12 قطعه در خودرو که نباید در تعویض آنها صرفه جویی کنید زیرا بعداً پشیمان می شوید

در

1899235906.jpg
چه قطعاتی را نبایددر خودرو صرفه جویی کرد؟

 

تعداد کمی از رانندگان از خودرو خود راضی هستند. برخی از مونتاژ کارخانه، برخی دیگر از برخی اجزا و قطعات آزاردهنده ناراضی هستند. از این رو تمایل به بهبود و اصلاح خودرو وجود دارد. آن را راحت‌تر، سریع‌تر یا حداقل از نظر ظاهری زیباتر کنید. با این حال، در جستجوی تعالی، مهم است که خیلی دور نروید. ما به شما خواهیم گفت که در چه مواردی نباید صرفه جویی کنید تا بعداً پشیمان نشوید.

1. لاستیک

لاستیک
کیفیت لاستیک برای ایمنی خودرو بسیار مهم است

 

برای بسیاری از رانندگان، این یک دردسر در هر تغییر فصل است. چرخ ها گران هستند، همه نمی توانند یک جفت لاستیک جدید بخرند. من می خواهم پول پس انداز کنم، اما این صرفه جویی ارزش انجام دادن ندارد و فقط باعث استهلاک خودرو می شود. ایمنی در جاده تا حد زیادی به کیفیت لاستیک ها بستگی دارد. چرخ های خوب کشش قوی را با سطح ایجاد می کنند، خطر لغزش را در هنگام پیچیدن و ترمز کردن کاهش می دهند. بنابراین، نظارت بر وضعیت آنها، تغییر به موقع آنها بدون انتظار برای سایش کامل مهم است. در صورت لزوم تعویض کنید.

 

نصب لاستیک های جدید ممکن است به دلایل مختلفی ضروری باشد. پنچری عمیق یا کچلی شدید روی یک چرخ اغلب باعث می‌شود که فقط یک لاستیک را تعویض کنید. اما باید به یاد داشته باشید که طبق قوانین جاده این کار ممنوع است. چرخ ها را فقط می توان به صورت جفت و بر اساس محورها تغییر داد. اگر انواع مختلف نصب شده باشد، خودرو قابل استفاده نیست.

 

2. صندلی راننده

صندلی راننده
تنظیمات صندلی راننده

 

حتی اگر تمام روز با خودرو خود رانندگی نکنید، منطقی است که به راحتی فکر کنید. صندلی که حداکثر با ابعاد آن تنظیم شده باشد برای پشت و کمر بسیار مفیدتر است.اما مهمتر از همه، تناسب صحیح آزادی و سهولت حرکت را تضمین می کند. در عین حال سرعت واکنش و دقت اعمال افزایش می یابد. در شرایط بحرانی، فشار دادن به موقع ترمز، چرخاندن فرمان یا فشار دادن پدال گاز بسیار مهم است. بنابراین، صرفه جویی در یک صندلی راحت قطعا ارزش آن را ندارد.

 

3. صندلی کودک

 صندلی کودک
کودک در صندلی کودک

 

بر کسی پوشیده نیست که برخی از والدین به کیفیت صندلی کودک اهمیت زیادی نمی دهند. بنابراین، آنها ارزان ترین صندلی را انتخاب می کنند.

پس از همه، این در مورد ایمنی کودک است. بسیاری از تولیدکنندگان این را می‌دانند، بنابراین فقط مدل‌هایی را عرضه می‌کنند که تست تصادف سختی را پشت سر گذاشته‌اند. مورد دیگر محصولات بدون گواهی است. صندلی های ارزان قیمت خودرو نمی توانند از کودک در هنگام تصادف محافظت کنند. همانطور که آزمایشات روی منجنیق ایستاده نشان داده است، شایع ترین صدمات در تصادفات صدمات جدی به قفسه سینه، سر و اندام های داخلی است.

 

4. دیفرانسیل

دیفرانسیل
RPA امکان استفاده مؤثرتر از نیروی خودرو را فراهم می کند

 

برای قدرتمندتر شدن خودرو نیازی به بازسازی یا تغییر موتور نیست. کارشناسان توصیه می کنند که در RPA صرفه جویی نکنید. با استفاده از آن، از قدرت اصلی خودرو بهره وری بیشتری استفاده خواهد شد.

 

5. شیلنگ ترمز

شیلنگ ترمز

 

اکثر وسایل نقلیه مجهز به محصولات لاستیکی هستند. آنها مزایای زیادی دارند، اما معایبی نیز دارند. تحت فشار قوی، مواد منبسط می شوند. به همین دلیل، چگالی بدتر می شود، فاصله و قطر کولیس تغییر می کند. علاوه بر این، مشاهده شده است که سیستم ترمز با چنین شیلنگ هایی کندتر کار می کند.

- شیلنگ های تقویت شده فاقد چنین معایبی هستند. آنها تقریبا تغییر شکل نمی دهند، به این معنی که قابل اعتمادتر هستند.

مزایای دیگر:

- اثرات مواد تهاجمی موجود در روغن ترمز را بهتر تحمل کنید.

- در شرایط شدید عملیاتی باقی بماند، به طور معمول در محدوده 70- تا 250-270 درجه سانتیگراد کار کند.


- ترمز با شلنگ های تقویت شده برای شرایط آب و هوایی سخت در زمستان توصیه می شود. و همچنین افرادی که سبک رانندگی تهاجمی را ترجیح می دهند.

- شیلنگ های تقویت شده بهتر نیروی ناشی از فشار دادن پدال را انتقال می دهند، فاصله ترمز را کوتاه می کنند، سیستم را قابل اطمینان تر و قابل پیش بینی تر می کنند. و این در هنگام ترمز اضطراری بسیار مهم است.

 

6. فرمان

فرمان
فرمان خودرو مرسدس بنز

 

هندلینگ خودرو تا حد زیادی به مکانیزم فرمان بستگی دارد. مدل های تثبیت شده به ندرت راحت و کاربردی هستند.اگر شما هم همین گزینه را دارید، منطقی است که فرمان کارخانه ای را با یک مدل پیشرفته تر با ویژگی های اضافی جایگزین کنید. این مکانیزم یک چسبندگی راحت و قوی و کنترل آسان چرخ را فراهم می کند. این به معنای افزایش راحتی رانندگی و ایمنی در جاده است.

 

7. سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق خودرو
تعمیر و نگهداری سیستم تعلیق خودرو

 

قطعات نرم دستگاه برای جذب سر و صدا، کاهش سفتی و لرزش مورد نیاز است. اما لاستیک ها به سرعت فرسوده می شوند و سواری را ناراحت می کنند.

بنابراین، صرفه جویی در چنین جزئیاتی منطقی نیست. با کیفیت ترین مواد مصرفی را انتخاب کنید تا کمتر تعویض کنید. آنها دوام بیشتری خواهند داشت، به این معنی که باید پول کمتری را برای خرید وسایل جدید خرج کنید.

 

8. پایه های تثبیت کننده

پایه های تثبیت کننده
پایه های تثبیت کننده چرخش خودرو را هنگام پیچیدن کاهش می دهد

 

پایه های تثبیت کننده برای کاهش چرخش خودرو هنگام پیچیدن و توزیع یکنواخت وزن ضروری است. مکانیسم قابل تنظیم به شما امکان می دهد تا به موقع اشتباهاتی را که در طول زمان ظاهر می شوند تصحیح و تصحیح کنید.

 

9. ضربه گیر و کمک فنر

ضربه گیر و کمک فنر
کمک فنر خودرو

 

کیفیت کمک فنرها به حفظ کشش بستگی دارد. اگر آنها قدیمی باشند، بار روی چرخ ها به طور نابرابر توزیع می شود. این یک خطر بزرگ در هنگام پیچیدن ایجاد می کند. بنابراین نظارت بر وضعیت کمک فنرها بسیار مهم است.

در مورد فنرها هم همینطور. اگر آنها فرسوده شوند، خودرو روی هر دست اندازهایی می پرد. برای اینکه زیاد آنها را عوض نکنید، سفت ترین قسمت ها را انتخاب کنید. ممکن است ایده آل نباشد، اما چنین کمک فنرهایی دوام بیشتری خواهند داشت و خودرو را نرم تر می کنند.

 

10. آشکارساز رادار و ضبط ویدئو

آشکارساز رادار
ضبط ویدیو به مرتب کردن موقعیت های بحث برانگیز کمک می کند

 

اگرچه چنین دستگاه هایی در خودرو شم گنجانده نشده اند، اما برای هر راننده مفید هستند. با کمک تجهیزات می توان از بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد: آشکارساز رادار به موقع هشدار می دهد که لازم است ، سرعت خود را کاهش دهید. یک ضبط کننده ویدئو به مرتب کردن موقعیت های بحث برانگیز کمک می کند. بنابراین، دستگاه ها باعث صرفه جویی در اعصاب و پول می شوند.

نصیحت! برای اینکه فضای خودرو به هم نریزد، مدل 2 در 1 را انتخاب کنید، چنین وسایلی نه تنها زیبا به نظر می رسند، بلکه در دید نیز اختلال ایجاد نمی کنند.

11. تسمه تایم

تسمه تایم
تسمه تایم باید با کیفیت بالا باشد

 

استفاده از تسمه بی کیفیت یا فرسوده می تواند نه تنها منجر به تعمیرات پرهزینه شود. ناخوشایندترین عواقب مستثنی نیست - از تعویض موتور تا تصادف.صرفه جویی در تسمه تایم منطقی نیست. بنابراین وضعیت آن را به طور مرتب بررسی کنید و به موقع آن را به مدل گواهی شده تغییر دهید.

 

12. فیلتر روغن

فیلتر روغن
فیلتر روغن فقط با قطعه اصلی تعویض شود

 

کارشناسان توصیه می کنند آن را فقط با نسخه اصلی جایگزین کنید. یا فیلتر توصیه شده توسط سازنده. در غیر این صورت، یک آنالوگ ارزان قیمت یا بخشی با منشا ناشناخته ممکن است به سادگی بار را تحمل نکند. هیچ تضمینی وجود ندارد که فیلتر روغن از محل درز بترکد یا از جای خود خارج نشود. این تهدید به نشت روان کننده و نرسیدن روغن به موتور می شود.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه وضعیت لاستیک عیب خودرو را نشان می دهد

در
7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
چرخ های خودرو یکی از مهمترین عناصر یک خودرو است، نه تنها به این دلیل که بدون آنها به هیچ وجه حرکتی نخواهد بود بلکه چرخ ها می توانند بهترین دوست در خبر دادن برای جلوگیری از انواع خرابی ها باشند. لاستیک ها می توانند در مورد وضعیت خودرو و در مورد خود راننده چیزهای زیادی بگویند.

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود

 

1. مشکل در مرکز ثقل آج

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
اولین مشکلی که لاستیک می تواند به آن اشاره کند ، مشکلات مربوط به خود لاستیک ها است! اگر الگوی آج در مرکز تقریباً بلافاصله پس از نصب لاستیک کاملاً جدید از بین برود ، هر دلیلی وجود دارد که باور کنید فشار تایر طبیعی نیست. بنابراین باید در اسرع وقت بررسی شود و (به احتمال زیاد) فشار لاستیک کاهش یابد.
 

 

2. با قسمت های جانبی آج مشکل دارید

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
منبع این مشکل نیز فشار نامناسب لاستیک است. با این حال ، این بار خیلی کم است. به همین دلیل چرخ شروع به تکیه زیاد بر لبه های خود می کند. در نتیجه ، الگوی سایش زودرس رخ می دهد ، که بعدا مملو از مشکلات حتی جدی تر است.
 

 

3. مشکل در آستانه بیرونی یا درونی

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
تراز صحیح چرخ کلید اصلی سواری ایمن است.  | عکس
 
با تقریبا 100 درصد احتمال ، ریشه این مشکل در تراز اشتباه چرخ است. چک کردن چرخ و تنظیم چرخ های ماشین آن قبل از هر کاری الزامی است. با این حال ، فراموش نکنید که تنظیمات به تدریج هر روز در طی یک حرکت معمولی و حتی آرام از بین می روند.
 

 

4- لاستیک های مورب فرسوده

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
شما باید به طور مرتب بررسی کنید.  | عکس
 
نتیجه دیگر مشکلات هم ترازی. اما فقط اگر قسمت بیرونی و داخلی آج به شدت پاک شود ، سایش مورب تایر با مشکلات همگرایی رخ می دهد. هر چیز دیگری که باید بدانید کاملاً با نکته قبلی سازگار است: چک کردن و تنظیم حداقل یک بار در سال.
 

 

5- برآمدگی ، لکه ها و نوارها روی آج لاستیک

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
علامت هشدار  | عکس
 
ظاهر هر یک از علائم ذکر شده در تایر ممکن است نشان دهنده یکسری مشکلات مختلف باشد. و این بدان معنی است که بهتر است بلافاصله به یک مکانیک واجد شرایط مراجعه کنید. این مشکل را می توان در سیستم ترمز یا زیر و بغل خودرو دانست. بعلاوه ، علت ایجاد این علائم ممکن است نقض تعادل چرخ ها باشد.
 

 

6. مشکلات مربوط به سایش سریع

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
این به دلیل مشکلات خودرو نیست.  | عکس
 
گاهی اوقات ، راننده متوجه می شود که پوشش های تایر به طور مساوی ، اما خیلی سریع ساییده می شوند. اگر چنین شرایطی رخ دهد ، آنگاه مشکل (به احتمال زیاد) نه در بعضی مشکلات مکانیکی بلکه در سبک رانندگی خود راننده نهفته است. شاید ارزش آن را داشته باشد که کمتر حرکت کنید و زیاد رانندگی نکنید.
 

 

7. سایش زودرس لاستیک

7 مشکل در خودرو ، که می تواند با وضعیت لاستیک معلوم شود
چنین چیزهایی را نباید فراموش کرد.  | عکس
 
با این مشکل ، همه چیز بسیار ساده است. علاوه بر این ، "مشکل" در این مورد خاص در خودرو نیست ، بلکه در خود راننده است که به دلایلی مرموز تغییر لاستیک را فراموش کرده است! لازم به یادآوری است که لاستیک ها باید بعد از 5-6 سال نسبت به استفاده فعال تعویض شوند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

زمان تعویض تسمه تایم با 5  علامت

در

تسمه تایم

 

هر از گاهی تسمه تایم باید عوض شود. اگر این کار به موقع انجام نشود، احتمالا خودرو به تعمیر طولانی و گران قیمت نیاز داشته باشد. برخی از قابل توجه ترین علائم وجود دارند که به راننده در زمان بندی می گویند "زمان آن است" تا بیشترین توجه خود را به تسمه تایم داشته باشد. بنابراین، یک راننده باید به چه چیزی توجه کند؟

 

تاریخ تسمه تایم کجاست بهترین زمان تعویض تسمه تایم . بیشتر اوقات در دفترچه خودرو نوشته شده است هرکدام از کمپانی‌های سازنده خودرو برای تعویض تسم تایم ، میزان مسافتی را مشخص کرده‌اند.

زمان تعویض تسمه تایم تیبا در هر 60 هزار کیلومتر نیاز به تعویض تسمه دارد
زمان تعویض تسمه تایم پژو 405  در هر 60 هزار کیلومتر نیاز به تعویض تسمه دارد

عمر تسمه تایم حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر یا سه تا پنج سال است
زمان تعویض تسمه تایم ال 90
زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس tu5
زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2
زمان تعویض تسمه تایم سمند ef7

ریو و زانتیا نیز در هر 65 هزار کیلومتر نیاز به تعویض تسمه دارد


1. بریدگی و ترک بر روی تسمه

تسمه تایم

هر تسمه ای کهنه می شود.

 

اگر می توان به طور دوره ای بازرسی بصری تسمه تایم را انجام داد، باید از آن استفاده شود.قاب روی تسمه تایم را بردارید. به آرامی میل لنگ را با دستان خود بچرخانید،  تسمه را به دقت بررسی کنید. اگر نشانه های آشکاری از سایش را نشان داد، باید فوراً تعویض شود.  حتی اگر تسمه هنوز زمان خود را طبق مقررات تعیین شده استفاده نکرده باشد.

چگونه تسمه تایم پراید را چک کنیم  ؟ و عمر تسمه تایم شرکتی پراید ؟ ماشین پراید در هر ۸۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض تسمه دارد

  •  روی تسمه ترک دارد.
  • شنیدن صدای جیر جیر از کاپوت 
  •  سیستم هیدرولیک فرمان بدرستی کار نمی کند.
  • کولر و سیستم تهویهدرس ت کار نمی کند.
  • نور هشدار باتری ماشین روشن شود.

 

2. نشتی

تسمه تایم
نشت از درایو نشانه بدی است.


آیا نشتی روغن در قسمت درایو وجود دارد؟ این یک نشانه بسیار بد است. به احتمال زیاد روغن از یک مهر و موم فرسوده روغن میل لنگ نشت می کند. همچنین احتمال نشت ضدیخ از واتر پمپ و از اتصالات نشتی وجود دارد. هر دوی این مایعات روی تسمه تایم قرار می گیرند و سایش قطعه را به میزان قابل توجهی تسریع می کنند. در این مورد، شما باید نه تنها تسمه را عوض کنید، بلکه نشتی را نیز از بین ببرید.

 

3. دود سیاه-سیاه

تسمه تایم
نشانه بد.


به دلیل احتراق ناقص مخلوط در موتور، ذوب شدن و تخریب کاتالیزور ممکن است رخ دهد. این به دلیل احتراق ناقص است که به دلیل آن بخشی از سوخت به سیستم اگزوز می رسد. یک نشانه مطمئن از چنین خرابی دود سیاهی است که از لوله اگزوز خارج می شود. اگر چنین مشکلی در خودرو تشخیص داده شود، احتمال وجود مشکلات شناخته شده در مورد تسمه تایم وجود دارد.

 

4. صدای تیک تیک موتور

صدای تیک تیک موتور
هر صدایی مشکل ساز است.


اغلب، در نتیجه سایش، تسمه تایم شل شده و به نوبه خود باعث ایجاد صداهایی در حین کار احتراق داخلی موتور می شود. چنین صداهایی از زیر بدنه های سیستم می آیند. هرچه سایش بیشتر شود، صدای مشخصه بیشتر می شود. اگر تسمه تعویض شد و صدای تیک تاک ادامه داشت، به احتمال زیاد مشکل یا در پمپ آب یا در یاتاقان غلتکی است.

 

5. استارت نمی زند

استارت
مشکلات می تواند جدی باشد


اگر در احتراق خودرو مشکلی وجود دارد، وقت آن است که وضعیت تسمه تایم را بررسی کنید. واقعیت این است که یک تسمه تایم ضعیف یا فرسوده می تواند به راحتی چند دندانه را رد کند. این منجر به اختلال در عملکرد موتور می شود: مخلوط هوا و سوخت خیلی زود مشتعل می شود یا برعکس خیلی دیر.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...