کمردرد چگونه درمان می شود

درمان دردها بر این اساس است که شما چه نوع دردی را دارید، مزمن یا حاد.
کمردرد حاد
این نوع درد خودبه خود و بدون دریافت درمان تسکین می یابند، گرچه ممکن است شما بخواهید از استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن برای تسکین دردتان استفاده کنید. شاید بهترین توصیه بازکشت به فعالیتهای روزانه است به شرط اینکه تضمینی برای ازبین رفتن درد وجود داشته باشد. برخواستن و در حرکت بودن میتواند در تسکین درد، ازبین رفتن گرفتگی، و تسریع بازگشت به فعالیتهای روزانه کمک کند. ورزش یا عمل جراحی برای این نوع درد توصیه نمیشود.


کمردردمزمن
دردمان درد مزمن به دو بخش تقسیم میشود: عمل جراحی و انواعی که به عمل جراحی نیاز ندارند. در اکثر موارد کمردرد نیاز به عمل جراحی ندارد. در اغلب موارد پزشکان درمانهای غیرتهاجمی را قبل از عمل جراحی امتحان میکنند. در موارد بسیار معدودی که کمردرد به علت تومور، عفونت یا مشکل ریشه عصبی (که سندرم cauda equine نامیده میشود) عمل جراحی در کاهش درد و جلوگیری از مشکلات بیشتر ضروری است.
موارد زیر برخی از درمانهای معمول برای کمردردهای مزمن است.


درمانهای بدون جراحی
گرم یا سرد: کیسه گرم یا سرد و در برخی مواقع ترکیبی از آنها میتواند تسکینی برای درد یا گرفتگی مزمن کمر باشد. گرما باعث گشادی رکهای خونی میشود، که باعث بهبود تامین اکسیژن شود که خون به کمر منتقل میکند و باعث کاهش اسپاسم عضلانی میشود. گرما همچنین احساس درد را تغییر میدهد. سرما ممکن است التهاب را با کاهش سایز رگها و جریان خون در آن بخش کاهش دهد. گرچه سرما باعث احساس درد در پوست میشود اما باعث بی حسی عمیق درد میشود. گرچه استفاده از گرما و سرما باعث کاهش درد میشود اما عامل ایجاد درد کمر مزمن را درمان نمیکند.


ورزش: گرچه ورزش برای کمردرد حاد توصیه نمیشود ولی تمرینهای مناسب میتواند باعث کاهش دردهای مزمن و شاید باعث کاهش خطر بازگشت آنها میشود. 4 تمرین زیر برای تناسب اندام مهم بوده و ممکن است برای کمک به انواع خاصی از عوامل ایجاد کمردرد مفید باشند:
انعطاف: اهداف تمرینهای انعطاف که شما به جلو خم میشوید: 1- فضای بین مهره ها را عریض تر میکند و باعث کاهش فشار روی اعصاب میشود. 2- عضله های پشتی و باسن را میکشد و 3- عضله های کفل و شکمی را تقویت میکند. بسیاری از پزشکان تصور میکنند که تقویت عضله های شکمی فشار بر ستون فقرات را کاهش میدهد. یک اخطار: اگر کمردرد شما به خاطر فتق دیسکی باشد، قبل از انجام حرکات کششی با پزشک خود مشورت کنید، ممکن است این حرکات باعث افزایش فشار بر روی دیسک شده و باعث تشدید مشکلات شود.


کشش: با تمرینهای کششی شما به عقب خم میشوید. آنها باعث کم شدن دردهای جانبی میشوند، دردهایی که شما در سایر بخشهای بدن احساس میکنید که در کنار بخش اصلی عامل ایجاد درد قرار دارند. این تمرینها شامل بلندکردن پا و بالابردن تنه میباشد که موقعی که دمر دراز کشیده اید انجام میشود. تئوری انجام این عمل این است که باعث بازشدن کانال ستون فقرات شده و باعث توسعه عضلاتی میود که ستون مهره ها را حمایت میکند.


کشیدن: هدف این تمرین همانگونه که از اسمش پیداست کشیدن و بهبود بخشیدن کشش عضلات و سایر بافتهای نرم پشتی میباشد. این تمرین میتواند گرفتگی پشت را کاهش داده و محدوده حرکتی را افزایش دهد.(سیارک)
ایروبیک: ورزشهای ایروبیک شامل حرکاتی میشوند که سرعت پمپاژ قلب را افزایش داده و آن را برای مدتی بالا نگه میدارند. برای تناسب اندام بسیار مهم است که حداقل 30 دقیقه و 3 بار درهفته ورزشهای ایروبیک انجام شود. تمرینهای ایروبیک شامل کارکردن با عضلات بزرگ بدن بوده و شامل پیاده روی سریع، دویدن و شنا کردن میباشد. به خاطر مشکلات کمر، باید از انجام حرکتهای پییچشی، انعطافهای ناگهانی مانند رقص های ایروبیک خودداری کنید چون باعث افزایش فشار روی دیسکها شده و مضرات بیشتری از فواید دارد. اگر کمر درد یا تناسب اندام شما ورزش 30 دقیقه ای را غیر ممکن میکند، با سه تایم 10 دقیقه ای شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. اما در ابتدا با پزشک یا فیزیوتراپیست خود درمورد بهترین حرکتهای ایروبیک صحبت کنید.


داروها: محدوده وسیعی از داروها برای درمان کمردرد مزمن استفاده میشود. برخی ها قابل دسترسی بوده و برخی نیازمند تجویز پزشک هستند. انواع اصلی داروهای مورد استفاده برای کمردرد شامل موارد زیر هستند.
همه داروها دارای اثرات جانبی میباشند. برخی از داروها و اثرات جانبی آنها در این مقاله آوده شده است. برخی اثرات جانبی شدید تر دیگران میباشد. شما باید برگه حاوی اطلاعات دارو که همراه با دارو ارائه میشود را مطالعه کنید یا از پزشک و یا داروساز هر سئوالی مربوط به اثرات جانبی دارو سئوال کنید.


مسکنها: مسکنها شامل داروهایی هستند که برای کاهش درد استفاده میشوند. اینها شامل استامینوفن و آسپرین و داروهای مخدر تجویزی مانند اکسی کودون با استینامینوفن یا هیدروکودون با استامینوفن میباشد. استامینوفن و آسپرین رایج ترین مسکنها هستند. مخدرها باید برای تسکین زود گذر دردهای شدید یا بعد از عمل جراحی استفاده شوند. افرادی که مشکلات کمردرد عضلانی یا آرتروز دارند که با استفاده از داروها دردشان کاهش نمی یابد ممکن است که این مسکنهای موضعی را سودمند یابند. این پمادها به طور مستقیم به پوست ناحیه درد مالیده میشوند. انها در یک یا چند نوع از عناصر برای کاهش درد استفاده میشوند.


NSAIDs: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی داروهایی هستند که درد و التهاب را کاهش میدهند، هر دوی آنها ممکن است نقشی در ایجاد کمر درد داشته باشند. این داروها جزو داروهای غیر تجویزی هستند، ایبوپروفن، کتوپروفن، و ناپروکسن سدیم. بیش از یک دوجین آنها که مهراکننده های COX2 نامیده میشوند تنها با تجویز پزشک قابل دسترسی هستند.
همه NSAIDها با مهارکردن ماده ای که پروستوگلاندین نامیده میشوند و با درد و التهاب همراه هستند کار میکنند. گرچه هر NSAI ترکیب شیمیایی متفاوتی داشته و دارای تاثیرات نسبتا متفاوتی روی بدن هستند.
هشدار. اثرات جانبی NSAID شامل مشکلات معده، جوشهای پوستی، فشار خون بالا، حفظ مایعات و مشکلات کبد، کلیه و قلب میباشد. هر چه طول مصرف این داروها زیاد باشد اثرات جانبی ممکن است که جدی تر باشد. بسیاری از داروهای دیگر را نمیتوان همراه با NSAID مصرف کرد زیرا این داروها طریقه استفاده و حذف این داروها در بدن را تغییر میدهد. قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. این داروها با دوز پایین و به مدت کوتاهی باید استفاده شوند.
اثرات جانبی همه NSAID شامل ناراحتی و زخم معده، سوزش معده ، اسهال و حفظ مایعات است، به هرحال مهارکننده های COX2 به منظور اثرات زخم معده کمتر طراحی شده اند. به دلایل نامعلوم، برخی افراد در برابر برخی از NSAIDها پاسخ بهتری میدهند نسبت به دیگران. این خیلی مهم است که با پزشک خود درباره انتخاب داروی مناسب مشورت کنید. (سیارک)


سایر داروها: شل کننده های عضلانی و برخی از داروهای ضد افسردگی برای کمردردهای مزمن استفاده میشود، اما فایده آنها مورد تردید است. اگر علت کمردرد یک التهاب از نوع آرتروز باشد، استفاده داروهای مخصوص درمان این نوع آرتروز میتواند برای درمان درد کمک کننده باشد.


کشش: شامل استفاده از قرقره و وزنه برای کشیدن پشت میباشد. منطق پشت این، کشیدن مهره ها و جدا کردن آنها از یکدیگر است به طوری که دیسکهای برجسته به جای خود برگردند. برخی از افراد پس از این حرکت کاهش درد را تجربه میکنند که این یک امر موقت است. پس از اتمام کشش، کشش حفظ نمیشود و کمر درد احتمالا برمیگردد. هیچ شواهد علمی مبنی بر فایده طولانی مدت کشش بر تسکین کمر درد ارائه نشده است.


اصلاحات رفتاری: توسعه یک نگرش سلامت محور و آموزش قرار گرفتن بدن در حالتهای مناسب طی فعالیتهای روزانه، مخصوصا بلند کردن،کشیدن و هل دادن اجسام سنگین برخی اوقات بخشی از راه حل درمانی برای کمردرد میباشد. سایر رفتارهای سودمند میتواند شامل عادتهای سالم مانند ورزش، تمدد اعصاب، خواب منظم، و ترک کردن عادات بد مانند سیگار و تغذیه ضعیف است.


تزریقات: زمانی که دارو و سایر درمانهای غیرتهاجمی در کاهش درد بی تاثیر باشند ممکن است پزشک از برخی تزریقات به این منظور استفاده کند. موارد زیر از این جمله میباشند گرچه برخی از آنها سئوال برانگیز است.


بلوکهای ریشه عصبی: اگر یک عصب ملتهب شده باشد یا هنگامی که هنگام گذر از کانال ستون فقرات میان مهره ها تحت فشار باشد، یک نوع تزریق که بلوک ریشه عصبی نامیده میشود ممکن است برای کمک به تسکین پا درد ناشی از کمر درد موثر باشد. داروی تزریقی شامل یک بی حس کننده استروئیدی است و بر بخش هایی از عصب که تزریق شده اثر میگذارد.


درمانهای جایگزین و مکمل: زمانی که کمردرد مزمن میشود و یا زمانی که داروها و سایر درمان های مرسوم تاثیری بر آن ندارند، بسیاری از درمانهای جایگزین و مکمل استفاده میکنند. گرچه این نوع درمانها بیماری را درمان نمیکند یا جراحت را معالجه نمیکند ولی برخی این روشها را برای کنترل درد سودمند یافته اند.
درمان با جراحی
بسته به تشخیص، جراحی ممکن است اولین انتخاب باشد یا برای درمان کمردرد مزمن که سایر درمان ها بی ثمر بوده رزرو شود. اگر درد شما ممتد باشد و اغلب اتفاق بیافتد و مانع خواب شما، مانع فعالیت روزانه شما یا مانع کار شما شود احتمالا نامزد عمل جراحی شوید.
دو دسته از افراد برای درمان مشکلات ستون فقرات خود نیازمند جراحی هستند. گروه اول کمردرد مزمن و سیاتیک دارند، و دارای علایم فتق دیسک، تنگی مجرای ستون فقرات، spondylolisthesis و یا شکستگی مهره ها همراه با آسیب عصبی. گروه دوم شامل کمردرد غالب هستند. این افراد دارای انحطاط دیسکهای بین مهره ای هستند. معمولا نتیجه عمل جراحی در بیماران دارای سیاتیک نسبت به بیماران دارای کمردرد غالب قابل پیش بینی تر است.
برخی از تشخیص هایی که نیاز به جراحی دارند شامل:


فتق دیسک: در این مشکل دردناک لایه سخت بیرونی پوشاننده دیسک که بخش حلقوی بافت همبندی است که تکیه گاه مهره ها میباشد آسیب میبینند، و باعث آسیب و درد نزدیک اعصاب میشوند. این مشکل باعث سیاتیک و درد شدید در اعصاب پاها میشوند. فتق دیسک را گاها دیسک پاره شده نیز مینامند.


تنگی مجرای ستون فقرات: تنگی مجرا به باریک شدن کانال ستون فقرات گفته میشود، که ستون فقرات و اعصاب از آن عبور میکنند. این امر به دلیل رشد سریع استخوانها ناشی از آرتروز به وجود می آید. تنگی مجرای ستون فقرات علاوه بر درد باعث بی حسی پاها، و عدم کنترل روی ادرار و مدفوع نیز می شود. بیماران هنگام قدم زدن مشکل دارند و هنگام پیاده روی در پاهایشان مورمورشدن و بی حسی نیز دارند.
Spondylolisthesis: در این شرایط یکی از مهره های استخوان خاجی بیرون از محل خود قرار میگیرد. همزمانی که ستون فقرات تلاش برای پایداری خود میکند، اتصالات بین مهره آسیب دیده و مهره مجاور بزرگتر میشود و باعث آسیب عصبی که از مهره بیرون می آید میکند. Spondylolisthesis نه تنها باعث کمر درد بلکه باعث سیاتیک شدید و پادرد میشود.


شکستگی مهره ها: این شکستگی ها با آسیب مهره ها یا فاسد شدن آنها در نتیجه پوکی استخوان به وجود می آید. این امر باعث کمر درد مکانیکی میشود ولی به علت فشار روی اعصاب باعث پا درد نیز میشود.
بیماری زوال دیسک: در برخی از افراد دیسک در طول زمان زوال می یابند، ولی در برخی افراد این فرایند باعث ایجاد درد مزمن میشود، و در روند زندگی روزانه آنها اخلال ایجاد کند.


موراد زیر از جمله جراحی های شایع کمر میباشد:
برای فتق دیسک:


Laminectomy/diskectomy: در این عمل جراحی قسمتی از لامینا که بخشی از استخوان پشت مهره است جدا میشود، و همچنین بخشی از لیگامنت. سپس فتق دیسک برش داده میشود که ممکن است یک تا دو اینچ باشد.
Microdiskectomy: در این روش بخش فتق دار یا آسیب دیده دیسک با برش در کمر جدا میشود. تفاوت در این است که برش بسیار کوچک ایجاد میکنند و پزشک از یک میکروسکوپ برای بزرگ نمایی و مکان یابی دیسک استفاده میکند. برش کوچک میزان درد را کم میکند و میزان تخریب بافتی و زخم به جا مانده از جراحی را نیز کم میکند. زمان بهبود این روش و روش قبلی به یک اندازه است.
جراحی لیزری: پیشرفتهای تکنیکی دهه های آخیر باعث بکارگیری لیزر برای جراحی بیماران دارای فتق دیسک همراه با پادرد شده سات. در این نوع جراحی سوزنی در محل دیسک آسیب دیده وارد میشود و از طریق آن و به وسیله انرژی آزاد شده توسط لیزر بافت اضافی در محل دیسک تبخیر میشود که باعث کاهش اندازه و فشار وارد شده بر روی عصب میشود. گرچه بیمار پس از 3 تا 5 روز به زندگی روزانه برمیگردد ولی کاهش درد ممکن است چندین هفته یا ماه طول بکشد. مفید بودن جراحی لیزر هنوز مورد تردید است.


برای تنگی مجرای ستون فقرات:
لامینکتومی: زمانی که تنگی مجرای ستون فقرات باعث فشار روی ریشه اعصاب میشود، باعث ایجاد درد یا اثر گذاشتن روی احساس میکند که پزشکان ستون فقرات را با روشی به نام لامینکتومی باز میکنند. در این روش پزشک برش بزرگی را تا محل آسیب دیده ایجاد میکند و لامیناها و سیخکهای استخوانی که احتمالا نتیجه رشد بیرویه استخوان یا آرتروز است را از آن خارج میکند. این روش یک جراحی اصلی میباشد و نیاز به بستری شدن به مدت کوتاه و فیزیوتراپی بعد از آن به منظور به دست آوردن قدرت و قابلیت حرکت میباشد.


برای spondylolisthesis :
ادغام ستون فقرات: زمانی که یک مهره جابجا شده باعث بزرگ شدن اتصال مجاور میشود درمان شامل جراحی های لامینکتومی و ادغام ستون فقرات میباشد.در این جراحی دو یا چندین مهره با استفاده از گرافت، پیچ و میله به هم وصل میشوند تا از خارج شدن دوباره مهره آسیب دیده جلوگیری شود. استخوان استفاده شده در این جراحی معمولا از سایر قسمتهای بدن استفاده میشود مانند باسن یا لگن خاصره در برخی مواقع از استخوان اهدا شده استفاده میشود.
گرچه این جراحی معمولا موفق است ولی استفاده از گرافت یک ایراد برای آن میباشد. استفاده از گرافت به معنی جراحی در سایر نقاط بدن است. استفاده از استخوان اهدا کننده خطرات دیگری مانند انتقال بیماری یا پس زده شدن بافت توسط بدن میزبان که توسط سیستم ایمنی رخ میدهد وجود دارد. پیشرفتهایی در سالهای اخیر باعث حذف شدن این خطرات شده است، پروتئینی که پروتئین مورفوژنیک استخوان نامیده میشود در این جراحی استفاده میشود که در ناحیه ای که نیاز به تحریک رشد استخوان وجود دارد از آن استفاده میشود و نیاز به استفاده از گرافت را حذف میکند. پروتئین در ناحیه مورد نیاز روی آستری از کلاژن یا غضروف قرار میگیرد.
جدای از روش انجام ادغام ستون فقرات، ناحیه متصل شده ستون فقرات ثابت میشود.


برای شکستگی های ناشی از پوکی استخوان مهره ها:


Vertebroplasty: زمانی که کمر درد به دلیل شکستگی مهره به دلیل پوکی استخوان یا جراحت باشد، پزشک پوست ناحیه آسیب دیده را برش میزند و به وسیله تزریق یک ماده سیمان مانند به نام پلی متیل آکریلات در مهره شکسته باعث برطرف شدن و ثبات مهره و ستون فقرات میشود. ین روش به صورت سرپایی و با یک بی حسی موضعی انجام میشود.
زمانی استفاده میشود که درمان های استاندارد، استراحت، شکم بند و پشت بند و مسکن بی نتیجه باشد.
کیفوپلاستی: مانند روش قبلی این روش نیز برای فیکس کردن مهره و از بین بردن درد ناشی از آن در شکستگی های مهره ناشی از پوکی استخوان انجام میشود. کیفوپلاستی یک فرایند دو مرحله ای است. در مرحله اول از یک بالون به منظور تثبیت کردن بلندی و شکل ستون مهره استفاده میشود. در مرحله دوم از پلی متیل آکریلات برای تعمیر مهره آسیب دیده استفاده میشود. جراحی تحت بی حسی انجام میشود و در برخی مواقع به صورت سرپایی است.


برای بیماری زوال دیسک:
درمان الکتروترمال اینترادیسکال (IDET): یکی از روشهای غیر تهاجمی برای درمان کمردرد شامل قرار دادن یک سیم گرم شده در یک برش کوچک در کمر و داخل دیسک است. یک جریان الکتریکی از سیم عبور میکند که باعث تقویت فیبرهای کلاژن میشود که دیسک را کنار هم نگه میدارد. این روش به صورت سرپایی انجام میشود و با بی حسی موضعی است. تاثیر پذیری این روش مورد تردید است.
ادغام ستون فقرات: زمانی که دیسک انحطاط یافته دردناک باشد، پزشک توصیه به حذف آن و ادغام ستون فقرات به منظور کاهش درد میکند. این اتصال از شکم انجام میشود، روشی که شناخته شده به عنوان اتصال داخل بدنی کمری قدامی میباشد، یا از پشت انجام میشود که اتصال خلفی است.این عمل جراحی یا هر نوع جراحی ستون فقرات باید به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود، و بیماران باید با خطرات آن کاملا آشنا شوند.
جایگزینی دیسک: زمانی که دیسک دچار جراحت میشود یک جایگزین برای حذف کردن دیسک آسیب دیده (Diskectomy) جایگزین کردن آن با یک دیسک مصنوعی است. جایگزین کردن دیسک با نوع مصنوعی آن باعث حفظ ارتفاع و ویژگی های حرکتی مهره ها میشود. دیسکهای مصنوعی با طرح های متنوعی وجود دارند.(سیارک)

کمردرد چیست؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • dorsa 87 :

    یه سری حرکات یوگا تو سایتتون دیدم برای کمردرد خوب بودن

    1395/10/28 11:44

بیشتر بخوانید