چرا نسخه خطی ووینیچ مرموزترین کتاب جهان است

نسخه خطی ووینیچ نام فروشنده عتیقه فروشی "ویلفرد ووینیچ " را یدک می کشد که آن را درسال 1912 خرید. در سال 1961کتابفروش دست دوم هانس کراوس نسخه خطی را از وراث اتل ووینیچ به قیمت 24،500دلار خرید و در سال 1969 اهدا کرد.نسخه خطی ووینیچ کتابخانه کتاب نادر Beinecke دانشگاه ییل جایی که در حال حاضر نگهداری می شود.

 

وونیچ
اعتقاد بر این است که این کتاب توسط نویسنده ای ناشناخته ، به زبانی ناشناخته و با استفاده از الفبای ناشناخته نوشته شده است.


نسخه خطی فانتزی غیرقابل فهم Voynich به نظر می رسد مانند یک نمونه از فیلم های هالیوود باشد. اما در واقع ، کاملاً واقعی است. این نسخه خطی مرموز در روم توسط یک متخصص کتاب از لهستان ویلفرید ووینیچ کشف شد. این کتاب نسبتاً کوچک و کاملاً طراحی شده است. این مورد عجیب غریب و غیرمعمول در دانشگاه ییل یافت می شود. نسخه خطی ووینیچ خطی شامل دویست و چهل صفحه از پوست است و ابعاد آن تقریباً 20 در 16 سانتی متر است.

 

وونیچ

برخی از صفحات نسخه خطی ووینیچ باز می شوند تا نمودارهای بزرگتری را نشان دهند.

 

چه چیزی در این صفحات مرموز نوشته شده است؟ متن به زبان نامفهوم نوشته شده است. این کتاب پر از تصاویر خیره کننده است که به نظر نمی رسد در نسخه استودیو گیبلی جایی نداشته باشد. قلعه های سر به فلک کشیده ، سرهای جدا از بدن ، گلهایی که هیچ مشابهی در زمین ندارند ، موجودات عجیب و غریب که شبیه ماهی دریایی هستند و بسیاری از زنان برهنه که در آب استحمام می کنند وجود دارد.

 

در سال 2009 ، متن نسخه مورد تجزیه و تحلیل رادیو کربن قرار گرفت و مشخص شد که قدمت این پوست به قرن 15 برمی گردد و این کد نویسی را قرون وسطایی می کند. هنگامی که ووینیچ نسخه خطی را کشف کرد ، نامه ای به همراه داشت که  زمان مالکیت امپراتور مقدس روم رودلف دوم بود. برای سالهای زیادی ، دانشمندان مختلف سعی در درک این رمز و راز ، ارائه نظرات مختلف کرده اند. با وجود این ، تاکنون هیچ کس معنای این کتاب را درک نکرده است. هرچه افراد بیشتر تحقیق کنند ، نوشته ها غریبه تر می شود ...


چرا نسخه خطی ووینیچ بسیار چشمگیر است؟

وونیچ


هیچ کس در مورد این کتاب ، به هر زبانی که باشد ، یا نویسنده آن چیزی نمی داند (ووینیچ به اشتباه معتقد بود که این کتاب می تواند یک راهب انگلیسی و فیلسوف قرن سیزدهم راجر بیکن باشد). نسخه خطی 240 صفحه ای با استفاده از الفبایی که برای علم ناشناخته است نوشته شده است ، اگرچه با استفاده از فرورفتگی تقسیم بندی معمول به کلمات و پاراگراف ها دارد. دانشمندان حتی نمی توانند با اطمینان بگویند این زبان طبیعی است ، مصنوعی است یا رمزنگاری.

 

محققان اند نیز طرح جعل، و یا کار یک فرد با یک اختلال روانی را عنوان می کنند:  در طول قرن 20 ، مورخان ، زبان شناسان و رمز نویسان مشهور بر سر رمزگشایی متن - به ویژه ، رمزنگار ویلیام فریدمن ، که کد ماشین رمزگذاری ژاپنی PURPLE را در طول جنگ جهانی دوم شکست ، جنگیدند. هیچ یک از آنها موفق به رمزگشایی حتی یک خط از نسخه خطی نشدند.

وونیچ

علاوه بر متن ، این کتاب شامل بسیاری از تصاویر است که به "گیاه شناسی" ، "بیولوژیکی" ، "نجومی" ، "کیهان شناسی" ، "دارویی" و "نسخه" تقسیم می شوند. اینها یا نمودار هستند یا تصاویر مجازی از گیاهان ، عروق و زنان برهنه که در آب سبز شنا می کنند. علاوه بر این ، بیشتر گیاهان نیز باورنکردنی به نظر می رسند.

 

در سال 2013 ، گیاه شناسان آمریکایی اظهار داشتند که فقط 30 مورد از 303 گیاه را که در این نسخه به تصویر کشیده شده است ، می توانند شناسایی کنند (بعضی از آنها از دنیای جدید هستند) همه اینها به دانشمندان اجازه می دهد كه تصور كنند نسخه خطی ووینیچ یك سند پزشکی یا دارویی است ، اما نوع اطلاعاتی كه در آن وجود دارد و دلیل نگارش آن هنوز مشخص نیست.

 

وونیچ

 

در سال 2013 ، تحقیقات توسط مارسلو مونتمورو فیزیکدان نظری از دانشگاه منچستر وضعیت را روشن کرد . روشی که وی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات ایجاد کرد نشان داد که متن دست نوشته حداقل منطقی است. دانشمندان در مورد این واقعیت صحبت کرده اند که در بخش متنی الگوهای خاصی وجود دارد که در زبان های طبیعی وجود دارد. در عین حال ، ساختار کلمات نسخه خطی هیچ زبان اروپایی را تکرار نمی کند. به عنوان مثال ، در نسخه خطی به طور معمول چند نماد تکرار شونده استفاده می شود - حدود 20-30 "حرف" مختلف و چندین ده نماد دیگر فقط یک یا دو بار تکرار می شوند. طبق روایتی دیگر ، این متن ممکن است نتیجه نوشتن برخی از زبانهای آسیایی با استفاده از الفبایی باشد که مخصوصاً برای این موضوع ابداع شده است (در واقع چنین مواردی وجود داشته است).

 

تنها چیزی که به طور قابل اعتماد در مورد نسخه خطی شناخته شده زمان ظهور آن است. به عبارت دقیق تر ، دوره ای که صفحات کتاب اختصاص داده شده است. در سال 2011 ، فیزیکدانان دانشگاه آریزونا دریافتند که پوستی که دست نوشته روی آن نوشته شده است حدوداً شش قرن قدمت دارد: روش تجزیه و تحلیل رادیوکربن اجازه می دهد تا صفحات از 1404 تا 1438 قدمت داشته باشند. در همان زمان ، خود متن می توانست بعداً نوشته شود (با این روش نمی توان سن جوهر را تشخیص داد) - اما ، به گفته دانشمندان ، جاعلان بعد از قرن 15-16 به سختی می توانستند چنین مقدار مواد قدیمی بلااستفاده را پیدا کنند.

نیکلاس گیبس چه چیزی یاد گرفت و چرا به او اعتقاد ندارند؟

وونیچ

تلاش برای رمزگشایی نسخه خطی Voynich متوقف نمی شود و ، همانطور که خود دانشمندان می نویسند ، سالی چندین بار کسی گزارش می دهد که موفق شده است (اما در واقع موفق نشده). نویسنده نشریه TLS یک مورخ و هنرمند آماتور نیکلاس گیبس بود که در جامعه دانشگاهی ناشناخته بود. به گفته وی ، وی 15 سال پیش با مطالعه ریشه های خود ابتدا با نسخه خطی روبرو شد .

 

نیکلاس گیبس استدلال می کند که نسخه خطی Voynich یک راهنمای پزشکی برای سلامت زنان است ، محتوای آن را باید کسی درک کند که پزشکی قرون وسطایی را مطالعه کرده باشد و همچنین آثار جالینوس و بقراط. در واقع ، گیبس مطمئن است كه نویسنده نسخه خطی فقط چندین اثر معروف را در این زمینه (چه قرون وسطایی و چه باستان) اصلاح كرده است. اول از همه ، او به مجموعه متون پزشکی قرن دوازدهم "تروتولا" ، به نام یک پزشک زن از سالرنو ، و متن "De balneis Puteolanis" در مورد مزایای چشمه های آب گرم در نزدیکی ناپل ، که در قرن سیزدهم نوشته شده است ، اشاره می کند. به عنوان مثال ، گیبس شباهت های واضحی را بین تصاویر موجود در نسخه دست نویس Voynich و Trotule ، که به بهداشت و مراقبت های شخصی زنان اختصاص داده شده است ، از جمله درمان بیماری های زنان ، پیدا کرد. با این حال ، محقق اشاره می کند که کم و بیش قبل از او این موارد روشن بود.

 

وونیچ


به گفته گیبس ، این نوعی رونویسی است و هر شخصیت حرف نیست ، بلکه یک کلمه کوتاه شده است. این مورخ ادعا می کند که حداقل دو شخصیت را در متن شناسایی کرده است - و اینها لیگاتورهای لاتین هستند (علائمی که از دو یا چند حرف یک کلمه تشکیل شده اند). این نشریه حتی به دو خط از نسخه خطی استناد می کند که گفته می شود توسط گیبس رمزگشایی شده است. در همان زمان ، او نتیجه گرفت که این کتاب فاقد نام گیاهان و بیماری ها است. به نظر وی ، باید در انتهای کتاب کاتالوگ وجود داشته باشد ، اما گم شده است (واقعیتی که می توانست نسخه ضخیم تر دستنویس باشد ، قبلاً نیز فرض شده بود) ، و بسیاری از صفحات اشتباه بودند. همه اینها رمزگشایی نسخه خطی را دشوار می کند.

 

جامعه علمی نسبت به مقاله گیبس واکنش تردیدی نشان داد . رئیس آکادمی مطالعات قرون وسطایی آمریکا ، لیزا دیویس ، از اینکه TLS حتی شروع به انتشار مقاله گیبس کرد ، متعجب شد . رنه سندبرگن از آژانس فضایی اروپا ، که سالهاست این نسخه را مطالعه کرده  ، همچنین اشاره کرد که متن منتشر شده گیبس بسیار کوتاه است و نمی تواند یک تحلیل جدی تلقی شود. منتقدان گیبس تأكید می كنند كه بیشتر یافته های وی جدید نیستند .

ووینیچ


علاوه بر متن غیر قابل رمزگشایی ، 240 صفحه از این نسخه حاوی تصاویر رمزآمیز است. به طور خاص ، یکی از بخشها شامل تصاویری از گیاهانی که قبلا  دیده نشده اند است. به لطف نقاشی ها ، دانشمندان 6 بخش از کتاب را از هم جدا می کنند: گیاهشناسی ، نجومی ، بیولوژیکی ، کیهان شناسی ، دارویی و نسخه ای. با این حال ، همین تصاویر محققان را گیج می کند و نظریه های زیادی را درباره منشا و هدف نسخه خطی به وجود می آورد.

 

برخی از کارشناسان معتقدند متن نسخه خطی مجموعه ای تصادفی از شخصیت ها است و در ابتدا معنای عملی ندارد ، اما یک حقه بازی هوشمندانه است. برعکس ، دیگران معتقدند که نمادها از نظر منطقی مرتب شده اند ، سوابق منوط به یک دستور زبان مشترک هستند و پیام رمزگذاری شده ای را به همراه دارند.

همین اوایل ماه فوریه(2014) ، مقاله ای توسط دو گیاه شناس آمریکایی ، آرتور تاکر و رکسفورد تالبرت منتشر شد که در آن دستیابی به موفقیت در رمزگشایی نسخه خطی ووینیچ وجود داشت. محققان شباهت هایی بین تصاویر نسخه خطی و نقشه های گیاهان در کتاب های گیاه شناسی باستانی مکزیک یافتند و اظهار داشتند که این جهان جدید است که می تواند سرزمین مادری آن باشد. گیاه شناسان توانستند 37 نسخه از 303 نسخه موجود در صفحات نسخه خطی ووینیچ را شناسایی کنند.

 

جالب اینجاست که همه گیاهان خاص در مکان های دوردست رشد می کنند: ناکاراگوئه ، تگزاس ، کالیفرنیا. علاوه بر این ، این کتاب شامل شش حیوان و یک ماده معدنی - بیمار است. محققان نسخه ای دارند که این نسخه خطی باغ گیاه شناسی خاصی را توصیف می کند. همچنین ، دانشمندان گفته اند که این نسخه خطی در مکزیک به زبان باستانی آزتک ها نوشته شده است.

ووینیچ

 

و اکنون نتایج یک مطالعه جدید نوری را مغایر با نظریه مکزیک دیده است. استفان باکس ، استاد انگلیسی زبانشناسی کاربردی در دانشگاه بدفوردشایر ، کار خود را در زمینه رونویسی نسخه خطی ووینیچ از دو سال پیش آغاز کرد. دانشمند به دنبال مدلهای کلی برای توصیف زبان نبود ، بلکه ترجیح داد مسیر رمزگشایی متون مصر باستان - نامه به حرف - را دنبال کند. دکتر بکز می گوید: "من با ایده جستجوی نامهای خاص در متن شروع کردم." این روش منجر به رمزگشایی موفقیت آمیز هیروگلیف مصری و سایر خطوط باستانی شد. "

 

این محقق زیرنویس ها را برای تصاویر گیاهان معروف مانند ارس ، گشنیز ، گل ذرت ، گیاه هلیله و برخی دیگر مطالعه کرد. وی نمادهای سازنده کلمات نسخه را با نام گیاه در زبانهای دیگر مقایسه کرد. بنابراین یکی از اولین ها توانست نام ارس را رمزگشایی کند. در متن این نسخه ، با مجموعه ای از شخصیت ها مطابقت دارد که شبیه به دنباله حروف لاتین "oror" است ، که ممکن است با نام عربی ارس همراه باشد که به نظر می رسد "a'ra'r" باشد.

 

نقطه شروع دیگر نام صورت فلکی ثور در کنار الگوی هفت ستاره بود. سپس بکس شروع به جستجوی علائم مشابه و ترکیبات آنها در زیرنویس های دیگر شکل کرد. در نتیجه ، محقق توانست 14 شخصیت را کشف کند که در وب سایت دانشمند یافت می شود.

بكس بر اساس شباهت حروف موجود در نسخه دست نویس Voynich به حروف لاتین ، یونانی و عربی ، پیشنهاد می كند كه این نسخه از منطقه قفقاز در شرق آسیا نشأت گرفته است. موفقیت ها و فرضیات این متخصص انگلیسی به شدت به همکاران وی در سراسر جهان علاقه داشت. در ژوئن سال جاری ، دکتر بكس قصد دارد گروهی از زبان شناسان را جمع كرده و بقیه "الفبای" غیرقابل حل را هدفمند رمزگشایی كند.

 

هوش مصنوعی زبان نسخه خطی ووینیچ را تعیین کرد. معلوم شد عبری است

ووینیچ

 

زبان شناسان کانادایی از الگوریتم هوش مصنوعی برای رمزگشایی نسخه خطی ووینیچ نوشته شده به زبان ناشناخته استفاده کرده اند. محققان ادعا می کنند که آنها قادر به خواندن اولین جمله و همچنین تعیین زبان نسخه خطی بودند - طبق گزارش کانال CTV News ، عبری بود. نتایج کار در حال حاضر در یک مجله بررسی شده منتشر نشده است و دانشمندان دیگر نسبت به این گفته احتیاط می کنند.

 

نسخه خطی Voynich کتاب مصور است که در قرن 15 - 16 در اروپای مرکزی توسط نویسنده ای ناشناخته ایجاد شده است. این اسم برای کلکسیونر ویلفرید ووینیچ نامگذاری شد ، که آن را در سال 1912 از یسوعیان در مکانی در نزدیکی رم خریداری کرد. اکنون در کتابخانه دانشگاه ییل نگهداری می شود. این کتاب با استفاده از الفبای 20-25 حرفی به زبان ناشناخته نوشته شده است: استثنا فقط چند ده کاراکتر است که فقط یک یا دو بار در نسخه خطی یافت می شوند. این نسخه خطی شامل 240 صفحه پوست نازک است و به شش قسمت تقسیم شده است ، که همراه با نقاشی ها همراه است.

 

چندین سال پیش مشخص شد که متن دست نوشته ووینیچ مطابق قانون Zipf است که از نظر آماری وقوع کلمات در زبان های طبیعی را توصیف می کند. این به نفع محتوای کاملاً معنادار کتاب است. با این وجود ، هنوز کسی نتوانسته است زبان آن را رمزگشایی کند ، اگرچه بسیاری تلاش کرده اند این کار را انجام دهند. این افراد از جمله رمزشناسان مشهوری مانند ویلیام فریدمن ، که کد ماشین رمزگذاری PURPLE ژاپن را در طول جنگ جهانی دوم شکسته بود ، و جان تیلتمن ، بریتانیایی ، یکی از بهترین رمز شناسان جنگ جهانی دوم بود - اما موفق نشدند.

 

ووینیچ

 

Grzegorz Kondrak و بردلی هاور از دانشگاه آلبرتا سعی کردند رمز و راز نسخه خطی ووینیچ  Voynich را با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی حل کنند. برای آموزش الگوریتم ، از اعلامیه جهانی حقوق بشر استفاده شد که به 380 زبان ترجمه شده است. طبق گفته توسعه دهندگان ، برنامه آنها یاد گرفته است که زبان را با دقت 97٪ تشخیص دهد. در عین حال ، گزارش نشده است که دقیقاً الگوریتم چگونه آزمایش شده است.

 

تجزیه و تحلیل آماری نسخه خطی ، انجام شده توسط الگوریتم ، نشان داد که متن به عبری نوشته شده است. کندراک و هاور پیشنهاد کردند که این کتاب از رمزگذاری استفاده می کند که در آن حروف هر کلمه برعکس می شود و مصوت ها از آن رها می شوند. بر اساس این فرض ، آنها سعی کردند اولین جمله از نسخه دست نویس Voynich را از عبری ترجمه کنند. به گفته نویسندگان ، این طور به نظر می رسد: "او به کشیش ، استاد ، من و مردم مشاوره داد."

 

به گفته نویسندگان ، در میان 72 کلمه اول کتاب ، کلمات "دهقان" ، "نور" ، "هوا" و "آتش" نیز وجود دارد. این به نفع این فرضیه است که نسخه خطی Voynich می تواند به عنوان فارماکوپی عمل کند ، یعنی مجموعه ای از قوانین حاکم بر ساخت ، نگهداری و تجویز داروها. کوندراک اذعان می کند که هوش مصنوعی برای رمزگشایی کد کافی نیست. این فرایند نیاز به مشارکت مردم دارد ، زیرا فقط آنها نحو و معنی کلمات را درک می کنند.

 

ووینیچ

 

کارشناسان در مورد گزارش های رمزگشایی تردید داشتند. "تا زمانی که یک مقاله علمی کامل در مورد مطالعه ارائه نشده باشد ، گفتن چیزی دشوار است. از آنچه در مطبوعات کانادا منتشر شده است ، به نظر می رسد که نویسندگان توزیع فراوانی نمادها را بررسی کرده اند ، در حالی که این ایده را که می توان حروف را در کلمات مرتب کرد ، قبول کردند.

 

این رایج ترین وضعیتی نیست که وقتی زبان به طور خودکار از روی متن تعیین می شود: معمولاً زبانشناسی محاسباتی با متن هایی سروکار دارد که حروف به ترتیب معمول می روند و سپس فرکانس حروف و ترکیبات آنها تعیین آسان ترین زبان از بین زبان های شناخته شده را آسان می کند. متن اما این خطر وجود دارد که با اجازه دادن جایگزین دلخواه حروف در یک کلمه ، نویسندگان آزادی بیش از حد به خودشان بدهند: من گمان می کنم از این طریق می توانید تقریباً به هر زبانی در نسخه خطی ووینیچ پیدا کنید. من معتقدم که آنها راهی برای ارزیابی اهمیت آماری نتیجه و رتبه بندی احتمالات برای زبانهای مختلف داشتند ، اما هنوز جزئیاتی در دست نیست ، ما نمی توانیم به این امر اعتماد کنیم. "

 


"مشکل مهم دیگر خود زبانشناسی است: شکی نیست که نویسندگان فراوانی نمادها را با زبانهای مدرن مقایسه کردند. اما نسخه خطی Voynich در قرن پانزدهم نوشته شده است و مشخص است که در این مدت هر دو زبان و سیستم نوشتاری تغییرات زیادی کرده اند. حتی اگر زبان روسی را هم بگیرید ، در متن مدرن ، به عنوان مثال ، حرف "ъ" در انتهای کلمات و حرف "ѣ" وجود نخواهد داشت ، به این معنی که توزیع فرکانس حروف به هیچ وجه همان قرن 15 نیست.

 

و البته سوالات فلسفی نیز در رابطه با تفسیر وجود دارد. نویسندگان این مطالعه می گویند که در میان چهار کلمه اول یکی از بخش ها کلمات "دهقان" ، "نور" ، "هوا" و "آتش" وجود داشته است که به خوبی در رساله گیاه شناسی جا افتاده است. اما در اینجا حتی یک کلمه به طور خاص در مورد گیاهان وجود ندارد - و واضح است که اگر تصاویر نه گیاهان ، بلکه مثلاً انواع سلاح ها را به تصویر می کشد ، به همین راحتی می گوییم که اینها کلمات یک رساله در مورد سلاح ها هستند ، ، ما می توانستیم آنها را با گیاه شناسی تنظیم کنیم. این دانشمند معتقد است که جمله اول - "او به کشیش ، استاد ، من و مردم مشاوره داد" بدون متن گسترده تر ، مناسب جواب است.

ووینیچ

بعلاوه ، افسوس که گرگ کندراک بلافاصله با سایر متخصصان نسخه خطی ووینیچ مخالفت می کند. کندراک می گوید: "آنها می ترسند که رایانه ها جای آنها را بگیرند" ، اما به طور کلی روش های ریاضی ، به این معنی که کامپیوترها سالهاست در رمزگشایی استفاده می شوند ، از جمله در تجزیه و تحلیل نسخه خطی ووینیچ. به عنوان مثال ، آلیس كوبر در نیمه اول قرن بیستم كار فنی زیادی با Linear B یونانی انجام داد - و احتمالاً او فقط خوشحال می شود اگر یك رایانه مقداری از آن را به دست بگیرد.

 

پیپرسکی نتیجه گیری می کند: اما الگوریتم ها هنوز هم باید توسط یک شخص اختراع شوند ، بنابراین کندراک به یکی از افرادی تبدیل شد که فرضیه ای را در مورد نسخه خطی ووینیچ مطرح کردند و نه یک پیشگام که دنیای رمزگشایی را وارونه جلوه داد.

اخیراً ، به انتشارات اسپانیایی Siloé حق چاپ نسخه محدودی از نسخه دست نویس Voynich اعطا شد. به گفته کارمندان کتابخانه Beinecke ، جایی که  نسخه خطی ووینیچ در آن نگهداری می شود ، این انتشار به شما کمک می کند تا به خواندن متن مرموز نزدیک شوید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید