سیارک

10 اختراع و اکتشاف اتفاقی

پوشش تفلون یا ظروف نچسب زندگی را برای ما راحت تر می کند. به نظر می رسد که زمان و تلاش زیادی برای اختراع آن صرف شده است. اما معلوم می شود که همیشه چنین نیست. گاهی اوقات خود مخترعان هم نمی دانستند  در پی اختراع یا اکتشاف چه چیزهایی هستند. مثلا، نان های کشمشی : آیا می دانید، به لطف یک تصادف خنده دار، این نوآوری آشپزی ظاهر شد؟
 
sayarak.com دانستنی هایی را درباره چندین اختراع و اکتشاف شناخته شده مورد بررسی قرار داده که برای آن ها برنامه ریزی نشده و کاملا غیر منتظره اختراع یا کشف شده اند.

1. اکسیر جاودانگی در مقابل اختراع اتفاقی باروت

باروت
اختراع باروت : انفجار از قطعات زغال سنگ، گوگرد و نیترات، توسط چینی ها به رسمیت شناخته شده است. اما آنها در ابتدا قصد نداشتند از آن برای اهداف نظامی استفاده کنند.
 
Saltpetre (نیترات پتاسیم) به طور گسترده ای در پزشکی استفاده می شد: کیمیاگران چینی با مواد دارویی آن را مخلوط می کردند تا دارو های سنتی خود را تولید کنند یا آتش را برای ایجاد "شفا" دود کنند. بر اساس برخی گزارش ها ، در تلاش برای یافتن اکسیر جوانی، آنها به طور تصادفی باروت را اختراع کردند. نتیجه این آزمایش های ناموفق کیمیاگری کشف آتش بازی ها، ترقه ها و بمب های واقعی بود.
اروپاییها چندین قرن بعد استفاده از باروت را حدس زده اند. اما اگر عدالت را رعایت کنیم، می بینیم که این پودر نه تنها در جنگ، بلکه در معدن، صنعت، مهندسی، شیمی و بالستیک نیز مورد استفاده قرار گرفت.
 
2. رفتار غیر واقعی در مقابل علم زبان بدن 
زبان بدن
زبان بدن، یا kinesika، برای هر کسی که حداقل به روانشناسی علاقه دارد، جالب است. گاهی اوقات به طریقی که فرد به نظر می رسد، لبخند می زند، و آنچه را در موقعیت می پذیرد، می توانید در مورد او بدانید که حتی خودش نمی داند.
 
این علم توسط انسان شناسان برجسته، روانشناسان و متخصصان فرهنگ شناسی مورد مطالعه قرار گرفت. دانستن زبان بدن، بیشترین مزایای عملی جرم شناسان را به ارمغان آورد. محققان می توانند با در نظر گرفتن رفتار غیرواقعی یک مظنون یا شاهد، متوجه شوند که آیا او حقیقت را بیان می کند یا خیر؟ و در مورد اینکه به طور کلی او چه کسی است؟
 
اما امروز نه تنها مأموران اجرای قانون، معنای عبارات چهره و حرکات را درک می کنند. بلکه به لطف تعدادی از کتاب های موجود در زبان بدن، (به عنوان مثال، بهترین فروش Allan و Barbara Pease،) هر کسی می تواند افکار دیگران را با حرکات او برای خواندن موثر مذاکرات تجاری و یافتن شریک زندگی مناسب یاد بگیرد.
 

3. مواد تشکیل دهنده برای باروت در مقابل اکتشاف اتفاقی ید

کشف اتفاقی ید
Saltpeter (نیترات پتاسیم) یک کود و یک ماده مهم برای تولید باروت است. در سال 1811، صاحب کارخانه تولید نیترات، برنارد Courtois به طور اتفاقی ید را کشف کرد .
 
در آن زمان در فرانسه و دیگر کشورها یک ماده قلیایی برای تولید باروت از نمک دریایی به دست می آمد. Courtois متوجه شد که خاکستر جلبک، مس را از بین می برد. برای پیدا کردن این که چرا این اتفاق می افتد، شیمیدان شروع به افزودن واکنش های مختلف به خاکستر کرد. در نتیجه او بخارات بنفش برخی از مواد ناشناخته را کشف کرد. دو سال بعد  فیزیکدان فرانسوی Gay-Lussac مواد شیمیایی و این ماده را بررسی کرد و نام آن را «ید» نامید. چند سال بعد، پزشکان آلمانی به خواص پزشکی شیمیائی ید پرداختند.
 
یک افسانه وجود دارد که Courtois کاشف ید نبود بلکه گربه او پیشگام در کشف ید بود. گربه او یک بار بصورت اتفاقی داخل یک ظرف مواد شیمیایی پرید و بخار روح مانندی از خاکستر جلبک دریایی و اسید سولفوریک به وجود آورد که یک کشف بزرگ را به همراه داشت.
 

4. پلاستیک شفاف در مقابل چسب قطره ای

Superglue (چسب معجزه یا چسب قطره ای) یکی دیگر از اختراعات مشهور جهان است که اتفاقی اختراع شده است. هری کوور، شیمیدان آمریکایی، در طول جنگ جهانی دوم، با ایجاد پلاستیک شفاف برای استفاده در بخش نشانه‌گیری سلاح‌ها، آزمایش میکرد. اما آزمایش ها به نتیجه نمی رسید.
چند سال بعد، دانشمند اختراع خود را به یاد آورد و فهمید که می تواند از آن به طور موفقیت آمیزی برای اهداف تجاری و به نفع بشریت مورد استفاده قرار گیرد: چسب معجزه زندگی بسیاری را در طول جنگ ویتنام نجات داد. در سال 1958، Coover یک اختراع برای ثبت کرد، که در سراسر جهان به عنوان superglue مشهور شد. جالب است که، علیرغم موفقیت فوق العاده، شیمیدان به طرز افسانه ای ثروتمند نشد!
 

5. مایع مبرد یخچال در مقابل اختراع اتفاقی تفلون

 اختراع اتفاقی تفلون
در سال 1938 یک دانشمند جوان آمریکایی، روی پلکنت، این وظیفه را به عهده گرفت: برای پیدا کردن یک فرم جدید غیر سمی مایع مبرد(مُبَرِد )برای یک یخچال و فریزر کار می کرد. روی پلکنت و دستیار او، ربوک، با یکی از مواد بالقوه، یک ماده گازی بی رنگ، tetrafluoroethylene ، ترکیب فلوئور و کربن، آزمایش میکردند.
 
گاز حاصل شده در سیلندرهای کوچک ذخیره میشد. یک روز، زمانی که آنها به آزمایشگاه رسیدند، دانشمندان کشف کردند که ماده در بالون ناپدید شده است: گاز خارج شده بود، اما، با توجه به وزن سیلندر، ماده ای درون آن وجود داشت.روی پلکنت بالون را باز کرد و متوجه شد که tetrafluoroethylene از گاز به ماده مومی شکل تبدیل شده است. و در طول مطالعه معلوم شد که این ماده در معرض خوردگی اسید و حرارت زیاد مقاوم است.
 
پس از 3 سال، کشف ثبت اختراع شد و نام تفلون را دریافت کرد . 4 سال بعد تولید تجاری آغاز شد. ابتدا - برای صنعت و امور نظامی، پس از آن - برای تولید پارچه هایی که خاک را جذب نکنند، عایق سیم ها و، در نهایت، ایجاد ظروف آشپزخانه با پوشش غیر چوب.
 

6. Superglue در مقابل بوک مارک ها

برچسب رنگی
برچسبها Post-It-Notes ، یکی از محبوب ترین کالاهای اداری در حال حاضر نیز به صورت تصادفی به دنیا آمده است. علاوه بر این، سازندگان آنها 12 سال طول کشید تا نحوه استفاده از یافته های خود را دریابند.
 
در سال 1968، دانشمند Spens Silver بر روی بهبود چسب اکریلیک برای نوار چسب ها کار میکرد اما او موفق نمیشد. چسب جدید، در واقع، چسبندگی کافی نداشت، فقط چسبناک بود. Spens Silver متوجه شد که او چیز غیر معمولی را اختراع کرده است، اما او نمیتواند کاربرد عملی در اختراعش را پیدا کند.
برای مدت طولانی، چسب خود را در قالب اسپری چسبناک به همه کسانی که از کشف او می دانستند نشان داد. و بالاخره یک همکار دانشمند، آرتور فری، در نهایت کاربر عملی این چسب به ذهنش رسید. این مرد در هنگام استفاده از کتابخانه کلیسا مشکل در پیدا کردن متن در کتاب داشت. او از قطعات کاغذ ساده به عنوان نشانگذاری استفاده میکرد، اما آنها همیشه از لای کتاب می افتادند. سپس Fry پیشنهاد چسباندن برچسب ها به کتاب  را با استفاده از اختراع Spens Silver داد . بوک مارک ها به طور کامل بر روی ورق نگهداری می شود و در صورت لزوم راحت برداشته می شود و هیچ علامتی  به جا نمی گذارد. در این شکل، برچسب Post-It-Notes امروزه بسیار محبوب است.
 
 

7. ظروف مخروطی وفل یکبار مصرف به جای ظروف قابل استفاده مجدد 

مخروطی وفل
بستنی مورد علاقه مردم در پایان قرن نوزدهم بود: در آن زمان در هر گوشه ای در حال فروش بستنی بودند. بستنی در فنجان های شیشه ای استفاده می شد که البته بسیار غیر بهداشتی و حتی خطرناک بود.
 
در سال 1904، نمایشگاهی جهانی در آمریکا در هوای گرم بر پاشده بود. فروشندگان بستنی، از جمله Arnold Fomach جوان، یک صف طولانی برای فروش بستنی داشتند. بستنی ساز قادر به خدمت به همه نبود، زیرا ظروف کافی نداشت. و ارنست هوموئه، فروشنده نزدیک به او که فروشنده وفل های داغ و تند بود و در آن گرما هیچ خریداری نداشت، تصمیم گرفت تا به همکارش با تهیه وفل به شکل یک مخروط به جای فنجان کمک کند. بعدا، این نوع سرو بستنی به سرعت در سراسر جهان پخش شد.
 

8. رومیزی ضد آب و کشف اتفاقی سلفون

سلفون
در سال 1908، یک شیمیدان و مهندس شرکت نساجی فرانسوی، ژاک براندنبرگر، برای ایجاد روکش مقاوم در برابر رطوبت برای سفره های آشپزخانه کار می کرد. دانشمند معتقد بود اگر پارچه با ویسکوز تازه درست کند، کثیف نخواهد شد.
براندنبرگر پتانسیل محصول جدیدش را مشاهده کرد - یک فیلم شفاف جامد که اجازه نمی دهد تا بخار آب عبور کند و آب را جذب نمی کند. در طول چند سال آینده، شیمیدان تولید صنعتی سلفون را آغاز کرد (لا سلولان - از واژه های فرانسوی سلولز، سلولز و دیافان، "شفاف").
 
 تا پایان سال های 1930 سلوفون به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. سپس شرکت آمریکایی DuPont حق تولید سلوفون را به دست آورد  تنها در دهه 1960 پلی اتیلن جایگزین سلفون شد، اما این دو مفهوم هنوز در زندگی روزمره اشتباه گرفته می شود.
 

9. MRI در مقابل سونوگرافی

سونوگرافی
سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. انواع مختلفی از مطالعات وجود دارد که به شناسایی این بیماری وحشتناک در مراحل اولیه کمک می کند: ماموگرافی، اشعه ایکس، CT، سونوگرافی و MRI.
 
اولین دستگاه های سونوگرافی برای اسکن پزشکی بسیار متفاوت از دستگاه های مدرن بود: این یک مخزن بود که بیماران داخل آن قرار میگرفتند که مدتی باید درون آن می نشستند. در ابتدا اولتراسوند ها برای تشخیص آرتریت و سنگ کلیه مورد استفاده قرار گرفتند. بعدها ، پزشکان با تشخیص تومورها، از جمله سرطان سینه ، با اسکن اولتراسوند آشنا شدند .
 
MRI سینه به علت کنتراست بالای غدد پستان به عنوان یک روش تشخیصی اطلاعاتی شناخته شده است. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی اجازه می دهد تا پزشکان تصویر کامل از ساختار بافت ها، تومور را تشخیص دهند، در مورد محل آن و وجود متاستاز هایی که قابل مشاهده نیست، به عنوان مثال، در ماموگرافی، یاد بگیرند.
 
 

10. نوآوری در آشپزی نان کشمشی

نان کشمشی
این مجموعه بدون کشف دیگری کامل نخواهد بود. با این حال، این در مورد یک اختراع بزرگ علمی است که زندگی ما را تغییر داده است. همه چیز در مورد چگونگی آن، با یک تصادف خنده دار اتفاق افتاد و کشمش به نان اضافه شد.
 
این افسانه جادویی  توسط نویسنده ولادیمیر Gilyarovsky گفته شده است . آشپز مشهور ایوان فیلپیوف به دیکتاتور قدرتمند مسکو، ژنرال ژاکروسکی، فرماندار، خدمت می کرد. و یک اشتباه، که می توانست به اخراج کارگر حرفه ای منجر شود، به لطف شوخ طبعی او تبدیل به یک کشف در آشپزی شد.
 
"در آن روزها،  ژاکروسکی، فرماندار عمومی بود، و هر روز صبح صبحانه ژنرال توسط فیلپیوف سرو می شد تا روزی که ژنرال داخل نان با یک سوسک پخته درون نان مواجه شد.
و فریاد زد که:
- آه، چه بی رحمانه! اینجا را نگاه کنید! فیلپیوف را احضار کنید! 
فیلپیوف احضار شد و گفت:
- چی آه .. -ه؟ .. فقط؟! 
- این کشمش است، آقا! 
و تکه نان با  سوسک را خورد. 
- ژنرال گفت: تو دروغ می گویی، !نان با کشمش؟ بیرون بیرون!
و اینگونه بود که کشمش به نان اضافه شد!

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


دستگاهی که آب اقیانوس را قابل آشامیدن می کند

اختراعاتی که می توانند کره زمین را از خطر نابودی نجات دهند بخش اول

دستگاهی که آب اقیانوس را قابل آشامیدن می کند

آمار و ارقام استفاده سرانه کیسه های پلاستیکی در جهان سر سام آور است

اختراعاتی که می توانند کره زمین را از خطر نابودی نجات دهند بخش دوم

آمار و ارقام استفاده سرانه کیسه های پلاستیکی در جهان سر سام آور است

و برادر آمریکایی تبار با نام های اُرویل و ویلبر رایت، نخستین هواپیمایی که تا کنون بشر به خود دیده است را اختراع کردند.

مهمترین اختراع های تاریخ بشر بخش دوم

و برادر آمریکایی تبار با نام های اُرویل و ویلبر رایت، نخستین هواپیمایی که تا کنون بشر به خود دیده اس...

نخستین اتومبیلی که ساخته شده است متعلق به کارل بنز است

مهمترین اختراع های تاریخ بشر بخش اول

نخستین اتومبیلی که ساخته شده است متعلق به کارل بنز است

پتنت بلک بری اخیرا در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) به ثبت رسید. این ثبت اختراع، طراحی جدید دوربین محصولات آینده این شرکت را به تصویر می کشد.

طراحی عجیب دوربین محصولات آینده بلک بری در پتنتی جدید خبرساز شد!

پتنت بلک بری اخیرا در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) به ثبت رسید. این ثبت اختراع، طراحی جدید دوربی...

شرکت هواوی اخیرا به ثبت پتنت ساعت هوشمند با حاشیه های حساس به لمس پرداخت. این ساعت هوشمند به حرکات دست و لمس حساس است.

پتنت ساعت هوشمند هواوی با حاشیه های چند لمسی به ثبت رسید

شرکت هواوی اخیرا به ثبت پتنت ساعت هوشمند با حاشیه های حساس به لمس پرداخت. این ساعت هوشمند به حرکات د...

یکی از قابلیت‌ها و آپشن‌های جدید وان‌پلاس ۵T سیستم تشخیص چهره آن است. این سیستم با مفهوم سیستم تشخیص آیفون X متفاوت بوده و یک ابزار جدید برای ایجاد امنیت در گوشی‌های هوشمند است.

نقض پتنت سیستم تشخیص چهره SensibleVision در وان‌پلاس ۵T

یکی از قابلیت‌ها و آپشن‌های جدید وان‌پلاس ۵T سیستم تشخیص چهره آن است. این سیستم با مفهوم سیستم تشخیص...

در این مقاله اختراعات جدید فناوری را که به زودی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت، معرفی می کنیم؛ فناوری‌هایی مانند عینک‌های درمانی و تخته‌های هوشمند.

جدیدترین گجت های دنیای تکنولوژی که در حسرت داشتن آنها خواهید ماند!

در این مقاله اختراعات جدید فناوری را که به زودی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت، معرفی می کنیم؛ فناور...

 حدود سیصد و پنجاه باربر، بیست راهنمای اهل هیمالیا به دو گروه تقسیم شدند تا به نام کشور بریتانیا به قله اورست صعود کنند.

مشهورترین سفرهای اکتشافی در تاریخ

حدود سیصد و پنجاه باربر، بیست راهنمای اهل هیمالیا به دو گروه تقسیم شدند تا به نام کشور بریتانیا به ...

پاسخ کاربرانی با سوالات عجیب و غریب که عذاب دادن گوگل را هر روز بر عهده دارند!

سوالاتی که هر روز از گوگل پرسیده می شود

پاسخ کاربرانی با سوالات عجیب و غریب که عذاب دادن گوگل را هر روز بر عهده دارند!

من سعی می کنم از پرواز  737s در هر زمان که ممکن باشد بلیط هواپیما تهیه کنم .

10 نکته برای زنده ماندن از سقوط هواپیما

من سعی می کنم از پرواز  737s در هر زمان که ممکن باشد بلیط هواپیما تهیه کنم .

حقایقی که مطمئنا شما را شگفت زده خواهند کرد. به خواندن ادامه دهید و با سیارک همراه باشید.

آیا می دانستید؟ حقایقی جالب و باور نکردنی بخش اول

حقایقی که مطمئنا شما را شگفت زده خواهند کرد. به خواندن ادامه دهید و با سیارک همراه باشید.

اصلی ترین چیز در چنین شرایطی، حفظ آرامش، جمع کردن نیرو  و آماده شدن برای ..

مسائل ابتدایی که می تواند زندگی شما را نجات دهد 7 مورد

اصلی ترین چیز در چنین شرایطی، حفظ آرامش، جمع کردن نیرو  و آماده شدن برای ..

 آیا می دانستید میل مادر به بوسیدن فرزندش غریزی است؟

15 واقعیت عجیب که شما بلافاصله می خواهید به اشتراک بگذارید

آیا می دانستید میل مادر به بوسیدن فرزندش غریزی است؟

حقایق روانشناسی جالبی در مورد انسان وجود دارد

۱۰ حقیقت روانشناسی جالب که عجایب زیادی در مورد انسان می گویند

حقایق روانشناسی جالبی در مورد انسان وجود دارد

همه مردم، فارغ از زن یا مرد بودن دوست دارند موهای زیبا و سالمی داشته باشند.

بدترین بلاهایی که سر موهای خود می آورید

همه مردم، فارغ از زن یا مرد بودن دوست دارند موهای زیبا و سالمی داشته باشند.

در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام ...

دانستنی‌ های جالب+عکس

در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم ...

مردم سیلا به جمجمه خود شکل میداده اند

کشف عجیب ترین جمجمه در کشور باستانی "سیلا" ، سال 2016

مردم سیلا به جمجمه خود شکل میداده اند