خلاقیت های عجیب و غریب "فردی مامانی" در معماری بولیوی

بولیوی

کاخ های خارق العاده آندی در خیابانهای بولیوی از کجا آمده است؟ خلاقیت های عجیب و غریب معمار خودآموز فردی مامانی

 

Freddy Mamani مانند یک توفان وارد دنیای معماری شد. معمار خودآموز ، هندی بولیویایی ، که رنگ های تند ، تزئینات ، ترکیبات عجیب و جزییات باورنکردنی را به دنیای تک رنگ معماری مدرن پاشید. این معمار جوان ، شهر ال آلتو را به پایتخت معماری پست مدرن تبدیل کرد ، بدون اینکه صاحب رایانه باشد و نمی دانست چگونه نقشه های اصلی را بکشد.

 

این جسور کیست که از قله های آند فرود آمده و همه اطراف را به چالش می کشد؟

 

Freddy Mamani

 

آیمارا بومی بولیوی است و عمدتا در آند زندگی می کند. آیمارا - تقریبا چهار میلیون نفر جمعیت دارد. آنها لاما ، پانچو و کیف گره می زنند ، قایق های عصای وامپا می بافند ، فلوت pinkoglio می نوازند و در معادن کار می کنند. فرهنگ زینتی آیمارا با رنگهای روشن ، تنوع اشکال و ریتم های قابل تشخیص متمایز است. یکی از مردم آیمارا در سال 2006 رئیس جمهور بولیوی شد. و دیگری - با نام پر سر و صدا "فردی" و نام خانوادگی سنتی مامانی - خیابان های خاکستری شهرهای بولیوی را با ساختمانهایرنگارنک ، شبیه الگوهای کلاه بافتنی و کیف پول برای برگ کوکا ، آباد کرد.

 

بولیوی

معماری جدید ال آلتو.

 

دنیای معماری در مورد "فردی مامانی" در سال 2016 شنید ، هنگامی که پیتر گرانسر ، عکاس آلمانی ، آلبومی را به ظاهر مدرن شهر ال آلتو اختصاص داد. ال آلتو "مرتفع ترین" کلانشهر در جهان است ، این شهر در ارتفاع تقریبا چهار هزار متری از سطح دریا واقع شده است. بیشتر ساکنان آن خود را هندی Aymara می نامند. این شهر هنوز بسیار جوان است ، فقط در سه دهه گذشته در حال ساخت است و عمدتا خانه ها از مواد ارزان قیمت در مدت زمان کوتاهی ساخته شده اند.

 

یک کلانشهر جوان پر از خانه های مکعبی ، وسایل نقلیه زیاد ، مه و دود از شرکت های صنعتی ... و خالی از هویت خود. البته قبل از ظهور معماری فردی مامانی. ریتم های یکنواخت ساختمان های جدید توسط خانه های رنگی با نسبت ها و سایه های عجیب ، پنجره های گرد و پله هایی که تمام قوانین منطق را نقض می کنند شکسته می شود ... بنابراین ، به لطف عکس های گرانسر ، مامانی در سال 2016 با ساختمان های خود در سراسر جهان مشهور شد.

 

بولیوی

مامانی در سال 2016 با ساختمان های خود در سراسر جهان مشهور شد.


و داستان او "رویای بزرگ آمریکای لاتین" است ، راهی از یک پسر فقیر هندی به یک مرد ثروتمند که در راه رسیدن به شهرت به خودش خیانت نکرد. وی از چهارده سالگی در یک کارگاه ساختمانی کار می کرد و به پدرش کمک می کرد. به نظر می رسید که برای یک مرد جوان از خانواده ای فقیر در حومه ، این تقریباً تنها راه یافتن پول برای غذا بود.

 

با این حال ، از کودکی ، فردی مامانی حاضر نشد "مانند دیگران" باشد و "جایگاه خود را نداند". در شانزده سالگی ، علی رغم ممنوعیت پدر و مادرش ، در بخش ساخت و ساز وارد دانشگاه شد. او به شدت از برنامه آموزشی ناامید شد. او درباره معماری آمریکا ، فرانسه و ایتالیایی چیزی شنید ... اما در تاریخ معماری جایی برای فرهنگهای ملی نبود. دختران و پسران بومی آمریکایی که در بین تماشاگران نشسته اند و بقیه جوانان بولیوی چیزی در مورد ساختمانهای سنتی کشور مادری خود - و در واقع از کل آمریکای لاتین - نمی دانستند!

 

بولیوی

از زمان جوانی فردی مامانی آرزو داشت که یک معماری واقعاً بولیویایی ایجاد کند.

 

برای یک دهه و نیم دیگر ، مامانی با کسب تجربه و نمونه ی کارها کار کرد. در اوایل دهه 2000 ، او  به موفیت بزرگی دستیابی پیدا کرد - او دفتر معماری خود را افتتاح کرد ، که بزودی به بزرگترین شرکت ساختمانی در منطقه تبدیل شد. امروز مامانی بیش از 200 زیردست دارد و "برچسب قیمت" آنها از 300 هزار دلار شروع می شود. در کمال تعجب ، خود مامانی از کامپیوتر استفاده نمی کند و به دنبال ترسیم نقاشی با دست نیست.

 

او طرح های رنگی می سازد ، و گاهی فقط ایده های خود را برای همکاران بازگو می کند و از نزدیک بر اجرای تخیلات معماری نظارت می کند. اما او سالها کار در یک کارگاه ساختمانی پشت سر دارد و در قلب او عشق به مردم بومی خود است. مشتریان فردی مامانی عمدتاً  آیماراهای ثروتمند هستند ، در تجارت و تجارت ساخت و ساز ، تحصیل کرده و کارآفرین فعالیت می کنند ، کسانی که مانند او می خواستند "جایگاه خود را بدانند".

 

بولیوی

مامانی برای اعضای ثروتمند مردم خود می سازد.

 

مامانی نزدیک به صد ساختمان در بولیوی و دو ساختمان دیگر ، یک سالن رقص در پرو و ​​یک کلوپ شبانه در برزیل طراحی کرده است. و گرچه افراد زیادی به این معمار جوان علاقه مند هستند ، اما او خودش ترجیح می دهد در خانه کار کند. او معتقد است كه بازگرداندن انگیزه های ملی به شهرهای بولیوی دعوت واقعی اوست. آنچه مامانی انجام می دهد "سبک جدید آند" نامیده می شود - تزئینات مردم آند با انگیزه های معماری کلاسیک و مدرنیست ترکیب شده است. فردی از فرش ، سرامیک ، بافندگی ، گلدوزی و معابد باستانی آند که به پاچاماما ، الهه مادر اختصاص داده شده است الهام گرفته شده است. در فضای داخلی ، او یکی از طرفداران بزرگ نورپردازی رنگی است.

بولیوی

یکی از فضای داخلی رنگارنگ فردی مامانی.

 

بناهای مامانی بسیار متنوع به نظر می رسند ، اما طبق همان "الگو" ساخته شده اند. طبقات اول توسط مغازه ها یا باشگاه های رقص اشغال می شود ، طبقه دوم آپارتمان است و طبقه فوقانی به صاحب خانه تعلق می گیرد. 

بولیوی

ساختمان های مامانی بسیار ساده هستند ، اما با تزئینات بسیار زیبا.

 

"کاخ های خارق العاده"  او همواره طوفانی از بحث را برانگیخته است. شخصی طرفدار واقعی فردی می شود و شخصی با نوشتن دادخواست خواستار تخریب فوری این رسوایی می شود.

 

بولیوی

ساختمان های مامانی به طور مرتب تخریب می شود - اما این تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند.

 

رویای مامانی در معرفی معماری آند به جهان نیز محقق شده است. وی در موزه متروپولیتن در ایالات متحده سخنرانی کرد و در آنجا درباره کارهای خود و سنتهای نیاکانش صحبت کرد. "هجده سال است که من رنگ را به ال آلتو معرفی می کنم!" - او گفت. آیمارا نمی تواند در "مکعب" های خاکستری زندگی کند ، دنیای آنها باید پر از رنگ های روشن باشد ... ایده آل برای مامانی شهر باستانی تیواناکو است ، نمادی از تمدن قدرتمندی که سه هزار سال پیش کل قاره را کنترل کرد.

بولیوی

سبک جدید آندی در معماری بولیوی.

 

به لطف فردی مامانی ، جمعیت گردشگران به سمت ال آلتو سرازیر می شوند. معماران و طراحان دیگر از او تقلید می کنند - اما مامانی فقط خوشحال است. سبک جدید آندایی ، که توسط یک معمار جوان بولیوی ایجاد شده است ، نمادی از احیای بومیان بولیوی ، نقش روزافزون آنها در فرهنگ و اقتصاد کشور است. و اگر به نظر کسی برسد که سرخپوستان آمریکای لاتین فقط می توانند کلاه ببافند و کوکا پرورش دهند ، فردی مامانی و مشتریانش اظهار داشتند: "ما بولیوی هستیم ، آیمارا هستیم ، به مردم خود افتخار می کنیم و توانایی بسیاری داریم!".

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید