تصاویر دلگرم کننده از نقاط مختلف جهان

در

لندن، انگلستان

تصویری که مشاهده می کنید، در تاریخ پانزدهم جولای 1997 در لندن گرفته شده است. این دو افسر وظیفه پلیس، در حال عبور دادن اردکی به همراه جوجه هایش از خیابان، به منظور جلوگیری از رخ دادن اتفاقی ناخوشایند هستند.

بارسلونا، اسپانیا

در تاریخ هفدهم آگوست 2017 بود که اتفاقی ناخوشایند تمامی مردم اسپانیا و البته کسانی که با آن ها همدردی می کردند را غرق ناراحتی کردند؛ در آن روز، راننده یک خودروی ون در اسپانیا با سرعت وارد پیاده رو شده و به جمعیت زیادی از عابرین پیاده که در حال عبور بودند، هجوم برد. حادثه ای که در نهایت سیزده کشته و بیش از صد زخمی به جای گذاشت. دو روز بعد و در تاریخ نوزدهم آگوست بود که مردم بارسلونا طی قرار قبلی در کنار یکدیگر در خیابان لاس رامبلاس این شهر قرار گرفته و همدیگر را در آغوش کشیدند تا با کسانی که عزیزی را در این حادثه از دست داده بودند همدردی کرده و برای ادامه زندگی به یکدیگر دلگرمی دهند.

سنتیلج، اسلوونی

تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ بیست و پنجم اکتبر 2015 گرفته شده است و طی آن شخصی که پیک حمل غذای مشتری ها است، اقدام به دادن یک پیتزا به آن دسته از مهاجرانی می کند که از کشور خود آواره شده و روزگار سختی را در اردوگاه ها می گذارندند.

بوستون، ماساچوست، ایالات متحده آمریکا

در سال 2014 و در تاریخ بیست و یکم آپریل بود که مسابقه دوی ماراتونی در بوستون آمریکا برگزار شد (صد و هجدهمین دور مسابقات). چیزی به پایان این مسابقه نمانده بود که یکی از دوندگان به خاطر حادثه ای که برایش رخ داد، دچار گرفتگی شدید عضلات شده و از ادامه مسابقه و حتی حرکت کردن باز مانده بود. این مسئله باعث شد تا چهار دونده دیگر این مسابقه به طور کلی مسابقه را رها کرده و اقدام به رساندن رقیب خود به متخصصان آسیب شناس حاضر در صحنه کنند.

پاریس، فرانسه

چند سال اخیر، مردم پاریس و به طور کلی فرانسوی ها، بیش از هر کشور دیگر خارج از منطقه خاور میانه، از حملات تروریستی آسیب دیده و تعداد زیادی از فرانسوی ها عزیزی را در این حادثه ها از دست دادند. همین مسئله باعث شد تا پیانیست و آهنگساز مشهور آلمانی، دیوید مارتلو، پیانوی خود را در تاریخ شانزدهم نوامبر 2015 به یکی از خیابان های پاریس برده و برای ادای دین و احترام به کسانی که جان خود را در این حادثه ها از دست داده بودند، چند قطعه موسیقی اجرا کند؛ اجرایی که با استقبال گرم و صمیمانه مردم پاریس رو به رو شد و پیش از اجرا نیز، همگی یک دقیقه به احترام کشته شدگان این حادثه ها سکوت کردند.

بانکوک، تایلند

بیستم می 2014 بود که مردم تایلند و به خصوص کسانی که در شهر بانکوک زندگی کرده و ساکن این شهر بودند، به خیابان ها آمده و تظاهرات گسترده ای برای اعتراض به وضع موجود در کشور شان در آن زمان تدارک دیدند. دو سربازی که در تصویر مشاهده می کنید، از جمله نیروی های امنیتی ای هستند که برای جلوگیری از گسترش این اعتراضات توسط مافوق ها شان در حال پست دادن در خیابانی در بانکوک قرار گرفته بودند. یک راهب بودایی، بدون در نظر گرفتن چند و چون ماجرا، به سربازان که برای مدتی طولانی آن جا ایستاده بودند، نوشیدنی انرژی زا تعارف می کند و با تشکر گرم سربازان مواجه می شود.

بلومزبرگ، پنسیلوانیا، ایالات متحده آمریکا

سگی که در تصویر مشاهده می کنید، یک لابرادور چهارده ساله است و در بیست و هشتم فوریه 2008، به واسطه مشکلی مربوط به سلامت اش، در فرایند تنفس اش اختلال ایجاد شد. آتش نشان نزدیک به محل نیز برای کمک به سگ یک ماسک اکسیژن به همراه خود برده و در جلوی دهان و بینی سگ قرار می دهد تا فرصت بیشتری برای رساندن سگ به دامپزشکی به دست آورند.

چنای، هند

سوم دسامبر 2015 بود که سیلی در شهر چنای هندوستان به راه افتاد. همانگونه که در این تصویر مشاهده می کنید، یکی از شهروندان هندی جان خود را به خطر انداخته است تا سگی را که گرفتار جریان آب شده نجات دهد.

لسبوس، یونان

بیست و دوم سپتامبر 2015 بود که این کودک سوری، به همراه خانواده اش، به عنوان مهاجرانی که از کشور خود به واسطه جنگ و شرایط سخت زندگی گریخته بودند، وارد جزیره لسبوس در یونان شدند. برخی از مردمی که نزدیک به محل پیاده شدن مهاجران بودند داوطلب شده و هر کس بسته به بضاعت اش چیزی برای این کودک و سایر مهاجران می برد (از آب و غذا گرفته تا اسباب بازی و سایر وسایل این چنینی).

سائو پائولو، برزیل

افراد عضو انجمن برادری ای به نام «او کامینیو» در بیست و یکم جولای 2015، طی اقدامی خیرانه در حال تر و تمیز کردن این پیر مرد بی خانمان بودند.

نیویورک، ایالات متحده آمریکا

تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ هجدم مارچ 2015 در شهر نیویورک آمریکا  و در مقابل یک مغازه خشک شویی گرفته شده است. متن نوشته شده بر روی پلاکارد از این قرار است: «اگر بیکار هستید و به لباسی تمیز و مرتب برای یک مصاحبه کاری احتیاج دارد، ما لباس شما را مجانی تمیز خواهیم کرد.».

گوگ لیجا، مقدونیه

در دوم سپتامبر 2015 بود که گروهی از مهاجران نقاط مختلف خود را به مرز مشترک میان یونان و مقدونیه رسانده و سعی بر آن داشتند تا وارد یونان شوند. همین مسئله باعث شد تا تنش ها و درگیری هایی میان مردم و مأموران امنیتی مرزی شکل گیرد. در تصویری که مشاهده می کنید، یکی از مأموران مرزی در حال منتقل کردن کودکی به نقطه ای ایمن است تا از هر گونه آسیبی در امان باشد.

زیان نینگ، چین

سیزدهم آگوست 2017 مصادف با روزی بود که سیلی در شهر زیان نینگ چین به راه افتاد و خرابی های بسیاری به بار آورد. در این تصویر، سربازان چینی در حال کمک به تخلیه مردم ناحیه ای از شهر هستند که به واسطه راه افتادن سیل در مکانی گرفتار شده بودند.

تورنتو، کانادا

یازدهم دسامبر 2015 بود که گروهی از مهاجران آواره شده از بیروت، لبنان، پس از مدت ها انتظار در اردوگاه های نگه داری مهاجران، بالاخره توانستند به وسیله هواپیما راهی تورنتو کانادا شوند. همانگونه که در این تصویر مشاهده می کنید، نخست وزیر وقت کانادا، جاستین ترودو در حال پوشاندن یک کاپشن زمستانی به تن یکی از این مهاجران است.

پورتسموث، انگلستان

این تصویر در سی ام مارچ 2013 گرفته شده است و در آن کودکی را مشاهده می کنید که در حال اهدای موهای خود به مؤسسه ای خیریه برای کمک به بیماران سرطانی است.

فورت لودردیل، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

در این تصویر، شخصی به نام آرنولد آبوت را مشاهده می کنید که نزدیک به نود سال از عمر اش می گذرد و در تاریخ دوازدهم نوامبر 2014، غذایی برای افراد بی خانمان و بی بضاعت شهر تدارک دیده است. آرنولد آبوت، در تمامی طول خود برای گذران زندگی به پیشه آشپزی مشغول بوده است و این اقدامات خیرانه اش سبب شد تا نام اش بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتد. جالب است بدانید که آبوت، پیش از این نیز دو بار دیگر اقدام به تدارک دیدن مراسمی این چنینی و خیرانه کرده بوده است و نیرو های امنیتی به او گوشزد کرده بودند که این کار اش خلاف قوانین است؛ مسئله ای که ظاهرا نتوانست این پیرمرد خیر را از کمک به افراد بی بضاعت باز دارد (در همین تصویر نیز مشاهده می کنید که یک افسر وظیفه پلیس در حال تذکر دادن به او است).

هامبورگ، آلمان

نوزدهم سپتامبر 2015، مراسمی در هامبورگ آلمان برگزار شد و هدف از برگزاری این مراسم، خوش آمد گویی به آن دسته از مهاجران سوری بود که به واسطه جنگ و شرایط وخیم کشور شان مدت ها آواره شده بوده و در نهایت توانسته بودند خود را به هامبورگ آلمان برسانند. در این تصویر، یک دختر نوجوان آلمانی را مشاهده می کنید که در این مراسم در حال تعارف کردن آب نبات به کودکان مهاجر سوری است.

نیویورک، ایالات متحده آمریکا

سی ام اکتبر 2012 مصادف با روزی است که در آن طوفانی که با نام «سندی» شناخته می شود، شهر نیویورک و برخی دیگر از نقاط آمریکا را با مشکلاتی رو به رو کرد؛ از جمله این مشکلات می توان به قطع برق بسیاری از خانه های مناطق آسیب دیده اشاره کرد. همین مسئله باعث شد تا یک فروشگاه عطر فروشی واقع در نیویورک، پریز های برقی تدارک ببیند تا افراد به وسیله آن قادر باشند دستگاه تلفن همراه و سایر وسایل برقی خود را شارژ کنند.

لیما، پرو

در هفدهم مارچ 2017 بود که دو رودخانه ریماک و هوئای کلورو طغیان کرده و سیلی در شهر لیمای پرو به راه افتاد. در این تصویر یکی از نیروهای پلیس ملی پرو را مشاهده می کنید که در حال نجات جان آن دسته از افرادی است که به واسطه سیل در خانه خود حبس شده بودند.

لکسینگتون، کنتاکی، ایالات متحده آمریکا

هفدهم فوریه 2015، آپارتمانی در لکسینگتون آمریکا دچار آتش سوزی شد و در این تصویر آتش نشانی را مشاهده می کنید که پس از آن حادثه آتش سوزی، ماسک اکسیژن خود را در جلوی دهان گربه ای قرار داده است که به واسطه آتش سوزی دچار مشکل  شده بود.

بوگوتا، کلمبیا

روز ملی گرامی داشت و همدردی با بازماندگان درگیری های مسلحانه در کلمبیا و در تاریخ نهم آپریل 2014 بود که این عکس گرفته شد. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید، یک پلیس ضد شورش کلمبیایی، یکی از فعالان حقوق بشر در کلمبیا را، پس از آن شاخه گل رزی از او دریافت کرد، در آغوش گرفت.

میربوی شمالی، استرالیا

نهم فوریه 2009 مصادف با زمانی بود که آتشی در حیات وحش طبیعی و جنگل مناطقی در میربوی شمالی استرالیا به راه افتاد. در این تصویر یکی از آتش نشانان محلی را مشاهده می کنید که در حال قسمت کردن آب نوشیدنی باقی مانده اش با یک کوآلای زخمی است.

الپ، سوریه

ششم ژانویه 2013 تاریخی است که برای این عکس به ثبت رسیده است. در آن یکی از سربازان ارتش آزاد سوریه را مشاهده می کنید که برای چند لحظه ای از درگیری و پست دادن فارغ شده و در حال غذا دادن به گربه ای در خیابان است.

لندن، انگلستان

در تاریخ چهارم آگوست 2011 بود که نیروهای پلیس انگلستان، طی اقدام برای بازداشت فردی به نام مارک دوگان، او را به ضرب گلوله از پا در آوردند. مارک دوگان بیست و نه ساله بود و چهار فرزند نیز داشت. پس از این حادثه بود که شورش هایی در اعتراض به این رفتار نیرو های پلیس در شهر هایی چون تاتنهام و مناطق اطراف آن به راه افتاد؛ شورش هایی که غالبا به درگیری میان نیروهای ضد شورش و مردم می انجامید. تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ هشتم آگوست گرفته شده است و در آن یکی از شهروندان انگلیسی در حال تعارف کردن نوشیدنی به مأموران امنیتی ضد شورش است.

سن سالوادور، ال سالوادور

بیست و ششم نوامبر 2010، درگیری ها و اعتراضاتی در این شهر به راه افتاد و تنش میان مأموران امنیتی و مردمی که به نشانه اعتراض به خیابان ها آمده بودند، بالا گرفته بود. در این تصویر، دو مأموری را مشاهده می کنید که زنی را که به واسطه نزدیک بودن به محل درگیری ها دچار آسیب دیدگی شده بود را به نقطه ای امن منتقل می کنند.

لا کارلا، کلمبیا

ماه آگوست 2013 مصادف با زمانی است که مزرعه داران کلمبیایی در شهر لا کارلا به نشانه اعتراض به خیابان ها آمدند. این مزرعه داران خواستار رسیدگی بیشتر دولت به خریداری وسایل مورد نیاز برای کشاورزی و نیز خواستار دسترسی به مساحت بیشتری از زمین ها بودند. تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ بیست و هشتم آگوست همان سال گرفته شده است و در آن یکی از مزرعه داران کلمبیایی را مشاهده می کنید که در حال تعارف کردن پنیر به یکی از مأمورین امنیتی ضد شورش است.

کوتا، هندوستان

دهم سپتامبر 2011 تاریخی است که در آن این عکس گرفته شده است. در تصویر گرفته شده مردی را مشاهده می کنید که جان چند بچه گربه را نجات داده (بچه گربه هایی که به واسطه سیل گرفتار جریان آب شده بودند) و در سبدی در حال حمل کردن آن ها به نقطه ای امن است.

شیکاگو، الینویز، ایالات متحده آمریکا

الا جنکینس نود و چهار ساله، ترانه سرای آهنگ های کودکانه و مجری برنامه های کودکان است و شخصی که در تصویر مشاهده می کنید هم او است. در تصویر، کودکی عصای الا جنکینس را برایش برده است تا بتواند از سر جای خود بلند شود. این عکس در تاریخ چهارم آگوست 2014 گرفته شده است؛ تنها دو روز پیش از تولد نود سالگی الا جنکینس.

سن دیگو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

در این تصویر که به تاریخ سی ام می 2017 گرفته شده است، یک شیشه شوی را مشاهده می کنید که لباس مرد عنکبوتی را به تن کرده است و به هنگام انجام کار خود در حال دست تکان دادن برای کسانی است که در ساختمان محل کارش، بیمارستان مخصوص کودکان ، حضور دارند.

عراق

این تصویر در بیست و نهم می 2003 گرفته شده است و در آن پزشک یار نیروی دریایی آمریکا، ریچارد بارنت را مشاهده می کنید که در آن زمان طی مأموریتی به نواحی مرکزی عراق فرستاده شده بود و کودک عراقی ای را در بغل گرفته است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

راهنمای کامل عکاسی با آیفون

در
راهنمای کامل عکاسی با آیفون

به یک مقدمۀ مختصر برای جهان عکاسی آیفون خوش آمدید. این راهنمای سریع شامل یک مجموعه از توصیه ها است که از متخصصان، دوستان و تجربۀ شخصی به دست آمده است. چه بخواهید که عکس های با کیفیت DSLR بگیرید یا فقط بازی اینستاگرام را عمل بیاورید، این راهنمای کامل تمام ابعاد توسعۀ عکس های آیفون را پوشش می دهد.

حساب اینستاگرام بسازید، برای اشتراک گذاری عکس ها و دنبال کردن عکاس های دیگر

 بیشتر عکاسان یک سبک اثر دارند و در لفظ هزاران راه مختلف برای شکل دادن کارتان وجود دارد.مانند عکاسی غذا، مد، سبک زندگی، منظره، طبیعت، شهری، چهره ها، سیاه و سفید، ...

شروع کنید از هر چیزی که فکر می کنید عکس گرفتن،  یک عکس خوب بگیرید، لازم نیست حتماً عالی باشد. این فقط شروع کار است.

تعدیلات محیطی

بسیاری از عکاسان بهترین زمان را برای عکس انداختن در طول زمان طلایی می دانند. زمان طلایی دورۀ کوتاهی بعد از طلوع یا قبل از غروب خورشید است که درطول آن نور روز نرم تر از وقتی است که خورشید در آسمان بالاتر است. اما قبل از آن که زمان بندی تمام عکس هایتان را در طول ساعت طلایی آغاز کنید، عکس انداختن تحت تمام انواع نور را تمرین کنید. نور از طریق لنز دوربین آیفون وارد می شود و یک تصویر در متوسط حساسیت نور ضبط شده است. نور خیلی زیاد یا خیلی کم می تواند عکستان را خیلی درخشنده یا تیره کند و باعث شود وضوح، رنگ ها و آهنگ ها را از دست دهید. در اینجا چند راه برای تعدیل جایگاهتان برای نور طبیعی وجود دارد:

• در طول ساعت طلایی می توانید اساساً در هر جهتی عکس بندازید. می توانید به سمت خورشید، دور از خورشید، یا با خورشید در کنارتان عکس بندازید.

• در طول روز تلاش کنید که مخالف خورشید عکس بندازید. سخت است که بدون خراب کردن قاب تصویر، در زاویه ای عکس بندازید که با خورشید مواجه نشوید. (سیارک)

• در شب نور کم است و عکس ها تیره می شوند. از فلش تلفن همراه استفاده نکنید و یک منبع نور خارجی بیابید.

تعدیلات فنی

آنچه آیفون را محبوب می کند آن است که طراحی فنی جهانی و کاربر دوست است. در اینجا برخی نکات وجود دارد که همه می توانند به کار ببرند که فوراً عکاسی آیفونشان را بهبود دهند.

• در بخش تنظیمات، به سمت تب "عکس ها و دوربین" بروید، حالت شبکه ای را انتخاب کنید بنابراین می توانید عکس هایتان را در حالی بیندازید که دقیقاً نسبت طلایی مارپیچ فیبوناچی آکا را به کار ببرید یا قاعدۀ سومی ها را استفاده کنید.

• فلش را خاموش کنید، همیشه یک منبع نور خارجی یا طبیعی داشته باشید.

• در موقعیت های کم نور، ضربه زدن به قسمت های تاریک تر صفحه نمایشتان پرتودهی و تمرکز را افزایش می دهد.

• از زوم استفاده نکنید، دوربین آیفون واقعاً زوم نمی کند، فقط تصویر را بزرگتر میکند.

• روی جهت تمرکز کنید، برای مثال افق و سوژۀ شما.

• برای داشتن گزینه های بیشتر همیشه عکس افقی و عمودی بیندازید.

• جای راحت پیدا کنید. دست شما باید ثابت باشد. روی میز یا نیمکت بگذارید.

• پایین بروید، روی یک زانو قرار بگیرید. عکس انداختن از یک زاویه ی پایین تر می تواند یک چشم انداز متفاوت نسبت به سطح چشم بدهد. عکس از زاویۀ پایین می تواند سوژه را مسلط جلوه دهد، عکس از یک زاویۀ بالا می سوژه را ضعیف جلوه دهد.

راهنمای کامل عکاسی با آیفون

• لنز آیفون بخرید. در اینجا یک لنز گران وجود دارد که من اخیراً خریدم. گزینه هایتان را قبل از آن که هر نوع از لنز یا هر لنز گرانی را بخرید بررسی کنید. این همیشه یک ایدۀ خوب است که با یک تجهیز بودجه ی پایین شروع کنید.

ویرایش یا فتوشاپ

یک محصول نهایی 30% گرفتن عکس و 70% ویرایش است. اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که ویرایش عکس ها را مستقیماً روی آیفون پشتیبانی می کنند. من یک تن اپلیکیشن ویرایش عکس روی تلفنم دارم، گاهی اقوات از بیش از 6 اپلیکیشن برای ویرایش یک عکس استفاده می کنم! 2 اپلیکیشن رایگان که من توصیه می کنم VSCO و Priime هستند.

این دو اپلیکیشن مؤثر و راحن برای مبتدیان هستند.

• قبل از هر ویرایشی، روشنایی صفحه نمایش تلفنتان را به 100% افزایش دهید. اگر ممکن است، سعی کنید در یک اتاق تاریک ویرایش کنید و سپس تحت نورهای متفاوت نقد کنید.

• افزایش چند بعد نظیر نور، تیزی، و سایه ها می تواند کیفیت هر عکسی را افزایش دهد.

• تعدیلات کوچک را با آرام و زیرک کار کردن انجام دهید. به یاد داشته باشید که شما می خواهید بهترین کیفیت های عکس را با استفاده ی عناصر در عکس به وجود بیاورید نه با خلق عکس مصنوعی.

• ویرایش مشابهی را برای هر عکسی دنبال نکنید، هر عکس به ویرایش یکتای خود نیاز دارد. 

• از نظر دیگران استفاده کنید و عکس ویرایش شده را به 2 یا 3 نفر نشان دهید.

• کارتان را با عکس ها و عکاسان مورد علاقه تان مقایسه کنید. تشابهات را پیدا کنید. شاید عکس شما بهتر باشد. 

نظرات نهایی دربارۀ عکاسی آیفون

اگر شما یک طرفدار بزرگ آیفون نیستید، در اینجا برخی جایگزین های عالی وجود دارد.

• گالاکسی S7 دوربین 12 مگاپیکسل با عملکرد نور پایین عالی دارد.

