اگر یک روز غذا نخورید چه می شود؟

اگر یک روز غذا نخورید چه می شود؟

 آیا این تمرین از نظر علمی و از دید پزشکان قابل قبول است؟
رژیم های غذایی متفاوتی توسط متخصصان تغذیه برای لاغری و یا تامین سلامت بدن معرفی شده اند که معمولا بر پایه ی کاهش کالری دریافتی در طول روز هستند و از این نظر برای افرادی که میل به غذا خوردن در آنها زیاد است و نمی توانند خودشان را در مقابل غذا خوردن کنترل کنند بسیار مشکل است . نخوردن غذا برای 24 ساعت متوالی ، یک نوع رژیم غذایی شناخته شده است که با ناشتایی های فاصله دار صورت می گیرد که به تازگی توسط برخی افراد برای اهداف لاغری و سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد .
در طول یک ناشتایی 24 ساعته ، شما فقط می توانید از نوشیدنی های بدون کالری استفاده کنید . هنگامی که دوره 24 ساعته به پایان رسید ، می توانید تغذیه ی معمول خود را تا رسیدن به ناشتایی بعدی داشته باشید . به عبارت دیگر این رژیم به این صورت است که شما کالری دریافتی روزانه ی خود را تغییر نمی دهید و به جای آن یک یا دو روز در طول هفته را بدون غذا سر می کنید تا در مجموع کالری دریافتی شما در طول یک هفته کاهش پیدا کرده باشد با این روش فقط یک روز گرسنگی را تحمل می کنید و روز های دیگر تغذیه ی معمول خودتان را دارید و تاثیر خیلی بیشتری را هم تجربه خواهید کرد.
علاوه بر کاهش وزن ، ناشتایی فاصله دار می تواند تأثیر مثبتی بر متابولیسم بدن شما ، سلامت قلبی عروقی و غیره داشته باشد . استفاده از این روش یک یا دو بار در هفته برای دستیابی به نتایج مورد نظر شما بدون خطر است .
اگر چه این روش ممکن است ساده تر از کاهش دادن کالری روزانه باشد، اما ممکن است در روزهای ناشتا حالت گرسنگی خیلی شدیدی را احساس کنید . همچنین می تواند عوارض جانبی شدید یا مشکلات دیگری در افراد مبتلا به بیماری های خاص ایجاد کند . در مجموع مثل هر رژیم غذایی دیگر که نباید خودسرانه توسط اشخاص صورت بگیرد در این رژیم هم باید شرایط فیزیولوژیکی هر شخص برای انجام این رژیم بررسی شود.
قبل از رژیم ناشتایی فاصله دار باید با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را در مورد مزایا و خطراتی که برای شخص شما دارد راهنمایی تان کنند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

تأثیر بر بدن

در این زمان چه اتفاقی برای بدن تان می افتد؟

از لحاظ اتفاقاتی که ممکن است در طول این دوره ی ناشتایی برای بدن تان اتفاق بیفتد نگران نباشید چون قبل از اینکه بدن شما متوجه شود که ناشتا هستید ، آن 24 ساعت تمام می شود . به این صورت که در طول هشت ساعت اول ، بدن شما همچنان مشغول هضم آخرین وعده ی غذایی مصرف شده است . بدن شما از انرژی گلوکز ذخیره شده استفاده می کند و در شرایطی که رژیم نداشته باشید به زودی دوباره غذا می خورد و چربی را نمی سوزاند چون اولویت بدن برای استفاده از انرژی سوزاندن گلوکز است . وقتی ذخیره ی گلوکز بدن تان تمام شود احساس گرسنگی خواهید کرد پس این را در نظر داشته باشید که ممکن نیست رژیمی وجود داشته باشد که شما بدون احساس گرسنگی بتوانید چربی اضافی بدن تان را بسوزانید .
بعد از هشت ساعت غذا نخوردن ، بدن شما از انرژی ذخیره شده استفاده می کند . بدن شما همچنان به استفاده از چربی های ذخیره شده برای ایجاد انرژی در طول ساعات باقی مانده از 24 ساعت ناشتایی خود ادامه خواهد داد .
ناشتایی هایی که بیش از 24 ساعت طول می کشد ممکن است باعث شود که بدن شما پروتئین های ذخیره شده را به انرژی تبدیل کند . به همین دلیل ناشتایی نباید بیشتر از این مقدار هم ادامه پیدا کند .

 فواید

آیا این رویکرد سودمند است ؟

تحقیقات بیشتری لازم است تا کاملا روشن کند که چطور رژیم ناشتایی فاصله دار بر بدن شما تأثیر می گذارد . هر چند که پژوهش های اولیه چندین مزیت را نشان می دهد . مثلا :
* این رژیم می تواند به کاهش وزن کمک کند . 
* ناشتایی برای یک یا دو روز در هفته ممکن است راهی برای مصرف کالری کم در طول زمان باشد. شما ممکن است این کار ساده تر را انجام دهید تا از کاهش مقدار مشخصی از کالری مصرفی روزانه صرف نظر کنید .

* محدودیت انرژی با رژیم ناشتایی 24 ساعته ممکن است به متابولیسم بدن شما نیز کمک کند ، که باعث کاهش وزن می شود .
* این رژیم می تواند به کاهش کلسترول و قند خون کمک کند .
* ناشتایی فاصله دار ممکن است باعث بهبود نحوه ی هضم کلسترول و قند بدن شود . این تغییرات در متابولیسم شما ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی کمک کند .
* این رژیم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر کمک کند .
* یک رژیم ناشتایی 24 ساعته معمولی ممکن است در دراز مدت باعث کاهش سطح اکسید تری متیلامین ( trimethylamine ) شود . سطح بالایی از این ترکیب با بیماری عروق کرونر مرتبط است ، بنابراین ممکن است به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند .

مزایای دیگر :

رژیم غذایی ناشتایی متناوب ممکن است این مزایا را هم داشته باشد :
• باعث کاهش التهاب در بدن می شود .
• خطر ابتلا به سرطان های خاصی را کاهش می دهد .
• خطر ابتلا به بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد . 

عوارض جانبی و خطرات احتمالی :
آیا در این رژیم عوارض جانبی یا خطراتی وجود دارد؟

گاهی ناشتا بودن برای 24 ساعت متوالی می تواند به عوارض جانبی منجر شود و خطر ابتلا به مشکلات خاصی را نیز افزایش دهد.
همیشه قبل از شروع رژیم ناشتایی با پزشک خود مشورت کنید تا به کاهش خطر ابتلا به عواقب ناخواسته در سلامت خود کمک کنید . این موضوع در موقعیتی که یک شرایط پزشکی خاص داشته باشید بسیار مهم است.
مثلا در این شرایط شما نباید ناشتا باشید:

• مشکل تغذیه ای دارید و یا این که قبلا مشکل تغذیه ای داشته اید . مشکلات تغذیه ای از قبیل بیماری هایی مثل سوء تغذیه و یا مشکلات گوارشی مثل بیماری کرون و یا سندرم روده ی تحریک پذیر هستند .
• دیابت نوع یک دارید . این رژیم برای دیابت نوع دو ممکن است حتی مفید باشد اما برای احتیاط بیشتر حتما با پزشک تان این موارد را در میان بگذارید .
• باردار هستید یا تغذیه با شیر مادر انجام می دهید .
• زیر 18 سال سن دارید .
• در دوران نقاهت پس از جراحی هستید.
ناشتایی بیش از دو بار در هفته ممکن است خطر ابتلا به آریتمی قلبی و هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون را افزایش دهد . هیچ گاه نباید این رژیم را بیشتر از دو بار در هفته انجام داد حتی اگر فرد خیلی چاق باشد و ذخایر چربی زیادی داشته باشد نباید بیشتر از دو بار در هفته این روش را انجام دهد .
این موضوع را در نظر بگیرید که برای ارزیابی کامل مزایای بالقوه و خطرات ناشی از رژیم ناشتایی فاصله دار ، تحقیقات بیشتری لازم است . ورزش منظم و یک رژیم غذایی متعادل، روش های اثبات شده ای برای یک سبک زندگی سالم و حفظ وزن شما هستند . پس اولویت خودتان را بر انجام این روش ها بگذارید اما اگر برای شخصی این امکان وجود نداشته باشد که روش های معمول را انجام دهد و یا نتواند ورزش کند این رژیم هم به عنوان یک گزینه می تواند در نظر گرفته شود .

مصرف آب
آیا آشامیدن آب در طول یک رژیم ناشتایی کمک می کند ؟

این نکته بسیار مهم است که شما در طول یک ناشتایی 24 ساعته باید آب زیادی مصرف کنید ، بیش از هشت لیوان متوسط که در طول یک روز معمولی مصرف می کنید .
شما در طول این مدت آبی که ناشی از خوردن غذا به بدن شما می رسد را دریافت نمی کنید و بدن شما نیاز به آب دارد . آب به دستگاه گوارش بدن کمک می کند ، دمای بدن شما را تنظیم می کند ، به مفاصل و بافت های شما سود می رساند و می تواند انرژی شما را حفظ کند . می دانید که روزانه مقداری از آب مورد نیاز برای فعالیت های بدن توسط غذا ها تامین می شود یعنی غذایی که ما می خوریم بعد از هضم شدن مقداری آب می سازد که برای فعالیت درست سیستم های بدن مورد استفاده قرار می گیرد و یا این که بعضی غذا ها با آب زیادی طبخ می شوند .
شما باید هر زمان که در طول روز احساس تشنگی می کنید آب بنوشید . این مقدار از فرد به فرد متفاوت است و بستگی به سطح فعالیت شما دارد . این گونه نیست که بگوییم هر فرد حتما باید در طول روز هشت لیوان آب را بخورد گر چه معمولا افراد به این مقدار آب نیاز دارند ولی فیزیولوژی بدن هر شخص متفاوت است و ممکن است افرادی بیشتر و یا کمتر از این مقدار را در طول روز نیاز داشته باشند .
یکی از دستورالعمل های قدیمی می گوید که به طور متوسط مردان باید حدود 15 و نیم لیوان آب در طول روز بنوشند و زنان باید حدود 11و نیم لیوان آب را در روز بنوشند . در نهایت ، تشنگی شما باید راهنمای شما در هنگام مصرف آب باشد .

چگونه می توان این رژیم را به درستی رعایت کرد ؟

هر زمان که بخواهید ، می توانید رژیم ناشتایی 24 ساعته را انجام دهید . شما فقط باید اطمینان حاصل کنید که پیش از آن برای روز ناشتایی آماده شده اید و مقدماتی را رعایت کرده باشید . خوردن غذاهای سالم و جامع بیشتر مواد مغذی قبل از ناشتایی در طول دوره 24 ساعته به بدن شما کمک می کند تا روند طبیعی خود را حفظ کند .
برخی از غذاها که باید قبل از ناشتایی در رژیم تان در نظر بگیرید باید شامل موارد زیر باشد :
* غذاهای حاوی پروتئین ، مانند گوشت و حبوبات
* محصولات لبنی کم چربی ، مانند ماست و شیر کم چرب
* میوه ها و سبزیجات
* نشاسته کامل
* غذاهایی با فیبر بالا به بدن شما کمک می کند تا بعد از خوردن غذا احساس راحتی کنید چون هضم را آسان تر می کنند و به حرکت بهتر روده ها کمک می کنند . میوه ها و سبزیجات حاوی آب ، باعث می شوند که بدن شما هیدراته شود و به عبارت دیگر آب کافی را برای فعالیت درست سیستم های مختلف بدن فراهم می کند .

* نوشیدن آب و سایر نوشیدنی های بدون کالری در طول روز، اما در نظر داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار ممکن است سبب از دست دادن آب بیشتر شود . یک نوشیدنی اضافی به ازای هر نوشیدنی کافئین دار بنوشید تا میزان مصرف خود را حفظ کنید .
بعد از این که ناشتایی تان به پایان رسید به خوردن غذاهای سالم ادامه دهید چون وقت آن رسیده است که دوباره غذا بخورید . شما ممکن است بخواهید یک میان وعده کوچک داشته باشید یا یک غذای سبک بخورید که این وقتی که ناشتایی به پایان می رسد به شما کمک می کند تا راحت تر به حالت معمول غذا خوردن خود بازگردید . به عبارت دیگر اگر دوست داشته باشید می توانید در طول این دوره ی 24 ساعته کاملا ناشتا نباشید و میان وعده هایی با کالری غذایی خیلی کم را مصرف کنید که هم دچار ضعف بدنی نشوید و هم فعالیت دستگاه گوارش به راحتی صورت بگیرد .

هشدار ها :

هنگام تلاش برای انجام این رژیم احتیاط کنید . قبل از اینکه خودتان آن را انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید . پزشک شما می تواند درباره مزایا و خطرات آن برای شخص شما صحبت کند و همچنین به شما در مورد نحوه انجام این نوع رژیم به روش سالم و ایمن توصیه می کند .ترجمه  itrans.ir

در سیارک بخوانیم:

رژیم غذایی کم کالری چیست؟

رژیم غذایی کم کلسترول

رژیم غذایی شکم شش تکه

رژیم غذایی طیف دین اورنیش (Ornish)

رژیم غذایی حجمی (Volumetrics)

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب

آشپزی غذاهای رژیمی برای لاغری

رژیم غذایی هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

رژیم غذایی رنگین کمان

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.