کارشناسان هشدار می دهند زنان باردار نباید شیرین بیان مصرف کنند

شیرین بیان که در هند با نام «ملهتی» شناخته می شود، دارای جایگاهی خاص در دنیای آیورودا و درمان های خانگی باستانی جهت رفع مشکلات گوارشی، گلو درد و برخی بیماری های مرتبط است. در یک بررسی جدید به رغم منافع بی شمار این گیاه برای سلامتی، به زنان در مورد مصرف آن هشدار داده شده است. طبق یک تحقیق منتشر شده در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی، شیرین بیان حاوی ترکیبی است که می تواند بر سلامتی مادر اثر سوء داشته باشد و همین طور برای سلامتی جنین زیانبار باشد. (سیارک
تیمی از کارشناسان دانشگاه هلسینکی در فنلاند 378 نفر را در سن سیزده سالگی مورد بررسی قرار دادند که مادر آن ها در زمان بارداری از شیرین بیان استفاده کرده بود. در این بررسی مشاهده شد که جنین های قرار گرفته در معرض میزان زیاد شیرین بیان در رحم مادر، در تست های سنجش قابلیت های منطق شناختی و حافظه ای عملکردی ضعیف تر از همتایان خود داشتند. این اختلاف برابر با هفت امتیاز آی.کیو بود.
این افراد همچنین دچار مشکلات مرتبط با ADHD بیشتری نسبت به دیگران بودند و همین طور دختران این گروه دچار بلوغ زودرس می گشتند. شیرین بیان دارای «گلیسیریزین» است که این مطالعه آن را برای مادران باردار و جنینشان زیانبار می داند. در این مطالعه مقادیر زیاد گلیسیریزین در حد 500 میلی گرم یا بیشتر در هفته (250 گرم شرینی بیان) تعریف شده بود. مقادیر اندک یا بدون مصرف شیرین بیان نیز در حد کمتر از 249 میلی گرم گلیسیریزین در هفته تعریف گشته بود.
بنابراین زنان باردار یا آنان که قصد باردار شدن دارند، باید درخصوص اثرات منفی اقلام و فرآورده های غذایی حاوی گلیسیریزین آگاهی داشته باشند.
«گیلیسیریزین» یکی از عوامل بسیاری است که بر رشد جنین اثر می گذارد اما می توان گفت تاثیر مستقیم گلیسیریزین بر جنین در این تحقیق مورد اشاره قرار نگرفته است.
مطالعات و پژوهش های مرتبط با آزمایش ها روی حیوانات اثرات شیرین بیان را مورد تایید قرار داده است.
به گزارش پی.تی.آی «گلیسیریزین اثرات هرمون استرس کورتیزول را با ممانعت از آنزیم غیرفعال کننده کورتیزول تشدید می کند. با این که کورتیزول در رشد جنین نقش اساسی دارد، اما مقادیر زیاد آن مضر است. از مدت های طولانی مشخص شده است که گلیسیریزین موجب فشار خون بیشتر و کوتاه شدن دوره بارداری در انسان می شود، اما چنین تاثیرات ماندگاری روی جنین قبلا ثابت نشده بود.»

قرار گرفتن در معرض نیکوتین در دوران بارداری می تواند سبب مشکلات شنوایی در کودکان شود

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید