نکات اشتباه در آشپزی بخش دوم

همان طور که دربخش اول مقاله از اشتباهاتی در آشپزی که طعم غذا را خراب می کند

گفته شد و نکته ای که باید در خاطر داشته باشیم این است که برخی از این نکات آشپزی عملا کمکی به طعم غذا نمی کنند و نتیجه رضایت بخش نیست، این در حالی است که در سوی دیگر برخی از این نکات اشتباه در آشپزی حتی می توانند خطرناک بوده و به واسطه استفاده از آن ها در طرز تهیه غذا و مواد خوراکی برای سلامتی فرد مضر باشند، به همین خاطر است که این مسئله شایان توجه بیشتری است.

 

آیا بهترین راه برای استفاده از سبزیجات یخ زده قرار دادن آن ها در مایکروفر است

سبزیجات یخ زده

مشخصا برای استفاده از سبزیجات یخ زده هیچ راه ساده تر و سریع تری از قرار دادن آن در مایکروویو وجود ندارد، با این حال مسئله ای که در این باره وجود دارد این است که این کار سبب می شود سبزیجات یخ زده به طور غیر معمولی خیس شده و تازگی لازم را نداشته باشند.

اگر قصد دارید سبزیجات یخ زده تان را ترد و تازه داشته باشید، بهتر است آن ها را به وسیله بخار آب گرم کنید.

 

آیا اضافه کردن روغن به آب در حال جوش باعث می شود رشته های ماکارونی به یکدیگر نچسبند

ماکارونی

اشتباه دیگری که در میان مردم رایج شده است و بسیاری در زمان آشپزی استفاده می کنند، اضافه کردن روغن به آب در حال جوش ماکارونی برای جلوگیری از چسبیدن رشته های آن به یکدیگر است، با این حال، برای این که رشته های ماکارونی به یکدیگر نچسبند به روغن نیازی نیست و نه تنها فایده ای ندارد، بلکه سبب می شود سسی که برای ماکارونی خود آماده کرده اید، آن گونه که باید و شاید با رشته های ماکارونی ترکیب نشودو اگر روغن اضافه شده در آب از حد مشخصی تجاوز کند، رشته های ماکارونی باریک تر از حالت معمول خود خواهند شد.

به جای این کار توصیه می شود به هنگام پخت ماکارونی از یک قابلمه نسبتا بزرگ با آب زیاد استفاده کرده و هنگامی که آب جوش آمد مقدار اندکی نمک به آن بیفزایید.

 

آیا وجود ظروف نچسب در هر آشپزخانه ای ضروری است

ظروف و ماهی تابه های نچسب

بر خلاف این باور رایج اشتباه، ماهی تابه ها و ظروف نچسب همیشه برای طبخ خوراکی به خصوص ایده آل نیستند. نکته ای که درباره این گونه ظروف وجود دارد این است که در مقایسه با ظروف رویی و آهنی، به مراتب به زمان بیشتری برای گرم شدن نیاز پیدا می کنند

و همین مسئله سبب می شود تا خوراکی های موجود در آن برای این که خوب سرخ شده و رنگی متمایل به قهوه ای پیدا کنند، به مدت زمان بیشتری نیاز خواهند داشت و در نهایت ممکن است بیش از اندازه پخته یا سرخ شوند. بنا بر این نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که:

ظروف نچسب تنها برای طبخ آن دسته از خوراکی هایی مناسب هستند که در مقایسه با سایر مواد و خوراکی ها ظریف ترند، خوراکی هایی چون ورقه های نازک ماهی یا تخم مرغ و ... . در سوی دیگر اما اگر قصد دارید غذایی چون استیک یا سیب زمینی سرخ کرده تهیه کنید، بهتر است از همان ظروف رویی و آهنی بهره بگیرید.

 

آیا برای پختن سیب زمینی در فر باید داخل فویل بگذاریم

سیب زمینی

زمانی که سیب زمینی را به شیوه مردم روستایی و در چیزی شبیه به آتش درست شده از چوب می پزیم (در حالی که دور آن فویل قرار داده ایم)، خوراک حاصل شده حال و هوای به خصوص خواهد داشت، با این حال اگر همین کار را در فر آشپزخانه انجام دهید، اتفاقی که می افتد این است که دیگر پوست سیب زمینی آن طور که باید و شاید ترد نخواهد بود. بنا بر این نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که استفاده از فویل تنها در صورتی توصیه می شود که قرار است سیب زمینی در تماس مستقیم با آتش قرار گیرد، برای نمونه زمانی که سیب زمینی را روی باربیکیو قرار می دهیم.

اگر قصد دارید برای طبخ سیب زمینی از فر استفاده کنید، توصیه ای که می شود این است که سیب زمینی ها را به خوبی شسته، سپس خشک کنید و قسمت های کوچکی از پوست آن را جدا کنید (نیازی به جدا کردن کامل پوست نیست)، سپس کمی روغن یا کره آب شده به همراه نمک بر روی سیب زمینی بریزید و در نهایت هم آن را بر روی یک ورقه فویل در فر قرار دهید، و البته اگر به جای همین ورقه فویل هم از سینی مخصوص خود فر استفاده کنید، نتیجه به مراتب بهتر خواهد شد، چرا که در این صورت هوا امکان گردش میان سیب زمینی ها را خواهد داشت و پوست شان به مراتب ترد تر و بهتر خواهد شد.

 

آیا خمیر پنکیک را باید زیاد هم بزنیم

خمیر پنکیک

زمانی که در حال آماده کردن خمیر پنکیک هستید، این نکته را به خاطر داشته باشید که حباب های شکل گرفته در خمیر (که با هم زدن بیش از حد از بین می روند) در حقیقت برای طبخ بهتر آن کارآمد خواهند بود.

زمانی که خمیر پنکیک را بیش از اندازه هم می زنید، اتفاقی که می افتد این است که چسبندگی خمیر تا حدودی از بین رفته و هوایی که باید در آن وجود داشته باشد (که به شکل حباب در خمیر بروز می کند) گرفته می شود، نتیجه این که پنکیک شما در نهایت و زمانی که سرخ می شود، کمی خشک تر از آن چه باید می شود.

بنا بر این نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مواد اولیه لازم برای تهیه پنکیک خود را به گونه ای با هم ترکیب کنید که تکه های خمیر گلوله شده در هیچ کجای خمیر شما قرار نداشته باشد و از بابت حباب های شکل گرفته در خمیر هم نگرانی ای نداشته باشید.

 

آیا سیر و پیاز را با هم سرخ کنیم

سرخ کردن سیر و پیاز

اشتباه رایج دیگری که در میان بسیاری از افراد مشاهده شده است، اضافه کردن همزمان سیر و پیاز برای سرخ کردن است. مسئله ای که در این خصوص وجود دارد این است که:

سیر به مراتب به زمان کمتری برای پخته شدن نیاز دارد و هر چه ورقه های بریده شده از آن نازک تر باشند، این زمان کمتر خواهد شد، بنا بر این اگر دوست ندارید در غذای تان طعم بد و تلخ سیر سوخته شده احساس شود، بهتر است آن را آخر سر به سایر ترکیبات اضافه کنید، مگر این که غذایی که در حال طبخ آن هستید حاوی سس یا مایعی باشد که از سوخته شدن سیر جلوگیری کند.

 

آیا آب ماکارونی آبکش شده را دور بریزیم

از قضا آب جوشی که ماکارونی در آن طبخ شده است، می تواند بسیار کارآمد باشد. پس از آن که ماکارونی خود را آب کش کردید، چند فنجان کوچک از آب آن را نگه دارید و به هنگام آماده کردن سس خود، این مایع را به آن اضافه کنید.

این کار باعث می شود تا سس ماکارونی حالتی خامه ای مانند و خوشمزه تر پیدا کند و علاوه بر این، مخلوط شدن آن با ماکارونی ساده تر می شود.

 

آیا برای پخت سیب زمینی آن ها را مستقیما در آب جوش بگذاریم

پخت سیب زمینی

البته ممکن است به نظرتان این کار به زمان به مراتب کمتری نیاز داشته باشد، با این حال، با قرار دادن سیب زمینی پوست گرفته شده در آب در حال جوش، اتفاقی که می افتد این است که قسمت بیرونی سیب زمینی به مراتب سریع تر از قسمت داخلی آن پخته می شود.

بنا بر این اگر قصد دارید سیب زمینی به طور کامل و یکدست پخته شود، بهتر آن است که زمان کافی برای این کار کنار بگذارید و سیب زمینی را با پوست و به همراه مقداری نمک در آب سرد قرار دهید و سپس ظرف حاوی سیب زمینی را بر روی شعله متوسط گاز قرار داده و اجازه دهید به خوبی پخته شوند.

 

آیا قبل از شروع پخت ظروف و فر را گرم کنیم

اشتباه بچگانه ای که بسیاری از افراد مرتکب می شوند این است که پیش از ریختن خوراکی های خود در ماهی تابه و ... اجازه نمی دهند ظرف یاد شده کمی گرم شود.

در حقیقت تنها در صورت گرم کردن ظروف، پیش از ریختن خوراکی ها در آن است که به مدت زمان ذکر شده در دستور پخت نیاز خواهید داشت و نیز تنها در این صورت است که مواد شما یکدست و کامل پخته خواهند شد.

به یاد داشته باشید که به هنگام استفاده از یک ماهی تابه برای طبخ خوراکی به خصوص، حتما باید روغن را در آن ریخته و برای مدتی اجازه دهید داغ شود؛ این مسئله در مورد فر هم صدق می کند و اگر پیش از قرار دادن خوراکی به خصوص در آن به اندازه کافی گرم نشده باشد، به سادگی سبب از بین رفتن آن خوراک خواهد شد.

 

آیا پیش از شروع پخت گوشت لازم است مدتی در دمای اتاق قرار دهیم

طبخ گوشت

این هم توصیه اشتباه دیگری است؛ تا زمانی که گوشت برای مدتی در دمای معمول اتاق قرار نگرفته باشد، به حالت ایده آل خود نخواهد رسید. اتفاقی که در این  هنگام می افتد این است که فیبر موجود در ماهیچه های گوشت امکان آزاد شدن پیدا می کنند و گوشت در مدت زمان نسبتا کوتاهی  به حالت ایده آل خود می رسد.

تنها کافی است که تکه های گوشت لازم برای استیک و نیز تکه های مرغ را برای مدت زمانی پنج الی ده دقیقه ای، در حالی که یک ورقه فویل بر روی آن ها قرار داده اید (نیازی نیست کاملا در فویل پیچیده شوند) در دمای اتاق قرار دهید (برای تکه های نازک تر به زمان کمتری نیاز خواهد بود) تا غذای نهایی شما طعم و مزه بهتری داشته باشد.

 

آیا می توانیم سیب زمینی را با پوست بپزیم

سیب زمینی

بر خلاف این باور اشتباه رایج در میان بسیاری از افراد، پوست سیب زمینی یکی از منابع مغذی به شمار رفته و حاوی مقداری فیبر نیز است. تنها کاری که لازم است بکنید این است که :

پوست سیب زمینی را به خوبی شستشو داده و سپس آن را کاملا خشک کنید، در این صورت دیگر استفاده از سیب زمینی به همراه پوست برای تهیه خوراکی خوشمزه هیچ ایرادی نخواهد داشت.

علاوه بر این، جدا نکردن پوست سیب زمینی ظاهر و کیفیت بهتر و زیباتری به سیب زمینی می دهد؛ بنا بر این می توان گفت که نه تنها جدا نکردن پوست سیب زمینی اشتباه نیست، بلکه بهتر هم هست.

 

آیا برای تهیه خاگینه باید از شیر استفاده کنیم

خاگینه

برای تهیه خاگینه تخم مرغ تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که کره (یا روغن) را برای مدتی در ماهی تابه روی حرارت گاز قرار داده و اجازه دهید خوب داغ شود و سپس تخم مرغ ها را اضافه کرده و پیش از آن که سرخ شوند خوب آن ها را هم بزنید.

اضافه کردن مایعاتی چون شیر یا آب، و نیز اضافه کردن خامه به خاگینه تخم مرغ تنها باعث می شود خاگینه شما آن گونه که باید و شاید سفت و خوشمزه نشود.

 

آیا نان بیات شده را دور بریزیم

نان بیات شده

نه تنها با استفاده از راهکاری که عنوان خواهد شد می توان دوباره از نان بیات شده استفاده کرد (کافی است نان بیات شده را در آب سرد فرو ببرید تا قسمت خشک شده آن رطوبت ببینند.

سپس فر را برای مدتی روشن کرده تا حرارت کافی را داشته باشد و بعد از آن برای مدتی کوتاه نان را در فر قرار دهید)، بلکه از این نان می توان در بسیاری از دستور پخت های خوراکی های گوناگون و متنوع استفاده کرد.

 

آیا بعد از خارج کردن گوشت از فریزر باید آن را بپزیم

نکات اشتباه در آشپپزی

پیش از این هم اشاره مختصری به این توصیه اشتباه رایج در میان بسیاری از افراد شد: اگر می خواهید گوشت شما یک دست و کامل پخته شده و سطح بیرونی آن قهوه ای رنگ و ترد شود، بهتر است پیش از شروع طبخ آن برای مدتی اجازه دهید در دمای معمول اتاق قرار بگیرد.

اگر از تکه های گوشت بزرگ برای تهیه استیک می خواهید استفاده کنید، بهتر است حداقل یک ساعت آن را در دمای معمول اتاق قرار دهید و این زمان برای تکه های مرغ و سایر تکه های کوچک تر، تا ده الی پانزده دقیقه کاهش پیدا می کند.

 

آیا گوجه فرنگی را در فریزر نگهداری کنیم

نگهداری گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از جمله خوراکی هایی است که نیازی به نگه داری از آن ها در فریزر نیست، چرا که هم کیفیت و هم طعم آن به هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد تحت تأثیر قرار می گیرد.

بنا بر این بهتر است گوجه فرنگی را حتی در یخچال هم قرار ندهید و آن را در سبدی در آشپزخانه، به دور از نور خورشید نگه دارید و بین سه تا پنج روز زمان دارید تا از آن ها استفاده کنید.

اگر گوجه فرنگی های تان کمی سبز مانند هستند و به اندازه کافی رسیده نیستند، می توانید آن ها را به همراه یک عدد سیب درختی در کیسه کاغذی قرار دهید. سیب درختی گازی به نام اتیلن متصاعد می کند که باعث رسیده شدن میوه ها می شود.

 

آیا ادویه را در هر زمانی می توانیم به غذا اضافه کنیم

زمان اضافه کردن ادویه کاری

بیشتر ادویه هایی که در حال حاضر در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرند، بهتر است در ابتدای طبخ غذا و روی حرارت نسبتا کم در میان سایر مواد تفت داده شوند تا طعم و چاشنی دلپذیر خود را به سایر مواد بدهند.

این در حالی است که ادویه های کاری بهتر است در انتهای زمان آشپزی به سایر مواد افزوده شوند تا بتوان از حداکثر طعم و چاشنی آن ها در غذا استفاده کرد.

 

آیا خاگینه باید بر روی شعله زیاد تهیه شود

 خاگینه نرم شود

شیوه های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان خاگینه تخم مرغ تهیه کرد، با این حال، مسئله ای که کاملا مشخص است، این است که سرخ کردن خاگینه تخم مرغ بر روی شعله کم گاز، نسبت به سرخ کردن آن بر روی شعله زیاد بهتر است و در نهایت خاگینه بهتری به دست خواهد داد.

برای این که خاگینه ای نرم و خامه مانند داشته باشید، بهتر است تخم مرغ ها را بیش از حد هم نزنید و به جای آن اجازه دهید قسمت های مختلف کاملا سرخ شده و سپس آن ها را برگردانید.

در نهایت هم گاز را خاموش کرده و اجازه دهید حرارت خود ماهی تابه قسمت نهایی آماده سازی خاگینه را انجام دهد.

 

آیا فقط یک روش برای کندن پوست کیوی وجود دارد

پوست کندن کیوی

کندن و جدا کردن پوست کیوی یکی از کارهای نسبتا ظریف و دشوار است و معمولا افراد به هنگام کندن پوست آن، قسمت نسبتا زیادی از خود میوه را هدر می دهند.

راهکاری که برای این کار توصیه می شود این است که کیوی را به اشکال سکه مانند تکه تکه کرده و سپس با انگشت خود اقدام به جدا کردن پوست این ورقه های دایره ای شکل کنید؛ در این صورت پوست کیوی به راحتی جدا شده و دیگر میوه هدر نمی رود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید