25 اختراع مهم در تاریخ که جهان را به طور بنیادی تغییر داد

دو دهه پیش ، مردم حتی نمی توانستند چنین سطحی از فناوری را که امروز وجود دارد ، تصور کنند. امروزه پرواز به نیمی از کره زمین تنها نصف روز طول می کشد ، تلفن های هوشمند مدرن 60 هزار برابر سبک تر و هزاران برابر از اولین رایانه ها بهره وری دارند ، امروزه بهره وری کشاورزی و امید به زندگی بیش از گذشته در تاریخ بشر است.(بدون در نظر گرفتن کرونا) بیایید سعی کنیم بفهمیم کدام یک از  اختراعات مهمترین بوده و در واقع تاریخ بشر را تغییر داده است.

1. سیانور

سیانورسیانور سمی است و بسیار مهم است.

 

در حالی که به نظر می رسد سیانور در این لیست کاملاً بحث برانگیز است ، این ماده شیمیایی نقش مهمی در تاریخ بشر داشته است. در حالی که شکل گازی سیانور باعث مرگ میلیون ها نفر شده است ، این ماده است که عامل اصلی استخراج طلا و نقره از سنگ معدن است. از آنجا که اقتصاد جهانی با استاندارد طلا گره خورده بود ، سیانور عامل مهمی در توسعه تجارت بین المللی است.

 

2. هواپیما

هواپیما
برادران رایت.

 

امروز ، هیچ کس تردید ندارد که اختراع "پرنده فلزی" با کاهش چشمگیر زمان حمل و نقل کالا یا افراد ، یکی از بزرگترین تأثیرات را در تاریخ بشر داشته است. اختراع برادران رایت با اشتیاق عمومی مورد استقبال عموم قرار گرفت.

 

3. بیهوشی

بیهوشی
بیهوشی نوعی دارو برای بیماران و پزشکان است.

 

تا سال 1846 ، هرگونه عمل جراحی بیشتر شبیه نوعی شکنجه ی طاقت فرسا بود. اگرچه از داروهای بیهوشی هزاران سال استفاده می شده است ، اما اشکال اولیه آنها فقط الکل یا عصاره ماندراک بوده است. اختراع بیهوشی مدرن به شکل اکسید نیتروژن و اتر به پزشکان اجازه داد بدون کمترین مقاومت از جانب بیماران با خیال راحت عمل کنند (به هر حال بیماران چیزی احساس نمی کردند).

 

4. رادیو

 رادیو
بحث بر سر اینکه مخترع رادیو کیست ، امروز نیز ادامه دارد.

 

ریشه تاریخ رادیو بسیار بحث برانگیز است. بسیاری استدلال می کنند که گوگلیمو مارکونی مخترع رادیو بوده است. برخی دیگر ادعا می کنند که مخترع رادیو  نیکولا تسلا بوده است. در هر صورت این دو نفر کارهای زیادی برای مردم انجام دادند تا بتوانند از طریق امواج رادیویی با موفقیت اطلاعات را انتقال دهند.

 

5. تلفن

الكساندر گراهام بل
نمایش تلفن بل در سال 1877

 

تلفن یکی از مهمترین اختراعات در دنیای مدرن ما بود. مانند تمام اختراعات بزرگ ، هنوز هم اختلاف نظر وجود دارد که مخترع آن چه کسی بوده است. یک چیز واضح است: اداره ثبت اختراعات ایالات متحده اولین حق ثبت اختراع تلفنی را به الكساندر گراهام بل در سال 1876 اعطا كرد. این حق ثبت اختراع به عنوان پایه ای برای تحقیقات و توسعه انتقال الکترونیکی صدای دوربرد در آینده است.

 

6. شبکه جهانی وب

شبکه جهانی وب
شبکه جهانی وب: 1969.

 

در حالی که همه آن را به عنوان یک اختراع بسیار اخیر تصور می کنند ، اینترنت به شکل اولیه در سال 1969 ، هنگامی که ارتش ایالات متحده ARPANET را توسعه داد ، وجود داشت. اما در شکل نسبتاً مدرن ، اینترنت فقط به لطف تیم برنرز لی ایجاد شد ، وی شبکه ابر پیوند سند را در دانشگاه ایلینوی ایجاد کرد و اولین مرورگر وب جهانی را ایجاد کرد.

 

7. ترانزیستور

ترانزیستور
شکل ظاهری اولین ترانزیستور است.

 

به نظر می رسد امروز برداشتن تلفن و تماس با کسی در مالی ، آمریکا یا هند بسیار آسان است ، اما بدون ترانزیستور امکان پذیر نیست. ترانزیستورهای نیمه هادی ، که سیگنالهای الکتریکی را تقویت می کنند ، امکان ارسال اطلاعات در مسافت های طولانی را فراهم کرده اند. فردی که پیشگام این تحقیقات بود ، ویلیام شوکلی بود.

 

8. ساعت اتمی

ساعت اتمی

ساعت اتمی


گرچه ممکن است این اختراع مانند بسیاری از ادعاهای قبلی انقلابی به نظر نرسد ، اما اختراع ساعت اتمی در پیشرفت علم بسیار مهم بود. با استفاده از سیگنال های مایکروویو ساطع شده از سطح مختلف انرژی الکترون ، ساعتهای اتمی و دقت آنها ، طیف گسترده ای از اختراعات جدید ، از جمله GPS ، GLONASS و اینترنت را ممکن کرده است.

 

9. توربین بخار

توربین بخار

توربین بخار.


توربین بخار چارلز پارسونز به معنای واقعی کلمه توسعه بشر را تغییر داد و به صنعتی شدن کشورها انگیزه داد و کشتی ها توانستند به سرعت از اقیانوس عبور کنند. فقط در سال 1996 ، 90٪ برق ایالات متحده توسط توربین های بخار تولید شد.

 

10. پلاستیک

 پلاستیک
این پلاستیک متفاوت است.

 

با وجود استفاده گسترده از پلاستیک در جامعه مدرن ما ، این ماده فقط در قرن گذشته ظاهر شد. از مواد مقاوم در برابر آب و قابل انعطاف پذیری تقریباً در همه صنایع از بسته بندی مواد غذایی گرفته تا اسباب بازی ها و حتی فضاپیماها استفاده می شود. اگرچه بیشتر پلاستیک های مدرن از نفت ساخته می شوند ، اما امروز تماس های فزاینده ای برای بازگشت به نسخه اصلی که بخشی ارگانیک بود وجود دارد.

 

11. تلویزیون

تلویزیون
تقریباً 80٪ مردم جهان تلویزیون دارند.

تقریباً 80٪ مردم جهان تلویزیون دارند.


تلویزیون سابقه ای افسانه ای و طولانی دارد که به دهه 1920 برمی گردد و تا امروز نیز ادامه دارد. این اختراع به یکی از محبوب ترین محصولات مصرفی در سراسر جهان تبدیل شده است - تقریباً 80٪ خانواده ها تلویزیون دارند.

 

12. نفت

نفت
طلای سیاه.

 

اکثر مردم هنگام پر کردن مخزن ماشین خود اصلاً فکر نمی کنند. اگرچه انسان ها از هزاره ها قبل در حال استخراج نفت بودند ، صنعت مدرن نفت و گاز در نیمه دوم قرن نوزدهم ظهور کرد. صنعتگران پس از مشاهده تمام مزایای فرآورده های نفتی و میزان انرژی تولید شده در اثر سوزاندن آنها ، برای ساختن "طلای مایع" اقدام به ساخت چاه کردند.

 

13. موتور احتراق داخلی

موتور احتراق داخلی
موتور احتراق داخلی.

 

بدون کشف کارایی احتراق فرآورده های نفتی ، یک موتور احتراق داخلی مدرن غیرممکن بود. با توجه به اینکه کاربرد آن به معنای واقعی کلمه در همه جا شروع شده است ، از اتومبیل گرفته تا کمباین های کشاورزی و ماشین آلات معدن ، این موتورها به مردم امکان جایگزینی کار طاقت فرسا ، سخت کوشی و پر زحمت را با ماشین آلاتی داده است که می توانند کار را خیلی سریعتر انجام دهند. موتور احتراق داخلی همانطور که در اتومبیل ها استفاده می شود ، به مردم آزادی حرکت می دهد.

 

14. بتن آرمه

بتن آرمه
بتن آرمه.

 

رونق ساخت و ساز ساختمان های بلند مرتبه تنها در اواسط قرن نوزدهم اتفاق افتاد. به لطف جاسازی میله های تقویت کننده فولاد (میله های تقویت کننده) در بتن قبل از ریختن آن ، مردم توانستند سازه های مصنوعی بتن آرمه را بسازند که از نظر وزن و اندازه چندین برابر بیشتر از قبل است.

 

15. پنی سیلین

پنی سیلین
پنی سیلین

 

اگر پنی سیلین نبود تعداد بسیار کمی از مردم امروز در سیاره زمین زندگی می کردند. پنی سیلین که به طور رسمی توسط دانشمند اسکاتلندی الکساندر فلمینگ در سال 1928 کشف شد ، به یکی از مهمترین اختراعات / اکتشافاتی تبدیل شده است که دنیای مدرن را امکان پذیر کرده است. آنتی بیوتیک ها از جمله اولین داروهایی هستند که می توانند با استافیلوکوک ، سفلیس و سل مبارزه کنند.

 

16. یخچال

یخچال
این  ظاهر اولین یخچال است.

 

مهار گرما شاید مهمترین کشف تاکنون باشد ، اما هزاره های زیادی طول کشیده است. اگرچه مدت هاست مردم از یخ برای خنک سازی استفاده می کنند ، اما کاربرد و در دسترس بودن آن محدود بود. در قرن نوزدهم ، دانشمندان با استفاده از مواد شیمیایی تبرید مصنوعی را اختراع کردند. در اوایل دهه 1900 ، تقریباً همه کارخانه های کنسرو فروشی و عمده توزیع مواد غذایی از یخچال برای نگهداری غذا استفاده می کردند.

 

17. پاستوریزاسیون

پاستور
لوئی پاستور مردی است که پاستوریزاسیون را کشف کرد.

 

نیم قرن قبل از کشف پنی سیلین ، یک فرآیند جدید کشف شده توسط لوئی پاستور به نجات جان بسیاری از افراد کمک کرد - پاستوریزاسیون یا گرم کردن مواد غذایی (در اصل آبجو ، شراب و محصولات لبنی) در دمایی به اندازه کافی بالا برای از بین بردن بیشتر باکتری های فساد. برخلاف عقیم سازی ، که تمام باکتریها را از بین می برد ، پاستوریزاسیون فقط تعداد پاتوژن های بالقوه را تا حدی کاهش می دهد که باعث می شود بیشتر مواد غذایی بدون ترس از آلودگی در عین حفظ طعم غذا قابل استفاده باشند.

 

18. باتری خورشیدی

باتری خورشیدی
باتری خورشیدی

 

درست همانطور که نفت صنعت را به طور کلی تقویت کرد ، اختراع سلول خورشیدی به انسان امکان استفاده از انرژی تجدید پذیر را به روش بسیار کارآمدتری داد. اولین سلول خورشیدی عملی در سال 1954 توسط دانشمندان بل تلفن ساخته شد و امروزه محبوبیت و کارایی سلول های خورشیدی سر به فلک کشیده است.

 

19. ریز پردازنده

ریز پردازنده
ریز پردازنده

 

اگر ریزپردازنده اختراع نمی شد ، مردم امروز باید لپ تاپ و تلفن هوشمند را فراموش کنند. یکی از مشهورترین ابررایانه های ENIAC در سال 1946 ساخته شد که 27215 تن وزن داشت. مهندس اینتل تد هوف اولین ریزپردازنده را در سال 1971 ایجاد کرد و تمام عملکردهای یک ابر رایانه را در یک تراشه کوچک قرار داد و بنابراین رایانه های قابل حمل را امکان پذیر ساخت.

 

20. لیزر

لیزر
چنین لیزر مفیدی.

 

تقویت کننده نور یا لیزر تحریک شده در سال 1960 توسط تئودور میمن اختراع شد. از لیزرهای مدرن در انواع اختراعات از جمله برش لیزری ، اسکنر بارکد و تجهیزات جراحی استفاده می شود.

 

21. تثبیت نیتروژن

تثبیت نیتروژن
تثبیت نیتروژن: برای زندگی روی زمین.

 

با تبدیل نیتروژن اتمسفر به آمونیاک ، تولید کودهای بسیار کارآمد که امکان افزایش تولید محصولات کشاورزی را فراهم می کند امکان پذیر شد.

 

22. نوار نقاله

نوار نقاله
نوار نقاله

 

اهمیت خطوط مونتاژ امروز بسیار دشوار است. قبل از اختراع ، همه محصولات با دست ساخته می شدند. یک خط مونتاژ یا نوار نقاله امکان توسعه تولید در مقیاس وسیع قطعات یکسان را فراهم می کند ، به طور قابل توجهی زمان تولید محصول جدید را کاهش می دهد.

 

23. ضد بارداری خوراکی

ضد بارداری خوراکی
پیشگیری از بارداری خوراکی.

 

اختراع قرص ضد بارداری خوراکی یکی از مهمترین نوآوری ها بود. همین اختراع بود که انگیزه ای برای انقلاب جنسی شد.

 

24. تلفن همراه / تلفن هوشمند

تلفن همراه
محبوب ترین گجت.

 

اکنون ، مطمئناً ، بسیاری این مقاله را از طریق تلفن هوشمند می خوانند. برای این منظور باید از موتورولا تشکر کنیم ، که در سال 1973 ، اولین تلفن همراه جیبی بی سیم را منتشر کرد که وزن آن به 2 کیلوگرم می رسید و شارژ مجدد آن 10 ساعت طول کشید. بدتر از آن ، در آن زمان فقط می شد 30 دقیقه اولین تلفن همراه  صحبت کرد.

 

25. برق

برق
برق مادر تمام اختراعات است. 

 

بیشتر اختراعات مدرن بدون برق به سادگی امکان پذیر نیست. پیشگامانی مانند ویلیام گیلبرت و بنجامین فرانکلین بنیان اولیه ای را بنا نهادند که مخترعانی چون ولت و فارادی دومین انقلاب صنعتی را بر آن پایه به سرانجام رساندند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید