دستور غذایی برای افراد دیابتی

برای بسیاری از ما نخوردن قند و کربوهیدراتها یک راه ساده برای کاهش وزن است. اما برای افرادی که دیابت دارند، خوردن اینگونه مواد غذایی موضوع مرگ و زندگی محسوب میگردد. بیماران دیابتی دو الی چهار برابر افراد غیر دیابتی بر اثر بیماریهای قلبی و سکته‌های مغزی از بین میروند. برای افراد دیابتی که رژیم غذایی سالم و بدون قند دارند، این احتمال بسیار کمتر است. داشتن دیابت به معنی نخوردن غذاهای خوشمزه نیست، بلکه با خوردن غذاهای جایگزین، تند و کربوهیدراتها میتوانید به زندگی معمولی خود ادامه دهید. داشتن دیابت تنها به نخوردن قند و شیرینی محدود نمیشود.(سیارک

7 نکته برای پیش گیری و معکوس کردن دیابت

مصرف کره می تواند خطر دیابت را دوبرابر سازد

چه گام هایی می تواند مقاومت به انسولین و پیش دیابت را معکوس کند

غذاهای زیر جایگزین خوبی برای دیابتی ها میباشند:

 

 • اگر شما عاشق برنج، اسپاگتی، کوفته و دیگر غذاهای نشاسته‌ای هستید، برای کاهش میزان کربوهیدرات بهتر است آنها را با گل کلم، کدو فرنگی، و انواع سبزیجات جایگزین کنید.
 • تمرکز کردن روی طعم. ممکن است شما فقط روی طعمهای شیرین و شور تمرکز کنید، در صورتی که راههای دیگری برای خوش طمع کردن غذاها وجود دارد. سعی کنید با اضافه کردن سبزیهای تازه، لیمو، زنجبیل، سیر، فلفل قرمز و ادویه‌های دیگر غذاهای خوش طعم تهیه نمایید و مطمئن باشید که طعمهای خوب فقط قند و نمک نیستند.
 • پروتئین را در اولویت قرار دهید. از آنجایی که پروتئین به ثبات قند خون کمک میکند، سعی کنید در هر وعده غذایی خود از پروتئینهای مفید مثل حبوبات، آجیل، غلات، ماهی قزل آلا، ماهی تن، مرغ و بوقلمون استفاده نمایید. هنگام خرید مرغ، ماهی و بوقلمون دقت کنید چرب نباشند.
 • کوچک کردن بشقاب. درحالیکه تمام مردم دوست دارند میان تنه‌ی کوچکی داشته باشند، به فکر بشقابهای غذای خود نیستند. با کوچک کردن اندازه‌ی بشقاب غذاخوری خدمت بزرگی به خود کرده و از تناسب اندام خوبی برخوردار شوید.

 • همراه داشتن تنقلات. اگر مبتلا به دیابت هستید بهتر است همیشه مقداری تنقلات مثل بادام، سیب، و نان کامل گندم به همراه داشته باشید. هنگامی که در خیابان و ترافیک گیر کرده اید یا در جلسه‌ای هستید و چهار الی پنج ساعت به غذا دسترسی ندارید، با خوردن مقدار کمی تنقلات وزن و قند خون خود را کنترل کنید تا تمایل زیادی به خوردن غذای زیاد نداشته باشید.
 • به طور منظم غذا بخورید. هنگامی که تلاش میکنید خودتان را لاغر کرده و در شرایط ایده‌آل قرار بگیرید ممکن است برای خوردن غذاهای بیشتر وسوسه شوید.سعی کنید ساعت غذا خوردن خود را تنظیم کرده و با خوردن زیاد، قند خون خود را افزایش ندهید. اگر غذا خوردن شما منظم باشد، نیازی به دارو یا انسولین بیشتر نخواهید داشت.
 • تجدید نظر در نوشیدنیها. به یاد داشته باشید که شما درحال کنترل دیابت هستید و در نوشیدنیهای خود دقت کنید. سعی کنید قهوه و آبمیوه‌ و حتی نوشیدنیهای ورزشی را بدون قند بنوشید.
 • آشنایی با اسامی مستعار قند. هنگامی که شما سعی میکنید از چیزهای شیرین جلوگیری کنید لازم است با تمام برچسبها و اسامی مستعار قند آشنا شوید. 560 نام مختلف برای قند وجود دارد، سعی کنید از عنوانهای فروکتوز بالا، شربت ذرت، شربت نیشکر خشک شده، ملاس، آگار، شربت برنج قهوه‌ای، شربت افرا و ساکار استفاده نکنید. کلا از غذاهای حاوی کربوهیدرات ها پرهیز کنید.

غذای خود را کنترل کنید. باید همیشه متوجه ی اندازه‌ی غذایی که میخورید باشید. اغلب افراد بیش از نیاز غذا مصرف میکنند. به مدت یک هفته مقدار غذای خود را کنترل کنید. بدین ترتیب در مقدار خوراک خود تجدید نظر خواهید کرد.

 • نحوه‌ی پخت غذا. افرادی که دیابت دارند پختن غذا به صورت کبابی، بخارپز و آبپز فرق نمیکند. مهم این است که از غذاهای کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید. فقط بعضی از روشهای پخت، غذا را خوشمزه میکنند. چربیهای موجود در پوست مرغ، گوشت خوک و مارگارین کلسترول خون و در نتیجه خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را افزایش میدهد. چربیهای اشباع نشده‌ی آواکادو، روغن زیتون و بادام زمینی به کاهش سطح کلسترول خون کمک میکنند. انواع چربیها را با هم اشتباه نگیرید.
 • برنامه ریزی غذایی. هنگامی که مبتلا به دیابت هستید، برنامه غذایی هفتگی مورد تایید پزشک خود را تنظیم کرده و به فکرغذاهای فاقد کربوهیدرات مانند پروتئینهای گیاهی، سبزیجات و پنیر باشید تا مجبور به مصرف داروی بیشتر نشوید.
 • پخت آرام غذا. لازم نیست غذا را سریع بپزید. مواد غذایی مورد علاقه‌ی خود را داخل یک قابلمه یا آرام پز بریزید و سعی کنید با حرارت ملایم و در عرض چند ساعت پخته شود. بدین ترتیب طعم و مزه غذا حفظ میشود.
 • فریز کردن غذا. سعی کنید غذاهای مورد علاقه‌ی خود را منجمد کنید. بدین ترتیب هنگامی که خسته هستید و حوصله پخت غذا را ندارید مجبور نیستید از غذاهای آماده که برای دیابتیها مناسب نیست استفاده کنید.

ترجمه  itrans.ir 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید