شکم هورمونی: چرا شکم چربی می گیرد و چگونه از شر آن خلاص شویم

شکم

 

کمر باریک مترادف با لاغری و جوانی است ، اما اگر شکم  نخواهد "کوچک" شود چه؟ علت "شکم هورمونی" چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟دور کمر می تواند نسبت شکل بدن زن را مختل کند و اغلب نتیجه مستقیم مشکلات سلامتی است. به عبارت دیگر ، تا زمانی که با آنها کنار نیایید ، هیچ مقدار رژیم و ورزش کمکی نمی کند. ما  ، پیشنهاد می کنیم رایج ترین اختلالات هورمونی را که "باعث چربی اضافی در این منطقه است را درک کنیم.

 

برای شروع ، یک چین کوچک روی شکم برای خانم ها یک امر عادی است ، مگر اینکه شما البته قبل از مسابقه ، یک مدل تناسب اندام باشید. در این حالت ، قوانین کاملاً متفاوتی وارد عمل می شود و اتفاقاً در اینجا نیز نیازی به صحبت در مورد سلامتی و تعادل هورمونی نیست. بافت چربی در بدن بسیار حیاتی است:

بسیاری از توابع مهم را انجام می دهد ، به ویژه در سنتز هورمون های جنسی نقش دارد. در عین حال ، چاقی عامل اصلی در بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک و در نتیجه ، ناباروری ، آسیب های قلبی عروقی ، دیابت شیرین و تعدادی از بیماری های انکولوژیک است.

 

اما بازگشت به شکم. سه هورمون وجود دارد که به صورت چربی اضافی بدن در اطراف کمر افزایش می یابد: کورتیزول ، انسولین و پرولاکتین. حتی ممکن است اصطلاح "شکم کورتیزولی" را شنیده باشید.

 

خوردن

هورمون کورتیزول

کورتیزول یک هورمون استرس است ، بدن تحت تأثیر آن شروع به ذخیره فعال سلولهای چربی می کند. در همان زمان ، مقاومت به انسولین تشکیل می شود ، اصطلاحاً مقاومت به انسولین ، که بر عادات غذایی (اشتیاق به شیرینی ها و غذاهای چرب ، اشتهای ناخوشایند ، "فقط خوردن و دوباره گرسنه بودن ") تأثیر می گذارد و عملا روند کاهش وزن را منتفی می کند.

 

توجه به این نکته مهم است که کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود ، که با ترشح هورمون قدرتمند، به استرس پاسخ می دهند. در عین حال ، ترشح هورمون استرس  فقط برای رویدادهای کوتاه مدت هیجان انگیز است  ، طبیعت تصور نکرده که با کمک منابع هورمونی ، ما با خیال راحت انواع شرایط زندگی را تجربه کنیم. برای غدد فوق کلیوی ، استرس دائمی بسیار خطرناک تر است ، که اغلب ما آن را چنین نمی دانیم.

 

عدم رعایت رژیم روزانه یا خوابیدن طولانی مدت بعد از نیمه شب ، حضور مداوم دستگاهها ، کمبود خواب و بیدار ماندن تا دیروقت به کمک یک لیتر قهوه ، رژیم غذایی نامناسب با مقدار زیادی کربوهیدرات زود هضم ، سبک زندگی کم تحرک می تواند باعث ترشح هورمون زیاد شود.به طور کلی ، همه مواردی که مدتهاست برای یک فرد مدرن عادی شده است.


انسولین

همچنین با انسولین می توان به یک دور باطل وارد شد: پرخوری ، کم تحرکی ، رژیم غذایی ناسالم منجر به افزایش وزن و مقاومت به انسولین می شود ، یعنی حالتی که انسولین توسط سلول های بافتی قابل درک نباشد. در نتیجه ، یک نارسایی هورمونی در بدن رخ می دهد ، "شکم انسولینی" ظاهر می شود (چاقی شکمی با OT در زنان> 80 سانتی متر و> 90 سانتی متر در مردان تشخیص داده می شود) و غلظت بالای انسولین در خون باعث انسداد بیشتر لیپولیز می شود .

 

پرولاکتین

هورمون موذی دیگر پرولاکتین است که متابولیسم را کند کرده و اشتها را افزایش می دهد. در نتیجه ، در این حالت ، ما همچنین افزایش وزن ، اغلب در شکم ، در قفسه سینه و پشت ، داریم. برای کاهش آن ، شما باید پرولاکتین را کاهش دهید ، اما در عین حال ، در صورت نرمال کردن وزن ، غلظت پرولاکتین اغلب به طرز جادویی کاهش می یابد.

 

چگونه می توان با شکم هورمونی کنار آمد؟

نمی توانم وزن کم کنم و شکم را کوچک کنم- چه کاری باید انجام دهم؟ اول از همه ، متخصصان توصیه می کنند آزمایشات مربوط به هورمون ها را انجام دهید ، و نه تنها برای موارد ذکر شده در بالا ، بلکه همچنین برای هورمون های تیروئید ، غلظت کلسترول "بد" و "خوب" ، سطح برخی از ویتامین ها و عناصر میکروبی و ویتامین D .


پس از گذراندن آزمایش ها طبق حداقل بالینی توسعه یافته ، نمی توانید وقت خود را برای آماده شدن جواب  آزمایش هدر دهید. بلافاصله با علت اضافه وزن کار را شروع کنید. این قرارهای ملاقات فردی با دکتر است ، اما توصیه های کلی نیز وجود دارد: حداکثر ساعت 23  به رختخواب بروید ، 6-7 صبح بیدار شوید ، یک صبحانه معمولی بخورید (پروتئین ها ، چربی ها و کربوهیدرات های دیر هضم ). روزانه سه بار بخورید ، به استثنای  ، شیرینی ها ، غذاهای دارای رنگ ، شیرین کننده ها ، مواد نگهدارنده.

توصیه می شود از میان وعده هایی که باعث افزایش قند خون و بالا نگه داشتن آن می شود خودداری کنید. میزان کالری دریافتی خود را 20٪ کاهش دهید . مصرف آشواگاندا یا جنسینگ هندی (ashwagandha )و adaptogens ( گیاهان دارویی برای رفع خستگی ، کاهش علائم افسردگی ، اضطراب ، افکار منفی وسواسی ، بهبود وضعیت بدن به عنوان یک کل استفاده می شوند.) ، ویتامین C  ، قارچ شیاتاک  ، لیموترش ، مکمل رودیولا رزا ( باعث کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و خستگی ) و غیره را در نظر بگیرید.

 

همچنین ، ورزش های عملی را فراموش نکنید. پیاده روی روزانه 4 - 5 هزار پله ای نیز مناسب است. مراقب ثبات خلق و خو باشید ، سعی کنید منابع استرس را ثبت کنید و از شر آنها خلاص شوید ، تا تغییر شغل و افراد مسموم در محیط خود را حذف کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید