طرز تهیه شیره خرما در منزل

طرز تهیه شیره خرما در منزل

 

 

مواد لازم برای تهیه شیره خرما

- یک کیلو خرما

- آب 4 لیوان

شیره خرما را شاید بتوانیم به راحتی از بازار بصورت آماده تهیه کنیم.اما در صورتی که می خواهید از کیفیت شیره خرما مطمئن باشید و مسائلی مثل اضافه شدن شکر چه بصورت طبیعی ، چه بصورت قند مصنوعی ،افزودن مواد نگه دارنده و یا افزوده شدن مواد ترکیبی دیگر برای غلیظ شدن شیره خرما برای شما اهمیت دارد پس بهتر است دست بکار شوید و خودتان در منزل شیره خرما خانگی را تهیه کنید .

 

 

طرز تهیه شیره خرما در منزل بصورت خانگی

شیره خرما خانگی

سعی کنید از خرما های شیره داراستفاده کنید خرما خشک و یا مجلسی مناسب نیست. حال خرما را می شوریم و هسته های آنر را جدا می کنیم 

طرز تهیه شیره خرما

خرما ها را در قابلمه ای که اندازه باشد می ریزیم و آب را که جوشانده ایم روی خرما ها ریخته ، حدود یک ساعت  کنار می گذاریم . بعد از یک ساعت قابلمه را روی حرارت می گذاریم تا جوش بیاید تا زمانی حرارت می دهیم تا خرما ها نرم و له شوند

حال دوباره قابلمه را کنار می گذاریم تا کمی سرد شود و بعد از سرد شدن خرما ها را له می کنیم و محتویات قابلمه را داخل آبکش می ریزیم تا شیره خرما جدا شود می توانیم با فشار دست شیره را صاف کنیم .

شیره خرما

حال شیره بدست آمده را دوباره می جوشانیم تا به غلظت مورد نظر برسد زیادی رقیق باشد کپک می زند.

 

 

ارده رو با چی بخوریم؟

شیره خرما را می توانیم صبحانه با کره ، یا بصورت ارده شیره مصرف کنیم و یا برای روی شیر برنج استفاده کنیم.

 

 

طرز تهیه نان خرما

باقیمانده خرما ی له شده در صافی را می توانیم  در کف دست بصورت قلقلی های کوچک در آوریم و کمی کنجد یا پودر نارگیل بپاشیم و با چایی میل کنیم و یا برای تهیه نان خرما از آن استفاده کنیم بصورت زیر:

یک عدد خمیر از نانوایی تهیه می کنیم مقداری از خرما له شده را با کمی کره تفت می دهیم اگر مغز گردو دارید کمی خرد و اضافه کنید و حال ته تابه راچرب می کنیم خمیر را به دو قسمت می کنیم با وردنه خمیر را به اندازه  ته تابه صاف می کنیم و خمیر را در تابه چرب شده می گذاریم حال خرما تفت داده شده را روی خمیر پهن می کنیم کمی کنجد می پاشیم .

لایه بعدی خمیر را با وردنه پهن می کنیم و روی لایه خرما می گذاریم و دوباره کمی کنجد ، تخم کتان و یا هر دانه روغنی که در آشپزخانه دارید رویش می پاشید و تابه را روی گاز با شعله کم می گذارید . در صورتی که فر دارید از فر استفاده کنید.در صورت استفاده از تابه روی گاز دقیقا مثل کوکو هر طرف را برگردانید تا نان خرما کاملا بپزد.این نان بخاطر اینکه بیشتر شیره خرما گرفته شده برای دیابتی ها هم مناسب است.

نان خرما

نان خرما آماده است بفرمایید نوش جان

 

 

خواص شگفت انگیز خرما

خواص شگفت انگیز خرما

 

 

خواص غذایی ۱۰۰ گرم خرما

  • ویتامین B6 – ۰.۲ میلی گرم
  • منیزیم – ۵۴ میلی گرم
  • پتاسیم – ۶۹۶ میلی گرم
  • منگنز – ۰.۳ میلی گرم
  • فیبر – ۶.۷ میلی گرم
  • مس – ۰.۴ میلی گرم

1-برای دوره بارداری مفید است زنانی که در دوران بارداری خرما مصرف می کنند زایمان راحتتری دارند.

2- بخاطر شکر طبیعی ازجمله کلوگز، فراکتوز و ساکاروز انرژی شما زیاد می شود.
3- خرما به خاطر ویتامین B6  باعث سلامت مغز می شود. 
4- خرما سرشار از آهن  است و برای جلوگیری و برطرف کردن کم خونی مفید بخصوص برای زنان مفید است.
5- خرما حاوی سلونیوم، منگنز و منیزیم می باشد و باعث بالا رفتن سطح ایمنی بدن و قدرت استخوانها می شود.
6- پتاسیم موجود در خرما خطر حمله قلبی را کاهش می دهد

7- بخاطر فیبرهای موجود در خرما باعث بهتر شدن  هضم غذامی گردد.

 

انواع خرما: خرما تر  خرما  خشک  خرما نیمه خشک  عکس و تصاویر انواع خرما بهترین  و گرانترین خرما جهان

 

 

خرما پیارم

خرمای پیارم

خرما پیارم گرانترین خرما درایران و در استان هرمزگان تولید می شود . نیمه خشک و دیررس می باشدو در گروه خرماهای نیمه خشک جای می گیرد. بیشتر قند آن از نوع فروکتوز می باشد که به راحتی و سرعت در متابولیسم بدن سوخت و ساز می شود برای افراد دیابتی مناسب می باشد.

 

 

خرما مضافتی

خرمای مضافتی

خرما مضافتی  از شناخته‌ شده‌ترین نوع خرما در ایران می باشد. دارای رطوبت زیادی است و با ذائقه مردم سازگار می باشد.  

 

 

خرما گنتار

خرمای گنتار

خرما گنتار،خرما تر می باشد. این نوع خرما را می‌توانید به‌ صورت خارک و رطب نیز مصرف نمایید.

 

 

خرما استعمران

خرمای استعمران

 در ۷۰ درصد از نخلستان های خوزستان در ایران تولید می شود بسیار شیرین است برای ورزشکاران مناسب است و در گروه  خرماهای نیمه خشک قرار می گیرد و به همین خاطر برای صادرات مناسب است 

 

 

خرما شاهانی

خرمای شاهانی

خرما شاهانی خرما تر و درجه یک بحساب می آید. دارای  بافت نرم و مرطوب است برای تهیه‌ی انواع شیره خرما بسیار مناسب است .  بسیار خوش رنگ و با نام های شاوانی ، شونی و خورک خوانده می شود .  در نخلستان های هرم بعمل می آید.

 

 

خرما زاهدی

خرمای زاهدی

خرما زاهدی طلایی و بیضی شکل ،دارای بافت نرم و طعم آجیلی ، پوست ضخیم، نیمه خشک ، فیبر زیاد و نسبت به سایر خرماها دارای شیرینی کم‌تری است. در جنوب ایران به ثمر می نشیندو چون شیرینی معتدلی دارد  طرفداران زیادی در خارج و داخل کشور دارد. این خرمابه علت  آسانی  در ذخیره و حمل  صادرمی شود.

 

 

خرما کبکاب

خرمای کبکاب

خرما کبکاب نیمه خشک ، پوست  ضخیم ، شهد یا شیره ی فراوان و بسیار خوش رنگ است  پرمصرف در ایرانو عمدتا در نخلستان های بهبهان بعمل می آید ی دارد.

 

 

خرما ربی

خرمای ربی

خرما ربی  خرما نیمه خشک با ماندگاری مطلوب ، ظاهری چروکیده و قدی کشیده و در نواحی وسیعی از سیستان و بلوچستان کاشته می شود.

 

 

خرما برهی

این نوع خرما زرد ، ترد با مزه‌ی شکر قهوه‌ای و کاراملی و شیرین می باشد.قابل فریز شدن برای ماه ها و اصالتا از عراق است ولی در ایران هم بعمل می آید.

 

 

خرما آل مهتری

این نوع از خرما که بومی استان هرمزگان است ، زودرس و میوه آن کشیده و کوچک می باشد . بخاطر زود به ثمر رسیدن ارزش اقتصادی بالایی دارد 

 

 

خرما خضراوی

خرمای خضراوی
درخرما خضراوی،هسته کاملا از میوه جدا، نرم  و به صورت خارک و رطب وارد بازار می شود. این خرما اصالتا از نخلستان های عراق وارد ایران شده ودومین رتبه در استان خوزستان از نظر کشت را دارد.

 

 

خرما خاصویی

خرمای خاصویی

خرما خاصوئی در خوزستان پرطرفدار و پرمصرف و ظاهری شبیه به بامیه دارد ، خرما خاصوئی،  مرغوب و  با قابلیت نگهداری بالا در بهبهان خوزستان بعمل می آید. 

 

 

خرما مرداسنگ

خرمای مرداسنگ
خرما مرداسنگ  در کرمان بعمل می آید از نظر اهمیت درجه‌ی متوسط بحساب می آید و چون کم تولید می شود بیشتر در استان کرمان دیده می شود .

 

 

خرما عجوه

خرمای عجوه

این نوع خرما یا خرما(Ajwa) از عربستان می باشد و  ترکیبی از انواع نرم و خشک می باشد، شیرین و دارای خواص شفابخش می باشد.

 

 

خرما انبارار

خرمای انبارار

(Anbara) رنگ قهوه ای و شکل این خرمابزرگ ،گوشتی با هسته‌های کوچک  و شیرین می باشد ، به خاطر هسته کوچک از نظر اقتصادی به صرفه است و  مورد علاقه‌‌ی خریداران می باشدالبته  یکی از گران‌ترین انواع خرما می باشد .

 

 

خرما صفوی

خرمای صفوی

رنگ سیاه، نرم و گوشتی ، حاوی ویتامین زیاد ، شیرین می باشد. در مدینه بعمل می آید. بخاطر مواد معدنی زیادخاصیت شفابخشی که دارند در صورت مصرف با معده‌ی خالی، کرم معده‌ را از بین می برد.

 

 

ساغای

خرما ساغای

(Saghai)

این خرما قهوه ای رنگ و چروک ،  تر و تازه که  قسمت نوک آن زرد کمرنگ است در ریاض عربستان به ثمر می نشیند.

 

 

خرما خدری

خرما خدری

(Khudri)

رنگ  این خرما قهوه‌ای ، خشک و شیرین با پوست چروکیده که انواع درشت  و کوچک دارد. خدری از خرما های صادراتی است

 

 

خرما شکری

خرما شکری

(Shukkari)

این خرماشکری برای رفع خستگی مناسب است و کلسترول را پایین می آورد . ترد و واقعا شیرین می باشد . در نواحی جنوبی ایران و  قصیم عربستان  بعمل می آید.

 

 

خرما مدژول

خرمای مدژول

معروف به ملکه‌ی خرماها است .  بافت بزرگ و نرمبا طعمی قوی و شیرین . در ساخت  انواع شیک‌ها و اسموتی‌ها در امریکا استفاده می شود . کشت بسیار زیادی در عربستان دارد. 

 

 

خرما خُلاص

خرمای خلاص

این خرما دارای عطر کاراملی  و در صورت تازه بودن چسبناک است. با قهوه عربی سرو می کنند.پوست  خرما ی  خُلاص  شل و براحتی قابل جدا شدن است . ریشه این خرما از منطقه قصیم و الخرج عربستان می باشد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید