چمدان خود را ببندید : 8 مقصد جالب برای گردشگری در مریخ

مریخ سیاره تضادها است. در اینجا ، آتشفشان های خیلی بزرگ جای خود را به دره های عمیق و دشتها به تپه های شنی می دهند و دهانه های عمیق سیاره هنوز می توانند به شکلی آب داشته باشند. حداقل این چیزی است که دانشمندان فکر می کنند. به محض استقرار اولین مستعمره نشین  مریخ در سیاره سرخ ، مریخ قول می دهد که پتانسیل خود را به عنوان یکی از جالب ترین مقاصد گردشگری فضایی در منظومه شمسی آشکار کند.

 

Tharsis-750x502.jpg
آیا دوست دارید در مریخ سلفی بگیرید؟


 امروز ما در مورد هشت مکان "نمادین" در مریخ صحبت خواهیم کرد که ممکن است مورد توجه گردشگران فضایی آینده قرار گیرد.

 

 

المپ

مریخ

 

بلندترین آتشفشان در منظومه شمسی . مساحت آتشفشان واقع در خط استوا این سیاره تقریباً برابر با مساحت ایالت آریزونا آمریکا است (طبق داده های ناسا بیش از 256 هزار کیلومتر مربع). ارتفاع آن 26 کیلومتر است که باعث می شود تقریباً سه برابر بلندترین کوه روی زمین - اورست ، که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 8.8 کیلومتر است - بالاتر باشد.

Olympus یک آتشفشان سپری است.(آتشفشان سپری (به انگلیسی: Shield volcano) یکی از انواع آتشفشان است. از روی هم قرار گرفتن روانه‌های متوالی آتشفشان، ساختمان مدور کم‌ارتفاعی شبیه سپر دارد) این ماده در نتیجه انبوهی از توده های گدازه از این سیاره شکل گرفته است که دامنه های آن را تشکیل داده است. برای استعمارگران آینده مریخ ، این آتشفشان یک هدف کاملاً جذاب برای کوهنوردی است ، زیرا شیب آن از 5٪ بیشتر نیست. در بالای آتشفشان یک فرورفتگی عظیم (کالدرا) وجود دارد که حدود 85 کیلومتر عرض و تا 3 کیلومتر عمق دارد.

 

آتشفشان های ترسیس

Tharsis-1-750x609.jpg

 

هنگام صعود به المپ ، خوب است که به اطراف نگاه کنیم و برخی دیگر از آتشفشان های Tharsis تارسیس را مورد تأمل قرار دهیم. در مجموع 12 آتشفشان غول پیکر در مساحتی حدود 30 میلیون کیلومتر مربع وجود دارد . مانند کوه المپ ، این آتشفشان ها از هر نظر بسیار بلندتر از آتشفشان های روی زمین هستند - این همه به لطف جاذبه کاهش یافته است که به آنها اجازه می دهد به سمت بالا رشد کنند. به گفته دانشمندان ، آخرین باری که این آتشفشان ها فوران کرده اند حدود 2 میلیارد سال پیش بوده است ، یعنی تقریباً نیمی از کل تاریخ عمر مریخ در زمان.

 

عکس بالا قسمت شرقی تارسیس را نشان می دهد که در سال 1980 توسط فضاپیمای Viking-1 از آن عکس گرفته شده است. در سمت چپ تصویر ، از بالا به پایین ، می توانید سه آتشفشان سپری را ببینید: کوه Askriyskaya (ارتفاع 18 کیلومتر) ، کوه طاووس (ارتفاع 14 کیلومتر) و کوه Arsia (ارتفاع 19 کیلومتر). در قسمت سمت راست بالای تصویر ، آتشفشان سپر دیگری به نام Dome Farsis (بیش از 9 کیلومتر) وجود دارد.

 

دره مارینر

مریخ

 

مریخ نه تنها بزرگترین آتشفشان های منظومه شمسی بلکه بزرگترین دره ها را نیز در خود جای داده است. طبق گفته ناسا ، دره مارینر در بیش از 4000 کیلومتر از سطح مریخ امتداد دارد. این طول تقریباً چهار برابر Grand Canyon در ایالات متحده است که حدود 800 کیلومتر طول دارد.

دانشمندان کاملاً مطمئن نیستند که چگونه دره مارینر بوجود آمده است ، اما فرضیه های مختلفی در مورد این امتیاز وجود دارد. بنابراین ، طبق محبوب ترین آنها ، دره ها می توانستند پس از تشکیل منطقه آتشفشانی تارسیس ظاهر شوند. با گذشت زمان ، هنگامی که سیاره شروع به خنک شدن کرد ، گدازه جامد شده شروع به تقسیم شدن و در نهایت شکل دره ها کرد.

 

 

قطب شمال و جنوب مریخ

مریخ

مریخ نیز دارای قطب است.مریخ دو قطب یخی در قطب ها دارد که از نظر ترکیب کمی متفاوت است. اکتشاف قطب شمال (تصویر بالا) با استفاده از کاوشگر فینیکس (ققنوس )انجام شد ، قطب جنوب فقط توسط مدارگردهای همان آژانس کشف شد. طبق گفته ناسا ، در طول فصل زمستان ، درجه حرارت در قطب های شمالی و جنوبی این سیاره به قدری کم می شود که دی اکسید کربن از جو آن متراکم شده و به صورت یخ بر روی سطح آن قرار می گیرد.

 

در تابستان هنگامی که دی اکسید کربن دوباره به جو تبدیل می شود ، همه چیز تغییر می کند. در همان زمان ، دی اکسید کربن در نیمکره شمالی به طور کامل ناپدید می شود و کلاهک های یخ زده را پشت سر می گذارد. مقداری از دی اکسیدکربن در نیمکره جنوبی باقی مانده است. تمام این حرکات توده های یخی به طور جدی بر روی آب و هوای مریخ تأثیر می گذارد و باعث ایجاد باد و سایر اثرات جوی می شود.

 

 

دهانه گیل و کوه شارپ (ایولیس)

مریخ

وای دهانه!

دهانه گیل که با فرود مریخ نورد کنجکاوی در سال 2012 در این منطقه مشهور شد ، منبع بالقوه گسترده ای از شواهد آب گذشته در سیاره سرخ است. فقط چند هفته پس از فرود ،  مریخ نورد بستر یک رودخانه باستانی خشک شده مریخ را کشف کرد. مریخ نورد پس از ماه ها سفر در پایین دهانه گیل ، شواهد بیشتری برای تاریخ "خام" مریخ یافته است. این مریخ نورد در حال حاضر در نزدیکی قله مرکزی دهانه گیل کوه شارپ واقع شده است که به نام رابرت شارپ ، زمین شناس نامگذاری شده است. در اینجا مریخ نورد در حال کشف ویژگی های زمین شناسی است.

 
یکی از مهمترین کشفیات برای مریخ نورد کشف ردپای مولکولهای آلی پیچیده بود . مطالعه ای که در سال 2018 منتشر شد گزارش داد که مریخ نورد ذرات آلی را در داخل یک سنگ 3.5 میلیارد ساله کشف کرده است. همزمان با اعلام کشف مواد آلی ، دانشمندان اعلام کردند که کنجکاوی فصلی غلظت متان را در جو سیاره تأیید کرده است. متان یافت شده در مریخ ممکن است هم وجود یک زیست کره ابتدایی در سیاره سرخ و هم وجود فرایندهای زمین شناسی را نشان دهد. مریخ نورد آینده که برای جایگزینی کنجکاوی به مریخ می رود ، احتمالاً قادر به کشف آن است.

 

 

حفره های مدوزا

مریخ

یکی از جالب ترین ساختارهای زمین شناسی مریخ.

 

Medusae Fossae یکی از جالب ترین ساختارهای زمین شناسی مریخ است. در بین نظریه پردازان  اعتقاد رایج وجود دارد که این ساختار شاهدی بر سقوط یک بشقاب پرنده غول پیکر در سیاره سرخ است. با این حال ، محتمل ترین توضیح در مورد ویژگی عجیب زمین شناسی ، فوران های آتشفشانی است که بیش از 3 میلیارد سال پیش در اینجا رخ داده است. دانشمندان حدس می زنند که Medusae Fossae یک منبع آتشفشانی است.

 

بزرگترین کانسار آتشفشانی در منظومه شمسی. این است که در نزدیکی خط استوا واقع از سیاره سرخ و گسترش در طول حدود هشت هزار کیلومتر است.طبق یافته های یکی از مطالعات انجام شده در سال 2018 ، یک فاجعه باستانی می تواند باعث ظهور مخازن مایع مناسب برای اشکال اولیه زندگی شود.

 

خطوط عجیب در دامنه های دهانه هیل

مریخ

چنین دهانه هایی نیز وجود دارد.

 

برخی از دامنه های دهانه های مریخی دارای آنچه "سازه های کشیده تکرار شونده" نامیده می شوند - خطوط تاریکی که در فصول گرم ظاهر می شوند. دانشمندان هنوز به طور دقیق تصمیم نگرفته اند که این خطوط چیست.

در تصویر بالا شیب دهانه هیل را مشاهده می کنید که خطوط با منشا ناشناخته ظاهر می شود. در سال 2015 ، دانشمندان ناسا گفتند که طیف سنجی زمین نشانه هایی از وجود نمک را در اینجا شناسایی می کند ، که ممکن است شاخصی از وجود آب مایع باشد. با این حال ، مطالعات بعدی در مورد "تکرار سازه های کشیده" نشان داده است که ساختارهای سطح دامنه های دهانه ممکن است توسط آب جوی یا حرکت توده های شن خشک ایجاد شود.

 
برای رسیدن به ماهیت واقعی این خطوطی که ظاهر و ناپدید می شوند ، به احتمال زیاد مجبور خواهیم بود که به آنها نزدیک شویم. اما یک مشکل وجود دارد. اگر میکروب های بیگانه در این خطوط زندگی کنند ، در هنگام مراجعه به این منطقه خطر عفونت وجود دارد. در حالی که ناسا در تلاش است تا نحوه کاوش از نزدیک این خطوط را کشف کند ، در حالی که کانالهای ایمنی سیاره ای مستقر در آنها را مختل نمی کند ، بازدید کنندگان و مستعمرات آینده مریخ ممکن است بتوانند آنها را با استفاده از همان دوربین های شکاری از دور مشاهده کنند.

 

 

"تپه های شنی" از هزارتوی شب و دشت های هلاس پلانیتیا

مریخ

منظره مریخ توسط باد شکل گرفته است.

 

از آنجا که جو این سیاره بسیار نازک تر از گذشته شده و آب از سطح آن تبخیر شده است ، شکل فعلی مریخ عمدتا توسط باد شکل گرفته است. هنوز ویژگی های زمین شناسی در این سیاره وجود دارد که ممکن است اشاره ای به تاریخ "خام" مریخ داشته باشد. به عنوان مثال ، به اصطلاح "تپه های شنی" را پیدا کنید که در نزدیکی منطقه ای به نام هزارتوی شب (مجموعه ای عظیم از دره های متقاطع) وجود دارد و همچنین دشت های هلاس. به گفته محققان ، در این مناطق زمانی تپه های شنی تا چندین ده متر ارتفاع وجود داشته است. بعداً ، قله های آنها یا با حرکت توده های گدازه ، در نتیجه فعالیت آتشفشانی در این سیاره یا تحت تأثیر آب مایع ، جاروب و یا شسته شد. دلایل "شبح" تنها به آنها اشاره می شود.

 

به گفته دانشمندان ، چنین تپه های شنی قدیمی کاملاً نشان می دهد که چگونه حرکت جریان های هوا در مریخ باستان اتفاق افتاده است. با تشکر از این ، متخصصان اقلیم می توانند درک کنند که محیط سیاره سرخ در گذشته چگونه بوده است. نکته جالب دیگر در مورد "تپه های شنی" این است که میکروب ها هنوز می توانند در بنیان آنها پنهان شوند ، در برابر اشعه و بادها محافظت شوند ، در غیر این صورت به راحتی از سطح سیاره منتشر می شوند. اما اینها فقط فرضیات است. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید