شواهد بیشتری بیماری پارکینسون را به باکتری های روده مرتبط دانسته اند

(سیارک) : محققان دلیل دیگری را برای این تفکر که ممکن است نشانه های بیماری پارکینسون نتیجه ی نوع باکتری های زنده ی موجود در روده ی ما باشد، پیدا کرده اند.چنین کشفیاتی می تواند به ما کمک کند تا از تغییرات در باکتری های روده ی خود، نه تنها برای شناسایی سریع تر اختلال ناتوان کننده پارکینسون ، بلکه برای ایجاد درمان های بالقوه و هدف دار بهتر استفاده کنیم.هنگامی که از بیماری پارکینسون به عنوان "فلج لرزشی" نام برده می شود، عمدتا توسط لرزش و از دست دادن کنترل دقیق حرکتی و پیشرفت متعاقب به سمت زوال عقل، اختلال در راه رفتن، و گاهی افسردگی مزمن معرفی می شود.


در اغلب مطالعات، تمرکز بر روی شرایط و مرگ سلول های مغزی در یک قسمت از مغز به نام جسم سیاه (یک توده ی بافتی مسئول حرکت و پاداش) است.
با این حال، در سال های اخیر توجه دانشمندان مطالعه کننده ی علت ریشه ای بیماری پارکینسون از سیستم عصبی به ساکنان روده ی ما جلب شده و باعث شناسایی تفاوت قابل توجهی در انواع باکتری های زنده در روده ی افراد دارای این شرایط نسبت به سایر افراد شده است.در حال حاضر یک تیم از دانشمندان در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام ایالات متحده شواهد دیگری مبنی بر ارتباط بیماری پارکینسون با جامعه ی میکروارگانیسم ها یا میکروب های شخصی ما ارائه کرده است.
محقق هایده پیامی گفته:"ما می دانیم که یک باکتری روده و متعادل برای حفظ سلامت عمومی مهم است، و تغییرات در ترکیب فلور روده با طیف وسیعی از اختلالات ارتباط داده شده است.

بیشتر بدانید: داروی جدید برای مبتلایان به پارکینسون
محققان نمونه ی میکروب روده ی 197 بیمار مبتلا به بیماری پارکینسون از سیاتل، نیویورک و آتلانتا به نمایندگی از سه قسمت مجزای ایالات متحده را آنالیز و گونه ها و عملکردهای آن ها را با نمونه های گرفته شده از 130 نفر سالم مقایسه کردند.
نتایج نه تنها حاکی از وجود تفاوت های قابل توجه از نظر تعداد و نوع باکتری بین دو گروه بود، بلکه تفاوت در متابولیسم داروهای مختلف نیز وجود داشت.
به عبارت دیگر، داروهای مختلف مصرف شده توسط بیماران مبتلا به پارکینسون نیز دارای تاثیر منحصر به فرد بر باکتری ها بود، و یا میکروبیوم آن ها بر چگونگی پاسخ بدن آن ها به درمان های دارویی تاثیر داشت.
مشخص شده است که میکروارگانیسم های دستگاه گوارش ما نقش مهمی در شکستن به اصطلاح زنوبیوتیک ها (مواد شیمیایی که معمولا انتظار نمی رود که در داخل یک ارگانیسم وجود داشته باشند) دارند.
این امر نه تنها شامل داروهایی می شود که برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون استفاده می شوند، بلکه مواد شیمیایی موجود در محیط مانند آفت کش ها و علف کش ها را نیز در بر می گیرد.
به نظر می رسد که کشاورزان به لطف احتمالی مواد شیمیایی مورد استفاده شانس ابتلا به بیماری پارکینسون بیشتری نسبت به کل جمعیت دارند؛ این امکان وجود دارد که باکتری های موجود در معده ی آن ها اولین تلفات بدن آن ها باشد.
پیامی گفته: "می تواند اینطور باشد که دارو در برخی افراد میکروبیوم را طوری تغییر دهد که باعث مشکلات دیگر سلامت در قالب عوارض جانبی گردد".
"نظر دیگر این است که تغییرپذیری طبیعی در میکروبیوم می تواند دلیل این باشد که برخی از مردم از اثرات مفید یک دارو بهره مند می شوند، در حالی که دارو روی سایرین اثری ندارد. ممکن است که نیاز باشد تا حوزه ی رو به رشد فارماکوژنومیک (تجویز داروی مناسب بر اساس ساختار ژنتیکی فرد) را در نظر گرفت."
یکی از علائم اولیه ی بیماری پارکینسون یبوست است، در نتیجه ارتباطاتی مانند این موارد نباید موجب شگفتی زیادی شود.
با این حال، مانند بسیاری از موارد در علم، سخت است بگوییم که تفاوت در میکروبیوم علت بیماری پارکینسون یا یک اثر می باشد.

بیشتر بدانید:  تشخیص زود هنگام پارکینسون با پروتئین چسبناک
محققان موسسه ی فناوری کالیفرنیا در سال گذشته فهمیدند، موش هایی که در جهت مستعدشدن به ابتلا به بیماری پارکینسون مهندسی شده بودند، در صورت نگهداری در محیط استریل علائم با شدت کمتری را توسعه می دادند.
تزریق میکروفلور دستگاه گوارش بیماران مبتلا به پارکینسون انسان به بدتر شدن سریع منجر شد، که نشان دهنده ی مسئولیت احتمالی نوع میکروب برای شدت علایم می باشد.
با این حال مشخص است که این رابطه یک خیابان دو طرفه با یک تعامل پیچیده است که نیازمند مطالعه ی بیشتر می باشد.
ما تنها در شروع مسیر یادگیری میزان اهمیت شهروندان کوچک بدن خود هستیم، اما هرچه ما ارتباطات مشابه بیشتری را پیدا کنیم، افق های درمانی جدید یا حتی امید در جلوگیری از بیماری هایی مانند پارکینسون را ایجاد خواهیم کرد.
این پژوهش در مجله ی اختلالات حرکتی منتشر شد.

بنا به تحقیقات جدید علت پارکینسون ممکن است در روده ها باشد نه در مغز

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه  itrans.ir 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید