هیدروژل جدید که تلفن همراه را خنک و آن را شارژ می کند

هیدروژل جدید که تلفن همراه را خنک و آن را شارژ می کند
استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آنها شود ، که می تواند باعث کند شدن آنها ، آسیب رساندن به اجزاء و یا حتی ایجاد انفجار یا آتش سوزی شود. اکنون محققانی که مقاله ای درباره اختراع در ACS Nano Letters منتشر کرده اند ، یک هیدروژل تولید کرده اند که می تواند قطعات الکترونیکی را خنک کند ، مانند باتری های تلفن همراه ، و گرمازدایی را مجددا به برق تبدیل می کند.
 
برخی از اجزای دستگاه های الکترونیکی ، از جمله باتری ها ، LED ها و ریزپردازنده های رایانه ای ، هنگام کار گرما ایجاد می کنند. گرمای بیش از حد می تواند علاوه بر اتلاف انرژی باعث کاهش بهره وری ، قابلیت اطمینان و کاهش عمر دستگاه ها شود.
 
محققان می خواستند یک هیدروژل ترموگالوانیکی هوشمند تولید کنند که ضمن کاهش دما ، می تواند گرما را مجددا به برق تبدیل کند. تاکنون دانشمندان دستگاههایی را توسعه داده اند که می توانند یک یا دیگری را انجام دهند ، اما هر دو به طور همزمان نیستند.
 
این هیدروژل متشکل از یک چارچوب پلی آکریل آمید پر از آب و یون های خاص ساخته شده است. هنگامی که آنها هیدروژل را گرم کردند ، دو یون (فریسیانید و فروسیانید) الکترونها را بین الکترودها انتقال دادند و برق تولید کردند. در همین حال ، آب درون هیدروژل تبخیر می شود و آن را خنک می کند. پس از استفاده ، هیدروژل با جذب آب از هوای اطراف خود را ترمیم کرد.
هیدروژل جدید که تلفن همراه را خنک و آن را شارژ می کند
این همان چیزی است که دستگاه به نظر می رسد.همچنین نشان می دهد که چگونه کار می کند.
 
محققان برای نشان دادن آزمایش جدید ، آن را هنگام تخلیه سریع به باتری تلفن همراه وصل کردند. بخشی از گرمای تولید شده به 5 میکرو وات برق تبدیل شده و دمای باتری 20 درجه سانتیگراد کاهش یافته است. درجه حرارت پایین تر عملکرد باتری ایمن را تضمین می کند و برق جمع آوری شده برای شارژ یا کنترل سیستم خنک کننده کافی است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید