قوانین تغییر کرده است: آنچه امروز در مصاحبه استخدام در فیس بوک ، گوگل ، آمازون پرسیده می شود

مصاحبه

 

همه می دانند که ورود به کسب و کار و استخدام در بزرگترین شرکتهای جهان کار بسیار سختی است. علاوه بر این ، لیست سوالات سرگرم کننده و کارهای منطقی مدت هاست که در اینترنت پخش می شود ، که در آنجا از متقاضیان در هنگام مصاحبه پرسیده می شود. با این وجود زمان تغییر می کند و مدیران منابع انسانی در شرکت های بزرگ به طور فزاینده ای از روش های قدیمی مصاحبه با نامزدها دور می شوند. اکنون در شرکت های بزرگ آنها می خواهند نه تنها مهارت های حرفه ای و تمایل به رشد در برنامه شغلی متقاضی ، بلکه همچنین بدانند که  شخص مصاحبه شونده برای استخدام چه شخصیتی دارد .


برای سالهای متمادی ، شرکتهای بزرگ معرفی مشکلات منطقی و معمایی در روند مصاحبه را ترجیح داده اند ، که این امکان را برای کشف توانایی های فکری متقاضی ، اینکه آیا او یک مولفه خلاقانه دارد و مواردی از این قبیل امکان پذیر می کند. با این حال ، اخیراً ، روسای بخش های منابع انسانی خاطرنشان کرده اند که ارزش عملی چنین وظایفی در حین مصاحبه ها بیش از حد تخمین زده می شود ، و حتی گاهی پرخاشگری را در میان نامزدهای شغلی برانگیخته است. بنابراین ، شرکت ها شروع به تغییر گسترده ساختار مصاحبه ها به نفع سوالات شخصی و مصاحبه های رفتاری کردند.

 

1. مایکروسافت

مایکروسافت

چند سوال  مایکروسافت به درک این موضوع که آیا متقاضی قادر به عضویت در تیم بزرگ یک شرکت جهانی است کمک می کند.  / عکس 

 

در بخش منابع انسانی یک شرکت معروف ، آنها ترجیح می دهند نه تنها به رزومه نگاه کنند ، بلکه همچنین با کمک چند سوال تعیین کنند که متقاضی چقدر به سیاست ، تاریخچه و تحولات خود شرکت علاقه دارد. علاوه بر این ، مصاحبه کنندگان می فهمند که نامزدها در حل برخی مشکلات از قبل چه تجربه ای دارند و چگونه دانش را در عمل به کار می گیرند. متخصصان بخش منابع انسانی مایکروسافت فقط با چند سوال از متقاضی این اطلاعات را دریافت می کنند: "به نظر شما چگونه می توان رضایت مشتری را پس از خدمات ارائه شده از شرکت ما افزایش داد؟" یا "ایده های خود را در مورد چگونگی افزایش فعالیت مصرف کنندگان با استفاده از یک سرویس یا عملکرد خاص ارائه دهید؟" ...

 

2. سونی

سونی

برای داشتن صندلی در سونی ، باید علائم راه را به خاطر بسپارید.  / عکس


شرکت دیگری که در مرحله مصاحبه به نحوه اطلاع متقاضی از کار شرکت و محصولات آن علاقه دارد سونی است. به عنوان مثال ، در حین مصاحبه ها ، متخصصان منابع انسانی معمولاً این سوال را می پرسند: "اگر شما یکی از محصولات سونی بودید ، کدام یک بودید؟"

یکی دیگر از عواملی که داوطلبان برای کار در سونی درخواست کرده اند وجود ویژگی های مدیریتی و سطح ابتکار کارمند بالقوه است. برای انجام این کار ، سوال زیر ابراز می شود: "اگر علامت جاده بودید ، کدام یک؟"... در نگاه اول یک سوال غیر استاندارد!  ، اما برای آنها کاملا منطقی است ، زیرا اگر مثلاً شخصی پاسخ دهد که "سبقت ممنوع " ، پس بعید است که اشتیاق لازم را در کار نشان دهد ، اما کسی که خود را با علامت "حرکت به جلو" مرتبط می کند ، به وضوح پویاتر است و ترجیح می دهد به طور مداوم توسعه یابد ، و بر این اساس ، یک کارمند آینده دار تر باشد.

 

3. گوگل

گوگل

نمونه بارز انجام مصاحبه رفتاری مصاحبه گوگل است.  / عکس


در اصل ، یکی از بزرگترین شرکتهای کره زمین ، تعداد زیادی از تاکتیکهای مصاحبه بسیار متفاوت را دارد ، اما آنها مصاحبه رفتاری نیز دارند. نمونه بارز سوال از این نوع این است: "چگونه مهلت های تعیین شده برای یک کار خاص را رعایت کنیم؟" ... پاسخ به این سوال به شما امکان می دهد سطح صلاحیت ها و همچنین مهارت های استفاده عملی از تجربه قبلی متقاضی را تعیین کنید.

سوال دیگری که اغلب توسط کارمندان بخش منابع انسانی در گوگل پرسیده می شود بسیار مثبت تر است: "چه چیزی را در Google تغییر می دهید؟" ... با کمک آن ، آنها معمولاً تعیین می کنند که چگونه "در موضوع" کار شرکت داوطلبان ، میزان درک خلاقانه آنها از وظایف تعیین شده ، و همچنین مطابقت دیدگاه او با کار شرکت با سیاست واقعی آن

 

4. آمازون

آمازون

در آمازون ، سوالات مصاحبه نیز به شغل بستگی دارد.  / عکس


اما در مصاحبه ای در آمازون ، همانطور که مشخص شد ، افراد مختلف ، بسته به اینکه برای چه پستی درخواست می کنند ، سوالات مختلف را می شنوند و وظایف مختلفی را دریافت می کنند. با این حال ، برخی از آنها همه از یک نوع جهانی هستند. به عنوان مثال ، با استفاده از سوال ها: "درباره شرایطی که شما از تصویب یک تصمیم غیرمردمی حمایت کرده اید برای ما بگویید؟" یا "اگر مهلت انجام یک کار را فراموش کنید چگونه رفتار می کنید؟" بخش منابع انسانی می فهمد که چگونه داوطلب قادر است در شرایط استرس زا عمل کند

 

سوال محبوب دیگر در طول مصاحبه شغلی آمازون این است که تعیین کنید آیا یک جوینده کار قادر به کار سخت تر از آنچه در ابتدا پرسیده شده است ، و نحوه ارتباط آنها و موفقیت  آنها چیست. برای انجام این کار ، کارشناسان می پرسند: "در باره موردی بگویید که بیش از انتظار مشتری بوده اید؟" یا "آیا ابتکار یا مفهومی ابتکاری وجود داشت که شما در آن نقش اصلی را بازی کنید؟" ...

 

5. اپل

 اپل

"سیب" معروف از گذشته و آینده شرکت می پرسد.  / عکس


شاید اپل، مشهورترین شرکت روی کره زمین دوست داشته باشد دریابد که متقاضیان استخدام از تاریخ طولانی ، پر حادثه و همچنین پیشرفت ها و پروژه های شرکت اپل  چه می دانند. علاوه بر این ، بخش منابع انسانی محلی می فهمد که چگونه داوطلب سیاست فعلی شرکت را می بیند و چگونه با آن ارتباط برقرار می کند. برای انجام این کار ، سوالات زیر مطرح می شود: "به ما بگویید چه چیزی راجع به اپل دوست دارید یا دوست ندارید؟" و "شما چه محصولات اپل را دارید؟" ...

جنبه آینده از نظر سیاست شرکت و رشد بالقوه شغلی متقاضی برای استخدام کنار گذاشته نمی شود. مصاحبه کنندگان با استفاده از این سوال: "چه کاری می توانید در اپل انجام دهید که شخص دیگری قبلاً این کار را نکرده باشد؟" دریابید که داوطلب چگونه توسعه شرکت را می بیند و همچنین سهم خود را در این فرآیند و اینکه آیا اصلاً پیش بینی نشده است را دریابید.

 

6. پی پال

پی پال

یک سوال بسیار غیرمعمول توسط متقاضیان استخدام در PayPal شنیده خواهد شد.  / عکس


همانطور که مشخص شد PayPal نه تنها به دنبال افرادی با مجموعه مهارت ها و مهارت های حرفه ای خاص است. آنها هنوز هم به کسانی نیاز دارند که نظر و دیدگاه خاص خود را دارند و همچنین می توانند تا آخر از آن دفاع کنند. بنابراین ، متخصصان بخش منابع انسانی این سوال غیرمعمول را از متقاضیان می پرسند: "در مورد تجربه خود بگویید ، هنگامی که دیدگاه شما از هر جنبه به طور قاطع با نظر دیگران مطابقت ندارد؟" ... بسته به اینکه داوطلب شغل چگونه به آن پاسخ می دهد ، می توانید درک کنید که چقدر در رسیدن به هدف خود یعنی استخدام ، خلاق و پایدار بوده اید.

 

7. تسلا موتورز

تسلا موتورز

ذهنیت الون ماسک  سوالات مصاحبه را تغییر داد.  / عکس


 آنها دوست دارند دریابند که آیا یک کاندید استخدام وقتی با چیزی مواجه می شود که ممکن است آن را به طور کامل درک نکند قادر به درک موقعیت خاصی هست یا نه؟ ، به سرعت پاسخ لازم را پیدا می کند و مشکل را حل می کند؟ برای انجام این کار ، آنها در طول مصاحبه ها یک سوال بسیار  پیش پا افتاده می پرسند: "به ما بگویید ، اصل عملکرد دینامومتر را برای یک کودک هشت ساله چگونه توصیف می کنید؟" ...

8. فیس بوک

فیس بوک

بخشی از سوالات مصاحبه در فیس بوک شخصاً توسط مارک زاکربرگ اختراع شده است.  / عکس


برای کار در شرکتی که معروف ترین شبکه اجتماعی روی کره زمین را توسعه می دهد و بهبود می بخشد ، قبل از هر چیز به شخصی نیاز دارید که کار تیمی را بلد باشد. اما نحوه یافتن آنها در میان متقاضیان شخصاً توسط مارک زاکربرگ اختراع شد. بنابراین ، از نامزدها می پرسند که آیا سرگرمی دارند ؟ خالق معتقد است که وجود سرگرمی در بیشتر موارد به معنای توانایی تعامل مداوم با افراد دیگر است.

 

علاوه بر این ، این شرکت به دنبال کسانی است که سیاست کارفرمای بالقوه خود را کاملاً می پذیرند. برای جستجوی چنین کارمندانی ، آنها معمولاً این سوال بسیار جالب را مطرح می کنند:"امروز بهترین روز کاری خود را تصور کنید.  عصر به خانه آمده اید و به این نتیجه رسیدید که بهترین کار روی کره زمین را دارید. آن روز را چگونه گذراندید و توصیف کنید!" ...

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • Tasmine 759 :

  شاید اکنون در موقعیتی هستید که از مرتب کردن نامزدها در جستجوی یک فرد شایسته خسته شده اید یا از گوش دادن به پاسخ های خودشیفته آماده خسته شده اید. شاید شما خیلی سرتان شلوغ است و دیگر نمی توانید وقت خود را صرف مصاحبه کنید، یا شاید در آن سوی میز هستید و می خواهید یاد بگیرید که چگونه در مصاحبه ها بدرخشید.

  1401/1/31 13:00
 • Tasmine 759 :

  مردم همان مزخرفاتی را می گفتند که فکر می کردند من می خواهم بشنوم. من یک کمال گرا هستم. من یک معتاد به کار هستم. من با مدیریت زمان مشکل دارم. خیر شما یک دروغگوی بدبخت هستید.من به دنبال صداقت بودم و خیلی زود از پرسیدن سؤالات استاندارد منابع انسانی خسته شدم و تصمیم گرفتم به سراغ سناریوی دیگری بروم. اینجا شروع شد. کاندیداهای کاذب طوری به من نگاه کردند که انگار دارم به آنها فلفل قرمز ترینیدادی می دهم. نامزدهای درخشان طوری به من نگاه می کردند که انگار دارم به آنها مارشمالو می دهم.

  1401/1/31 13:01
 • Tasmine 759 :

  اجازه دهید نشان دهم که چگونه متقلبان را تشخیص می دهم. آیا گوشی شما شیشه محافظ دارد؟ بی رحمانه ترین مصاحبه برای درک اینکه آیا باید استخدام شوید یا خیر یک سوال بسیار ساده، اما چیزهای زیادی به من می گوید: این ساده ترین راه برای فهمیدن اینکه آیا یک فرد مرتب است یا نه، این است. همه آدم‌های منظمی که من می‌شناسم، حتی یک گوشی بدون محافظ صفحه نمایش و قاب را لمس نمی‌کنند. نداشتن شیشه محافظ لزوماً چیز بدی نیست - بستگی به وظیفه دارد - اما می خواهم بدانم آیا داوطلب به اعمال خود فکر می کند یا خیر.

  1401/1/31 13:03
 • Tasmine 759 :

  چگونه از مردم انتقاد می کنید؟ بی رحمانه ترین مصاحبه برای درک اینکه آیا باید استخدام شوید یا خیر هیچ کس دوست ندارد مورد انتقاد قرار گیرد - حتی زمانی که انتقاد سازنده باشد. باهوش ترین افرادی که من می شناسم آنقدر زیرکانه از مردم انتقاد می کنند که حتی احساس نمی کنند مورد انتقاد قرار می گیرند. آنها به سادگی با پرسیدن سوالات "چه چیزی" و دوری از سوالات "چرا" که بهانه می آورند، شما را به چالش می کشند. همه چیز با این واقعیت به پایان می رسد که شما خودتان اشتباهات خود را ببینید و اعتراف کنید. به محض اینکه کاندیدا توضیحاتی داد، این را می گویم: از من انتقاد کنید . آزمون این است که آیا او می تواند این کار را صادقانه و بدون گذر از حد مجاز انجام دهد یا خیر.

  1401/1/31 13:04
 • Tasmine 759 :

  چیز جالبی به من یاد بده که هنوز بلد نیستم این وضعیت دیگری است که کمتر کسی با افتخار از آن خارج می شود، بدون اینکه مزه ناخوشایندی برای من باقی بگذارد. نکته اصلی در اینجا این است که ببینید آیا داوطلب از قبل چیزی در مورد شما می داند و واقعاً سعی می کند سؤالات خوبی بپرسد. من فردی هستم که شنبه شب ها فقط برای سرگرمی در کلاس های Udemy شرکت می کنم، در زمان ناهار کتاب می خوانم و هنگام تمرین با سرعت به پادکست گوش می دهم. اگر بتوانید چیزی را به من بیاموزید که من نمی دانم، بسیار تحت تأثیر قرار خواهم گرفت. من اهل همه چیز نیستم. من فقط می خوانم، گوش می دهم و محتوای متنوعی را برای الهام گرفتن تماشا می کنم. چندین سال پیش، در طی یک مصاحبه، یک نامزد به من یک هک زندگی را آموزش داد که زندگی من را تغییر داد. او علایق من را در نظر نگرفت - او پرسید که به چه چیزی علاقه دارم. گفتم: «ممم... همین الان بهره‌وری». او از من خواست که تنظیمات آیفون را باز کنم و جادوی جایگزینی متن را به من یاد داد . این ابزار به شما این امکان را می دهد که مثلاً «@@» را وارد کنید و متن های از پیش تعریف شده دیگری را در هر برنامه و در هر سایتی چاپ کنید. این من را منفجر کرد. گفتم: این ویژگی همیشه در آیفون من پنهان بود و من از آن خبر نداشتم. او پاسخ داد، "حالا تصور کنید اگر این را به تیم پشتیبانی شما آموزش دهیم، چه شکلی می شود." من او را بلافاصله استخدام کردم.

  1401/1/31 13:09
 • Tasmine 759 :

  با یک مشتری رویایی وارد آسانسور می شوید که از شما می پرسد برای امرار معاش چه کار می کنید. پاسخ شما؟ این یکی از سوالات نمایشی است که نامزد قلابی به سادگی نمی تواند به آن پاسخ دهد زیرا در موقعیت هایی که نامزدهای واجد شرایط در آن قرار داشته اند تجربه کافی ندارند. هدف این است که تا حد امکان به مشتری نزدیک شوید.

  1401/1/31 13:11
 • Tasmine 759 :

  اگر بخواهید شرکت را به 3000 کارمند گسترش دهید، چگونه این کار را انجام می دهید؟ این سوال فوراً مهارت های خلاقانه حل مسئله شما را آزمایش می کند.

  1401/1/31 13:13
 • Tasmine 759 :

  دوست دارید چه کتیبه ای روی سنگ قبر خود داشته باشید و این موقعیت چگونه به شما کمک می کند تا به آن دست یابید؟ این یک سوال عمیق است. معنی آن این است که آیا می توانم به نامزد در رسیدن به هدفش کمک کنم؟ سپس من معمولاً موارد زیر را می گویم: اکنون برای تحقق این امر چه می کنید؟ زمان بسیار کمی داریم و نباید آن را تلف کنیم. من کسی را نمی‌خواهم که هر روز احساس ناراحتی کند، زیرا توانایی‌های بالقوه‌اش را برآورده نمی‌کند.

  1401/1/31 13:14

بیشتر بخوانید