تلاش تیم پزشکی برای پایدار کردن وضعیت محمدرضا شجریان

12704982_895.jpeg
محمدرضا شجریان استاد موسیقی و آواز ایران، روز یکشنبه، ۱۳ مهر، بار دیگر به دلیل افت سطح هوشیاری و فشار خون به بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان جم تهران منتقل شد و در حال حاضر پزشکان در تلاش برای پایدار کردن وضعیت او هستند.

 

هیئت مدیره این بیمارستان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آقای شجریان «با توجه به شرایط عمومی، قلبی - ریوی ناپایدار و افت سطح هوشیاری و فشار خون، به بیمارستان منتقل و در بخش مراقبت های ویژه بستری شد».

 

آخرین بار ۲۵ مرداد بود که محمدرضا شجریان به دلیل افت سطح هوشیاری و نیز شوک عفونی به بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده بود و پس از حدود ۱۰ روز، سوم مهرماه، از بیمارستان به خانه‌اش منتقل شد.

 

پزشکان آقای شجریان در اطلاعیه‌های قبلی خود صرفاً به افزایش یا کاهش سطح هوشیاری اشاره می‌کردند و روشن نمی‌کردند که میزان هوشیاری دقیقاً چه حد است، اما این بار مهرداد بهلولی، عضو تیم پزشکی شجریان، به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است میزان هوشیاری آقای شجریان به عدد ۵ رسیده و در حال حاضر در کما به سر می‌برد.

بر اساس معیار کمای گلاسکو، عدد ۳ به‌معنای کمای مطلق و عدد ۱۵ به‌معنای هوشیاری کامل است.

آقای بهلولی همچنین گفته است که «میزان پلاکت خون آقای شجریان نیز به‌شدت افت کرده و به عدد ۸ هزار که کاملاً خطرناک محسوب می‌شود رسیده است».

حسن عباسی، پزشک معتمد خانواده محمدرضا شجریان، نیز امروز به خبرآنلاین گفت ساعت ۱۶:۴۵ بالای سر محمدرضا شجریان در بخش آی.سی.یو بوده و «با این‌که حال استاد خوب نیست، اما تلاش تیم پزشکی برای بهبود و پایدار ساختن وضعیت سلامت ایشان ادامه دارد».

 

مهرداد بهلولی هم اعلام کرد «در حال حاضر، برخی اندام‌های ایشان از جمله کلیه از کار افتاده و مغز استخوان هم دچار مشکل خون‌سازی است. با توجه به بیماری زمینه‌ای سختی که استاد داشته‌اند، به سختی در تلاش هستیم بتوانیم چون گذشته، شرایط جسمانی ایشان را متعادل کنیم.»

 

اوایل اسفندماه سال گذشته نیز آقای شجریان به‌دلایلی ازجمله افت شدید سطح هوشیاری در بیمارستان تحت رسیدگی‌های ویژه پزشکی قرار گرفته و در نهایت فروردین ۹۹ از بیمارستان مرخص شده بود.

محمدرضا شجریان در نوروز سال ۱۳۹۵ با انتشار ویدئویی اعلام کرد که ۱۵ سال است به بیماری سرطان مبتلاست و از آن سال خانه‌نشین شده و به‌ندرت نیز تصویری از او منتشر شده است.

به‌گفته برخی نزدیکان آقای شجریان، وی در یکی دو سال گذشته در خانه نیز تمام‌وقت در وضعیت «مراقبت‌های ویژه» به سر برده است.

محمدرضا شجریان اول مهرماه امسال ۸۰ ساله شد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید