نحوه خلاص شدن از شر شب پره هندی برای همیشه در 5 مرحله

 شب پره هندیدر خانواده ها، معمول است که گاه آفت  ناخواسته را تجربه کنیم. مورچه ها ، مگس ها ، عنکبوت ها ، بد بوها و بسیاری دیگر از انواع حشرات همه با ایجاد آسیب به سازه های ساختمان و خوردن غذاهای انسانی و حیوانات اهلی در خانه ویرانی به بار می آورند . این آفات می تواند یک ناراحتی شدید در خانه باشد و کنترل یا خلاص شدن از آن کاملاً دشوار است. یکی از این آفت ها ، شب پره هندی است که معمولاً از مواد غذایی خریداری شده در فروشگاه های مواد غذایی به داخل خانه منتقل می شود.

 

شب پره هندی آفت بالدار کوچکی هستند که چند رنگ هستند اما در درجه اول خاکستری کم رنگ هستند. شب پره هندی به طور معمول در داخل خانه ها و در درجه اول در بسته بندی مواد غذایی در آشپزخانه ها ، در فروشگاه های فروش مواد غذایی و کارخانه های تولید مواد غذایی صنعتی ، تولید مثل می کنند. شناخته شده است كه این آفت، شب پره هندی باعث آسيب شديدی به مواد غذایی شده و با آلودگی محصولات ، آن ها را خراب می كنند. شب پره هندی به عنوان آفات در خانوارها ، فروشگاه های مواد غذایی و شرکت های فرآوری مواد غذایی در سراسر جهان گزارش شده است.

 

 

شب پره هندی چیست؟

پروانه های شب پره هندی از چند نظر با سایر پروانه ها متمایز هستند ، اگرچه بسیار شبیه به پروانه های لباس معمولی هستند. آنها دارند:

بال های  ⅝-اینچ
بالهای خاکستری کم رنگ
رنگ قهوه ای مایل به قرمز روی بال های بیرونی
باند مشکی که قسمتهای بالایی و زیرین بالها را به هم وصل می کند
شب پره هندی تمایل به پرواز در یک الگوی زیگزاگ دارند. پروانه های بالغ شبانه  فعال می شوند و فقط شب ها پرواز می کنند. به عنوان یک گونه ، شب پره هندی  به سمت نور پرواز می کنند.

 

لارو شب پره هندی

لارو شب پره هندی به شرح زیر است:

طول آن ½ اینچ به طور کامل رشد می کند
به رنگ صورتی کمرنگ ، سبز یا زرد
شبیه کرم موم است
داشتن سر قهوه ای
داشتن پنج جفت پا در طرفین
بسیار فعال و نسبتاً سریع در حال حرکت هستند.

به دنبال لاروهایی باشید که روی دیوارها یا سقفهای بلند باشند زیرا در این گوشه ها محافظت می شوند تا شفیره شوند. آنها آنقدر کوچک هستند که ممکن است شما به یک ذره بین برای شناسایی آنها نیاز داشته باشید.

 

شب پره هندی جذب چه چیزی می شود

شب پره هندی معمولاً  برخلاف پروانه های لباس به مواد غذایی آسیب می رسانند ، نه پارچه ها. وقتی راه خود را به خانه ها باز می کنند ، آنها در کابینت ها ، آشپزخانه خانه ها تخم می گذارند. شب پره هندی کار خود را در جعبه های کراکر و غلات ، سطل های نان ، ظروف آرد و سایر کالاهای خشک و فرآوری شده ذخیره شده در آشپزخانه ، از جمله مواد غذایی حیوانات خانگی انجام می دهند.

 

شب پره هندی بالغ(ماده) دوست دارد تخم های خود را درون بسته های غذایی خشک شده درون خود مواد غذایی قرار دهند. پس از تخم گذاری ، غذای آلوده توسط لارو آلوده و آسیب می بیند و نیاز به دور ریختن آن خواهد بود. آلودگی شدید لاروهای شب پره هندی می تواند به معنای آن باشد که بسیاری از مواد غذایی به هدر می روند. نتیجه هم گران است و هم وقت گیر.

 

 

خسارات ناشی از شب پره هندی

 از آنجا که شب پره هندی از چنین طیف وسیعی از کالاهای غذایی خشک تغذیه می کنند ، آنها رایج ترین آفت مواد غذایی ذخیره شده در صنایع غذایی محسوب می شوند. شرکت های فرآوری مواد غذایی تا حد امکان سعی در جلوگیری از شیوع آفات به مواد خوراکی دارند. با این حال ، بعضی اوقات آفات به کالاهای بسته بندی شده سرایت می کند و متعاقباً وارد خانه می شوند.

 

شب پره هندی و سایر آفات مواد غذایی به دلیل مقدار مواد غذایی که باید دور ریخته شوند می توانند هزینه های  زیادی را برای مشاغل فرآوری مواد غذایی داشته باشند. شرکت های فرآوری ، توزیع و خرده فروشی مواد غذایی منابع بسیاری را به بازرسی و اجرای شیوه های کنترل آفات اختصاص می دهند. فرآیند ضد عفونی به تنهایی نیز برای این شرکت ها بسیار پر هزینه است. برای مشاغلی که مواد غذایی را ذخیره و توزیع می کنند ، روشهای بهداشتی مناسب باید اجرا شود ، به خصوص اگر ذخیره مواد غذایی مدت زمان طولانی را ادامه دهد.

 

چرخه زندگی و تولید مثل شب پره هندی

دانستن چرخه زندگی شب پره هندی برای رهایی از شر آنها از خانه مهم است. این به شما کمک می کند تا بدانید که چه علامتی را می توانید در تعیین اینکه آیا در خانه  آلودگی دارید یا نه جستجو کنید. پروانه های بالغ به کابینت های آشپزخانه حمله می کنند تا به دنبال منابع غذایی مناسب برای تخم گذاری باشند.

در اینجا چرخه زندگی یک شب پره هندی در یک نگاه دیده می شود:

شب پره هندی بالغ(ماده) تا 400 تخم را درون مواد غذایی قرار می دهند.
تخم ها لارو بعد از مدتی باز شده و همچنان به خوردن و آسیب دیدن مواد غذایی می پردازند
لاروها مکان هایی برای پیله های خود پیدا می کنند
بزرگسالان به دنبال تولید مثل ظاهر می شوند
چرخه زندگی تکرار می شود
هنگامی که ماده غذایی غذای مناسب و دمای مناسب را پیدا کرد ، در مدت زمان 400  تخم گذاری می کند. تخم ها گرد و سفید هستند. آنها میکروسکوپی هستند و می توانند به صورت تکی یا در خوشه های حداکثر 30 تخم گذاشته شوند. ظرف 14 روز تخمها باز و لاروها ظاهر می شوند. لاروها شروع به چرخش شبکه های ساخته شده از نخ های ابریشمی نازک می کنند تا از آنها به عنوان پیله  محافظ استفاده شود. این تارها در داخل غذا می چرخند و باعث می شوند که این مواد به هم چسبیده و بیشتر آلوده شوند.

 

لاروها  شروع به تغذیه با مواد غذایی خوب می کنند. آنها غذای خود را تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ نشده اند شروع می کنند تا شروع به خزیدن مواد غذایی و بسته های خارج از خانه کنند. در این مرحله لاروها به صورت كرمهای كوچك سبز ، زرد یا صورتی با سرهای قهوه ای كاملاً توسعه یافته اند. لاروها شروع به خزیدن روی دیوارها به سمت سقف می کنند و به دنبال مکان مناسبی برای رفتن به داخل پیله های خود هستند.

 

لارو شب پره هندی تا یک ماه در پیله های خود زندگی می کنند. در این مرحله ، آنها هیچ خسارتی به خانه یا مواد غذایی وارد نمی کنند. به محض اینکه پروانه های شب پره هندی شروع به تولید مثل کردند ، آنها به عنوان بزرگسالان کامل ظاهر می شوند. بزرگسالان سپس خانه را مورد گشت و گذار قرار می دهند و به دنبال همكاری هایی هستند كه بتوانند بار دیگر زندگی خود را دوباره تولید كنند و چرخه زندگی را آغاز كنند.

 

شب پره هندی بزرگسال  حداکثر 25 روز زندگی می کنند. کل چرخه زندگی ممکن است در هر نقطه از یک ماه تا پنج هفته به طول انجامد و حداکثر شش نسل در یک سال تکامل می یابند.

با این میزان تولید مثل ، در صورت عدم احتیاط اقدامات احتیاطی ، شب پره هندی در طی چند هفته می توانند باعث کلی الودگی شوند.

 

 

آیا شب پره هندی می تواند نیش بزند یا شما را بیمار کند

نه. گرچه شب پره هندی هیچ خطری جدی برای سلامتی ندارند ، اما آنها باعث ناراحتی در خانه هستند. شب پره هندی نیش نمی زنند و نمی توانند به شخص آسیب برساند یا آنها را بیمار کند. در عوض ، آلودگی شب پره هندی می تواند یک مزاحمت شدید برای خانواده باشد و می تواند برای مدیریت وقت گیر و پر هزینه باشد.

هنگامی که آلودگی رخ می دهد ، تمام غذاهای آلوده باید دور ریخته شوند. لاروها مواد غذایی را با شبکه های ابریشم و ذخایر مدفوع خود آلوده می کنند. این آفات شبیه کرم در ظریف ترین دهانه ها به سر می برند. معمولاً تنها ماده غذایی ایمن آن مواردی است که در یک قوطی قلع و قمع شده(کنسرو) ، شیشه ای یا ظرف پلاستیکی بسته شده نگهداری می شود.

 

 

گزینه های کنترل و خلاص شدن از شر شب پره هندی

مرحله 1. ما به دنبال محصولات  آلوده هستیم

مرحله 2. ما یک تمیز کردن کامل انجام می دهیم

مرحله 3.شب پره بزرگسالان را بکشید و تله بچسبانید

مرحله 4: ما محصولات آلوده بالقوه را پردازش می کنیم

مرحله 5. ما از محصولات پیشگیری و محافظت می کنیم

 

و کمی بیشتر در مورد پیشگیری شب پره هندی در آشپزخانه نه تنها شب پره هندی ، بلکه شفیره ، لارو و تخم آنها نیز هست. بنابراین ، برای از بین بردن آفات برای همیشه ، باید با آنها به روش پیچیده ای برخورد کنید - منبع را بیابید و از بین ببرید ، مبلمان / سقف را تمیز کنید ، همه چیز آلوده شده را دور بیندازید و محصولات آلوده بالقوه را پردازش کنید.

پروانه غذایی انواع مختلفی دارد. بیشتر اوقات در آشپزخانه در یک آپارتمان شهری می توانید پیدا کنید: یک فنجان آرد ، کمی بیشتر - یک پروانه کاکائو (بسیار شبیه به یک پروانه لباس) و یک شبح چنار جنوبی (جنگیدن با آن دشوارتر از دیگران است). آنها حتی در تمیزترین کابینت های آشپزخانه از کجا می آیند؟

تخم های ریز و تقریباً نامرئی در بسته های غلات ، جبوبات ، میوه های خشک ، آرد ، ادویه جات ترشی جات و سایر مواد غذایی داخل آشپزخانه می شوند. سپس در طی یک هفته ، لارو پروانه شب پره هندی از آنها خارج می شود که متعاقباً  به پروانه تبدیل می شوند. در این ماده به شما دستورالعمل های مرحله به مرحله در مورد چگونگی خلاص شدن از شر پروانه های غذایی ، اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ظهور مجدد آن و همچنین نحوه صرفه جویی در مصرف غذاها در صورت ترحم برای رها کردن آنها می پردازید.

برای نابودکردن پروانه برنج وحبوبات 5 مرحله زیر را پیگیری کنید

 

مرحله 1. ما به دنبال محصولات آلوده هستیم

تخمهای شب پره هندی مانند دانه های چسبنده و سفید کوچک شبیه به سمولینا هستند. لاروها ابتدا مانند کرمهای سفیدی به نظر می رسند و سپس به 1.27 سانتی متر رشد می کنند و دارای سرهای سیاه یا قهوه ای هستند. یکی دیگر از نشانه های واضح مسمومیت با مواد غذایی ، عناصر عنکبوتی همانند تار عنکبوت است.

 اولین کاری که باید انجام دهید:

بازرسی از کابینت ها و محصولات آشپزخانه است

تمام وسایلی را که در کابینت های آشپزخانه ذخیره می شوند ، بررسی کنید - شما باید نه تنها منبع را پیدا کنید ، بلکه محصولاتی را که قبلاً به لارو و تخم شب پره هندی آلوده شده اند نیز پیدا کنید. فراموش نکنید که بسته بندی کالاهای مواد غذایی را چک کنید  ، زیرا شب پره هندی به راحتی مقوا ، فویل و پلی اتیلن می خورد.

 

به لبه های درب قوطی ها توجه ویژه ای داشته باشید - ممکن است آنها یک تار عنکبوتی از شب پره هندی داشته باشند. به یاد داشته باشید که نه تنها مواد غذایی می توانند آلوده شوند ، بلکه خوراک حیوانات ، دانه های پرندگان ، طعمه برای ماهیگیری ، یعنی تقریباً همه چیزهایی که در یخچال ذخیره نمی شوند.

 

بازرسی از سقف.

سقف ، گچبری های سقفی ، لبه های کاغذ دیواری و پایه لوستر. شب پره هندی دوست دارد در شکاف ها و گوشه های تاریک پنهان شود. بازرسی از روی کابینت ها. در اینجا می توانید پیله های پروانه را نیز مشاهده کنید. به هر حال ، اگر شک دارید که آیا اصلاً در آشپزخانه شما پروانه ای وجود دارد یا مثلاً آیا موفق شده اید پس از تمیز کردن آن را بیرون بیاورید ، سپس شب اتاق را بازرسی کنید - شب پره هندی بالغ در اطراف لوستر نوران جمع می شوند.

 

 

مرحله 2. ما یک تمیز کردن کامل انجام می دهیم

منبع و محصولات دارای علائم واضح عفونت را از بین ببرید. به محض این که فهمید کدام محصول به منبع گسترش حشرات تبدیل شده است ، آن را محکم در یک کیسه پلاستیکی بپیچید و بلافاصله آنرا دور بیندازید ، یا به جای آن کاملاً بسوزانید. کاملاً تمیز کنید. کابینت های آشپزخانه را خالی کرده و قفسه ها را برداشته و سپس آنها و دیواره های داخلی کابینت را خالی کنید و توجه خاصی به گوشه ها و شکاف ها کنید.

با جاروبرقی (بدون نازل یا با نازل کوچک) تمیز کنید. این روش بسیار مؤثر است ، بنابراین اگر جاروبرقی ندارید ، باید از دوستان بپرسید. نکته اصلی بعد از انجام این عمل ، بیرون انداخن کیسه جارو است. در مرحله بعد ، مبلمان را با محلول سرکه ، صابون لباسشویی و یا یک ماده مخصوص پاک کننده شب پره هندی مانند آنتیمول یا رپتور پاک کنید.

تمام ظروف و قوطی ها را بشویید. شما می توانید این کار را با سرکه یا صابون لباسشویی انجام دهید. ظرفی که محصولات آلوده در آن قرار داشتند باید 3-4 روز منجمد شود یا به مدت 5 دقیقه در مایکروویو گرم شود. سقف راپاک کنید. اگر در سقف ،تاج های کابینت ، نزدیک لوستر و همچنین در زیر لبه های کاغذ دیواری سکونتگاه های پروانه ای پیدا کرده اید ، این مکان ها را خالی کنید.

 

 

مرحله 3. بزرگسالان را بکشید و تله ها را بچسبانید

چگونه می توان بزرگسالانی را که قبلاً در گوشه و کنار کابینت ها و آشپزخانه ها پراکنده اند ، گرفت؟ نرها (اتفاقاً بی ضرر ، اما برای لقاح با ماده) را می توان با استفاده از دام چسب گیر گرفت. اصل عمل آن ساده است - یک تله پردازش شده توسط ترشحات ماده ها نرها را جذب می کند و آنها را "صید" می کند ، و بدون پروانه مذکر ، یک پروانه نمی تواند تولید مثل کند.

بنابراین ، تله های چسبناک به جلوگیری از ظهور مجدد حشرات کمک می کند. تله چسب شما می توانید چنین تله ای رادر فروشگاه های آنلاین و فروشگاه های مواد شیمیایی خریداری کنید. ماده ها باید با روش های سنتی کشته شوند - مانند یک مگس در حال پرواز یا یک روزنامه تاشو ، زیرا آنها ضعیف و به آرامی پرواز می کنند ، پس این کار چندان دشوار نیست.

 

 

مرحله چهارم: ما محصولات آلوده بالقوه را پردازش می کنیم

بنابراین ، شما منبع و محصولات دارای علائم واضح عفونت را دور ریختید ، اما بقیه لوازم مورد نیاز تمیز یا کمی آلوده به نظر شما چیست؟ همچنین دور انداختن آنها ساده تر است ، اما می توانید در صورت تمایل به دو روش زیر غذای آلوده بالقوه را ذخیره کنید: پس از الک کردن و مرتب سازی بر اساس غلات ، آرد یا کالای دیگر ، آن را حداقل در 3-4 روز در فریزر یا در بالکن (در زمستان) نگه دارید.

 

بعد از ریختن محصول روی ورق پخت ، حداقل 40 دقیقه آن را در فر با دمای 60 درجه گرم کنید. قبل از گرم کردن آن ، البته ، شما باید آن را تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که اولین روش پردازش ، هرچند طولانی تر است ، اما تمام ویتامین ها و خواص غذایی مواد غذایی را حفظ می کند. 

 

 

مرحله 5. ما از محصولات پیشگیری و محافظت می کنیم

محصولات جدید را درون ظروف شیشه ای ، پلاستیکی ضخیم یا فلزی با درب های محکم بریزید. این امر باعث می شود مواد از نفوذ پروانه ها محافظت شود و از فرار آن در خارج از ظرف جلوگیری شود. به یاد بیاورید که مقوا ، کاغذ ، فویل و کیسه های پلاستیکی به راحتی توسط شب پره خورده می شود. نحوه ذخیره مواد غذایی در مبارزه با شب پره در آشپزخانه ، یک دستور العمل خانگی دارد.

 

با چند برگ خلیج؛ با سیر پوست کنده ، اما سیر خرد نشده (چند حبه کافی است)؛ با پوست پرتقال. برگ خلیج برای محافظت آرد از پروانه در قفسه ها می توانید چیزی از موارد فوق نیز بگذارید: شاخه های اسطوخودوس ، برگ توس  رزماری ، صابون لباسشویی یا روغنهای اساسی بویایی. به عنوان مثال روغن صنوبر مناسب است که با استفاده از آن می توانید یک پنبه را مرطوب کنید و در کابینت بگذارید.

 

به یاد داشته باشید که این روش های درمانی  پروانه بالغ را ترسانده و از تخم گذاری آن در محصولات و قفسه ها جلوگیری می کنند ، اما بر لاروها تاثیری نخواهد گذاشت. علاوه بر این ، اگر به طور ناگهانی بسته ای از غلات آلوده را روی یک قفسه با اسطوخودوس قرار دهید ، لارو پروانه در آن نمی میرد و پروانه هایی که بعدا ظاهر می شوند دیگر از بوی اسطوخودوس فرار نمی کنند.

 

به همین دلیل لازم است که به طور جامع با آفات خانگی برخورد شود. سعی کنید بیش از 2-4 ماه مواد غذایی را ذخیره نکنید و البته وسایلی را که منقضی شده است ، ذخیره نکنید. غذاهایی را که بندرت از آنها استفاده می کنید در یخچال نگهداری کنید. غذاهای خشک را به مقدار کم بخرید تا بتوانید آنها را برای چند ماه میل کنید.

 

فروشگاه های مواد غذایی را فقط از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید و در صورت امکان کیفیت کالاهای موجود در فروشگاه را بررسی کنید. برای غلات ، آرد ، آجیل ، میوه های خشک شده و سایر محصولات خریداری شده به مدت 3-4 روز (به صورت خشک) منجمد  شوند. خوراک دام مانند دانه های پرندگان یا به عنوان مثال طعمه های ماهیگیری را از آشپزخانه خارج کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • سعید :

    شب پره هندی یکی از رایج ترین و دردسرساز ترین پروانه ها است که محصولات ذخیره شده را آلوده می کند. مرحله کاترپیلار این حشره از انواع غلات ، وعده های غذایی ، غذاهای صبحانه ، آجیل خشک ، دانه ها ، شکلات ، پودر شیر و به ویژه غذاهای خانگی تغذیه می کند. مواد آلوده ممکن است کم و بیش در کنار هم باشند. پروانه های کوچک دو رنگ (خاکستری و قهوه ای مایل به قرمز) نیز در حال پرواز در مورد منطقه آلوده دیده می شوند. لارو ها همچنین از طیف گسترده ای از غذاها تغذیه می کند و از جمله خوراکی های خشک شده ، شیر پودر ، آرد ذرت ، آرد ، کشمش ، آلو ، آجیل ، شکلات ، آب نبات ، مواد غذایی سالم و دانه ها ، تخم پرنده ، غذای سگ و گربه ، غذای ماهی، فلفل قرمز خشک ، پاستا و غیره

    1399/4/5 10:10 ب.ظ

بیشتر بخوانید