینید که یک کیف پول به قاضی می دهد - این آغاز داستان است.در زیر مرکز ، صحنه دستگیری قاضی سیسامن را می بینیم که به جرم رشوه محکوم شده بود. حاکم کمبوجیه ، رشوه گیر را در مواردی ذکر می کند که از موقعیت رسمی خود استفاده کرده و به طور غیرقانونی قضاوت کرده است. پشت سر ، نگهبانی را می بینیم که دست  قاضی سیسامن را محکم در دست دارد و پسر قاضی را که در آینده نزدیک جانشین سمت او می شود ، می بینیم.

 

دادگاه کمبوجیه

 "دادگاه کمبوجیه". نقاش: دیوید جرارد.


در سمت راست ، تابلو اعدام وحشتناک را به تصویر می کشد ، جایی که می بینیم چگونه جلادان شروع به کندن پوست از قاضی زنده کردند. و شاهدان در اطراف ، به رهبری کمبوجیه جمع شدند تا مطمئن شوند که اعدام به درستی انجام می شود. بنابراین ، حتی تصور این که عذاب محکوم در آن لحظه چه بوده است ، ترسناک است.

 

و سرانجام ، در گوشه سمت راست بالا در راهرو گالری ها ، روی صندلی قاضی که با پوست انسان پوشانده شده است ، اوتان ، از فرزندان سیسامن ، نشسته است. در سمت چپ بالای ورودی دادگاه ، نشان های فلاندرز و بروژ آویزان است ، تا یادآوری  سوگند قاضی جدید  برای خدمت به ساکنان شهر با ایمان و حقیقت باشد.

 

دادگاه کمبوجیه

"دادگاه کمبوجیه".  قسمت دوم   نقاش: .

 

این داستان هشداردهنده در مورد قاضی فاسد ، به عنوان یادآوری افتخار قضایی ، در قرون XV-XVI ، در کشورهای اروپای غربی ، زمانی که یک سیستم قضایی ، مالی و پلیس وجود نداشت ، مربوط بود. تقریباً هر شهر دارای سیستم حقوقی خاص خود بود که ویژگی های تاریخی و ملی و سنت های آن را منعکس می کرد. این داستان هنوز هم امروزه مطرح است.

 

کمی از تاریخ اعدام هیولایی

اعدام با کندن پوست. اعدام ظالمانه ، که شامل کندن  پوست از محکومین با کمک چاقوها می شود ، ریشه در زمانهای بسیار قدیم دارد. اغلب توسط بابلیان باستانی ، کلدانیان و ایرانیان به آن متوسل می شدند. هندوهای باستان پوست  را با مشعل می سوزاندند ، پس از آن یک نفر 2-3 روز بعد در می گذشت.

 

صحنه پوست کندن

پوست کندن از سنت بارتولومه.  موزاییک کلیسای جامع سنت مارک در ونیز.

 

این نوع اعدام در آشور رایج بود ، یکی از فرمانروایان آن ستون های کاخ خود را با پوست انسان پوشانده بود. در تاریخ باستان موردی وجود داشت که پس از شکنجه های بی رحمانه ، ایرانیان پوست خود را زنده از امپراتور اسیر والریان جدا کردند و با رنگ قرمز آن را به عنوان غنیمت در معبد آویزان کردند. (والرین مسیحی‌ستیز بود و همین امر باعث شده تا این منابع برای این‌که سرنوشت شوم دشمنان مسیحیت را نشان دهند داستان‌هایی با شاخ‌وبرگ‌های بسیار دربارهٔ رفتار سخت‌گیرانهٔ شاپور با والرین را روایت کنند.) و همچنین تاریخ بشریت مواردی را می شناسد که پوست از زنان بی وفایی که به شوهران خود خیانت کرده اند کنده شده است.

 

صحنه پوست کندن

پوست کندن یک زن بی وفا  در قرن 18.  حکاکی  (مجموعه خصوصی).

 

و همانطور که حقایق انکار ناپذیر نشان می دهد ،  آنها به طرز ماهرانه ای پوست قربانیان بدبخت را بریده اند. اوج حرفه ای جلادان توانایی آنها در بریدن پوست به نوار های باریک ،  و سپس به صورت دایره ای در نوارهای دایره ای از عرض پنج تا ده سانتی متر  از گردن بود.

 

صحنه پوست کندن

پوست کندن یک مسیحی در دوران باستان.  جان لوئیکن  قرن هفدهم.  مجموعه خصوصی.

 

با گذشت زمان ، چنین شیوه اعدام غیر انسانی اهمیت خود را از دست داد و در قرن 14-15 ، آنها به ندرت به آن متوسل شدند. اگرچه تاریخ یک قسمت را به خاطر می آورد که انگلیسی ها کماندار پیر باسیل را به گونه ای اعدام کردند که ریچارد شیر دل را با شلیک تیربار کمان مجروح کرد و پس از آن ریچارد شیر دل  به طور ناگهانی جان سپرد. رزمندگان خشمگین "کماندار را مانند یک جانور قتل عام کردند ... تیغه به پوست نفوذ کرد و پوست های پهن را جدا کرد و گوشت قرمز رنگ قرمز را آشکار کرد."

 

صحنه پوست کندن

صحنه پوست کندن و مصلوب شدن سنت برتولما (بارتولومه )در هنر

حکاکی از روی نقاشی ریبرا.  قرن شانزدهم  (مجموعه خصوصی).

 

در قرن شانزدهم ، این نوع از اعدام توسط ژنرال ترک مصطفی ، که در سال 1571 از شهر محاصره شده قبرس فاماگوستا ، که ساکنان آن بیش از 10 ماه تسلیم نشدند ، دفاع کرد. به دستور وی ، تمام رهبران نظامی با کندن پوست اعدام شدند ، از جمله آنها مارکو آنتونیو براگادینو معروف ونیزی ، رهبر مقاومت بود.چندین قرن پیش اعدام با استفاده از کندن پوست (دباغی ) برای جرائم متوقف شده است ، اما به طرز عجیبی ، پوست انسان هنوز هم توسط مجموعه داران ، این مجموعه های غم انگیز تا به امروز بسیار ارزشمند است.

 

روشهای مبارزه با مفاسد قضایی در زمان ما

دادگاه کمبوجیه

 

 سیاستمدار اوکراینی که نسخه ای از نقاشی "دادگاه کمبوجیه" را به اتاق دادگاه آورد  امروزه ، در طول محاکمات در اتاق های دادگاه ، بارها نقاشی "دادگاه کمبوجیه" ظاهر شده است. سیاستمداران و شهروندان عادی ، در تلاش برای تهدید خدمتگزاران فاسد قانون ، از این تصویر به عنوان یادآوری پیامدهای محاکمه کمبوجیه استفاده می کنند.

 

دادگاه کمبوجیه

به هر حال ،  "تابلو دادگاه کمبوجیه" در حال حاضر در بلژیک در موزه شهر بروژ قرار دارد.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید