جک فروت بزرگترین میوه جهان


 درخت جک‌ فروت بیشتر در مناطق جنوبی و جنوب شرقی آسیا و همچنین در قسمت شرقی آفریقا یافت می‌شود. نام میوه جک‌ فروت از زبان مالایی (chakka) و پرتغالی مشتق شده است. در جنوب هند میوه جک‌ فروت را با نام «چاکا پاژام» می شناسند و پرتغالی ها برای سهولت بیشتر خود، آن را جاکا نامیدند و از این رو در زبان انگلیسی به نام «جک فروت» مشهور شد. جک‌ فروت (Jackfruit) میوه ی بومی هند و مالزی بوده و در مناطق گرمسیری و استوایی مانند تایلند، اندونزی و پرتغال کشت می شود. میوه‌های جک‌ فروت سبز رنگ، آبدار و معطر بوده و جزو بزرگترین میوه‌های جهان و بزرگ‌ ترین میوه درختی است که طبق آمارها در بیشترین وزن خود، برابر با ۴۵ کیلوگرم بوده است اما در شرایط نرمال، وزن معمولی میوه‌ جک‌ فروت به بیش از ۱۸ کیلوگرم و طول میوه به بیش از ۶۰ سانتی‌ متر می‌رسد. در ایالت هایی همانند فلوریدا و شیکاگو می توانید نمونه های بسته بندی شده، درون قوطی یا شیشه از این میوه را نیز پیدا کنید.

میوه جک‌ فروت در آمریکا چندان مرسوم نیست. به طور مثال، در نیویورک سیتی فقط در محله چینی ها می توان پیدایش کرد که هر ۴۵۰ گرم آن بین ۲ تا ۲٫۵۰ دلار قیمت دارد. هنگامی که جک فروت رسیده و خام باشد، گوشتی به رنگ آناناس خواهد داشت.  میوه جک‌ فروت را در هر حالت های رسیده، کال، پخته و خام میتوان مصرف کرد. در آسیا از آن خوراکی های گوناگونی همانند چیپس، خوراک سرخ شده، آب میوه و بستنی تهیه و عرضه می شود. پالپ (گوشت) میوه جک فروت، نشاسته ای و فیبری است و یک منبع فیبر محسوب می شودکه طعمی مانند یک موز ترش دارد.گفته می شود که طعم آن نیز چیزی بین آناناس و گلابی است. بر اساس آمار پینترست، جست و جو در مورد دستور پخت غذا با میوه جک‌ فروت در سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته بود چرا که وقتی چند ساعت پخته می شود، طعمی همانند گوشت قرمز به خود می گیرد که برای استفاده در غذاهایی همانند ناچو یا تاکو بسیار عالی است.( سیارک)

ویژگیهای میوه جک فروت

• جک‌ فروت درجه حرارت بالا و خشکسالی نیز به حیات خود ادامه می‌دهد.
• دانه‌ های جک‌ فروت به صورت پخته در مناطق محلی خورده می‌شود.
• درخت جک‌ فروت در مناطق گرمسیری رشد می‌کند.
• میوه‌ جک‌ فروت در برابر آفات و بیماری‌ها بسیار مقاوم است.
• میوه‌ جک‌ فروت به‌ صورت پخته یا خام مصرف می شود

• برگ‌های درخت جک فروت براق بوده و ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر طول دارند.

خواص میوه جک فروت

• یک نصف لیوان میوه جک فروت در حدود ۹۵ کالری انرژی دارد.
• میوه جک فروت سرشار از پتاسیم بوده و در پایین آوردن فشار خون مفید است.

• میوه جک فروت سرشار از پروتئین، پتاسیم و ویتامین ب است.یک فنجان از این میوه دارای ۲٬۸ گرم پروتیین، ۷۳۹میلی‌گرم پتاسیم و شامل ۲۵درصد ویتامین بی‌مورد نیاز بدن در یک روز است.( سیارک)

• منبعی غنی از ویتامین ‏C‏ است که این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی و طبیعی محسوب می شود و از بدن در برابر بروز سرماخوردگی و عفونت محافظت می کند.
• از خاکستر برگ های درخت جک فروت در مالزی ترکیبی همراه روغن نارگیل تهیه می شود که برای درمان بریدگی ها و زخم ها از آن استفاده می شود.
از ریشه درخت نیز برای درمان ناراحتی معده بهره برده می شود.

• میوه جک فروت دارای ۳۷درصد ویتامین سی مورد نیاز بدن در یک روز، یک گرم چربی و ۳۸ گرم کربوهیدرات است. وقتی جک فروت را باز می کنید، می بینید که صدها دانه دارد. این دانه ها سرشار از کلسیم، آهن، پروتئین و پتاسیم هستند. به دلیل وجود این همه مواد مفید، لقب «معجزه زمین» به آن داده شده است.
• مواد مغذی موجود در جک فروت می‌تواند از سرطان جلوگیری کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. میوه جک فروت منبعی غنی از ترکیبات گیاهی شامل: لیگنان ها، ایزوفلاون ها و ساپونین ها است که این مواد به بدن برای مقابله با سرطان کمک می کنند و سبب نابودی رادیکال های آزاد و جلوگیری از بروز پیری در سلول های بدن می شوند.
• میوه جک فروت موجب کاهش کلسترول می شود.
• میوه جک فروت استخوان‌ ها را تقویت میکند. جک فروت منبعی از مواد معدنی مانند: منگنز، آهن و منیزیم است. آهن در بدن از بروز کم خونی پیشگیری می کند، منگنز و منیزیم دو ماده معدنی مهم برای افزایش سلامت استخوان ها محسوب می شوند. منیزیم سبب افزایش جذب کلسیم در بدن شده و به بدن برای داشتن استخوان هایی سالم کمک می کند. ماده معدنی منگنز برای ساخت استخوان و بافت های همبند، مورد نیاز بدن است.

• همچنین این میوه به هضم غذا کمک می‌کند.مصرف میوه جک فروت سبب بهتر شدن عمل هضم و گوارش شده و زخم و سوء هاضمه را برطرف می کند. فیبر بالای موجود در این میوه از بروز یبوست پیشگیری کرده و به بدن برای داشتن دستگاه گوارشی سالم کمک می کند.

شرایط رشد جک فروت

کشت این درخت امروزه در عرض های جغرافیایی پایین به ویژه جنوب شرقی آسیا، سواحل شمالی استرالیا، سواحل اقیانوس اطلس (برزیل) و مناطق استوایی رواج یافته است.درخت جک فروت زمانی که بالغ شود، نیاز به مراقبت زیادی ندارد و به رشد خود ادامه می‌دهد. جک فروت در شرایط مناسب به‌ راحتی رشد می‌کند. اما بین پنج تا هفت سال طول می‌کشد تا درخت میوه دهد ولی زمانی که کاملاً بالغ شد هرسال می‌تواند بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میوه بدهد. این گیاه در نواحی گرم و در خاک های به خوبی آبیاری شده بهتر رشد می نماید. این گیاه نمی تواند خشکی را تحمل کند و به آب فراوان به جز در فصول سرد، نیاز دارد.  در شرق آسیا میوه جک فروت محبوب ترین میوه بعد از انبه و موز محسوب می شود.( سیارک)

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.