نارسایی کلیه علائم و درمان  

kidney_failure_aboriginal_health_2.jpg


نارسایی کلیه یک بیماری جدی است که در پس زمینه سایر بیماری ها یا آسیب ها ایجاد می شود و با اختلال در عملکرد کلیه مشخص می شود. بسته به شدت و مدت دوره ، اشکال حاد و مزمن نارسایی کلیه وجود دارد. آسیب شناسی می تواند افراد را از هر سن و جنسیتی تحت تأثیر قرار دهد ، اما بیشتر اوقات زنان جوان از اختلال عملکرد کلیه رنج می برند.

 

در بیشتر موارد ، علت نارسایی کلیه نقض عضو است که توسط عوامل محیط خارجی یا داخلی ایجاد می شود. با این حال ، بیماری هایی که کاملاً مربوط به کلیه ها نیستند نیز می توانند آسیب شناسی را تحریک کنند. شایع ترین دلایل عبارتند از:

آسیب شناسی های مادرزادی ساختار کلیه ؛
بیماری های مزمن در بدن - دیابت ملیتوس ، بیماری های خود ایمنی ، سیروز کبدی یا نارسایی کبدی ، التهاب مثانه ؛
بیماری التهابی کلیه که درمان نشده یا با عوارضی همراه نبوده است.
نئوپلاسم های بدخیم در بافت کلیه؛
انسداد حالب ( با سنگ کلیه) ، که در نتیجه آن تاخیر و تجمع ادرار در کلیه ها ، کشش بیش از حد اندام و تشکیل آسیب شناسی وجود دارد.
گلومرولونفریت مزمن ؛
مسمومیت بدن ؛ 
از دست دادن خون گسترده یا کاهش حجم خون در گردش خون ، به عنوان مثال ، با سوختگی.
مسمومیت با مواد شیمیایی و سموم ؛
خود درمانی با داروهای نفروتوکسیک ، استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگر ، بدون تجویز پزشک.
در برخی موارد ، نارسایی کلیه در زنان می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. 

 

علائم نارسایی کلیه

علائم نارسایی کلیه در زنان تا حد زیادی به درجه اختلال عملکرد ارگان بستگی دارد:

درجه اولیه - در این مرحله ، هیچ علائم بالینی وجود ندارد ، با این حال ، تغییرات پاتولوژیک در حال حاضر در بافت های اندام رخ می دهد.
مرحله الیگوریک - علائم ظاهر و رشد می کند: مقدار ادرار جدا شده در روز کاهش می یابد ، بی حالی ، حالت تهوع ، استفراغ ، تپش قلب ، تنگی نفس ، آریتمی قلبی ، درد شکمی ظاهر می شود (طول این مرحله تا 10 روز است) ؛
مرحله پلی اوریک - وضعیت بیمار به حالت عادی برمی گردد ، حجم روزانه ادرار افزایش می یابد و اغلب با شاخص های فیزیولوژیکی مطابقت دارد ، اما در این مرحله ، توسعه بیماری های عفونی و التهابی سیستم ادراری امکان پذیر است .
مرحله توان بخشی - کلیه ها به طور کامل کار می کنند و تقریباً به طور کامل ترمیم می شوند. اگر در اثر نارسایی حاد کلیه ، تعداد زیادی نفرون آسیب دیده باشند ، بازسازی کامل عملکرد اندام غیرممکن است.

 

شکل مزمن بیماری در نتیجه پیشرفت نارسایی حاد کلیه ایجاد می شود. این وضعیت با تخریب و مرگ کلیه ها (گلومرول ، نفرون ، پارانشیم) مشخص می شود ، در نتیجه ، ارگان نمی تواند عملکرد خود را انجام دهد - این منجر به اختلال در کار سایر اندام های حیاتی می شود.

بسته به میزان آسیب به بافت کلیه و شدت وضعیت بیمار ، چندین مرحله از نارسایی مزمن کلیه با علائم مختلف تشخیص داده می شود:

مرحله دوره نهفته (نهفته) - هیچ تظاهرات بالینی بیماری وجود ندارد ، بنابراین بیمار از وضعیت خود اطلاعی ندارد - با این حال ، با افزایش اعمال جسمی ، ضعف ، خشکی دهان ، خواب آلودگی ، بی حالی ، خستگی و افزایش ادرار ؛
مرحله بالینی - در این مرحله علائم بالینی مسمومیت بدن وجود دارد: حالت تهوع ، استفراغ ، رنگ پریدگی پوست ، بی حالی ، خواب آلودگی ، بی حالی ، کاهش شدید حجم ترشح ادرار ، اسهال ، بوی بد دهان ، تاکی کاردی ، آریتمی قلبی ، سردرد ؛
مرحله جبران خسارت - عوارض به شکل بیماری های تنفسی مکرر ، عفونت های التهابی اندام های ادراری و عفونت مجاری ادرار به علائم مسمومیت عمومی بدن اضافه می شود.
مرحله جبران (یا مرحله ترمینال) - کمرنگ شدن عملکرد ارگان های حیاتی انسان وجود دارد ، در نتیجه آن یک نتیجه کشنده رخ می دهد. از نظر بالینی ، این مرحله با علائم مسمومیت شدید بدن ، اختلال در عملکرد کلیه اندام ها ، بوی بد دهان ، زردی پوست ، ایجاد اختلالات عصبی آشکار می شود.


در اولین بروز چنین علائمی ، باید بلافاصله با یک متخصص ارولوژی مشورت کنید.

هرچه نارسایی کلیه زودتر شناسایی و درمان شود ، احتمال بهبود کامل بیمار بیشتر است.

شکل حاد این بیماری یک وضعیت برگشت پذیر است که برای درمان آن تعیین علل اختلال عملکرد اندام مهم است.

اگر نارسایی کلیه درمان نشود ، بیماری به سرعت کشنده است.

 

نارسایی کلیه وضعیتی است که در آن یکی یا هر دو کلیه قادر به انجام عملکرد کامل خود نیستند. این امر در نتیجه هر بیماری اتفاق می افتد ، هنگامی که کلیه ها فیلتر کردن کامل خون را متوقف می کنند و در نتیجه ، محتوای ترکیبات ازته در آن افزایش می یابد.اختلال عملکرد کلیه ها می تواند با کاهش جریان خون از طریق آنها و کاهش شدید اکسیژن رسانی به کلیه ها همراه باشد.

 

beware-kidney-failure-patients-on-dialysis-at-early-death-risk.jpg

علل نارسایی کلیه

علل و پاتوژنز(ماهیت بیماری و پیشرفت آن) نارسایی کلیه

مشکلات جدی کلیه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

آسیب به کلیه یا عضوی دیگر با از دست دادن خون زیاد ؛
نقض جدی سیستم قلبی عروقی (نارسایی قلبی ، اختلالات ریتم) ؛
مسمومیت ، که باعث مرگ بخشی از بافت کلیه می شود.
بیماری حاد کلیوی عفونی ؛
انسداد دستگاه ادراری
پیلونفریت حاد یا گلومرولونفریت.

نارسایی کلیه علائم اصلی زیر را دارد

کاهش میزان دفع ادرار ، الیگوریا ، سوزش ادرار ؛

الیگوریا تولید کمتر از 500 میلی لیتر ادرار در 24 ساعت یا کمتر است.
بی حالی عمومی ، خواب آلودگی ؛
حالت تهوع ، استفراغ ، کاهش اشتها ؛
تاکی کاردی ، افزایش فشار ؛
نفخ ، مدفوع شل.

آزمایش تشخیص نارسایی کلیه 

برای تشخیص نارسایی کلیه ، پزشکان بخش اورولوژی بیمارستان بالینی معاینات زیر را تجویز می کنند:

آزمایش خون (به ویژه برای تعیین سطح کراتینین ، پتاسیم و اوره) ؛
کنترل میزان دفع ادرار ؛
اشعه ایکس؛
سونوگرافی کلیه ها
در صورت لزوم - کاتتریزاسیون لگن کلیه ، آنژیوگرافی کلیه.
در صورت نارسایی حاد کلیه ، بیمار باید فوراً در بیمارستان بستری شود ، جایی که درمان باید در دو جهت انجام شود: از بین بردن علل ایجاد کننده نارسایی کلیه (به عنوان مثال ، از دست دادن خون زیاد) و بازیابی عملکرد کلیه.

در نارسایی مزمن کلیه ، داروهایی استفاده می شود که میکروسیرکولاسیون کلیه را بهبود می بخشد و شدت فرآیندهای متابولیک را کاهش می دهد. از داروهای ادرار آور برای تحریک جریان ادرار استفاده می شود. اگر محتوای اوره ، پتاسیم ، کراتینین در خون زیاد باشد و اگر وضعیت بیمار بهبود نیابد ، ممکن است همودیالیز برای بیمار تجویز شود.

تشخیص: نارسایی کلیه
بیماران معمولاً با شنیدن جمله "شما دچار نارسایی کلیه شده اید" احساس ترس و اضطراب می کنند. این احساسات طبیعی است. سوالات زیادی به ذهن خطور می کند و مهمترین آنها این است: "چه اتفاقی برای من خواهد افتاد؟" حتی اگر تشخیص ، بیماری مزمن کلیه باشد ، طب مدرن دلیل خوش بینی دارد. درک این نکته مهم است که اگرچه مدتی طول می کشد اما شما به زندگی خود باز خواهید گشت و می توانید دوباره از آن لذت ببرید. در این صفحه پاسخ سوالات متداول بیماران با تشخیص نارسایی کلیه را خواهید یافت. پزشک شما را پشتیبانی کرده و در مورد مناسب ترین درمان و دارو برای شرایط فعلی شما را راهنمایی می کند. در صورت داشتن هر گونه سوال ، در صورت تمایل از ما سوال کنید.


نارسایی کلیه چیست و دلایل آن چیست

کلیه ها اندام های حیاتی هستند. آنها عملکردهای دفع (دفع) و ترشحی (دفع فعال) را انجام می دهند. بیماری کلیه با این واقعیت همراه است که کلیه ها دیگر نمی توانند عملکرد خود را به طور کامل انجام دهند. به وخامت مداوم عملکرد کلیه ، نارسایی مزمن کلیه (CRF) گفته می شود. نارسایی کلیه می تواند نتیجه کاهش تدریجی عملکرد کلیه در مدت زمان طولانی باشد ، یا می تواند نتیجه نارسایی ناگهانی کلیه (به عنوان مثال ، نارسایی حاد کلیه - ARF) باشد. در مورد CRF کلیه ها به طور دائمی آسیب می بینند.

 

دلایل مختلفی می تواند منجر به نارسایی مزمن کلیه شود. مشهورترین آنها دیابت ملیتوس ، التهاب مزمن کلیه (پیلونفریت) ، آسیب خود ایمنی کلیه (گلومرولونفریت) ،با کاهش عملکرد کلیه ، تشکیل ادرار و اجزای آن ، به عنوان مثال ، آب و مواد زائد ، مختل می شود ، در بدن تجمع می یابد ، که منجر به اورمی می شود. اورمیا تجمع در خون فرآورده های سمی متابولیسم نیتروژن (ازتمی) ، نقض تعادل اسید - باز و اسمزی در خون است. علائم اصلی اورمی ضعف ، کم اشتهایی ، حالت تهوع ، استفراغ ، بیزاری از غذا  به ویژه گوشت ، خارش پوست و بی علاقگی است.

سه نوع اصلی از درمان جایگزینی کلیه وجود دارد
طب مدرن می تواند اثرات نارسایی کلیه را با اجازه دادن به افراد برای زندگی فعال حتی اگر عضوی حیاتی دیگر عملکرد خود را انجام ندهد ، جبران کند. با این حال ، هنوز راهی برای درمان نارسایی کلیه وجود ندارد. یک بیمار فعال و کاملاً آگاه باشید و تمام گزینه های درمانی را بررسی کنید. هنگام انتخاب بهترین گزینه درمانی ، به عادت ها و سبک زندگی خود فکر کنید. به دنبال مشاوره پزشک یا پرستار خود باشید.

 

dialysis-machine-which-can-help-to-treat-acute-renal-failure.jpg

روش های درمانی  نارسایی کلیه

درمان دارویی
در صورت نیاز به دیالیز - دیالیز همودیالیز یا دیالیز صفاقی - پزشک داروهای متناسب با آن را برای شما تجویز می کند. شما همیشه باید تمام داروهای مصرفی خود را بشناسید. این بدان معنی است که شما باید نام آنها را بشناسید ، برای چه کسانی هستند و چگونه آنها را مصرف کنید. هر زمان که با مشکلات دارویی یا سوالی روبرو شدید ، دریغ نکنید با پزشک یا پرستار مرکز خود تماس بگیرید. اختلال در عملکرد کلیه و همودیالیز می تواند به طور قابل توجهی بر تأثیر داروها تأثیر بگذارد. قبل از ایجاد هرگونه تغییر در مصرف دارو ، با پزشک خود مشورت کنید.

در زیر داروهایی که معمولاً تجویز می شوند هستند.


داروهای ضد فشار خون

بیشتر بیماران از فشار خون بالا (فشار خون شریانی) رنج می برند. فشار خون باید با کاهش مصرف نمک و مایعات تنظیم شود. در صورت تداوم فشار خون ، برای بیمار درمان ضد فشار خون تجویز می شود. با این حال ، باید بخاطر داشت که هیچ دارویی نمی تواند در مصرف بیش از حد سدیم (نمک) و مایعات به بدن تأثیر بگذارد ، به این معنی که آنها دلیل افزایش فشار خون را از بین نمی برند.

 

ویتامین D

ویتامین D از طریق غذا و نور خورشید وارد بدن می شود و باید مراحل فعال سازی آن در کبد و کلیه ها انجام شود. ویتامین D جذب کلسیم از بدن را برای بدن آسان می کند. کلسیم برای حفظ سلامت استخوان ها و انتقال تکانه های عصبی ضروری است. افراد مبتلا به بیماری کلیوی ویتامین D را به شکل از قبل فعال شده مصرف می کنند تا بتواند توسط بدن استفاده شود.

 

آهن

آهن یک حیاتی هموگلوبین است ، یک جز component اصلی در سلولهای قرمز خون طبیعی (گلبولهای قرمز) و اکسیژن حامل است. بدون آهن ، ایجاد تعداد کافی سلول گلبول قرمز برای بدن دشوار است. مدیریت بیماران مبتلا به کمبود آهن شامل توصیه هایی برای مصرف داروهای خاص است ، با این حال ، بیشتر اوقات ، مکمل های آهن به طور مستقیم از طریق ورید در طی روش دیالیز یا پس از اتمام آن تزریق می شوند.

 

اریتروپویتین (EPO یا EPO)

اریتروپویتین که اغلب EPO نامیده می شود ، هورمونی است که به طور عمده توسط کلیه تولید می شود. EPO مغز استخوان قرمز را تحریک کرده و سلولهای قرمز خون تولید می کند. از آنجا که سنتز اریتروپویتین در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه کاهش می یابد ، سطح گلبول های قرمز خون کاهش می یابد و منجر به کم خونی می شود. اریتروپویتین مصنوعی می تواند به صورت داخل وریدی یا زیر پوست به عنوان جایگزین اریتروپویتین تولید شده توسط بدن به منظور حفظ سطح گلبول های قرمز خون لازم برای عملکرد طبیعی و رفاه ، تزریق شود.

 

اتصال دهنده های فسفات 

کلیه های ما به طور معمول فسفات را از غذا دفع می کنند. در نارسایی مزمن کلیه ، این روند مختل می شود. بنابراین ، سطح فسفات در خون و سلول ها افزایش می یابد ، که منجر به کلسیفیکاسیون خارج نرم از بافت های نرم ، به عنوان مثال ، پوست یا رگ های خونی چشم می شود که می تواند منجر به تحریک پوست و چشم شود. سایر اثرات منفی احتمالی کلسیفیکاسیون عروقی است که منجر به توسعه بیماری های سیستم قلبی عروقی می شود. دیالیز فقط می تواند به کاهش فسفات اضافی کمک کند ، اما بر نحوه ورود آن به بدن تاثیری ندارد. بنابراین ، لازم است سطح آن در بدن از طریق رژیم غذایی کم فسفات و اتصال دهنده فسفات مناسب انتخاب شود. چنین داروهایی فسفات را "متصل" کرده و جذب آن را به خون از روده کاهش می دهند.

جدول محصولات غذایی با محتوای فسفر بالا در آخر مقاله آورده شده است. 

چرا به دیالیز نیاز دارم

شما به دیالیز احتیاج دارید زیرا کلیه های شما کار و عملکردهای کامل خود را متوقف کرده اند (یا تقریباً متوقف شده اند). کلیه ها سیستم تصفیه بدن هستند و آن را از سموم و مواد شیمیایی غیرضروری پاک می کنند و مایعات و مواد شیمیایی مورد نیاز بدن را در خود نگه می دارند. اگر پاک سازی خون خارج از بدن را انجام ندهید(دیالیز) ، در این صورت نارسایی کلیه منجر به مرگ می شود. با این حال ، پزشکی مدرن فرصتی برای نجات - همودیالیز - فراهم می کند.

چه مدت دیالیز استفاده شده است

همودیالیز و دیالیز صفاقی از اواسط دهه 1940 انجام شده است. دیالیز به عنوان یک درمان منظم از سال 1960 آغاز شد و اکنون یک درمان استاندارد در سراسر جهان است. CAPD (دیالیز صفاقی مداوم) در سال 1976 معرفی شد. دیالیز اکنون یک روش ایمن است که به نفع هزاران بیمار در سراسر جهان است. 

آیا دیالیز به درمان بیماری کلیه کمک می کند

نه دیالیز برخی از کارهای کلیه های سالم را انجام می دهد. بنابراین ، اغلب از آن به عنوان درمان جایگزینی کلیه یاد می شود. با این حال ، دیالیز بیماری کلیه شما را درمان نمی کند و شما باید در ادامه زندگی خود دیالیز کنید یا پیوند کلیه انجام دهید.

 

آیا دیالیز دردناک است

ممکن است هنگام قرار دادن سوزن در فیستول یا شنت گذاری  ، کمی ناراحتی داشته باشید(هر دو آنها برای دسترسی عروقی طراحی شده اند Fistula An fistula با جراحی با اتصال شریان به رگ ایجاد می شود.) ، اما بیشتر بیماران مشکل دیگری ندارند. روش دیالیز خود بدون درد است. با این حال ، برخی از بیماران ممکن است افت فشار خون را تجربه کنند. در این حالت ممکن است احساس حالت تهوع ، استفراغ ، سردرد یا تشنج کنید. با درمان های مکرر ، این مشکلات معمولاً برطرف می شوند. به محض اینکه از انجام دیالیز احساس ناراحتی می کنید ، حتماً این موضوع را به پرستار خود بگویید. ممکن است بتوانید روش خود را تنظیم کنید تا علائم شما کاهش یابد. 

 

آیا دیالیز حس خوبی به من خواهد داد

ما نمی توانیم قول دهیم که شما در دیالیز مانند قبل از نارسایی کلیه احساس خوبی خواهید داشت ، زیرا هیچ جایگزینی واقعی برای کلیه های سالم خود وجود ندارد. اما برای اینکه هرچه بیشتر  احساس خوب داشته باشید ، درمان شما از 3 عنصر اصلی تشکیل می شود: دیالیز ، رژیم غذایی و دارو. رژیم همودیالیز کاملاً سخت است . شما باید مایعات مصرفی خود را محدود کرده و از مصرف غذاهای سرشار از سدیم و پتاسیم اجتناب کنید. اما با کمی حوصله و خلاقیت ، هنوز هم می توانید غذاهای خوشمزه درست کنید.

 

می توانید اطلاعات بیشتر را  کارکنان مرکز دیالیز همچنین می توانند رژیم شما را به طور مفصل توضیح دهند. تعدادی دارو وجود دارد برای جلوگیری از برخی از عوارض دیالیز لازم است که آنها را مصرف کنید. مانند هر بیماری مزمن ، در زندگی خود لحظاتی خواهید داشت که احساس خستگی شدید می کنید و فکر می کنید از همه چیز خسته شده اید. از قدرت استفاده کنید تا حواس خود را از چنین افکاری منحرف کرده و برعکس ، با پیروی از توصیه ها حتی بیشتر از خود مراقبت کنید. به این ترتیب می توانید تقریباً زندگی عادی داشته باشید.

شما و پزشکی مدرن

داروهای جدید ، دیالیز درمانی  فقط یک طرف مبارزه با بیماری ها هستند. استقلال و فعالیت را انجام دهید تا شرایط خود را بهتر درک کنید و دریابید که چگونه خودتان می توانید به زندگی ادامه دهید و زندگی فعال داشته باشید.

چگونه زندگی خود را با دیالیز سازماندهی کنیم

 

1. زندگی اجتماعی

به یاد داشته باشید که نقش های شما در زندگی به عنوان همسر یا شوهر ، والدین ، ​​دوست ، همکار  هنوز مهم هستند. آگاهانه تلاش کنید تا به آنها برگردید و به انجام مسئولیت های خود ادامه دهید.

 

2. ورزش و سرگرمی

هر وقت ممکن است به سرگرمی های خود ادامه دهید. فعالیت های ورزشی نیز تأثیر مثبتی دارند. ورزش به طور قابل توجهی به زندگی عادی کمک می کند. فقط قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

 

3. تغذیه و مصرف مایعات

با نارسایی کلیه ، رژیم متعادل بسیار مهم است. این می تواند به شما کمک کند تا از عوارض جلوگیری کرده و سلامتی خود را حفظ کنید. پزشک و متخصص تغذیه در مرکز دیالیز می توانند به شما کمک کنند تا مشخص کنید کدام غذاها برای شما مفید هستند. دستورالعمل های زیادی برای غذاهای سالم و خوشمزه وجود دارد.

 

4. آخر هفته ها

در آخر هفته ها ، هنگام انتخاب غذا و میزان مایعات مصرفی ، باید بیشتر دقت و احتیاط کنید ، زیرا فاصله بین انتخاب غذا و میزان مایعات مصرفی و دیالیز یک روز بیشتر است.

 

5. سیگار کشیدن

 استعمال سیگار برای سلامت انسان مضر است. و به ویژه برای یک فرد مبتلا به بیماری کلیوی ، از آنجا که سیگار کشیدن استرس اضافی بر روی کار قلب و عروق خونی ایجاد می کند. اگر هنوز سیگار را ترک نکرده اید ، اکنون زمان تصمیم گیری است. متخصصان پزشکی از مرکز دیالیز شما به موفقیت شما کمک می کنند.

 

6. احساس ناامیدی و پشتیبانی

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مراحل سخت زندگی را پشت سر می گذارند. همیشه به یاد داشته باشید: خانواده و دوستانتان و همچنین متخصصان مرکز دیالیز همیشه در نزدیکی شما هستند و می توانند کمک و پشتیبانی مورد نیاز شما را فراهم کنند. همچنین می توانید به یک انجمن بیمار یا یک گروه خودیاری ملحق شوید.

 

7. ارتباطات

ارتباط آزاد با متخصصان مرکز دیالیز برای سلامتی شما بسیار مهم است. PCP و پرستاران شما همیشه مراقب شما هستند ، بنابراین خیالتان راحت است که سوال کنید. آنها دانش و تجربه اشتراک و پشتیبانی شما را دارند.

دستور غذا برای نارسایی کلیه

رژیم غذایی و تأثیرات آن بر سلامتی و تندرستی

هنگامی که کلیه های شما دیگر با تمام قدرت کار نمی کنند ، سلامتی  شما به تغذیه مناسب بستگی دارد.  لازم به ذکر است که توصیه های رژیم غذایی به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد ، یعنی عادات غذایی ، مرحله نارسایی کلیه ، نوع درمان و سایر شرایط ، از جمله اینکه آیا دیابت دارید  

حتماً با متخصصان مراقبت های بهداشتی از مرکز دیالیز خود صحبت کنید
آنها به شما کمک می کنند بهترین رژیم و رژیم را برای خود پیدا کنید. از تغییر وزن نامطلوب باید خودداری کرد زیرا درمان دیالیز پیچیده است و حفظ ذخایر بدن بسیار مهم است.

1. نوشیدن مایعات

به دلیل بیماری مزمن کلیه ، بدن ادرار کافی تولید نمی کند ، کنترل میزان مصرف مایعات برای جلوگیری از افزایش وزن خطرناک بین جلسات دیالیز بسیار مهم است. مرکز بهداشت شما به شما می گوید که بدون خطر عوارض می توانید روزانه چقدر بنوشید. برخی از بیماران دوست دارند از بطری ها بنوشند تا میزان مایعات دریافتی خود را پیگیری کنند. هر روشی را که ترجیح می دهید ، میزان نوشیدنی خود را کاملاً تحت نظر داشته باشید.

2. نمک 

با نارسایی کلیه ، بدن معمولاً نمی تواند به طور موثری میزان سدیم (نمک) را تنظیم کند. سدیم فشار خون و تشنگی را افزایش می دهد و شما را مجبور به نوشیدن مایعات بیشتر می کند.
هنگام پخت و پز مقدار کمی نمک استفاده کنید.
افزودن گیاهان خشک و سایر ادویه ها به شما در کاهش مقدار  نمک کمک می کند.
به غذای روی میز   نمک اضافه نکنید.
آجیل ها و غذاهای فرآوری شده مانند پیتزا می توانند نمک زیادی داشته باشند. بنابراین ، قبل از استفاده از چنین محصولاتی ، ترکیب آنها را به دقت مطالعه کنید. اگر در مورد آجیل صحبت می کنیم ، بهتر است اولویت را به آجیل بدون نمک بدهید.

3. فسفاتها

افزایش سطح فسفات با گذشت زمان منجر به تصلب شرایین می شود. برای محافظت از رگهای خونی و استخوان ها ، میزان مصرف فسفات باید 800 تا 1200 میلی گرم در روز باشد. بیشتر فسفات مصرفی ما در پروتئین هایی مانند گوشت و شیر یافت می شود. همچنین مصرف اتصال دهنده های فسفات به دستور پزشک بسیار مهم است. اگر به عنوان مثال قصد دارید کباب بخورید ، یعنی مقدار زیادی فسفات مصرف کنید ، حتماً در مورد نحوه استفاده از اتصال دهنده های فسفات در آن روز از قبل با پزشک خود صحبت کنید.

4. پتاسیم

ممکن است سطح پتاسیم در خون افزایش یابد (هیپرکالمی) ، به عنوان مثال ، پس از خوردن غذاهای غنی از پتاسیم. هیپرکالمی یک بیماری بسیار خطرناک است و می تواند باعث آریتمی قلبی تهدید کننده زندگی شود. این اغلب بدون هیچ علائمی اتفاق می افتد ، و بیشتر تهدید سلامتی را تشدید می کند. فقط یک قسمت از این اختلال می تواند حتی برای آن دسته از بیمارانی که هرگز دچار هایپرکالمی نشده اند بسیار خطرناک باشد. پزشک در مورد چگونگی کنترل سطح پتاسیم به شما مشاوره می دهد.

5. پروتئین

پروتئین یک ماده مغذی ضروری برای بسیاری از عملکردهای بدن است. بیماران تحت دیالیز به مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی نیاز دارند. با این حال ، بیشتر پروتئین ها سرشار از فسفات هستند. رژیم غذایی شما باید حداقل حاوی 1 گرم پروتئین در هر کیلوگرم وزن بدن در روز باشد. متخصصان مراقبت های بهداشتی مرکز دیالیز میزان پروتئین و انواع پروتئین را برای شما مفید می دانند.

6. خوردن غذاهای فرآوری شده و غذا خوردن در رستوران ها

از غذاهای فرآوری شده و فست فود تا حد امکان خودداری کنید ، زیرا آنها حاوی مقدار زیادی نمک هستند که به عنوان ماده طعم دهنده به آنها افزوده می شود. اگر چنین غذایی را می خورید ، اطلاعات روی برچسب ها ، به ویژه نمک یا سدیم موجود در محصول را به دقت بررسی کنید. هرچه نمک یا سدیم در لیست مواد تشکیل دهنده کمتر باشد ، بهتر است. و فراموش نکنید که بعد از آخرین جلسه دیالیز میزان نمکی که قبلاً مصرف کرده اید را بررسی کنید. وقتی در رستوران غذا می خورید ، می توانید در مورد نمک ، فسفات و پتاسیم موجود در غذاهای خاص سوال کنید.

7. پختن وعده های غذایی

شما می توانید با پخت صحیح برخی از غذاها ، حتی اگر غذاهایی سرشار از پتاسیم مانند سیب زمینی یا میوه باشند ، به بدن خود کمک کنید. آنها را مدتی در آب قرار دهید تا پتاسیم اضافی از آنها آزاد شود. در مجموع ، غذای تازه ای که می پزید کمک زیادی به حفظ سلامتی و سلامتی شما می کند.

در مورد رژیم غذایی چه باید بدانید

در بیماری های کلیوی ، رژیم متعادل از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، که می تواند سلامتی را حفظ کرده و از عوارض اضافی جلوگیری کند. با این حال ، لازم به ذکر است که رژیم غذایی به بازگشت کلیه ها به حالت کار طبیعی کمک نمی کند. برای تهیه برنامه غذایی خود با پزشک و متخصص تغذیه خود همکاری کنید.

 پس چرا باید مراقب فسفات ها باشم

فسفات ماده معدنی موجود در بسیاری از غذاها است. کلیه معمولاً با از بین بردن فسفات ها در صورت وجود مقدار زیادی از آنها ، تعادل درستی را حفظ می کند. این کار برای سالم نگه داشتن استخوان های شماست. مقادیر بالای فسفات می تواند باعث خارش و سوزش چشم شود. سطح مداوم بالای فسفات می تواند باعث افزایش تولید PTH (هورمون پاراتیروئید) شود ، که می تواند منجر به آسیب استخوان شود. اگر سطح فسفات بالایی دارید ، باید رژیم کم فسفات بخورید یا ممکن است برای اتصال فسفات در غذای شما دکتر قرص تجویز کند . به آنها اتصال دهنده های فسفات گفته می شود ، مانند کالسیکو ، فوسکس ، فوسرنول و رناژل. متخصص تغذیه به شما در مورد رژیم غذایی ، مانند محدود کردن محصولات لبنی و زمان مصرف مواد نگهدارنده فسفات ، توصیه هایی می کند.

 

جدول محصولات غذایی با محتوای فسفر بالا در آخر مقاله آورده شده است. 

 

چرا  باید میزان مایعات خود را کنترل کنم

یکی از عملکردهای اصلی کلیه ها حفظ تعادل مایعات در بدن است. با نارسایی کلیه ، مشکل این است که مایعات اضافی از بدن دفع نمی شود. این امر منجر به مایعات اضافی و اضافه بار بدن می شود و در نهایت باعث فشار خون بالا ، آسیب به رگ های خونی با گذشت زمان و حتی آسیب به قلب می شود. میزان مصرف مایعات به میزان ادرار بستگی دارد که با گذشت زمان کاهش می یابد. پزشک به شما می گوید که چه مقدار مایعات می توانید بنوشید.

 

برای کنار آمدن با تشنگی ، مایعات مصرفی خود را در طول روز با استفاده از فنجان های کوچک تقسیم کنید. همچنین می توانید دهان خود را با آب یخ بشویید ، مکعب های یخ را مک  بزنید (حاوی حداکثر 10-15 میلی لیتر مایع در هر مکعب باشد) یا آدامس بجوید. از مصرف نمک و غذاهای شور مانند چیپس ، بیکن و سوپ خودداری کنید ،  تشنگی را افزایش می دهند. به یاد داشته باشید که باید درمورد مایعات اضافی مانند آب برای مصرف قرص ، گندم ، کاستارد و شیر در بلغور جو دوسر دقت کنید.

 

میزان مایع برای هر بیمار براساس حجم دفع ادرار به علاوه 500 میلی لیتر در روز محاسبه می شود. تقریباً 500 میلی لیتر از طریق پوست و ریه ها از بین می رود. افزایش وزن بین جلسات دیالیز نباید بیش از 1-1.5 کیلوگرم در یک روز و 1.5-2.5 کیلوگرم در طی 2-3 روز باشد. هرچه اندازه بدن شما کوچکتر باشد ، باید وزن کمتری در بین روش های درمانی داشته باشید. اگر در حین دیالیز مجبور شوید مقدار زیادی آب از بدن خارج کنید ، ممکن است حالتان بد شود. ممکن است فشار خون شما پایین بیاید و احساس سرگیجه و سبکی سر کنید. به این حالت افت فشار خون (فشار خون پایین) گفته می شود. بنابراین مهم است که همیشه به مصرف مایعات خود پایبند باشید.

وزن خشک به چه معناست

وقتی دیالیز را شروع می کنید ، در مورد وزن خشک خود خواهید شنید. این وزنی است که بدن شما باید بدون مایعات اضافی داشته باشد. همچنین وزنی است که ما برای محاسبه میزان مایعات جمع شده بین جلسات دیالیز و بنابراین مقداری که باید در هر جلسه دیالیز خارج شود ، استفاده می کنیم. وزن خشک شما می تواند با گذشت زمان تغییر کند. پس از چند ماه ، اگر با ادامه دیالیز و احساس بهتر شدن ، شروع به خوردن غذا کنید ، ممکن است نیاز به افزایش باشد. با این حال ، اگر احساس ناراحتی و کاهش وزن دارید ، باید آن را کاهش دهید.

اگر بیش از حد مایعات بنوشید چه اتفاقی می افتد

اگر محتوای آب در بدن شما به سطح بالایی برسد ، مایعات جمع شده باعث تورم بدن می شود ، در درجه اول به دلیل جاذبه در مچ پا ، و سپس در بدن گسترش می یابد. در صورت عدم درمان ، مایعات اضافی در ریه ها جمع شده و باعث ایجاد وضعیت تهدید کننده زندگی به نام ادم ریوی می شود. یکی از اصلی ترین علائم این بیماری تنگی نفس است. چندین مورد از این قسمت ها می تواند به قلب آسیب جدی برساند. ما می توانیم مایعات اضافی را در حین دیالیز از بین ببریم ، اما اگر به مصرف بیش از حد مایعات ادامه دهید ، با گذشت زمان آسیب دائمی می شود و شما دچار کمبود تنفس مزمن و مشکلات قلبی می شوید.

چگونه می توانم آنچه را می نوشم کنترل کنم

برای بسیاری از بیماران ، محدود کردن مصرف مایعات یکی از سخت ترین و دشوارترین جنبه های دیالیز برای مقابله است. با این وجود ، یک سری نکات وجود دارد که باید در طول روز رعایت کنید.

حتماً میزان مصرف مایعات خود را بدانید.
از غذاهای شور پرهیز کنید زیرا باعث تشنگی شما می شوند.
از یک فنجان یا لیوان کوچک بنوشید. بهتر است یک لیوان کوچک کامل بنوشید تا نصف لیوان بزرگ!
اگر از همان فنجان استفاده کنید ، می دانید که در روز چند فنجان می توانید بنوشید. اما قطعاً باید حجم این فنجان را بدانید.
هنگام تشنگی از مکعب های یخ استفاده کنید (اما به یاد داشته باشید این نیز بخشی از مایعات مورد نیاز شماست) یا کارامل (مراقب قند باشید ، در صورت ابتلا به دیابت بیشتر مراقب باشید).
از محتوای مایع غذاهایی مانند هندوانه ، سوپ ، آبگوشت و غذاهای منجمد مانند بستنی آگاه باشید. همه آنها مایعات هستند.

غذا سرشار از فسفر 

فسفر موجود در محصولات لبنی ، تخم مرغ و محصولات تخم مرغ

فسفر موجود در آجیل و دانه ها ، غلات ، غلات و حبوبات
فسفر موجود در گوشت ، ماهی و غذاهای دریایی
فسفر موجود در میوه ها ، میوه های خشک و توت ها ، سبزیجات و گیاهان
در این جدول ، متوسط ​​نیاز روزانه به فسفر 1000 میلی گرم در نظر گرفته شده است. ستون "درصد نیاز روزانه" نشان می دهد که 100 گرم چند درصد  محصول نیاز روزانه فرد به فسفر را برآورده می کند.

جدول غذا با فسفر بالا

 
نام محصول محتوای فسفر در هر 100 گرم درصد نیاز روزانه
سبوس گندم 950 میلی گرم 95٪
شیر بدون چربی پودر شده 920 میلی گرم 92٪
پودر تخم مرغ 795 میلی گرم 80٪
شیر خشک 15٪ 790 میلی گرم 79٪
شیرخشک 25٪ 790 میلی گرم 79٪
سبوس جو دوسر 734 میلی گرم 73٪
کنجد 720 میلی گرم 72٪
پنیر فرآوری شده  700 میلی گرم 70٪
پنیر پارمسان 694 میلی گرم 69٪
پنیر "سوئیسی" 50٪ 650 میلی گرم 65٪
قارچ پورسینی خشک 606 میلی گرم 61٪
سویا (دانه) 603 میلی گرم 60٪
پنیر هلندی 45٪ 600 میلی گرم 60٪
هسته کاج 575 میلی گرم 58٪
پنیر گودا 546 میلی گرم 55٪
پنیر چدار 50٪ 545 میلی گرم 55٪
کرم خشک 42٪ 543 میلی گرم 54٪
زرده تخم مرغ 542 میلی گرم 54٪
دانه های آفتابگردان (دانه ها) 530 میلی گرم 53٪
خاویار دانه ای قرمز 490 میلی گرم 49٪
پسته 490 میلی گرم 49٪
لوبیا (دانه) 480 میلی گرم 48٪
بادام 473 میلی گرم 47٪
خاویار دانه ای سیاه 465 میلی گرم 47٪
نخود 444 میلی گرم 44٪
پنیر سولگونی Sulguni " 420 میلی گرم 42٪
پنیر روکفورت 50٪ 410 میلی گرم 41٪
 
 
پنیر کمبرت 390 میلی گرم 39٪
عدس (دانه) 390 میلی گرم 39٪
پنیر (از شیر گاو) 375 میلی گرم 38٪
گندم (دانه ، نمک نرم) 370 میلی گرم 37٪
گندم (دانه ، سخت) 368 میلی گرم 37٪
چاودار (دانه) 366 میلی گرم 37٪
جو دوسر 361 میلی گرم 36٪
جو (دانه) 353 میلی گرم 35٪
بادام زمینی 350 میلی گرم 35٪
آرد جو دو سر 350 میلی گرم 35٪
غلات و حبوبات جو دو سر 349 میلی گرم 35٪
بلغور جو 343 میلی گرم 34٪
آرد گندم سیاه 337 میلی گرم 34٪
پنیر فتا " 337 میلی گرم 34٪
آرد گندم 336 میلی گرم 34٪
گندم سیاه (دانه) 334 میلی گرم 33٪
گردو 332 میلی گرم 33٪
برنج (دانه) 328 میلی گرم 33٪
تکه های جو دو سر  328 میلی گرم 33٪
آرد جو دوسر (بلغور جو دوسر) 325 میلی گرم 33٪
جو مروارید 323 میلی گرم 32٪
جگر گاو 314 میلی گرم 31٪
فندق 310 میلی گرم 31٪
شیر کاکائو 309 میلی گرم 31٪
بلغور گندم سیاه (غیر زمینی) 298 میلی گرم سی درصد
حلوای آفتابگردان 292 میلی گرم 29٪
شاه ماهی چرب 280 میلی گرم 28٪
شاه ماهی کم چرب 280 میلی گرم 28٪
ماهی خال مخالی 280 میلی گرم 28٪
ماهی تن 280 میلی گرم 28٪
بلغور گندم 276 میلی گرم 28٪
ماهیان خاویاری 270 میلی گرم 27٪
شاه ماهی نمک متوسط 270 میلی گرم 27٪
ماهی خال مخالی 260 میلی گرم 26٪
بلغور گندم سیاه (تمام شده) 253 میلی گرم 25٪
ماهی مرکب 250 میلی گرم 25٪
پولاک 240 میلی گرم 24٪
کاپلین 240 میلی گرم 24٪
ناواگا 240 میلی گرم 24٪
هک 240 میلی گرم 24٪
قلوه گوشت گاو 239 میلی گرم 24٪
پنیر کم چرب 234 میلی گرم 23٪
بلغور ارزن  233 میلی گرم 23٪
قلم موی پولاک 230 میلی گرم 23٪
شیر تغلیظ شده با شکر 5٪ 229 میلی گرم 23٪
شیر تغلیظ شده با شکر ، کم چرب 229 میلی گرم 23٪
نخود فرنگی 226 میلی گرم 23٪
میگو 225 میلی گرم 23٪
کشک 11٪ 224 میلی گرم 22٪
سوف 220 میلی گرم 22٪
نوعی ماهی پهن بزرگ 220 میلی گرم 22٪
خرچنگ رودخانه 220 میلی گرم 22٪
ماهی کپور 220 میلی گرم 22٪
شاه ماهی بالتیک 220 میلی گرم 22٪
پنیر  18٪ (چربی) 220 میلی گرم 22٪
کشک 4٪ 220 میلی گرم 22٪
کشک 5٪ 220 میلی گرم 22٪
کشک 9٪ 220 میلی گرم 22٪
شیر تغلیظ شده با شکر 8.5٪ 219 میلی گرم 22٪
تخم بلدرچین 218 میلی گرم 22٪
ماهی آزاد آتلانتیک (ماهی قزل آلا) 210 میلی گرم 21٪
صدف 210 میلی گرم 21٪
سوف رودخانه 210 میلی گرم 21٪
گربه ماهی 210 میلی گرم 21٪
کاد ماهی 210 میلی گرم 21٪
بادام هندی 206 میلی گرم 21٪
ماهی قزل آلا صورتی 200 میلی گرم بیست٪
کشک 16.5٪ چربی 200 میلی گرم بیست٪
گوشت (بوقلمون) 200 میلی گرم بیست٪
پایک ماهی 200 میلی گرم بیست٪
 

مقدار فسفر در میوه ها ، میوه های خشک و توت ها

 

نام محصول محتوای فسفر در هر 100 گرم درصد نیاز روزانه
زردآلو 26 میلی گرم
آووکادو 52 میلی گرم پنج درصد
بادام زمینی 24 میلی گرم
آلو گیلاس 25 میلی گرم
یک آناناس 11 میلی گرم یک درصد
نارنجی 23 میلی گرم
موز 28 میلی گرم
 لینگون بری 16 میلی گرم
انگور 22 میلی گرم
گیلاس 30 میلی گرم
گریپ فروت 18 میلی گرم
گلابی 16 میلی گرم
گلابی خشک 92 میلی گرم نه٪
دوریان 39 میلی گرم چهار٪
خربزه 12 میلی گرم یک درصد
توت سیاه 32 میلی گرم
توت فرنگی 23 میلی گرم
کشمش 129 میلی گرم 13٪
انجیر تازه 14 میلی گرم یک درصد
انجیرهای خشک شده 68 میلی گرم
کیوی 34 میلی گرم
قره قاط 11 میلی گرم یک درصد
انگور فرنگی 28 میلی گرم
زردآلو خشک 146 میلی گرم پانزده درصد
لیمو 22 میلی گرم
تمشک 37 میلی گرم چهار٪
انبه 14 میلی گرم یک درصد
ماندارین 17 میلی گرم
Cloudberry 28 میلی گرم
شلیل 26 میلی گرم
پاپایا 10 میلی گرم یک درصد
هلو 34 میلی گرم
هلو خشک 192 میلی گرم نوزده٪
پوملو 17 میلی گرم
روآن قرمز 17 میلی گرم
Chowberry روآن 55 میلی گرم
آلو 20 میلی گرم
توت سفید 23 میلی گرم
مویز قرمز 33 میلی گرم
توت سیاه 33 میلی گرم
زردآلو خشک 152 میلی گرم پانزده درصد
فیجوآ 19 میلی گرم
تاریخ 56 میلی گرم
خرمالو 42 میلی گرم چهار٪
گیلاس شیرین 28 میلی گرم
زغال اخته 13 میلی گرم یک درصد
آلو خشک 83 میلی گرم هشت درصد
سیب 11 میلی گرم یک درصد
سیب خشک شده 77 میلی گرم هشت درصد
 

  مقدار فسفر در سبزیجات و گیاهان

 

نام محصول محتوای فسفر در هر 100 گرم درصد نیاز روزانه
ریحان (گیاهان) 56 میلی گرم
بادمجان 34 میلی گرم
سوئدی 41 میلی گرم چهار٪
ریشه زنجبیل) 34 میلی گرم
کدو سبز 12 میلی گرم یک درصد
کلم سفید 31 میلی گرم
کلم بروکلی 66 میلی گرم
جوانه بروکسل 78 میلی گرم هشت درصد
کلم کوهلرابی 50 میلی گرم پنج درصد
کلم قرمز 32 میلی گرم
کلم 29 میلی گرم
کلم ساووی 34 میلی گرم
گل کلم 51 میلی گرم پنج درصد
سیب زمینیها 58 میلی گرم
Cilantro (گشنیز) 48 میلی گرم پنج درصد
شاهی (سبزی) 76 میلی گرم هشت درصد
برگهای قاصدک (سبزه) 66 میلی گرم
پیاز سبز (پر) 26 میلی گرم
تره فرنگی 58 میلی گرم
پیاز پیاز 58 میلی گرم
هویج 55 میلی گرم
جلبک دریایی 55 میلی گرم
خیار 42 میلی گرم چهار٪
سرخس 101 میلی گرم 10٪
گل جعفری (ریشه) 53 میلی گرم پنج درصد
فلفل دلمه ای (بلغاری) 16 میلی گرم
جعفری (سبزی) 95 میلی گرم 10٪
جعفری (ریشه) 73 میلی گرم
گوجه فرنگی (گوجه فرنگی) 26 میلی گرم
ریواس (سبزه) 25 میلی گرم
تربچه 44 میلی گرم چهار٪
تربچه سیاه 26 میلی گرم
شلغم 34 میلی گرم
کاهو برگ (سبز) 34 میلی گرم
چغندر 43 میلی گرم چهار٪
کرفس (سبزی) 77 میلی گرم هشت درصد
ریشه کرفس) 27 میلی گرم
مارچوبه (سبز) 62 میلی گرم
کنگر فرنگی  78 میلی گرم هشت درصد
کدو تنبل 25 میلی گرم
شوید (سبزی) 93 میلی گرم نه٪
ترب کوهی (ریشه) 130 میلی گرم 13٪
سیر 100 میلی گرم 10٪
اسفناج (سبزیجات) 83 میلی گرم هشت درصد
ترشک (سبزها) 90 میلی گرم نه٪
 

فسفر در گوشت ، ماهی و غذاهای دریایی

نام محصول محتوای فسفر در هر 100 گرم درصد نیاز روزانه
ماهی قزل آلا صورتی 200 میلی گرم بیست٪
خاویار دانه ای قرمز 490 میلی گرم 49٪
خاویار دانه ای سیاه 465 میلی گرم 47٪
ماهی مرکب 250 میلی گرم 25٪
میگو 225 میلی گرم 23٪
ماهی آزاد آتلانتیک (ماهی قزل آلا) 210 میلی گرم 21٪
صدف 210 میلی گرم 21٪
پولاک 240 میلی گرم 24٪
کاپلین 240 میلی گرم 24٪
گوشت (بره) 168 میلی گرم 17٪
گوشت گاو) 188 میلی گرم نوزده٪
گوشت (بوقلمون) 200 میلی گرم بیست٪
گوشت (خرگوش) 190 میلی گرم نوزده٪
گوشت (مرغ) 165 میلی گرم 17٪
گوشت (گوشت خوک چرب) 130 میلی گرم 13٪
گوشت (گوشت خوک) 164 میلی گرم شانزده درصد
گوشت (مرغ گوشتی) 160 میلی گرم شانزده درصد
سوف 220 میلی گرم 22٪
سوف رودخانه 210 میلی گرم 21٪
ماهیان خاویاری 270 میلی گرم 27٪
نوعی ماهی پهن بزرگ 220 میلی گرم 22٪
جگر گاو 314 میلی گرم 31٪
کلیه گوشت گاو 239 میلی گرم 24٪
خرچنگ رودخانه 220 میلی گرم 22٪
ماهی کپور 220 میلی گرم 22٪
شاه ماهی بالتیک 220 میلی گرم 22٪
شاه ماهی چرب 280 میلی گرم 28٪
شاه ماهی کم چرب 280 میلی گرم 28٪
شاه ماهی نمک متوسط 270 میلی گرم 27٪
ماهی خال مخالی 280 میلی گرم 28٪
گربه ماهی 210 میلی گرم 21٪
کاد 210 میلی گرم 21٪
ماهی تن 280 میلی گرم 28٪
صدف خوراکی 140 میلی گرم چهارده٪
هک 240 میلی گرم 24٪
پایک 200 میلی گرم بیست٪

فسفر در تخم مرغ

نام محصول محتوای فسفر در هر 100 گرم درصد نیاز روزانه
سفید تخم مرغ 27 میلی گرم
زرده تخم مرغ 542 میلی گرم 54٪
پودر تخم مرغ 795 میلی گرم 80٪
تخم مرغ 192 میلی گرم نوزده٪
تخم بلدرچین 218 میلی گرم 22٪

 

فسفر در آجیل و دانه ها

 

نام محصول محتوای فسفر در هر 100 گرم درصد نیاز روزانه
بادام زمینی 350 میلی گرم 35٪
گردو 332 میلی گرم 33٪
بلوط خشک شده 103 میلی گرم 10٪
هسته کاج 575 میلی گرم 58٪
بادام هندی 206 میلی گرم 21٪
کنجد 720 میلی گرم 72٪
بادام 473 میلی گرم 47٪
دانه های آفتابگردان (دانه ها) 530 میلی گرم 53٪
پسته 490 میلی گرم 49٪
فندق 310 میلی گرم 31٪
 

اگر می خواهید در باره علائم  نارسایی کلیوی بیشتر بدانید ۱۰ نشانه واضح نارسایی کلیوی در بدن خود را بشناسید  را بخوانید.  

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • uhexmpz 974 :

  چه آزمایشاتی نشان دهنده نارسایی کلیه است؟

  1400/4/30 8:38
  • طاهره مصطفوی :

   آزمایشاتی نشان دهنده نارسایی کلیه اوره و کراتینین سرم. اینها سموم ازت (محصولات تجزیه پروتئین) هستند که می توانند توسط بدن فقط از طریق ادرار دفع شوند. ... آنالیز کلی خون. آنالیز عمومی ادرار. ... گلوکز خون ... پتاسیم سرم ... اسید اوریک. ... آلبومین سرم ... لیپیدوگرام

   1400/4/30 8:40
 • uhexmpz 974 :

  از کجا بدانیم نارسایی کلیه وجود دارد؟

  1400/4/30 8:41
  • طاهره مصطفوی :

   علائم و نشانه های بیماری مزمن کلیه کاهش تولید ادرار تورم: دست ، صورت و پاها تنگی نفس مشکلات خواب از دست دادن اشتها ، حالت تهوع ، استفراغ فشار خون بالا احساس سرما و خستگی

   1400/4/30 8:41
 • uhexmpz 974 :

  برای نارسایی کلیه چه باید کرد؟

  1400/4/30 8:42
  • طاهره مصطفوی :

   دیالیز و پیوند کلیه به طور گسترده ای به عنوان اصلی ترین درمان ESRD شناخته شده اند. کاملترین جایگزینی عملکرد کلیه در نتیجه پیوند موفقیت آمیز کلیه اتفاق می افتد و دیالیز فقط تا حدی جایگزین آن می شود.

   1400/4/30 8:44
 • uhexmpz 974 :

  چگونه می توان به نارسایی کلیه مشکوک شد؟

  1400/4/30 8:43
  • طاهره مصطفوی :

   مراحل و نشانه های نارسایی کلیه به گمان ممکن است تنها در iissledovany آزمایشگاهی. معمولاً ، در نتایج آزمایش بیمار با مرحله اولیه نارسایی مزمن کلیه ، افزایش کمی در کراتینین در خون وجود دارد - بیش از 440 میکرومول در لیتر. در مرحله 2 ، اولین علائم ممکن است ظاهر شود.

   1400/4/30 8:44

بیشتر بخوانید