چهار مانع برای یادگیری و تغییر سازمانی در کسب و کار

رفتار اجرایی که در ابتدا ممکن است در یک حوزه‌ی کسب و کار خاص، کارآمد باشد به سرعت حیات خاص خودش را پیدا می‌کند و به یک عادت در سراسر آن سازمان تبدیل می‌شود. این امر باعث ایجاد رفتارهای ناکارآمدی می‌شود که به تکثیر  ادامه می‌دهند، درست مانند یک ویروس در یک موجود زنده . رفتار اجرایی که در ابتدا مفید واقع می‌شد در فرهنگ سازمانی تکثیرو اشاعه پیدا می‌کند، و طی آن به اعضای سازمانی با ناتوانی‌های یادگیری سرایت می‌کند و مانع از مشاهده و برخورد آنها با واقعیاتی می‌شود که سازمان با آنها روبرو است. چهار مانع یادگیری، ویروس را زنده نگه می‌دارند و سیستم را در حالت تکثیرو اشاعه قفل می‌کنند:

1. عدم تشخیص آنچه که می‌بینید.در نهایت به ناتوانی یادگیری منجر می شود در این شیوه‌ شرکت بصورت خودکامه اداره می‌شود.ایده‌ها برای اداره شرکت کاملا ثابت هستند مانند بسیاری از بنیان‌گذاران و پیشگامان، به ایده‌های خود ،بیشتر از اطلاعاتی که جهان به شما ارائه می دهد اعتماد دارید. در صورتی که این نوع رفتار در طول زمان تغییر نیابد، هر گونه شانسی برای موفقیت ، مسدود می‌شود.

2. نگفتن آنچه که می‌اندیشید .اگر شما چیزی در مورد شرکت می‌گفتید که نباید می‌گفتید، اخراج می‌شدید." اداره کننده گان این شرکت ها ،افراد را در صورتی که با آنها موافقت نکنند بی‌درنگ اخراج می‌ کنند. به منظور دوام‌آوردن تحت این نوع رفتار اجرایی، مدیرانِ دیگر نیز یاد گرفته اند ،  آنچه که می‌اندیشند را بیان نکنند. تنها رفتاری که دوام شخص را تضمین می‌کند و دست به دست می‌شود، ساکت‌بودن در مورد چیزی است که می‌اندیشند.

3. انجام ندادن آنچه که می‌گویید.این دست از مدیران سعی می کنند فرهنگی که بر مبنای دو مانع قبلی بود را تغییر دهند اما زمانی که آنچه را که می گفتند انجام نمی دهند، در این کار ناکام می شوند

 

4. ندیدن آنچه که انجام می‌دهید. این بدان معناست که تمامی مدیران ، نسبت به این واقعیت که رفتار آنها به ایجاد چهار مانع یادگیری منجر شده  ناآگاه هستند.  (سیارک)

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • سمیرا 212 :

    ممنون پست خوبی بود.

    1395/11/1 23:19

بیشتر بخوانید