بهترین چای برای خواب خوب

خواب خوب

 نتایج مطالعات علمی نشان می دهد که تقریباً 10٪ از جمعیت جهان از بی خوابی رنج می برند و تعداد زیادی از مردم ادعا می کنند بدون تلویزیون نمی توانند بخوابند. با این حال ، تلویزیون ، تلفن های هوشمند و رایانه به خواب خوب کمک نمی کنند. برعکس - نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش هورمون خواب را در بدن ما از بین می برد.

 

قرص خوابیدن تلویزیون فقط آیینی است که شخص عادت کرده است. مغز کسانی که دوست دارند شب ها تلویزیون تماشا کنند ، از قبل برنامه ریزی شده است برای این که دیر یا زود ، بعد از تماشای تلویزیون ، رویایی به وجود خواهد آمد.واکنشی مشابه در مغز عاشقان خواندن هر شب قبل از خواب اتفاق می افتد ، اما برای آنها کتاب به عنوان چنین سیگنالی عمل می کند. دقیقاً همان آیینی که موجب خواب خوب می شود می تواند مهمانی های چای عصرانه باشید. و اگر مواد مناسب چای را انتخاب کنید ، می توانید قرص خواب بهتر از قرص های با مواد شیمیایی را بدست آورید.

 

چای برای خواب خوب فواید و مضراتی دارد

 تا همین اواخر ، چای های گیاهی فقط به عنوان بخشی از داروهای جایگزین یا جایگزین تلقی می شدند. اما در فرایند تحقیقات علمی مدرن مشخص شد که برخی گیاهان دارای اثر خواب آور هستند. چه نوع گیاهانی دارای چنین خواصی هستند ، کمی بعدا صحبت خواهیم کرد ، اما در حال حاضر - در مورد برخی از قوانین و احتیاط ها. چای های گیاهی ، اگرچه آنها یک درمان بی خطر محسوب می شوند و در بسیاری از موارد حتی برای کودکان مفید هستند ، اما عوارض جانبی نیز دارند.

 

برخی از آنها می توانند باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک شوند ، بنابراین آلرژی منع مصرف دارد ، برخی دیگر می توانند سوزش معده و دل درد را در معده تحریک کنند ، که این امر باعث می شود که این افراد برای افراد مبتلا به گاستریت یا زخم معده مناسب نباشد. برخی از چای های گیاهی ممکن است در زنان باردار منع مصرف شود ، در حالی که شیردهی ، افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی هستند یا قبل از عمل جراحی. همچنین می توان آنها را در طول دوره درمان با داروهای آرام بخش ، ضد افسردگی ، داروهای ضد سل ، داروهای ضد التهاب ، رقیق کننده خون و کاهش فشار خون ممنوع کرد.

 

بابونه

بابونه

 چای بابونه یکی از محبوب ترین در جهان است. گلهای خشک شده این گیاه دارای عطر شیرین و همان غذای پسند است. در مجله BMC Complementary and Alternative Medicine ، نتایج یک تحقیق در مورد اثرات بابونه منتشر شد.در کیفیت خواب این آزمایش شامل 34 نفر مبتلا به بی خوابی بود. آنها به دو گروه تقسیم شدند.

 

نمایندگان اول به مدت یک ماه چای بابونه نوشیدند ، بقیه در گروه کنترل بودند ، جایی که به این آیین پایبند نبودند. پس از گذشت یک ماه ، افراد گروه اول نه تنها شروع به بهتر خوابیدن کردند بلکه در طول روز نیز فعال تر و هوشیارتر شدند. بنابراین ، برای کسانی که در خوابیدن مشکل دارند ، متخصصان توصیه می کنند 30 دقیقه قبل از خواب یک فنجان چای بابونه گرم بنوشید.

 

در آزمایش دیگر ، ده بیمار مبتلا به نارسایی قلبی پس از نوشیدن یک فنجان چای بابونه تقریبا بلافاصله از آن جدا شدند. خواب برخی از آنها تقریباً 90 دقیقه به طول انجامید. نکته این است که بابونه تأثیر آرام بخش بر روی بدن دارد ، همچنین یک قرص خواب آور نیز نشان می دهد. این گیاه حاوی یک ماده شیمیایی موسوم به apigenin است که روی گیرنده های بنزودیازپین موجود در مغز عمل می کند و باعث ایجاد یک اثر آرام بخش می شود.

 

به همین دلیل است که روغنهای اساسی بابونه اغلب در آروماتراپی به عنوان آرام بخش استفاده می شوند. مطالعات نشان می دهد که بابونه خاصیت ضد تشنجی دارد و سیستم عصبی مرکزی را کاملاً شل می کند. این گیاه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که رادیکال های آزاد را خنثی می کند و باعث ایجاد واکنش های منفی در بدن می شود. اما این همه خواص مفید بابونه نیست.

 

یک گیاه می تواند به تسکین حمله میگرن کمک کند . بابونه اضطراب غیرضروری را از بین می برد ، شدت آلرژی ، التهاب را کاهش می دهد ، اسپاسم را تسکین می دهد. چای این گیاه به تقویت ایمنی کمک می کند ، بنابراین یک نوشیدنی بابونه در فصل سرما بسیار مفید به حساب می آید. سرشار از فلاونوئیدها است که به کاهش استرس و آرام شدن کمک می کنند. و گل بابونه - منبع خوبی از مواد مفید مختلف از جمله کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم ، فلوئور ، اسید فولیک و ویتامین است .

 

با وجود این واقعیت که بابونه به مقابله با بی خوابی کمک می کند ، اما در بعضی موارد نوشیدن چای از آن نامطلوب است. این احتمال وجود دارد که نوشیدنی باعث بروز آلرژی متقاطع در افراد با واکنش به گل داودی های گل داودی ، جلبک دریایی ، آرنیکا ، گل آفتابگردان ، آستر یا گل ماری شود. در بیشتر موارد ، آلرژی به بابونه به صورت بثورات تجلی پیدا می کند ، اما واکنش های جدی تر مانند شوک آنافیلاکسیک ، همراه با تورم گلو ، تنگی نفس و تنگی نفس نیز ممکن است .

 

چای بابونه نیز در افراد مبتلا به آسم منع مصرف دارد ، زیرا می تواند حمله ای از بیماری را برانگیزد. اما افراد بدون حساسیت نباید خیلی به این نوشیدنی علاقه داشته باشند. اگر زیاد چای بنوشید ، که بسیار هم قوی است ، حالت تهوع واستفراغ . بنابراین ، شما باید نوشیدن چای گیاهی را با بخش های کوچک شروع کنید. چای بابونه در ترکیب با بنزودیازپین ها ، باربیتورات ها و الکل می تواند باعث خواب آلودگی بیش از حد شود و هنگام استفاده از داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون) خطر خونریزی بیشتر می شود. تهیه: 1 قاشق غذاخوری مصرف کنید. گل های خشک ، 1 فنجان آب جوش بریزید و بگذارید 10 دقیقه دم بکشد. می توانید قبل از استفاده کمی عسل اضافه کنید. 

 

والرین، سنبل الطیب یا علف گربه

والرین، سنبل الطیب یا علف گربه

 Valerian والرین یا سنبل الطیب یکی دیگر از داروهای گیاهی محبوب برای بی خوابی است. نام گیاه سنبل الطیب از کلمه لاتین به معنی "سالم بودن" گرفته شده است. خواص درمانی والرین در یونان باستان و روم شناخته شده بود. در زمان های قدیم از ریشه گیاه سنبل الطیب برای درمان بی خوابی ، سردرد ، عصب و تشنج استفاده می شده است .دانشمندان فرضیات منطقی ارائه می دهند که والرین نه تنها شروع خواب را افزایش می دهد ، بلکه کیفیت آن را نیز بهبود می بخشد ، و بر فواید عمیق تأثیر می گذارد.

 

برای بازیابی انرژی بسیار مهم است و به فرد اجازه می دهد احساس استراحت کند. نکته این است که موادی در ریشه والرین وجود دارد که می تواند بر روی قسمت های خاصی از مغز تأثیر بگذارد ، فعالیت ذهنی را متوقف کرده و باعث آرامش شود.این توانایی سنبل الطیب خواص آرام بخش آن را تعیین می کند. بنابراین ، اگر ازدحام افکار از خواب رفتن شما جلوگیری می کند ، سعی کنید از ریشه سنبل الطیب یک دمنوش تهیه کنید.

 

مواد موجود در سنبل الطیب تولید گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز را تقویت می کند ، یک ترکیب شیمیایی برای آرامش سیستم عصبی است. گابا امواج آلفا را فعال می کند و فعالیت امواج بتا در مغز را مهار می کند. به نوبه خود ، فعالیت موج آلفا باعث می شود فرد کمتر بی قرار و آرام تر شود. مزیت والراین این است که تقریباً عوارض جانبی ندارد.

 

علاوه بر مواد اولیه برای تهیه چای ، از تنتورهای الکلی ، اسانس گیاه ، قرص و کپسول هایی با عصاره ریشه نیز برای مقاصد آرام بخش استفاده می شود. بسیاری از افراد والرین را به عنوان یک آرام بخش مقرون به صرفه می شناسند ، اما عصاره گیاه  سنبل الطیب همچنین می تواند برای درمان بی خوابی ، افسردگی و اضطراب مفید باشد و به تسکین حمله میگرن کمک می کند. چای حاصل از ریشه والرین نیز برای بیش فعالی مفید است ، به عنوان مثال قبل از امتحان مهم به تمرکز کمک می کند.

 

با این حال ، برخی از دانشمندان ادعا می كنند كه اثر چای های عصاره سنبل الطیب تنها بعد از چند هفته استفاده قابل توجه می شود ، اما اثر آرام بخش دو هفته اول ، مطابق مشاهدات آنها ، صرفاً یك اثر دارونما است. با وجود بسیاری از خواص مفید ، با چای های والرسین خیلی از بدن خودداری کنید. اگر بیش از حد نوشیدنی گیاهی بنوشید ، میل به خواب نه تنها در عصر و شب بلکه در طول روز نیز ظاهر می شود. همچنین ، با مصرف بیش از حد عصاره ، سردرد ، سردرگمی ، معده ناراحت کننده می تواند رخ دهد. تهیه: 2 قاشق غذاخوری ریشه های خرد شده سنبل الطیب در 1 فنجان آب دم کنید.

 

اسطوخودوس

اسطوخودوس

 کاملاً مشخص است که رایحه اسطوخودوس خاصیت تسکین دهنده ای دارد. اما برای بهبود خواب ، و برای این که سریع تر و راحت تر بخوابید ، می توانید نه تنها از لامپ های معطر استفاده کنید بلکه از گل های این گیاه معطر نیز چای بنوشید. این نوشیدنی دارای طعم کمی شیرین و عطر مطبوع است. وطن اسطوخودوس دریای مدیترانه است که ساکنان آن از زمان باستان تاکنون از خواص شگفت انگیز این گیاه آگاه هستند.

 

امروزه گیاه اسطوخودوس به راحتی فراتر از وطن تاریخی خود پرورش می یابد ، که باعث می شود اسطوخودوس به عنوان یک داروی گیاهی  بسیار مقرون به صرفه باشد. خواص مفید چای با گل های اسطوخودوس بیش از حد کافی است. مطالعات علمی نشان می دهد که اسطوخودوس خواب را تحریک می کند و کیفیت آن را برای مدت طولانی بهبود می بخشد ، که این امر راهی عالی برای مقابله با بی خوابی است ، از جمله آنهایی که ناشی از اضطراب است.

 

دانشمندان دانشگاه وین شواهد علمی دریافتند كه اسانس اسطوخودوس تأثیر مفیدی بر كیفیت خواب دارد ، وضعیت روحی و جسمی فرد را بهبود می بخشد و باعث ایجاد اثر آرام بخش ناخواسته نمی شود. به هر حال ، امروزه روغنهای اساسی اسطوخودوس یکی از مواد مورد مطالعه در این گروه است. محققان دانشگاه همپتون (انگلستان) تأثیر اسطوخودوس را در بزرگسالان بررسی کرده اند.

 

معلوم شد که خواب افرادی که عصاره های گیاهی اسطوخودوس مصرف می کنند 20٪ بهبود یافته است. مطالعه دیگری در تایوان انجام شد ، جایی که به زنانی که اخیراً بچه دار شده اند نوشیدنی های اسطوخودوس به آنها پیشنهاد شد. معلوم شد کسانی که چای را از اسطوخودوس مصرف می کنند ، احساس خستگی کمتری می کنند.

 

مطالعه دیگری در بین زنان میانسال انجام شد. شرکت کنندگان در این آزمایش که 3 بار در هفته به مدت 3 ماه محصولاتی با اسطوخودوس مصرف می کردند ، ضربان قلب را کاهش داده و کیفیت خواب را بهبود بخشیدند. نوشیدن چای اسطوخودوس فواید سلامتی زیادی دارد. این نوشیدنی علاوه بر بهبود کیفیت خواب ، به سرماخوردگی ، سرفه ، برونشیت کمک می کند ، تأثیر مفیدی بر سلامت قلب دارد ، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد ، سطح کلسترول "بد" را تنظیم می کند ، مانع از التهاب ، کاهش اضطراب و آرامش می شود.

 

اما اگر چای اسطوخودوس بسیار زیاد و به مقدار زیاد مصرف شود ، عوارض جانبی به صورت سردرد ، یبوست ، افزایش اشتها ، افزایش خواب آلودگی یا واکنش آلرژیک امکان پذیر است. با احتیاط ، باید نوشیدنی هایی را با اسطوخودوس برای زنان باردار بنوشید (می تواند باعث سقط جنین شود) ، افراد دارای حساسیت به نور خورشید (ممکن است بثوراتی ایجاد شود) ، افرادی که از رقیق کننده خون استفاده می کنند (اسطوخودوس می تواند اثر آنها را افزایش دهد) یا فشار خون را پایین بیاورید (اسطوخودوس دارای خواص فشار خون).

 

چای اسطوخودوس هنگام مصرف داروهای آرام بخش از گروه باربیتورات ها و بنزودیازپین ها (در تعامل با هم ، باعث بی حالی و خواب آلودگی بسیار شدید) منع مصرف دارد. تهیه: 1 قاشق غذاخوری گلهای اسطوخودوس خشک شده را با 1 فنجان آب جوش بریزید ، ظرف را محکم بپوشانید و 15-20 دقیقه دم بگذارید.

 

ملیسا یا بادرنجبویه

بادرنجبویه ملیسا

 گیاه ملیسا یا همان بادرنجبویه همچنین برای بی خوابی می تواند بسیار مفید باشد. در داروهای گیاهی از عصاره آن برای ایجاد یک قرص خواب نرم استفاده می شود. این گیاه از ترکیب بیوشیمیایی غنی برخوردار است. یکی از مؤلفه ها ترپن ها هستند که خاصیت تسکین دهنده گیاه را به آنها می دهند. علاوه بر این ، ملیسا حاوی تانن ها است که خاصیت ضد ویروسی دارند و اوژنول گرفتگی عضلات را از بین می برد ، سلول ها را دوباره جوان می کند و باکتری ها را می کشد.

 

چای ملیسا در اروپا در قرن 14th بسیار محبوب بود. سپس از آن به طور عمده برای درمان سردرد و عصبی بیش از حد استفاده می شد. امروزه بادرنجبویه به عنوان یک فیتوشیمیایی برای بهبود خواب شناخته می شود ، از جمله در خانم ها در دوران یائسگی. دانشمندان دانشگاه مریلند (آمریكا) با مشاركت افرادی كه از بی خوابی رنج می برند ، مطالعه ای انجام دادند . آنها عصرها به آنها دعوت شدند كه مرتباً چای را از آب لیمو و ریشه گیاه بادرنجبویه

بنوشند.

 

در نتیجه ، معلوم شد که 81 درصد از شرکت کنندگان در آزمایش خواب را بهبود بخشیده اند ، آنها خیلی سریعتر و راحت تر خوابیدن را شروع کردند. به هر حال ، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که در صورت ترکیب شدن با گیاهان دیگر مانند بابونه ، والرین یا هاپ ، اثر خواب آورنده آب لیمو بیشتر می شود. علاوه بر این ، کارشناسان شهر انگلیسی نیوکاسل دریافتند که چای آب لیمو همچنین می تواند برای مبتلایان به آلزایمر و سایر بیماری های مرتبط با کاهش حافظه و اختلال در عملکرد شناختی مغز مفید باشد.

 

بنابراین ، چای آب لیمو یک داروی طبیعی عالی برای بهبود خواب است. استرس و اضطراب را تسکین می دهد ، تظاهرات افسردگی را تسهیل می کند ، روحیه را بهبود می بخشد ، حافظه را تقویت می کند و قلب را محافظت می کند و همه اینها به یک استراحت شبانه کمک می کند. با این حال ، ارزش آن را ندارد که خیلی زیاد با آب لیموترش شود ، مخصوصاً برای افرادی که مستعد فشار خون هستند. علاوه بر این ، اگر روزانه چندین فنجان چای آب لیمو قوی بنوشید ، می توانید با گذشت زمان اعتیاد ایجاد کنید و اگر به طور ناگهانی نوشیدن آن را متوقف کنید ، ممکن است علائمی از برداشت وجود داشته باشد. تهیه: 1 قاشق چایخوری + 200 میلی لیتر آب جوش ، به مدت 30 دقیقه دم بگذارید.

 

هاپ یا رازک

هاپ یا رازک

برای خیلی ها ، هاپ  یا رازک منحصراً به عنوان ماده ای در آبجو و مالشعیر شناخته می شوند . اما در طب سنتی ، مخروط هاپ قرنهاست که به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نشانه های نوشیدن چای هاپ بی خوابی است. علاوه بر این ، امروزه شواهد علمی در مورد اثرات مفید گیاه رازک بر کیفیت استراحت شب وجود دارد.

 

مطالعات نشان می دهد که هاپ ها دارای اثر تلقینی متوسط ​​هستند ، اما اگر عصاره ریشه والرین را به نوشیدنی اضافه کنید ، غلبه بر بی خوابی آسان تر می شود. علاوه بر قرص های خواب ، نوشیدنی ساخته شده از مخروط هاپ دارای خاصیت ضد التهابی است ، به بدن کمک می کند تا در برابر عفونت مبارزه کند ، سموم را از بین ببرد ، عملکرد قلب را بهبود بخشد و همچنین بر سلول های مغز اثر مثبت داشته باشد.

 

برای اینکه بیش از حد اثر آرام بخش چای هاپ را زیاد نکنید ، نباید نوشیدنی با داروهای روانگردان مصرف شود. در بعضی موارد ، چای گیاهی می تواند آلرژی ایجاد کند ، بنابراین برای مبتلایان به آلرژی منع مصرف دارد. مخروط رازک حاوی موادی است که میزان هورمون زنانه بدن را در بدن افزایش می دهد ، به همین دلیل است که مردان نباید زیاد به نوشیدنی علاقه مند شوند. چای هاپ همچنین برای خانمهای مبتلا به تومور بدخیم در غده پستانی ، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های کلیوی یا کبد منع مصرف دارد. تهیه: 5-7 گرم مخروط رازک خرد شده را درون 250 میلی لیتر آب داغ بریزید ، به جوش بیاورید ، چند دقیقه دم بگذارید.

 

گل راعی

گل راعی

گل راعی در اکثر کشورهای اروپایی و آسیا در طب سنتی ذکر شده است ، به ویژه به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان اختلالات روانی و بی خوابی. مطالعات در مورد خواص گیاه نشان داده است که بر کیفیت خواب بویژه مرحله عمیق آن تأثیر مفیدی دارد ، که مشخص می کند فرد پس از بیدار شدن از خواب استراحت و بیدار خواهد شد یا خیر.

گل راعی گیاهانی است که سرشار از مواد مفیدی مانند فلاونوئیدها ، فیتواسترول ها ، کومارین ها ، زانتانها و روغنهای اساسی است. ترکیب شیمیایی ویژه همچنین بر تعادل هورمونی در بدن تأثیر می گذارد و نقش مهمی در حفظ "تنظیمات" صحیح ساعت داخلی فرد دارد. به عبارت ساده تر ، اگر هورمون ها طبیعی باشند ، در شب فرد می خواهد بخوابد و در طول روز بیدار بماند.

 

علاوه بر این ، گل راعی یک درمان طبیعی خوب برای افسردگی است. این ماده حاوی ترکیبات شیمیایی است که تولید سروتونین ، دوپامین و نوراپی نفرین را تنظیم می کند ، که بر خلق و خو و انگیزه فرد تأثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد که افراد خوشحال ، کمتر دچار بی خوابی یا سایر اختلالات خواب می شوند. چای حاصل از گل راعی برای افرادی که سعی در ترک سیگار یا سوء استفاده از الکل دارند نیز مفید است.

 

نوشیدنی آنها را آرامتر و متعادل تر می کند. گیاه گل راعی سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شیمیایی با اثرات ضد التهابی است ، بنابراین این گیاه می تواند برای از بین بردن درد مفاصل و ماهیچه ها مفید باشد. با این حال ، چای گل راعی نباید مورد سوء استفاده قرار بگیرد زیرا این امر می تواند باعث افزایش فشار خون ، تهوع ، سرگیجه ، حملات هراس یا معده ناراحت شود. علاوه بر این ، گل راعی متعلق به گیاهانی است که ضعیف با داروهای مختلف ترکیب می شوند. تهیه: 10 گرم گیاه خشک ، 100 میلی لیتر آب جوش بریزید ، دم کنید ، صاف کنید ، سپس با نسبت 1: 3 با آب رقیق کنید . 

 

مگنولیا

مگنولیا

در طب چینی ، خواص درمانی مگنولیا برک بیش از 2000 سال است که شناخته شده است. این ابزار برای اقدامات ضد عفونی کننده ، ضد باکتریایی ، ضد اسپاسم و ضد التهاب استفاده می شود. علاوه بر این ، پوست مگنولیا حاوی موادی است که روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کند و به فرد کمک می کند سریعتر بخوابد. پوست درخت سرشار از اجزای شیمیایی است که بر تولید GABA تأثیر می گذارد و این به آرامش و "خاموش کردن" مغز کمک می کند.

 

چیزی شبیه به سیستم عصبی مرکزی ما باعث دیازپام می شود. مطالعات نشان می دهد که در قشر مگنولیا حاوی موادی است که مانع از آزاد شدن آدرنالین می شود ، به آرامش و راحت تر خوابیدن کمک می کند. این ماده همچنین حاوی مواد فعال بیولوژیکی است که به طولانی شدن مرحله خواب عمیق کمک می کند. اگر  چای درست شده از پوست مگنولیا را بیش از حد مصرف کنید ، ممکن است برخی از عوارض جانبی پیش بیاید ، به عنوان مثال: سرگیجه ، لرزش دست ها ، کاهش شدید فشار خون.

 

همچنین باید بدانید که چنین چای برای کودکان ، زنان باردار و شیرده کاملاً ممنوع است. برای جلوگیری از تأثیر آرام بخش بیش از حد ، نوشیدنی را نباید با داروهای آرام بخش و همچنین سایر گیاهان دارای خاصیت خواب آور ترکیب کرد. تهیه: 1 قاشق چایخوری پوست خرد شده مگنولیا 300 میلی لیتر آب جوش بریزید ، 10-15 دقیقه دم کنید.

 

گل ساعت

گل ساعت

PASSION FLOWER خواص دارویی گیاه ساعت در سراسر جهان شناخته شده است ، با این حال ، به عنوان یک درمان طبیعی برای بی خوابی ، و همچنین به عنوان یک درمان طبیعی برای صرع ، گل ساعت فقط از قرن 18th استفاده می شود. امروزه محققان می دانند که گلهای Passiflora نه تنها اثر تلقین ایجاد می کنند بلکه دارای ضد اضطراب (کاهش اضطراب) ، تسکین دهنده ، ضد تشنج و ضد درد هستند.

 

اثر درمانی پسیونفلورا توسط فیتوشیمیایی موجود در گیاه تعیین می شود. به طور خاص ، تأثیر مفیدی بر سیستم عصبی مرکزی و در نتیجه آن اثر هیپنوتیزم ، به لطف اپیژنین ، اوریجین ، سیرتیامارین ، کوئرستین ، کامپرفرول و کرایسین حاصل می شود. این مواد روی انسان به عنوان آرام بخش عمل می کنند.

 

داده های حاصل از آزمایش های علمی نشان می دهد که استفاده از چای با گل ساعت باعث تحریک تولید GABA می شود ، در نتیجه آرامش بدن و خوابیدن آسان می شود. علاوه بر این ، گل ساعت به تسکین گرفتگی عضلات ، بهبود عملکرد قلب ، عادی سازی فشار خون و همچنین برای مقابله با علائم استرس و اضطراب کمک می کند. اگرچه لیست خواص مفید پاسیفلورا بسیار زیاد است ، اما به عنوان یک چای طبیعی قرص خواب آور این گیاه برای همه مناسب نیست.

 

به عنوان مثال ، در زنان باردار منع مصرف دارد ، زیرا می تواند باعث تولد زودرس یا سقط جنین شود. همچنین ، چای از این گیاه نوشیدنی با فشار خون پایین ، وجود بیماری های دستگاه گوارش و همچنین در هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی و آرامبخش توصیه نمی شود. تهیه: برای 1 قاشق غذاخوری از گل ساعت را در 150 میلی لیتر آب جوش  1 دقیقه جوشانده و سپس 20 دقیقه دم کنید. 

 

بوزیدان یا آشواگاندا

بوزیدان یا آشواگاندا

 Ashwagandha، بوزیدان یا آشواگاندا یک گیاه چند ساله همیشه سبز از خانواده تخته شبانه است که به طور گسترده در هند و نپال توزیع می شود و در طب هندی مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ما ، این گیاه بیشتر به عنوان قرص خواب شناخته می شود. در آیورودا از آن به عنوان داروی طبیعی برای کاهش استرس ، بهبود تمرکز و همچنین به عنوان دارویی در برابر پیری ، سرطان و البته بی خوابی یاد شده است.

 

مطالعات نشان می دهد که قرص های خواب بر روی گیرنده های GABA در مغز عمل می کنند و از این طریق فعالیت عصبی را کاهش می دهند ، باعث خواب آلودگی ، تسکین اضطراب و گرفتگی می شوند. در یک زمان ، نتایج یک مطالعه در ژورنال تخصصی فیتومدیسین منتشر شد ، که نشان می دهد عصاره خاکشور بر اساس همان اصل لورازپام روی بدن انسان عمل می کند ، که برای درمان اختلالات اضطرابی ، مشکلات خواب ، و کاهش علائم ترک در بدن تجویز می شود.

 

مشخص شده است که قرص های خواب دارای خاصیت ضد افسردگی بوده و بر افراد مبتلا به بی خوابی اثرات مفیدی دارند. علیرغم منشاء قرص های خواب آور در خارج از کشور ، در کشور ما می توانید هم یک گیاه خشک آماده برای دم کردن چای و هم دانه هایی برای این که خودتان پرورش  دهید را بخرید.

 

اما شما باید دمنوش تهیه شده از بوزیدان یا آشواگاندا ashwagandha  رابا احتیاط ، به خصوص در اولین بار ، مصرف کنید زیرا این امر می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. اگر بیش از حد از چنین چای دور شده اید ، خواب نه تنها در شب بلکه در طول روز نیز برای فرد فراهم می شود که می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

افراد مبتلا به دیابت لازم به ذکر است که گیاهان دارویی Ashwagandha می تواند سطح قند خون را کاهش داده و باعث هیپوگلیسمی شود. همچنین ، نباید چنین چای را برای بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید بنوشید ، زیرا اجزای گیاه باعث افزایش تولید هورمونهای تیروئید می شوند. بعلاوه ، قرصهای خواب آور خطر بالقوه افزایش سرعت در افراد مبتلا به بیماریهای خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید ، اسکلروز مولتیپل و لوپوس را به وجود می آورد.

 

تهیه دمنوش بوزیدان یا آشواگاندا: برای 1 فنجان دمنوش، آب جوش چند برگ تازه از بوزیدان یا آشواگاندا یا بیش از 1 گرم گیاه خشک شده مصرف کنید ، 15 دقیقه صبر کنید. مصرف مداوم و زیاد ریشه ی این گیاه برای فعالیت بیضه ها مضر است. مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.  همانطور که مشاهده می کنید ، نوشیدنی های طبیعی زیادی وجود دارد که می توانند به طور کامل داروها را با خاصیت آرام بخش جایگزین کرده و خواب کمتری را با حداقل عوارض جانبی ایجاد کنند. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • بهنام :

    Ashwagandha هزاران سال است که در طب سنتی آیورودا مورد استفاده قرار می گیرد. Ashwagandha که به دلیل خاصیت تونیک مشهور شده است ، ایمنی بدن را بهبود می بخشد ، سیستم عصبی را آرام و تقویت می کند. نشاط را افزایش داده و عمر را طولانی می کند.

    1399/4/2 22:02

بیشتر بخوانید