• LG G5 دوربین بزرگ 16 مگاپیکسل و لنز زاویۀ باز 135 میلی متری دارد.

همچنان که تلفن های هوشمند به توسعه ی فنآوری دوربینشان ادامه می دهند، پیش بینی می کنم در آیندۀ نزدیک جامعه خیلی به عکاسی و فیلم DIY علاقمندتر می شود. گرفتن عکس های باکیفیت در آیفون یا هر تلفن هوشمند یک کار سختی نیست. 

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸عکاسی هم دیگه از اون حالت حرفه ایش دراومده با این گوشی ها

در ادامه بخوانید...

معجزه عکاسی و تصاویر فراموش‌نشدنی در تاریخ

در

معجزه عکاسی، عکس ماندگار و تصاویر فراموش‌نشدنی در تاریخ

عکاسی از تصاویر تأثربرانگیز  ماندگار از گوشه و کنار جهان با توضیحی کوتاه در زیر هر عکس 

 

مردی  در حال سقوط از ساختمان مرکز تجارت جهانی در روز حادثه 11 سپتامبر

 مردی فرانسوی که هنگام اشغال پاریس بوسیله نیروهای نازی در جنگ جهانی دوم در حال گریستن

 پسر 12 ساله برزیلی که در مراسم تدفین معلم خود با گریه ویولون می‌نوازد. معلم این کودک به او کمک کرد از طریق یادگیری و نواختن این ساز از فقر و خشونت نجات یابد.

کودکانی که در سال 1948 در شیکاگو به فروش گذاشته شده‌اند.

سگی که در کنار مزار صاحبش نشسته است. صاحب این سگ بر اثر رانش زمین در ریو دو ژانیرو در سال 2011 جان باخت.


پسر خردسال «جان اف کندی» در مراسم تدفین پدر به تابوت او ادای احترام می‌کند. جان اف کندی 35امین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در سال 1963 ترور شد.پیرمردی از کره جنوبی در حال گریه به دلیل خداحافظی از خویشاوند خود که در کره شمالی زندگی می‌کند. این دو پس از 60 سال در سال 2010 اجازه یافتند به مدت سه روزه نزدیک مرز کنار یکدیگر باشند.


یک راهب در اعتراض به آزار و اذیت بودایی‌ها بوسیله دولت ویتنام خود را آتش زده است.یک کودک خردسال که در حال تلاش برای سرپاکردن پدر الکلی خود است.


 پس از فرو ریختن یک کارخانه در بنگلادش زن و شوهری در آغوش هم زیر آوار جان دادند.در سال 1958 دختر آفریقایی در باغ‌وحشی در بلژیک به نمایش گذاشته شد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸چقدر تاثر برانگیز ؟

در ادامه بخوانید...

برندگان مسابقه‌ عکاسی حیات وحش ۲۰۱۶

در

مسابقه‌ی سالانه عکاسی حیات وحش را باید یکی از معتبرترین مسابقات عکاسی جهان دانست که توسط موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن برگزار می‌شود.

مسابقه‌ی عکاسی حیات وحش در شاخه‌های گوناگونی همچون پستانداران، پرندگان، عکاسی زیر آب، خزندگان- ماهیان و دوزیستان، بی‌مهرگان، در آسمان، روی زمین و.... پذیرای منتخبی از بهترین‌های دنیای عکاسی است.

سال گذشته مسابقه‌ی سالانه عکاسی حیات وحش با درخشش عکاسانی از اقصی نقاط جهان همراه بود که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

عکاس آمریکایی «تیم لامن» (Tim Laman) به عنوان برنده‌ی مسابقه عکاسی حیات وحش سال گذشته‌ی میلادی انتخاب شد، تصویر ثبت شده توسط این عکاس وضعیت اورانگوتان‌های در معرض خطری که در جنگل‌های بارانی کشور اندونزی ساکن هستند را به تصویر کشیده است. این جایزه در اصل به داستانی داده شد که در قالب ۶ عکس این معضل را پوشش داده بود، البته هر کدام از این تصاویر حتی در قابی جداگانه نیز به همان اندازه، قدرتمند و جالب توجه بودند.

تصاویر برگزیده‌ی مسابقه‌ی عکاسی سال گذشته قبل از نمایش بین‌المللی، مدتی در موزه تاریخ طبیعی لندن در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفتند. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم در مرور این تصاویر برتر این رقابت همراه ما باشید.
گودال مورچه‌خوار

«پاول هیلتون» (Paul Hilton) از بریتانیا به عنوان برنده‌ی بخش انفرادی عکاسی خبری حیات وحش انتخاب شد. تصویری که این عکاس اقدام به ثبت آن کرده بود، بی‌تردید تصویری است دلخراش از آنچه این روزها دیگر ساکنان این کره ناگزیر از تحمل آن هستند و اگرچه این عکس به صورت مشخص به یک گونه خاص اشاره دارد، اما واقعیت این است که این رفتار قهرآلود و ظالمانه‌ی انسان در واقع حیات تمامی گیاهان و جانواران این کره را در معرض خطراتی جدی قرار داده است و جه بسی دیر یا زود باعث انقراض نسل آنها شود.

اما در این تصویر شاهد چهار هزار یا معادل ۵ تن مورچه خوار فلس دار آمریکایی هستیم که در واقع یکی از بزرگ‌ترین مبادلات جانوری است که تا کنون به ثبت رسیده است. حیواناتی بی‌گناه که کشته شده و به کشورهای همچون چین و ویتنام صادر می‌شوند، چرا که هم گوشت‌شان از لحاظ تجاری مورد پسند است و هم از نظر طب سنتی کاربرد دارند، در واقع حق حیات این مخلوقات خداوند خیلی ساده برای حرص و طمع انسانی زیر پا گذاشته می‌شود. از سوی دیگر هر هشت گونه‌ی این حیوانات هدف سوداگران تجارت حیوانات قرار داشته و در نتیجه در معرض خطرات جدی قرار گرفته‌اند.

ماه و کلاغ

عکاس گیدئون نایت (Gideon Knight) از کشور انگلستان برنده‌ی بخش عکاس جوان حیات وحش سال گذشته میلادی شد. تصویر یک کلاغ که روی شاخه‌ی درختی در یک پارک نشسته، تصویری است تکراری که بی‌شک بسیاری هر روز شاهد آن بوده و هستند. این همان تصویری است که این عکاس جوان به کرّات در پارک نزدیک محل اقامت خود در شهر لندن مشاهده می‌کرد. اما با درخشش نور آبی در شبی با حضور ماه کامل، این صحنه‌ی تکراری به زیبایی دگرگون شده و بیش از هر زمان دیگری، توجهات را به سمت خود جذب می‌کند.

زندگی‌های در معرض خطر

«تام لامن» از کشور آمریکا به عنوان عکاس برتر این دوره انتخاب شد. تصویر ثبت شده توسط این عکاس را پیش‌تر نیز به شما عزیزان معرفی کردیم. تصویری از یک اورانگوتان برنئی که در حال بالا رفتن از یک درخت ۳۰ متری که در پارک ملّی در برنئوی اندونزی قرار گرفته است. این عکاس برای ثبت این تصویر سه روز زمان صرف کرد تا از درختان بالا رفته و بهترین مکان را برای دوربین‌های گوپرو پیدا کند که از راه دور کنترل می‌شوند و این تصویر ماحصل این تلاش است که نگاهی به این موجودات ساکن جنگل‌های بارانی دارد.
در سال ۲۰۱۵ وقوع پدیده‌ی آب و هوایی ال‌نینو در کشورهایی همچون برنئو و سوماترا و در فصول خشک سال، باعث خشکسالی‌های گسترده و در ادامه وقوع آتش سوزی‌های خارج از کنترلی شد که باعث ایجاد دود و گرمای زیادی در این منطقه شد. زیستگاه اورانگوتان‌ها از جمله مکان‌های حفاظت شده است، اما در خلال این آتش سوزی که تمامی این مناطق را درگیر خود کرده بود، در حدود ۲۱ هزار کیلومتر مربع از جنگل‌های بارانی و از جمله زیستگاه اورانگوتان‌ها سوخت و خاکستر شد. لامان در این مدت با استفاده از یک پهپاد این جنگل‌ها را تحت نظر داشته و اوضاع را از دور رصد می‌کرد و این داستان تلخ را در قالب تصاویری چند بازگو کرد.


در کناره رود دو اورانگوتان جوان را می‌بینیم که ظاهرا از آتش سوزی جنگل جان سالم به در برده‌اند. تیم آنها را از میان لایه‌ متراکم دود و از داخل یک قایق شناور روی رودخانه‌ای در مرکزی «کالیمانتان» (Kalimantan) اندونزی مشاهده کرده و از آنها عکسبرداری کرد. این آتش سوزی‌های گسترده تأثیر زیبادی بری این کشور داشته و خسارات و ویرانی‌های بسیاری به بار آورد و از سوی دیگر با نابود کردن زیستگاه اورانگوتان‌ها، آنها را نیز در معرض خطر قرار داد. در این میان حتی جمعیت ۶.۶۰۰ اورانگوتان‌های نادر سوماترایی نیز بی‌نصیب نمانده و آنها نیز متحمل آسیب شدند.

 مراکز امدادی همچون این مرکز در غرب کالیمانتان، نقشی مؤثر در جمع آوری اورانگوتان‌های یتیمی داشتند که به واسطه‌ی آتش سوزی سال ۲۰۱۵، والدین خود را از دست داده بودند. مراقبت از این موجودات کار قابل توجهی است و در این تصویر افراد شاغل در این مرکز را در حال جایجا کردن اورانگوتان‌های جوان دو ساله می‌بینیم. آنها بچه‌ها را به جنگل می‌برند تا هم کمی بازی کنند و هم در خلال این بازی‌ها، مهارت‌های لازم برای زنده ماندن در جنگل را نیز به تدریج بیاموزند.

تلاشی برای دور کردن

«گانش اچ شانکار» (Ganesh H. Shankar) از هند، برنده‌ی بخش پرندگان این مسابقه شد. در این تصویر طوطی زیبای هندی را می‌بینید که به آشیانه‌اش که بر فراز درختی واقع در پارک ملّی «Keoladeo»، بازگشته است. طوطی خیلی زود متوجه حضور یک مارمولک بنگالی می‌شود که در حال وارسی اقامتگاه اوست. پرنده نیز به سرعت دست به کار شده و شروع به دور کردن متجاوز از قلمروی خود می‌کند و نخستین جایی که توجهش را به خود جلب کرده، دم آویزان شده مارمولک است. ظاهرا این مجادله مدتی به طول انجامیده و در نهایت هر دو را به قدری خسته کرد که کشمکش را کنار گذاشته و هر کدام به دنبال کار خود رفتند.

هنر باد

«والتر بینوتو» (Valter Binotto) از کشور ایتالیا در بخش گیاهان و قارچ‌ها به عنوان نخست دست یافت، آن هم به لطف ثبت این تصویر دیدنی از درخت فندقی که در نزدیکی خانه‌اش در شمال این کشور واقع شده است. درخت فندق از جله گیاهانی است که هم گل‌های نر و هم ماده دارد و از نظر این عکاس سخت‌ترین بخش کار هم به نمایش گذاشتن این گل‌های زیبا به صورت ساکن بوده آن هم در حالی که با وزش باد مرتبا در حال جایجا شدن بودند.

او در ادامه می‌گوید که برای پیدا کردن چشم‌انداز مورد نظر خود به سراغ شاخه کوتاه‌تری رفته است که ظاهرا ایستایی بهتری داشته و کمتر تکان می‌خورده است. این عکاس با استفاده از تکنیک نوردهی بالا، تصویری دیدنی از این گل‌ها را به ثبت رسانده است که در حال گرده افشانی به این سو و آن سو تاب می‌خوردند. انعکاسی چشم‌نواز از هنر باد که سرانجام ترکیب بندی مناسب و درست را برای او به وجود آورد.

گربه در کوچه، «نایان خانولکار» (Nayan Khanolkar)، هند

این عکس برنده‌ی بخش شهری این رقابت شد. شب هنگام در یک محله در حومه‌ی شهر بمبئی که در کنار پارک ملّی «سانجای گاندی» واقع شده است، یک پلنگ فرصت را غنیمت شمرده و در حال عبور از میان کوچه‌های خلوت، در جستسجوی غذا به این سو و آن سو می‌رود. علیرغم مواجه‌های نزدیک و موارد نادر حمله، حضور این گربه سانان بزرگ از لحاظ فرهنگی توسط ساکنان این محلات مورد قبول واقع شده‌اند. نایان با ثبت این تصاویر تلاش کرده است تا نشان دهد چگونه رویدادهای شاید نه چندان مرسوم به لطف هنر تعامل و بردباری قابل تحمل شده و بدون مشکل اتفاق می‌افتند. نایان چهار ماه تلاش کرد تا سرانجام موفق شد با ثبت این تصویر به آن ترکیب بندی ذهنی و مورد نظر خود دست پیدا کند.

فاتحه‌ای برای یک جغد

«متز اندرسون» (Mats Andersson) از کشور سوئد در بخش تصاویر سیاه و سفید با این عکس زیبا از جغدی اندوهگین، گوی سبقت را از رقبایش ربود و برنده عنوان نخست شد.

در اوایل فصل بهار هر روز آقای اندرسون در میان جنگل‌های نزدیک خانه‌اش در منطقه‌ «باشولت» (Bashult) در جنوب کشور سوئد پیاده روی می‌کند، در خلال همین گشت و گذار که او از تماشای مشارکت یک جفت جغد کوچک اوراسیایی لذت برده و سرگرم می‌شود. تا اینکه شبی او یکی از آنها را در مرده بر کف جنگل پیدا کرد.

و این تصویر آن جغد تنها مانده است که گویی سر بر گریبان، در اندوه یار و همدم خود سوگوار است و علت ثبت این تصویر به صورت سیاه و سفید هم بازتاب دادن این حس غم و ناراحتی به بهترین شکل ممکن بوده است. تصویر از جغدی تنها که بر شاخه‌ای عریان نشسته است و در پس زمینه‌ی تصویر، نخستین شعاع‌های نور که خبر از طلوع خورشید می‌دهند، قابل مشاهده است.

مهمانی اسنپرها (Snapper)


«تونی وو» (Tony Wu) از کشور آمریکا برنده‌ی عکاسی زیر آب سال گذشته مسابقه عکاسی حیات وحش است که نمایشی جالب و مهیج از دسته‌ای ماهی اسنپر را به نمایش گذاشته است.هر ماه برای چندین روز هزاران ماهی اسنپر در اطراف منطقه‌ی پالائو (Palau) در غرب اقیانوس آرام دور هم جمع می‌شوند. در این مراسم که در واقع با فعالیت‌های تولیدمثلی این ماهی‌ها ارتباط دارد و به تخم ریزی آنها منتهی می‌شود، شکارچیان نیز به سرعت خود را می‌رسانند تا از این خوان نعمت بی نصیب باقی نمانند. اما در این تصویر خاص حلقه‌ی ماهی‌ها به گونه‌ای به نمایش درآمده که گویی در حال حرکت به سمت عکاس است، در واقع عکاس به درستی مسیر حرکت و بهترین نقطه برای ثبت این تصویر را پیش بینی کرده است که در عین نمایش پویای حضور ماهیان، جزئیات نیز از قلم نیفتاده و قابل مشاهده باشند.

بازی با ستاره‌ی دریایی

«لویس خاویر سندووال» (Luis Javier Sandoval) از کشور مکزیک در بخش تصاویر احساسی به سراغ یک شیر دریای جوان رفته است که در خلیجی در کالیفرینا در حال برطرف کردن حس کنجکاوی خود است. او حین شنایی ملایم متوجه یک ستاره دریایی می‌شود و سعی می‌کند که از نزدیک این مخلوق عجیب را مورد بررسی قرار دهد.به گفته عکاس این بچه شیر دریای بسیار نزدیک به خط شکست امواج در حال شنا کردن بود و او فرصت اندکی داشت تا بهترین مکان و لحظه‌ی مناسب برای ثبت این عکس را پیدا کند. او دوربین خود را سمت شعاع‌های نور برگرداند و تصویر دیدنی و سراسر احساس از یک شیر دریایی را به ثبت رساند که از قضا از طبیعتی بازیگوش و کنجکاو برخوردار است. منبع: THEGUARDIAN/ZOOMIT

پست های مرتبط:

معجزه عکاسی و تصاویر فراموش‌نشدنی در تاریخ

راهنمای کامل عکاسی با آیفون

با معرفی این تصویر به پایان این مطلب رسیدیم. امیدوارم از مشاهده این تصاویر زیبا لذت برده باشید. تصویر مورد علاقه‌ی شما کدام یک بود؟ لطفا در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

رنگ کردن تخم مرغ های سال نو در پارک ملت

در

گردهمایی گروهی از هنرمندان در پارک ملت تهران برای رنگ کردن تخم مرغ های سال نو 

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

آموزش عکاسی

در

همیشه عکاسی با دوربین های مکانیکی برایم  کاری دشوار بود. از تنظیم نور در روز و شب  گرفته تا کادر بندی عکس و تار نشدن عکس  به تخصصی در عکاسی نیازبود اما امروزه ، خوشبختانه با بروز شدن فناوری تلفن همراه ها ، من که سهل است ، مادر بزرگم هم می تواند عکس با کیفیت بگیرد.در این مقاله نکاتی ساده برای عکاسی با تلفن همراه آورده شده است:

 

لنز دوربین 

 یادم می آید هر زمان دوربین پدرم را برمی داشتم اولین تذکرش این بود : به لنز دوربین دست نزنی ! اما الان که تلفن همراه  همراه ما داخل کیف یا جیب کت و مانتو و یا در دست می باشد لنز دوربین دائما کثیف می شود پس برای عکاسی بهتر ، اول از همه لنز را تمیز کنید.

زاویه‌ ی مناسب 

سعی کنید عکس را از دید مستقیم به حالت نما نگیرید(2 بعد) ، زاویه مناسب برای عکاسی انتخاب کنید ، سوژه در3 بعد قرا بگیرد کمی حالت پرسپکتیو به عکس بدهید.

 فلاش تلفن همراه مناسب برای عکاسی نیست

بله، فلاش تلفن همراه باعث نور نورانی تر شدن یک  نقطه از عکس می شود بهتر است از نورهای محیط و یا از چراغ قوه تلفن همراه هنگام عکاسی استفاده کنید.

منتطر اتفاق جالب باشید

برای گرفتن عکس خوب صبر و تحمل لازم است ، دوربین‌تلفن همراه را آماده و به سمت سوژه نگه دارید. مطمئنا در لحظه‌ای خاص ، عکسی به یاد ماندنی را ثبت می کنید.

پیاپی عکس بگیرید


دوره نگرانی درمورد هزینه و چاپ فیلم  با فناوری های جدید به سر آمده پس از سوژه تعداد زیادی عکس بگیرید تا حق انتخاب داشته باشید. شاید یک عکس بد ، بهتر از نداشتن آن لحظه ثبت شده در عکس باشد.

 زوم کردن با تلفن همراه؟ هرگز!


کیفیت عکسی که با تلفن همراه زوم می کنیم پایین می آید پس بهتر است از سوزه مورد نظر عکس بگیریم و به در فرصت مناسب ادیت و کات کنیم.

دوربین را ثابت نگه داریددر صورتی که تلفن همراه همراه شما قابلیت استفاده از تایمر سه ثانیه‌ای یا ده ثانیه‌ای را دارد  برای از بین بردن احتمال لرزش استفاده نمایید. وسایلی مثل عکس بالا برای ثابت نگه داشتن دوربین  و تلفن همراه در هنگام عکاسی موجود است که از لرزش و در نتجه مات شدن عکس جلوگیری می کند.از لینک زیر هممی توانید استفاده کنید.

4 دستگاهی که لرزش دستگاه ویدئوی شما را خواهند گرفت

خلاقیت داشته باشید.


 برای گرفتن عکس خوب کمیت و کیفیت  تلفن همراه زیاد مهم نیست . سوژه انتخابی مهم تر است و این که با امکاناتی که دارید بهترین را ارائه کنید.

با سوژه ارتباط برقرار کنید

ترس و خجالت را کنار بگذارید مثل یک خبر نگار جلو بروید و با سوژه مورد نظر صحبت کنید و علت عکس گرفتن را برایش توضیح دهید شما با یک تیر دو نشان را می زنید هم عکس خوب می گیرید و هم با مردم و جامعه ارتباط برقرار می کنید. 

 ویرایش کنید

 حالا زمان ویرایش عکس و حذف یک سری از عکس ها می باشد در حذف عکس ها عجله نکنید با دقت و حوصله  بررسی و بعد حذف کنید عکس هایی که نیاز به بریدن دارند را کادر بندی کنید و حواشی را حذف نمایید. (سیارک)

راهنمای کامل عکاسی با آیفون

معجزه عکاسی و تصاویر فراموش‌نشدنی در تاریخ

برندگان مسابقه‌ عکاسی حیات وحش ۲۰۱۶

انواع مختلف عکاسی

نظرات

در ادامه بخوانید...

کشته شدن ماتادور اسپانیایی

در


به گفته رسانه‌های فرانسوی ایوان فاندینوی ۳۶ ساله  بر اثر حمله شاخ گاو از ناحیه ریه دچار مصدومیت شدید شد. ایوان فاندینو به دلیل خونریزی و حمله قلبی درراه بیمارستان درگذشت.در یک قرن گذشته در فرانسه اولین ماتادوری است که توسط حمله گاو کشته شده است . ریشه مسابقه گاو بازی از اسپانیا می باشد اما از 150 سال قبل در فرانسه رایج شده است و در سال2012 شورای قانونگذاری با وجود مخالفت سازمان های حمایت از حیوانات این مسابقه را قانونی اعلام کرد. سازمان های حمایت از حیوانات این مسابقه را وحشیانه تلقی می کنند و هواداران مسابقه از آن به عنوان هنر باستانی نام می برند. در فرانسه سالیانه بیش از 1000 گاو به خاطر مسابقات گاوبازی کشته می شوند. (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...