خطرناک ترین مکان روی زمین

در
خطرناک ترین مکان روی زمین
یک تیم بین المللی از دانشمندان دریافتند که کدام مکان خطرناک ترین مکان در تاریخ زمین بوده است. معلوم است که در جایی که اکنون صحرا واقع شده است ، حدود 100 میلیون سال پیش ، زندگی کاملاً در جریان بوده است.100 میلیون سال پیش ، ساکنین صحرا دایناسور ها بودند.
دانشمندان بر این باورند که در مکانی که صحرا واقع شده است ، قبلاً یک سیستم بزرگ رودخانه در جریان بوده است. میلیون ها سال پیش ، صحرای ساکن با دایناسورها و شکارچیان مختلف پرنده ، یادآور تمساح های جدید بودند.
 
دیرینه شناسان در نتیجه مطالعه فسیل هایی که در جنوب شرقی مراکش یافت شده به این نتیجه رسیدند.
 
دانشمندان گفتند: "این صحرا  100 میلیون سال پیش خطرناک ترین مکان در سیاره ما بود. در این مکان ماهی های زیادی وجود داشتند که به عنوان غذای شکارچیان، صید می شدند 
محققان معتقدند که گرم شدن کره زمین منجر به افزایش بیشتر بارش می شود که در نهایت بیابان را تحت تأثیر قرار می دهد. دانشمندان بر این باورند که ساختار آن به حدی تغییر خواهد کرد که به جای شن و ماسه و سنگ ، فضای سبز ظاهر خواهد شد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه طبیعت پس از انقراض دایناسور ها زنده شد

در
چگونه طبیعت پس از انقراض دایناسور ها زنده شد
دانشمندان دوباره دنباله ای از حوادث را که در محل حاضر کلرادو در طول هفت صد هزار سال اول پس از ناپدید شدن دایناسور های غول پیکر روی زمین رخ داده است، مطالعه کرده اند. به گفته دیرین شناسان ، در حال حاضر بعد از 100 هزار سال ، تقریباً به عنوان نمایندگان بزرگی از پستانداران در دوره های پایانی کرتاسه در آنجا ظاهر می شوند. دویست هزاره بعداً سه برابر شدند و بعد از 700 هزار سال وزن آنها به 50 کیلوگرم رسید.
 
در طی این بازه زمانی ،  گیاهان "رشد" یافتند - تکه های سرخس توسط گیاهان و حبوبات تکمیل می شدند.

چگونه طبیعت پس از انقراض دایناسور ها زنده شد؟

تیمی از متخصصان به سرپرستی تایلر لیسون حیوانات فسیلی و بقایای گیاهی را که در ذخایر طبیعی Corral Bluffs (کلرادو) یافت شده است ، مورد مطالعه قرار دادند .
چگونه طبیعت پس از انقراض دایناسور ها زنده شد
 
تجزیه و تحلیل مقدمات به متخصصان این امکان را می دهد که در طی فرآیند انقراض ، در وهله اول نمایندگان پستانداران با وزن بیش از 8 کیلوگرم ناپدید شوند. با این حال ، پس از صد هزار سال ، حیوانات با وزن متوسط ​​6 کیلوگرم به اینجا بازگشتند.
 
بعد از 200 هزار سال دیگر ، پستانداران تعداد گونه ها را از نه به بیست و یک افزایش دادند و وزن آنها 25 کیلوگرم شد.
 
پس از حدود 400 هزار سال ، گیاهان و حبوبات پدید آمدند. جمجمه گیاهخوار که حدود 35 کیلوگرم وزن داشت ، به این زمان می رسد. بقایای یک پستاندار دیگر ، به وزن حدود 50 کیلوگرم ، در این نزدیکی یافت شد.
 
داده های جمع آوری شده ثابت می کنند که سیستم زیست محیطی پس از فاجعه ای که موجب انقراض دایناسور ها شد ، کاملاً متفاوت از گذشته شروع به رشد کرد.

نظرات

۱۴۰۰/۱۰/۷سال‌های پس از برخورد سیارک که دایناسورهای غیر پرنده را نابود کرد، به معنای واقعی کلمه دوران تاریکی بود. یک مطالعه جدید نشان داد که دوده ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی، آسمان را پر کرده و نور خورشید را مسدود کرده است. این به موج بعدی انقراض کمک کرد.

۱۴۰۰/۱۰/۷ پس از سقوط سیارک در حدود 66 میلیون سال پیش، بسیاری از اشکال حیات فورا نابود شدند. اما این تاثیر باعث تغییراتی در محیط شد که منجر به انقراض دسته جمعی در آینده شد. یکی از این عوامل انقراض ممکن است ابرهای متراکم از خاکستر و ذراتی باشد که پس از آتش سوزی در اتمسفر بودند و در سراسر سیاره پخش شدند. آنها قسمت هایی از زمین را در تاریکی قرار دادند که می تواند تا دو سال باقی بماند.

۱۴۰۰/۱۰/۷ دانشمندان همچنین پیشنهاد کردند که تاریکی جو ناشی از سنگ خرد شده و اسید سولفوریک ناشی از تصادف تبدیل به ابر در آسمان، کاهش دمای جهانی و تشکیل باران اسیدی است که منجر به آتش‌سوزی‌های جنگلی شد.

۱۴۰۰/۱۰/۷به گفته دانشمندان، این امر فتوسنتز را مختل کرد و منجر به فروپاشی اکوسیستم شد. حتی پس از بازگشت نور خورشید، کاهش فتوسنتز برای چندین دهه ادامه داشت.

۱۴۰۰/۱۰/۷ برای تایید نظریه ای که در گذشته مطرح شده بود، دانشمندان شبیه سازی هایی را انجام دادند. معلوم شد که پس از برخورد سیارک، تاریکی خیلی سریع - در عرض چند هفته - فرا رسید. محققان همچنین دریافتند که اکوسیستم ها می توانند پس از یک دوره تاریکی که تا 150 روز به طول انجامید، بهبود یابند. دانشمندان گفتند اما پس از 200 روز، همین جامعه زمانی به نقطه اوج رسید که "برخی گونه ها منقرض شدند و الگوهای تسلط تغییر کردند." در شبیه سازی هایی که دوره تاریکی از 650 تا 700 روز (حدود دو سال) طول کشید، نرخ انقراض بین 65٪ تا 81٪ رسید. پس از رفع تاریکی، 40 سال طول کشید تا شرایط اکوسیستم شروع به بهبود کند.

در ادامه بخوانید...

20 فسیل چشمگیر که تاکنون پیدا شده است

در

در حالی که رفتن به موزه برای برخی کسل کننده به نظر می رسد ، ایده دیدن استخوان و فسیل از دوران دایناسور ها یک داستان کاملا متفاوت است. و توجه داشته باشید فقط استخوان های دایناسور نیست - بلکه در واقع فسیل انواع مختلف گونه هایی است که "نه ، به لطف" نظم طبیعی چیزها گفتند و تصمیم گرفتند سالها خود را به گونه ای حفظ کنند که امروزه افرادی که به آنها نگاه می کنند بگویند واو  "عالی است!"

 

حدس زده می شود که فسیل بیش از 6000 فرد مختلف انسانی قبلاً پیدا شده و همچنان هر روز یافت می شود. بنابراین ، می توانید تصور کنید که تعداد مختلفی از قطعات فسیلی از گونه های مختلف دیگر ، منقرض شده یا تکرار تکاملی قبلی وجود دارد.

sayarak.com جالبترین  و بدترین فسیل های کشف شده توسط انسان را جمع آوری کرده و یک لیست آموزشی زیبا و منظم برای مطالعه شما تهیه کرده است. و در حالی که آنجا هستید ، چرا در مورد مواردی که بیشتر از همه دوست دارید رأی  و نظر ندهید!

 

شماره 1- اندازه کاملاً خیره کننده پای این آرژانتینوسوروس (انسانی برای مقیاس)

دایناسور
آرژانتینوسوروس تیره ای از دایناسور های ساوروپود هومونگ است که قبلاً در دوره کرتاسه پسین (66-100 میلیون سال پیش) در آرژانتین امروزی زندگی می کردند.

 

مشخصه آنها با اندازه عجیب و غریب آنها ، تخمین زده می شود که دارای پاهای عقبی به بلندی 15 فوت (4.5 متر) ، طول تنه 23 فوت (7 متر) و طول کلی بدن 98 فوت (30 متر) هستند. آه ، و وزن تقریبی آنها حدود 60 تا 100 تن است.

در متن ، 98 فوت ، طول آنها ، تقریباً نیمی از ارتفاع برج پیزا یا دو برابر بلندتر از تابلوی هالیوود است. و وزن - ده تا شانزده برابر بیشتر از فیل متوسط!


شماره 2- این فسیل موجود در بورئالوپلتا که در معدن شن و ماسه نفتی Suncor Energy یافت شده و بهترین فسیل دایناسور از نظر اندازه ی حفظ شده است.

فسیل
Borealopelta ، به معنی سپر شمالی در لاتین ، تیره آنکیلوسورها (دایناسور های گیاهخوار) از دوره کرتاسه سفلی (100–145 میلیون سال پیش) است که قبلاً در منطقه آلبرتا امروزی کانادا زندگی می کردند.این معدن در معدن هزاره کشف شد ، یک معدن شن و ماسه نفتی در نزدیکی فورت مک مورای ، آلبرتا ، که متعلق به شرکت انرژی یکپارچه Suncor Energy است.

این نمونه خاص در میان بهترین فسیلهای دایناسور هایی که اندازه آنها تاکنون پیدا شده است ، در نظر گرفته شده است. این فسیل موفق به حفظ تعداد زیادی ردیف از صفحات زره پوش کوچک و همچنین غلافهای کراتینه ، پوسته پوشاننده و آخرین وعده غذایی حیوان موجود در معده شده است.


شماره 3 - مومیایی Edmontosaurus یا AMNH 5060

فسیل


وقتی برای اولین بار به آن نگاه می کنید ، احتمالاً فکر می کنید "این چه موجودی است؟" خوانندگان عزیز  ،  این فسیل فوق العاده بخوبی حفظ شده یک دایناسور است که نه تنها بسیاری از استخوانهای آن سالم است ، بلکه دارای پوست سالم است.چرا این مهم است؟ همه آنچه بشریت از پوست دایناسور ها می دانست بر اساس قطعات كوچكی بود كه در اینجا و آنجا پیدا شده بود ، بنابراین یافتن نمونه ای به همان اندازه سالم این نمونه مساوی با احساس دیرینه شناسی است.

این مومیایی خاص دایناسور در سال 1908 توسط جمع کننده فسیل چارلز استرنبرگ و پسرانش کشف و کاوش شد. برای یک دایناسور که بین 66 و 68 میلیون سال پیش به طور طبیعی مومیایی شده بود ، دیدن پوست ، دست ، تاندون ها ، سوراخ های بینی ، محتویات معده و تعدادی دیگر از اعضای بدن او بسیار سالم مانده است.


شماره 4 این فسیل عظیم لاک پشت 8 میلیون ساله لاک به اندازه یک ماشین - همچنین گونه ای از لاک پشت ها مثل تانک جنگی بودند!

فسیل

آرژانتینوسوروس تیره ای از دایناسور های ساوروپود هومونگ است که قبلاً در دوره کرتاسه پسین (66-100 میلیون سال پیش) در آرژانتین امروزی زندگی می کردند.

مشخصه آنها با اندازه عجیب و غریب آنها ، تخمین زده می شود که دارای پاهای عقبی به بلندی 15 فوت (4.5 متر) ، طول تنه 23 فوت (7 متر) و طول کلی بدن 98 فوت (30 متر) هستند. آه ، و وزن تقریبی آنها حدود 60 تا 100 تن است.در متن ، 98 فوت ، طول آنها ، تقریباً نیمی از ارتفاع برج پیزا یا دو برابر بلندتر از تابلوی هالیوود است. و وزن - ده تا شانزده برابر بیشتر از فیل متوسط ​​شما.

 

شماره 5- Crinoids فسیل شده که در نهایت الهام بخش هیولا در فیلم ترسناک "Alien" شد

فسیل

 

این یکی در واقع منقرض نشده است زیرا هنوز تعدادی از گونه های کرینویید (که بیشتر به آنها نیلوفرهای دریایی گفته می شود ، نوعی حیوان دریایی) هنوز در اقیانوس های ما یافت می شود ، اما مطمئناً فسیل های وحشتناک این نمونه ها نیز وجود دارد.

مواردی که در بالا نشان داده شده ، کرینوئیدهای فسیل شده از دوره کربونیفر (حدود 300-360 میلیون سال پیش) هستند. واقعیت جالب: این الهامی بود برای فیلم Alien  ونه تنها در بیگانه بلکه مرد عنکبوتی برای بازوی دکتر اوکتاویوس!


شماره 6 مرد آلتامورا ، فسیلی که از قدیمی ترین بقایای یافت شده از یک انسان نئاندرتال با حداقل 128000 سال عمر در نظر گرفته می شود

فسیل


انسان آلتامورا نام فسیل مردی مربوط به دوران نئاندرتال از دوران پلیستوسن است که 27 سال پیش ، یعنی در سال 1993 ، در میان استالاگمیت های یک غار در آلتامورا ، ایتالیا کشف شد.

محققان می گویند این فسیل به طور قابل ملاحظه ای برای دسته ای از استخوان ها که قدمت آن 128000 تا 187000 سال پیش است به خوبی حفظ شده است. این ماده در استالاگمیت ها جاسازی شده و در یک لایه ضخیم کلسیت ، ماده معدنی که استخوان ها را حفظ می کند ، پوشانده شده است و در واقع در محل دست نخورده باقی مانده است تا از آسیب دیدن فسیل به دلیل موقعیت نامطمئن آن جلوگیری کند.

واقعیت جالب: بقایای اسکلت در یک گودال که به یک تونل 197 فوت (60 متر) منتهی می شود یافت می شود ، این بدان معنی است که شرایط برای حفظ شرایط عالی است ، اما برای مرد آلتامورا ، که به این نقطه دور افتاده بود ، خیلی عالی نیست ، گیر کرده بود ، و به احتمال زیاد به دلیل جراحات وارده ، گرسنگی و کمبود آب ، مرگ آهسته ای داشت.


شماره 7 این دندان مسحورکننده اپال شده یک دایناسور موجود در لایتنینگ ریج استرالیا (حدود 110 میلیون سال قبل)


فسیل

این دندان مسحورکننده اپال شده یک دایناسور موجود در لایتنینگ ریج استرالیا (حدود 110 میلیون سال قبل)


ناشناخته است که این دندان از کدام دایناسور خاص بجا مانده است ، اما با گذشت سالها ، او موفق شده است که به روشهای مسحور کننده ای اوپال شود. (مثل شیشه رنگی)از میان دایناسور های مختلفی که در این منطقه زندگی می کرده اند می توان به غول های غول پیکر گردن بلند ، رپتورهای 1.5 متری به نام جانوران صاعقه ( Fulgurotherium ) و قارچهای 6 متری لاشه خوار Rapator ornitholestoides و بسیاری دیگر که استفاده می شود اشاره کرد. برای زندگی در منطقه ، چه زمینی ، دریایی یا هوایی.


شماره 8 دره نهنگ ها ، محل زندگی صدها فسیل از اولین اشکال نهنگ ها و کاملاً سالم

فسیل


باستان شناسان خوش شانس هستند که  یک نمونه فسیل کامل پیدا کنند ، اما یافتن صدها فسیل کامل در یک مکان اوج  خوش شانسی باستان شناسی  است.وارد دره Whale یا Wadi Al-Hitan ، یک سایت دیرینه شناسی در حدود 93 مایلی (150 کیلومتری) جنوب غربی قاهره ، مصر شوید که در سال 2005 به دلیل صدها فسیل از برخی از اشکال اولیه نهنگ به عنوان میراث جهانی یونسکو تعیین شد - archaeoceti ، یک زیر مجموعه نهنگ که اکنون منقرض شده است.

اکنون گفته می شود که فسیل های یافت شده در این سمت قدیمی ترین آنها نیستند (از حدود 40 تا 41 میلیون سال پیش) ، اما در واقع تراکم زیاد آنها در منطقه و سطح حفاظت آنها است که آن را مسحورکننده می کند. این سایت به ویژه برای ارائه بینش کلیدی در مورد چگونگی تکامل نهنگ ها در طول سال ها بسیار ارزشمند است.علاوه بر فسیل های نهنگ عظیم الجثه ، کوسه ها ، تمساح ها ، ماهی های اره ای ، لاک پشت ها و... نیز وجود دارد که به دانشمندان در بازسازی محیط اطراف و شرایط اکولوژیکی آن زمان کمک می کند.

 

شماره 9 فسیل 248 میلیون ساله  Chaohusaurus در حال زایمان

فسیل


تولد یک روند خطرناک است زیرا بسیاری از مسائل ممکن است اشتباه پیش بروند ، اما برای این Chaohusaurus ، همه چیز حتی بدتر به پایان رسید. این فسیل 248 میلیون ساله در  جنوب چین در سال 2011 پیدا شده است.

مادر حداقل سه فرزند داشت: یکی در زیر بدن مادر پیدا شد ، سومی هنوز درون بدن او بود و منتظر به دنیا آمدن  ، و دومی ، در نیمه راه کانال تولد قرار داشت. منظره ای کاملاً منحصر به فرد برای دیدن به شکل فسیلی!

متأسفانه ، فقط این قسمت خاص از مادر پیدا شد زیرا تیم در سال 2011 سنگ را جمع آوری کرد و وقتی این را فهمیدند ، یک سال بعد ، برای بازیابی بقیه بدن خیلی دیر بود. با این حال ، نمونه های دیگر برای پر کردن خلاs موجود در مورد گونه ها به طور کلی بازیابی شدند.

 

شماره 10 - این نرم تنان منقرض شده - آمونیت ها ، که در طی فرآیند فسیل شدن خود به رنگین کمانی تبدیل شدند

فسیل


آمونیت ها حیوانات نرم تن دریایی بودند که به گفته محققان ، در جریان معروف انقراض کرتاسه-پالئوژن (K-Pg) یا در آن زمان 66 میلیون سال پیش هنگام برخورد ستاره دنباله دار با زمین ، منقرض شدند و باعث از بین رفتن سه چهارم حیات در سیاره زمین  شد.

این خاص در طول فسیل سازی خود کمی مسیر دیگری را طی کرد و شروع به رنگین کمانی کرد - به جای ماجرای معمول خاکستری قهوه ای شاد ، رنگ های روشن و زنده ایجاد کرد. نمونه سمت چپ در ماداگاسکار کشف شد ، در حالی که نمونه سمت راست ، نمونه ای حتی درخشان تر ، در آلبرتا کانادا یافت شد.


شماره 11 یک خزنده نه یک سر، بلکه با دو سر از دوران کرتاسه در چین

فسیل


با توجه به اینکه ناهنجاری و اشتباهات ژنتیکی کاملاً نادر است و با توجه به اینکه فسیل ها به خودی خود نادر هستند ، احتمالاً این دو نمی توانند در این مرحله باشند ، درست است؟

اشتباه. دانشمندان موفق به یافتن فسیلی از خزندگان بسیار نادر شده اند که به طور معمول یک سر دارد ، اما در عوض این فسیل دارای دو سر است. موزه دیرینه شناسی شنژن نمونه ای از این خزنده کوچک گردن بلند دارد که در ابتدا در Yixian ، استان لیائونینگ ، شمال شرقی چین فسیل شده یافت.

طول آن تقریباً 2.75 اینچ (7 سانتی متر) است و از هر نظر شبیه اسکلت های جنینی یا ناقص شکل جنین یا احتمالاً نوزادی است که از این خزندگان منقرض شده دارد ، به جز این که این دو سر و گردن به همان نسبت متناسب دارد ، و تأیید شد که آنها واقعاً به یک خزنده تعلق دارند.قدمت آن به دوران کرتاسه برمی گردد - یک دوره زمانی که 65–145 میلیون سال پیش اتفاق افتاده است. منابع مختلف تاریخ های مختلف متفاوتی را ارائه می دهند که بیشتر آنها عمدتا بر زمان 120 تا 125 میلیون سال پیش تمرکز دارند.


شماره 12 - بزرگترین مدفوع فسیل شده انسان موجود در زمین تاکنون به نام Lloyds Bank Coprolite

فسیل


کمی برای ورود در این لیست غیرمعمول است و موردی که احتمالاً بسیاری از شما واقعاً انتظارش را نداشتید. این Lloyds Bank Coprolite است که یک اصطلاح فانتزی برای یک تورس فسیل شده است. همانطور که از نامش پیداست ، در زیر سایت محل شعبه یورک بانک لویدز در سال 1972 قرار گرفت.

طول آن 8 اینچ (20 سانتیمتر) و 2 اینچ (5 سانتیمتر) عرض است و کمی بزرگتر از یک چراغ قوه معمولی است. تجزیه و تحلیل مواد دفع شده نشان داد که هرکس آن را تولید کند در درجه اول گوشت و نان می خورد. همچنین شامل صدها تخم انگلی بود که نشان می دهد این انسان از کرم روده رنج می برده است.

در سال 1991 ، دکتر اندرو جونز ، دیرینه شناس ، با اظهار نظر خود در مورد این یافته ، عناوین بین المللی را منتشر کرد و گفت: "این هیجان انگیزترین مدفوعی است که من تاکنون دیده ام ... به شیوه خود ، به اندازه جواهرات تاج غیر قابل تعویض است. "


شماره 13 - فسیلی از مار ماقبل تاریخ 68 میلیون ساله که در اطراف تخم ها و یک بچه دایناسور پیچ خورده و آماده خوردن است

فسیل


درست مثل متحجر شدن در میانه نبرد ، فسیل شدن در اواسط وعده غذایی نیز چیزی است که یک خاکسپاری سریع آن را به اندازه کافی حفظ کرده تا محققان بتوانند آن را پیدا کنند و مطالعه کنند.

ساناژه یک تیره از مارهای ماتسوئید کرتاسه متأخر از غرب هند امروزی است. همانطور که حدس زده اید ، این گونه منقرض شده است. در عوض ، در اینجا یک فسیل مار گفته شده 68 میلیون ساله را مشاهده می کنید که قصد داشت یک تیتانوسور را ببلعد ، اما در نهایت به همراه تمام تخم ها در لانه دایناسور در زیر زمین دفن شد.

این نه تنها یک کشف منحصر به فرد است ، البته به اندازه برخی دیگر از این لیست به خوبی حفظ نشده است ، بلکه ادعا می شود اولین شواهد مارها در حال خوردن دایناسور ها است. این مارها به اندازه کافی دهان بزرگی برای بلعیدن حیوانات بزرگ نداشتند ، بنابراین مجبور می شدند به طعمه های کوچکتر بچسبند ، و به نظر می رسد جوجه های کوچک دایناسور اندازه مناسبی داشته اند.


شماره 14-  Velociraptor و Protoceratops فسیل شده وسط جنگ
فسیل

 

مانند گرفتن عکس سلفی - و همه را به تعجب وا می دارد ، چگونه دو موجود ماقبل تاریخ می توانند در اواسط نبرد متحجر شوند؟ خوب ، با توجه به جزئیات بسیار کوچک ، اما بسیار حیاتی - عنصر غافلگیری از طرف طبیعت - امکان پذیر است.

در تصویر ، یک Velociraptor ، یک دایناسور 6 فوت (2 متر) بلند ، 180 پوند (80 کیلوگرم) و یک Protoceratops ، یک دایناسور گیاهخوار 5.9 فوت (1.8 متر) طولانی را مشاهده می کنید که با آن مبارزه می کند بیرون ناگهان طوفان شن سنگینی نزدیک می شود و آنها را زنده به گور می کند زیرا آنها بیش از حد مشغول زورآزمایی با یکدیگر هستند.

و سپس ، تقریباً 80 میلیون سال بعد ، گروهی از دانشمندان لهستانی و مغولی آنها را در قسمت جنوبی صحرای گوبی ، مغولستان جنوبی و شمال چین امروزی پیدا کردند.


شماره 15 - این فسیل 47 میلیون ساله از دو لاک پشت "در حال جفتگیری" و اولین نوع آن

فسیل


آیا تاکنون حدس زده اید که روزی شاهد فسیل دو لاک پشت در وسط جفت گیری آنها در فصل جفت گیری باشید؟

در سال 1987 ، محققان با یک فسیل غیرمعمول 47 میلیون ساله در گودال فسیل مسل ، آلمان برخورد کردند. به نظر می رسد ، این جفت لاک پشت ها در وسط عمل جفت گیری خود در وسط دریاچه بودند که کمی بیش از حد عمیق غوطه ور شدند - درست در جایی که آبهای سمی وجود داشت - و مردند. این ماده سمی بود زیرا اواخر آتشفشانی بود و شرایط کاملاً مناسب برای مردن و فسیل شدن در آنجا بود.

معلوم شد که بشریت تاکنون حدود 30 فسیل از حیوانات جفتگیری کشف کرده است ، بنابراین فسیل های جفت گیری چندان نادر نیستند. اما همه آنها حشرات بودند. این یکی ، اما اولین مهره داران باستانی ، Allaeochelys crassesculpta بود که در اواسط عمل فسیل شد.


شماره 16- این برداشت پوست فسیل شده از هادروسور به نام "داکوتا"

فسیل


این فسیل با نام مستعار ایالتی که در آن یافت شده است - در داکوتای شمالی - قدمت این فسیل Edmontosaurus annectens حدود 67 میلیون سال است که قدمت آن به دوران ماستریختی دوره کرتاسه برمی گردد. محققان بر این باورند که قبلاً به نمونه ای تعلق داشت که حدود 35 فوت (12 متر) طول و حدود 35 تن وزن داشت.

این فسیل قطعه پوستی خاص غیرمعمول و از نظر علمی ارزشمند قلمداد می شود - نه تنها به دلیل اینکه استخوان ها در مورد فسیل ها بسیار معمول تر هستند - بلکه به دلیل بافت نرم نمونه که شامل پوست و عضله است. این یک نگاه اجمالی نادر به گونه ها داشت و مطالعات اولیه نشان داد که آنها دم سنگین تری دارند و در واقع سریعتر از آنچه تصور می شد دویدند.


شماره 17- این درخت فسیلی ایستاده که در کنار صخره قرار دارد

فسیل


نوا اسکوشیا ، کانادا یک سازه زمین شناسی بسیار منحصر به فرد به نام سازند Joggins را در خود جای داده است. این مکان دارای تعدادی فسیل است که مربوط به دوره کربونیفر است و قدمت آن به 298–358 میلیون سال قبل باز می گردد.

زمین شناسان این مکان را به دلیل اشباع گیاهان فسیل شده و یکی از بهترین جنگل های ذغال سنگ که برای ما شناخته شده است ، مکان قابل توجهی می دانند. به طور خاص ، این درختان lycopsids نامیده می شوند ، درختانی تقریباً 98 فوت (30 متری) با تنه های ضخیم حدود 3.3 فوت (1 متر). این درختان عملاً منقرض شده اند و فقط به شکل نسبی دور - به عنوان خزه چماقی وجود دارند.

آنچه در مورد آنها بیشتر جذاب است این است که آنها در یک حالت قائم به فسیل تبدیل شده اند. برخی می گویند که این با نظریه های مرسوم زمین شناسی مغایرت دارد که ادعا می کنند لایه هایی که در آنها چیزها فسیل می شوند در واقع طی میلیون ها سال روی هم ریخته شده است. با این حال ، این باعث می شود که بسیاری ادعا کنند که این فسیل های درختان که عمدتا دست نخورده هستند ، خیلی سریع دفن شدند و یک لایه عظیم ایجاد کردند.


شماره 18- اولین اسکلت کامل T-Rex جهان با قدمت 67 میلیون سال

فسیل


یکی از جدیدترین موارد اضافه شده - و مناسب ترین موارد ، فقط یکی از مشهورترین دایناسور ها در تمام تاریخ بشر است - در سال 2006 پیدا شد ، اما اخیراً برای عموم آشکار شد ، یک تی رکس با تمام استخوانهایش کاملا سالم . این تیرانوسوروس رکس در رسوبات کنار یک Triceratops دفن شد. دانشمندان بر این باورند که این دو در زمان مرگ درگیر  شده اند. از این رو این فسیل لقب دایناسور های دوئلینگ را داد. نمونه جذاب 100٪ استخوانهای خود را دارد ، همه در موقعیت طبیعی خود هستند ، که به دلیل رسوبات در طی میلیون ها سال کاملاً خوب نگه داشته شده اند. همراه با Tricerotops ، این فسیل ها به عنوان مهمترین اکتشافات دیرینه شناسی زمان ما توصیف شده است.


شماره 19- لئوناردو ، Brachylophosaurus "مارمولک تاج کوتاه" کاملاً سالم و مومیایی شده از 77 میلیون سال پیش

فسیل


در میان انواع مختلف "-Saurus" ، یک Brachylophosaurus نیز وجود دارد ، عضوی با اندازه متوسط ​​از خانواده دایناسور های Hadrosaurid ، که بیشتر به دلیل ظاهر صفحات استخوان در پوزه های خود شناخته می شود.

در ژوئیه سال 2000 ، نمونه ای از Brachylophosaurus ، که دنیا آن را لئوناردو می شناختند ، کشف شد. با کمال تعجب همه ، این اسکلت کاملاً مفصلی و حتی تا حدی مومیایی داشت و اکنون یکی از دیدنی ترین یافته های دایناسور های تاریخ شناخته شده است.

واقعیت جالب: علیرغم اینکه هیچ رکورد رسمی در این مورد در وب سایت رکوردهای جهانی گینس وجود ندارد ، طبق موزه کودکان ایندیاناپولیس ، گفته می شود که لئوناردو براکیلوفوزوروس حتی در کتاب رکوردهای جهانی گینس نیز به عنوان بهترین دایناسور حفظ شده ثبت شده است. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آیا می توانیم یک دایناسور را با استفاده از تکنولوژی امروزی از رشته کامل DNA به وجود آوریم

در

در صورتی که رشته کامل DNA را داشته باشیم با تکنولوژی موجود می توانستیم یک دایناسور را به وجود آوریم؟ نه نمی توانستیم. ما ژنوم ماموت پشمالو را توالی یابی کردیم. و هنوز ماموت را احیا نکرده ایم گرچه گونه هایی از آن زنده هستند. در این مورد، فیل آسیایی می تواند بعنوان مادر جانشین جنین فیل به کار رود تا ژنهای ماموت را با ویرایش ژن CRISPR تولید کند . در حال حاضر چنین تلاشی در حال انجام است اما به نظر من با اینکه امکان پذیر می باشد اما احتمالش کم است. و این یک مورد ایده آل می باشد چرا که یک حیوان بسیار مشابه با ژنوم مشابه هنوز زنده است.(سیارک)  

در مورد دایناسور، نزدیکترین گونه های زنده، پرندگان هستند که همنژاد آنها هستند و بعد از پرندگان، تمساح ها می باشند. اما دایناسورها حدود 65 میلیون سال پیش نسلشان منقرض شد. این برای واگرایی، مدت زمانی طولانی است. حتی اگر هم DNA دایناسور را داشته باشیم که بسیار بعید است چون DNA برای چنین مدت طولانی دوام نمی اورد (توالی یابی قدیمی ترین DNA کمتر از 1 میلیون سال می باشد) ما مجبور خواهیم بود تا از جنین پرندگان یا تمساح استفاده کنیم تا ژنهای دایناسور را ویرایش کرده در نهایت چیزی که حاصل می شود بیشتر پرنده یا تمساح است تا یک دایناسور. البته هرگز نمی توانیم بگوییم که هیچ وقت امکان پذیر نیست: برخی از بافت های نرم شامل کلوژن و سلول های خونی بالقوه از دایناسوری 75 میلیون سال پیش بازیابی شده است. از آنجایی که نمونه های موزه ای بسیاری تجزیه و تحلیل می شوند شاید بتوانیم برخی توالی پروتئین ها را بدست آوریم و تلاش کنیم تا جوجه یا جنین تمساح را بدست آوریم و حداقل یک یا دو پروتئین دایناسور را بدست آوریم. اما در حال حاضر این فقط یک تخیل علمی سرگرم کننده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نمونه ای منحصر به فرد از بال و پر دایناسوری حفظ  شده در کهربا

در

واقعا باور نکردنی است.
(سیارک) : دم دایناسور با پر و بال که هنوز هم به زیبایی در کهربا حفظ شده و به استخوان متصل است پیدا شده است و این یکی از جالبترین چیزهایی است که ما تا کنون دیده ایم.این اولین  پرهای به دام افتاده است در کهربا نیست، اما اولین بار است که محققان قادرند قطعا آنها را به یک دایناسور پیوند دهند.این کشف ارزشمند بینش ما را که چگونه  دایناسورها تکامل یافته اند را توسعه می دهد.

قطعه کهربا ی مذکور ، بطرز شگفت انگیزی ، در بازاری در میانمار سال گذشته، به عنوان یک تکه کهربا که حاوی مواد گیاهی است پیدا شد. با استفاده از میکروسکوپ دقیق و یک اسکنر CT به ساختار پرها و استخوانهای متصل به آن پرداختند، این تیم پیش بینی کرد که دم متعلق به یک coelurosaur جوان، یک خانواده از دایناسورها ی گوشتخوار پرنده مانند که حدود 99 میلیون سال پیش دردوران کرتاسه زندگی می کرده است می باشد.

 

                                  "بهترین جزئیات قابل مشاهده در سه بعد است."

تا آنجا که محققان آگاه هستند، این اولین پرهای دایناسور غیر پرنده پیدا شده در کهربا می باشد.

 

 تجزیه و تحلیل از پر نشان می دهد که دم سطح بالایی قهوه ای بلوطی و سطح زیرین رنگ پریده یا سفیدبوده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

در ادامه بخوانید...

کشف فسیل یک میلیون ساله

در

پسر ی۱۰ ساله در پائیز گذشته به همراه خانواده خود در حال گشت و گذار در بیابان‌های لاس کروسس در نیو مکزیکو  بطور تصادفی یک فسیل به قدمت تاریخ را کشف نمود.

 پای جود اسپارکس  در حال صحرانوردی به چیزی  سفت برخورد کرد و باعث زمین خوردن او گشت ؛ بعدا معلوم شد پای او به دندان جسد فسیل شده یک حیوان خورده است.

خانواده این پسر آمریکایی این واقعه  را به «پیتر هوید» استاد دانشگاه نیو مکزیکو گفتند وپیتر هوید پس از مدتی، به همراه یک تیم تخصصی، برای تحقیق راهی منطقه شدند.

پس از اخذ مجور از مالک زمین برای فعالیت، آقای هوید و تیم همراه او در بهار امسال یک هفته وقت صرف نمودند تا جمجمه این فسیل باستانی را سالم از داخل زمین درآورند.

آنها قدمت فسیل این جانور را، که نوعی فیل ماقبل تاریخمی باشد، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار سال برآورد نموده و گفته اندکه فقط جمجمه این حیوان،  یک تن می شود.

قرارشده بقایای کشف شده اسکلت این حیوان پس از تکمیل تحقیقات علمی و بازسازی کامل آن، که احتمالا چند سال به طول می انجامد، در آمریکا به نمایش عمومیدر می آید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

راز و رمز کره زمین بخش اول

در

زمین یکی از چندین سیاره منظومه شمسی است که در کهکشان راه شیری قرار دارد. در این منظومه زمین بعد از عطارد و زهره سومین سیاره و از نظر بزرگی در رده ی پنجم است که به دلیل فاصله ی مناسب از خورشید( 150 کیلومتر ) قابلیت حیات را دارا می باشد. برخی از سیارات منظومه شمسی سطحی سنگی و برخی سطحی انباشته از گاز دارند. سیاره های عطارد، زهره، مریخ و زمین سطح سنگی دارند و سیاره هایی مانند مشتری، زحل، نپتون، اورانوس و پلوتو سطحی گازی دارند. زمین و سایر سیارات منظومه شمسی در مدار هایی به دور خورشید در گردش هستند. زمین در هر سال یک بار به دور خورشید و سیصد و شصت و پنج بار به دور خود می چرخدکه هر بار گردش به دور خود یک شبانه روز می شود.

سیاره زمین یک قمر به نام ماه دارد که به دور زمین در گردش است و دانشمندان بر این باورند که این قمر پس از تشکیل زمین از تجمع اجرام در حال گردش دور زمین به وجود آمده است و در ابتدا درخشان تر از زمان حال بوده است. در سال های اولیه تشکیل زمین و ماه بمباران های شهابی فراوانی با زمین برخورد کرده اند که تاثیرات مهمی بر کره زمین داشته اند. آخرین فرضیه ای که درباره ی چگونگی تشکیل ماه بیان شده و مورد پذیرش همه قرار گرفته است فرضیه برخورد بزرگ است. این فرضیه می گوید که جسمی به اندازه ی یک سیاره ی کوچک با زمین برخورد کرد. پس از برخورد بخشی از آن در زمین باقی مان و بخشی از جرم آن به فضا رفت. مجموعه جرم های اطراف زمین یکی شد و ماه را پدید آورد.  زمین همیشه با جرم های آسمانی دیگر مانند ماه و خورشید و سایر سیارات جاذبه داشته است. ماه باعث کشش در آب اقیانوس ها یا جزر و مد و پایدار شدن زاویه انحراف محور زمین و آهسته تر شدن سرعت گردش زمین شده است.  در برخی از سیارات مانند مریخ آب وجود دارد ولی به دلیل فاصله زیاد از خورشید و سرمای زیاد یخ زده است و قابلیت حیات دیده نمی شود. دانشمندان بر این باوراند که حیات در سیاره زمین در حدود یک میلیارد سال پیش پدیدار شده است و این در حالی است که عمر سیاره زمین  نزدیک به پنج میلیارد سال قبل بر می گردد. در مورد تشکیل حیات در سیاره زمین نظر های متفاوتی وجود داردکه برای بررسی این نظریات در مقالاتی دیگر ، به آن ها پرداخته می شود.در هر حال یکی از موثر ترین عوامل وجود حیات در زمین دمای مناسب و آب است. که دمای مناسب با عث می شود آب به صورت مایع در سطح زمین جاری باشد. نزدیک به سه چهارم سطح زمین را آب و یک چهارم آن را خشکی تشکیل می دهد. آب های سطح زمین به طور کلی به دو دسته آب های شور مانند اقیانوس ها و آب های شیرین مانند رود ها و برخی دریاچه ها تقسیم می شود. البته در دو قطب زمین به دلیل سردی هوا یخ وجود دارد که با توجه به موقعیت فیزیکی زمین و تابش خورشید امری طبیعی است. یکی دیگر از مواردی که سبب پیدایش و حفظ حیات در زمین می شود وجود امواج مغناطیسی دور زمین است که ناشی از هسته آهن و نیکلی زمین می باشد که مانع ورود اشعه های خطرناک خورشید به زمین می شود. به طور کلی ساختار زمین را از دو نظر مورد بررسی قرار می دهند. از نظر فیزیکی زمین به بخش های سنگ کره، خمیر کره، گوشته زیرین، هسته خارجی و هسته داخلی تقسیم می شود. که حالت آنها به ترتیب جامد، خمیری، جامد، مذاب و جامد است. از نظر شیمیایی نیز به پوسته، گوشته و هسته تقسیم می شود.هر چند که فاصله سطح زمین تا مرکز زمین عددی ثابت نیست اما آن را به طور متوسط 6400 کیلو متر در نظر می گیرند. بلند ترین نقطه بر روی خشکی های زمین کوه اورست است که حدود نه کیلو متر از سطح دریا ارتفاع دارد. عمیق ترین قسمت دریا ها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود 11 کیلومتر پایین تر از سطح دریا است و گودال ماریانا نام دارد. اتمسفر زمین نیز که شامل لایه اوزون است در این امر نقشی حیاتی دارد. جو زمین ترکیبی از گاز های نیتروژن، اکسیژن و ... است. اتمسفر نخستین زمین از بیرون زدن گازها و فعالیت های آتش فشانی به وجود آمد. (سیارک

پس از آن ، آب و یخ گرفته شده از سیارک ها و خرده سیاره ها و ستاره های دنباله دار و جرم های دورتر از نپتون ، میزان بخار آب فشرده جمع شده در زمین را بالا برد و در نهایت اقیانوس ها به وجود آمد. زمانی که گاز های گلخانه ای در زمین پخش شد در پرتو افکنی خورشید تغییراتی به وجود آمد که همه ی این موارد زمین را گرمتر می کرد و دمای سطح زمین بالاتر می رفت و مانع یخ زدن اقیانوس ها می شد. در حدود سه و نیم میلیارد سال پیش بود که اتمسفر تشکیل شد و باعث شد تا در اثر طوفان های خورشیدی اتمسفر زمین خالی نشود. محدوده دمای هوا بر روی کره زمین میان 89/2 زیر صفر در قطب جنوب تا 70/7 درجه بالای صفر در کویر لوت ایران قرار دارد. محیط استوای زمین 40/07516 کیلومتر است. میانگین فاصله ی کره زمین تا کره ماه 340 هزار کیلومتر می باشد. انسان ها نیاز های خود را از منابع، کانی ها و محصول هایی که از پوسته زمین به دست می آورند تامین می کنند. در جهان نزدیک به 200 کشور مستقل وجود دارد . انسان ها در زمان قدیم به صاف بودن کره زمین و مرکز بودن زمین در جهان معتقد بودند.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...