ویرانه های با شکوه شهر مداین صالح در دل کویر

مداین صالحچه اسراری از تمدن باستانی نبطی‌ها در این قلعه های تنها در صحرا نگهداری می شود؟

 

مداین صالح ، الحجر ، هگرا  یک شهر باستانی باشکوه و قابل توجه است که در دوره پیش از اسلام ساخته شده است. در شمال عربستان سعودی واقع شده است.مداین صالح در استان حجاز در ۴۰ کیلومتری شمال شهر العلا و جنوب دومه جندل قرار دارد. این شهر در یکی از مهمترین مسیرهای تجاری باستان قرار دارد که کشورهای قدرتمند آن دوران باستان مانند عربستان ، بین النهرین ، سوریه و مصر را به هم متصل می کند. تمام شهرهای این تمدن اسرارآمیز و تأثیرگذار در دل کویرهای بی جان در صخره ها تراشیده شده اند.این نبطی ‌های مرموز در دوران باستان چه کسانی  بودند ، چرا و در کجا بدون هیچ ردی ناپدید شدند؟

 

ویرانه های با شکوه مداین صالح یک مکان باستانی فوق العاده مهم است. این شهر اغلب با پایتخت نبطی ، پترا مقایسه می شود. شهر نبطی پترا در قلمرو اردن جدید واقع شده است. مورخان نام این شهر را از متون یونان باستان آموخته اند. در ترجمه به معنی "سنگ" است.

 

قصر الفرید
پایتخت کشور نبطی پترا است.

 

پر زرق و برق ترین و باشکوه ترین این ویرانه های باستانی و شاخص ترین نماد مداین صالح ، قصر الفرید است. قصر الفرید یک مقبره است. این عبارت ترجمه شده به معنای "قلعه تنها" است و واقعاً همین طور است - ساختاری تنها در وسط شن های کویر است. این مقبره از سنگ  در قرن اول میلادی تراشیده شده است ، اما نمای آن هرگز به پایان نرسیده است ، و این مقبره را برای تحقیق بسیار جالب می کند.

 

این مکان در یک دشت ، در دام یک فلات بازالت است که بخشی از کوههای حجاز را تشکیل می دهد . قسمت های غربی و شمال غربی سایت شامل یک سطح آبهای زیر زمین است که می توان در عمق 20 متری (66 فوت) به آن دسترسی داشت. این مکان به دلیل چشم انداز کویری قابل توجه است ، که با برآمدگی های ماسه سنگ در اندازه ها و ارتفاعات مختلف مشخص شده است

 

مداین صالح

قصر الفرید یکی از نزدیک به صد مقبره در این شهر باستانی نبطی است.

 

شکل مقبره نشان می دهد که آنها از بالا به پایین تراشیده شده اند. قصر الفرید فقط یکی از بیش از نود چنین مقبره باستانی است که در دوران اوج تمدن نبطی ها در اینجا تراشیده شده است. مورخان بر این باورند که دره در ابتدا ساکن ادومیت بوده است. پایتخت نبطی ها ، پترا ، حدود 4-3 قرن قبل از میلاد تاسیس شد. امپراتوری نبطی ها در سراسر اردن ، سوریه و عربستان سعودی گسترش یافته است. این تمدن فوق العاده پیشرفته با ساختار اجتماعی و نوشتاری پیشرفته بود. نوشتن  عربی دقیقاً ریشه در نوشته های نبطی ها دارد.

 

مداین صالح

قصر الفرید.

 

مداین صالح
مقبره های دیگر مداین صالح.

 

نبطی ها به دلیل قرارگیری در یک مسیر مهم تجاری ، کشوری فوق العاده ثروتمند بود. کاروان هایی که از اینجا عبور می کردند کالاهایی مانند عاج ، ادویه ، ابریشم ، بخور ، دارو ، فلزات و سنگ های قیمتی حمل می کردند. همه مردم جهان باستان برای به دست آوردن حق مالکیت این راههای تجاری مبارزه سختی انجام دادند. نبطی ها برای محافظت از خود در برابر حملات ، شهرهای خود را در میان صخره ها بنا کردند.

 

شهرهای آنها بسیار غیرقابل دسترس بودند و منابع تأمین آب خود را داشتند. این امر خصوصاً در صحرا بیشتر صدق می کرد. فقط یک راه برای پایتخت آنها ، پترا وجود داشت - این یک جاده بسیار باریک بین صخره های صعب العبور است. حتی امپراتوری قادر مطلق روم نیز قادر به شکستن و فتح این شهر باشکوه نبود.

 

مداین صالح

مقبره دیگری در شهر باستانی نبطی.

 

معماری مقبره های نبطی ها به سبک هلنیستی حتی اکنون نیز شگفت انگیز است.  این فقط یک شاهکار بی نظیر بود. به خصوص با توجه به این واقعیت که نبطی‌ها عشایر ساده ای بودند. شهر پترا به سیستم فوق العاده پیچیده ای از سدها و کانال های آبیاری مجهز شده است. خانه های این شهر ، تمام ساختمان ها ، کاخ های سلطنتی و مراکز مذهبی - همه اینها به طور معجزه آسایی کاملاً متناسب با چشم انداز شنی اطراف است. به نظر می رسد که این شهر به راحتی در سنگ های اطراف حل می شود.

 

در قرن اول میلادی ، با این حال نبطی ها بخشی از امپراتوری روم شدند. این یک عمل حسن نیت از طرف نبطی‌ها بود ، زیرا سربازان رومی هرگز موفق به فتح این شهر تسخیر ناپذیر نشدند. این ایالت به یک استان روم تبدیل شد و نام عربستان پتریا را دریافت کرد. دوره روم با ساخت بناهای معماری سنتی برای این فرهنگ - ستون ها و یک تئاتر مشخص شده است.

 

تاریخچه نبطی ها  ، از انحطاط امپراتوری روم تا ظهور اسلام ، ناشناخته مانده است.  این تاریخچه فقط به صورت پراکنده توسط مسافران و زائرانی که در قرون بعدی به مکه راه می یافتند ، ذکر شد.  Hegra هگرا به عنوان ایستگاه در طول مسیر حج ، تأمین منابع غذایی و آب زائران را انجام می داد. در میان این شرح ها توصیفی توسط ابن بطوطه ، مسافر قرن 14 ، با اشاره به مقبره های سنگ تراشیده شده قرمز رنگ هگرا وجود دارد که تا آن زمان به عنوان "الحجر" شناخته می شد. با این حال ، ابن بطوطه هیچ اشاره ای به فعالیت های انسانی در آنجا نکرده است.

 

مداین صالح

تئاتر به عنوان یک سایت باستانی امپراتوری روم.

 

دولت Nabataean در قرن دوم مضمحل شد. محققان معتقدند که انحطاط این جامعه پیشرفته به دلیل تغییر شبکه راههای تجاری بوده است. شهر پالمیرا سوریه قطب جدید این شبکه شده بود. کاروانها از ایران ، هند ، چین تا رم از آن عبور می کردند. اهمیت نبطی کمرنگ شد و سپس کاملاً ناپدید شد. دولت به زوال رفت. ساکنان شهرهای زیبای خود را در جستجوی زندگی بهتر ترک کرده اند.

 

امروزه شهرهای نبطی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته اند و به قطب گردشگری تبدیل شده است.باستان شناسان و محققان برجسته در اینجا کار می کنند ، کارهای مرمت در حال انجام است. سالانه گردشگران زیادی از این منطقه بازدید می کنند تا از یک نمونه با شکوه و شگفت انگیز از معماری خیره کننده باستانی تمدن معمایی نبطی ها لذت ببرند.

 

طبق متن اسلامی ، ثمودی ها توسط خدا (خدا) به دلیل عمل بت پرستی مجازات شدند ، در اثر زلزله و انفجار صاعقه . بنابراین ، این سایت به عنوان یک مکان نفرین شده شهرت یافته است - تصویری که دولت ملی در تلاش است تا بر آن غلبه کند در حالی که می خواهد مدائن صالح را برای ظرفیت های گردشگری خود توسعه دهد .

 

181723078.jpg

مداین صالح.

محوطه باستان شناسی در یک محیط خشک قرار دارد. آب و هوای خشک ، عدم اسکان مجدد پس از رها شدن سایت ، و اعتقادات محلی غالب به عنوان شهر نفرین شده  ، همگی منجر به حفظ وضعیت فوق العاده الحجر یا مداین صالح شده است ، که تصویری گسترده از سبک زندگی نبطی ها را ارائه می دهد.  موقعیت مکانی در چهارراه تجارت و همچنین زبانها ، خطهای مختلف و سبکهای هنری منعکس شده در نمای مقبره های ماندگار آن ، این مکان را از سایر مکانهای باستانی متمایز می کند. به درستی لقب "پایتخت آثار تاریخی" را در میان 4000 مکان باستانی عربستان سعودی به خود اختصاص داده است.

 

در سال 2008 ، یونسکو مدائن صالح را به عنوان یک سایت میراث فرهنگی اعلام کرد و به عنوان اولین میراث جهانی عربستان سعودی شناخته شد . این بنا به خاطر بقایای به خوبی حفظ شده از اواخر دوران باستان ، به ویژه 131 مقبره یادبود سنگ تراشیده شده ، با نماهای تزئین شده دقیق ، از پادشاهی نبطی انتخاب شده است .اگر به اسرار دنیای باستان علاقه مند هستید ، مقاله ما را بخوانید. شهر باستانی تیمگاد که بیش از ۱۰۰۰ سال در ماسه های آفریقا دفن شده بود.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید