"قلعه امام" نماد کشور یمن در بالای صخره برای گردشگران باز است

397787079.jpg

در کشور یمن ، هر گردشگر ی جاذبه های منحصر به فردی خواهد دید. اما یک اثر تاریخی و معماری خاص ، کاخی است که در بالای صخره "دارالحجر" قرار دارد ، که کاخ امام ، "قلعه امام" نیز نامیده می شود. این بنای نمادین که به معنای واقعی کلمه با سنگ جوش خورده است ، نه تنها با زیبایی نفس گیر ، بلکه با تاریخ خلقت خود نیز چشمگیر است.

 

کاخ امام

"کاخ امام" در بالای صخره: بنای نمادین یمن (" دارالحجر یا قلعه امام" ، روستای سوق الوادی).  |  عکس

 

در بالای صخره ای در دره وادی ظهر (وادی دهر) در 15 کیلومتری صنعا ، پایتخت یمن ، کاخ دارالحجر یا قلعه امام وجود دارد که محلی ها آن را کاخ امام یا قلعه امام می نامند. این بنای نمادین نه تنها یک بنای تاریخی معماری است ، بلکه شناخته شده ترین نماد کل کشور یمن است.

 

کاخ امام
رئوس خارق العاده " دارالحجر یا قلعه امام" در صخره ای باریک و بلند شبیه سراب (روستای سوق الوادی ، یمن) است. 

 

تصاویر خارق العاده از کاخ که بیشتر به سراب شباهت دارد ، نه تنها در جلد کتاب های راهنما ، بروشورها یا کارت پستال ها ، بلکه در برچسب کالاهای تولید شده در این کشور نیز دیده می شود. این محبوبیت به دلیل زیبایی خود بنا و این واقعیت است که کاخ امام از ارزش تاریخی خاصی برخوردار است.

 

کاخ امام

این قلعه در دهه 30 قرن گذشته بر روی صخره ای غیرقابل نفوذ ساخته شده است (" دارالحجر یا قلعه امام" ، یمن).

 

طبیعتاً آنچه ساکنان و گردشگران می توانند اکنون به آن فکر کنند نسخه به روز شده ای از یک بنای باستانی است که در قرون وسطی توسط ترک ها تخریب شد. در دوره های مختلف تا حدی بازسازی شد ، اما فقط در زمان امام یحیی بن محمد حمید الدین در دهه 30 قرن گذشته شکل خارق العاده ای پیدا کرد.

 

کاخ امام

کاخ هفت طبقه دارالحجر یا قلعه امام به عنوان محل اقامت تابستانی آخرین امام یمن بود.  |  عکس

 

کاخ امامکاخ امام

تزئینات نما مطابق با طرح سنتی املاک یمن (" دارالحجر یا قلعه امام" ، یمن) است.

 

پیشینه تاریخی: امام یحیی بن محمد حمیدالدین (1869-1948) به عنوان رهبر واقعی کشور بود ، زیرا تا سال 1999 هیچ نهاد قدرت دیگری به جز برتری یک رهبر معنوی اسلامی در یمن وجود نداشت که تنها کشور را اداره کند. روش های حکومت او برای مردم عادی تا حد ممکن ساده و قابل درک بود. یحیی بن محمد به سادگی زیر چتر در میدان شهر نشسته و به تمام دادخواست ها و پیشنهادهای مورد تأیید یا عدم استماع آنها گوش می داد و هرکسی که مایل بود می توانست در این مراسم که هر روز برگزار می شد ، شرکت کند.

 

حاکم دارای دربار نبود ، او به طور مستقل مجموعه مالیات ها را تعیین و کنترل می کرد و کل خزانه داری کشور را ... زیر نفوذ خود نگه داشت. تنها نکته این بود که تصمیمات مهم با اهمیت ملی می توانستند در مجلسی با مشارکت رهبران قبایل و رهبران عالی رتبه مذهبی اتخاذ شوند. قلعه امام مدیون آخرین امام یمن است که چنین کاخ خارق العاده ای در ویرانه های ماقبل تاریخ ایجاد کرده است . تاکنون ، به طور مشخص مشخص نیست که چه نوع شیئی در بالای صخره برپا شده است ، اما ظاهرا این یک ساختمان مذهبی بوده است ، زیرا اتاق های دفن در اعماق سنگ پیدا شده است.

 

کاخ امام

قلعه امام

برجسته ترین تزئینات داخلی قلعه روی صخره ها به پنجره های ویترای و تزئینات گچی تبدیل شد ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن).

 

به لطف امام یحیی در دهه 1930 ، ساخت قلعه هفت طبقه دارالحجر یا قلعه امام آغاز شد که وی قصد داشت از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی برای پذیرایی از بزرگان و سفرا استفاده کند. در هنگام ساخت سازه جدید ، ویرانه های ماقبل تاریخ برچیده شده و در جای آنها کاخی ساخته شد که به بهترین سنتهای یمن ساخته شده است. نمای ماسه ای زینتی از گچ سفید را تزئین می کند ، که به وضوح بازتاب تزئینات خانه های شیرینی زنجبیلی پایتخت است ، و پنجره های درخشان در رنگ های مختلف به سبک سنتی  ایجاد می شوند ، که یادآور طرح شیشه های ویترای پنجره ها و درهای خانه است.

 

قلعه امام

یکی از اتاق های مبله در قلعه ای صخره ای در دره وادی دهر ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن).  |  عکس

 

دکوراسیون داخلی نیز مطابق با سبک پذیرفته شده از طراحی و منطقه بندی فضا است. با توجه به موقعیت صاحب کاخ ، تعجب آور نبود که 35 اتاق در آن مجهز شده باشد ، در این میان یک سوم محل برای نیازهای امام در نظر گرفته شده است. اینها سالنهایی برای پذیرایی از میهمانان ، اتاقهای استراحت (که به آنها اتاق های کاناپه نیز گفته می شود) و سردخانه ها ، اتاق خواب ها و حمام ، که از آنها به یک بالکن باز وجود دارد.

 

قلعه امامقلعه امام

از اتاق های مبله اغلب برای مذاکرات مهم استفاده می شد ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن).

 

این خانه سنگی، کاخ صخره ای بخشی از مکانهای عمومی را دارد - آشپزخانه ای بزرگ ، انبارهایی که از مقبره های حرم سابق ، اتاقهای آب و هوایی تبدیل شده است. همچنین اتاقهایی برای حرمسرا وجود دارد که زنان و کنیزان امام در آن زندگی می کردند. تزئینات اصلی هر طبقه پله های شیب دار است که به سطوح مختلف منتهی می شود ، بالکن های باز و تراس هایی با چشم انداز خیره کننده دره ، عناصر تزئینی اصلی ایجاد شده از گچ ، مبل های بسیار بالش و فرش دستباف.

 

قلعه امامقلعه امام

ازحجره های امام به تراس با چشمه ها ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن) یک خروجی وجود داشت. 

 

قلعه امام

حمام و اتاق رختکن امام در قلعه روی صخره (" دارالحجر یا قلعه امام" یمن). 

 

جالب ترین راه حل معماری که قصر-قلعه می تواند از آن سربلند شود ، کندن چاه در سنگ است. آ ب از تمام طبقات عبور می کند ، بنابراین دسترسی به آب از داخل کاخ سازماندهی می شود که این یک مزیت مهم بود ، زیرا نه تنها طراحی آن نقش یک کولر هوای طبیعی را بازی می کرد ، بلکه در صورت محاصره ، این چاه می تواند آب خنک و تمیز را به مقدار نامحدود برای ساکنان فراهم کند. ..

 

قلعه امام

پله های جمع شونده به یکی از توالت های قلعه ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن) منتهی می شوند.  |  عکس

 

قلعه امامقلعه امام

این قلاب های فلزی وهم آور کوزه های سفالی عظیمی را در خود جای داده بودند که آب در آنها خنک می شد ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن). 

 

زهد و سادگی فضای داخلی ،  احتیاجات آخرین امام حاکم در تاریخ کشور را اثبات می کند ، که طبق معمول حاکمان کشورهای شرقی ، یحیی از بیت المال برای تزئینات مجلل اتاق های خود هزینه نکرده است. فضای داخلی بیش از حد ساده ​​است ،  اتاق های حاکم نه لوکس است و نه شکوه و جلال دارد ، برای یک فرد مدرن همیشه جالب است که ببیند حاکمان دولت ها چگونه زندگی می کنند.

 

قلعه امامقلعه امام

یکی از مبله ترین و مجلل ترین آپارتمانهای قلعه امام ( دارالحجر یا قلعه امام ، یمن). 

 

قلعه امامقلعه امام

فضای داخلی بیش از حد ساده ​​قلعه حاکم کشور شرقی بسیاری از گردشگران را شگفت زده می کند (" دارالحجر یا قلعه امام" یمن). 

 

پس از کودتای نظامی در کشور در سال 1948 و حذف فیزیکی امام یحیی بن محمد حمیدالدین ، ​​این اقامتگاه به موزه تبدیل شد. اکنون ، برای اینکه گردشگران بتوانند به قلعه بروند ، فقط باید بلیط تهیه کنند و شما می توانید با خیال راحت در اتاق ها قدم بزنید ، از پله های شیب دار و باریک بالا بروید و یا از بالکن ها و تراس ها محیط زیبا را تحسین کنید. با پرداخت هزینه می توانید به آهنگهای سنتی یمنی گوش فرا دهید یا رقص با لباس ملی را ببینید. این اجراها توسط جوانان محلی برگزار می شود که در پایین صخره ، جایی که مکان دیدنی منحصر به فرد کشور - " دارالحجر یا قلعه امام" واقع شده است ، منتظر گردشگران خارجی هستند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید