ادبیات

کتاب خوب برای خواندن بخش دوم

در این مقاله می خوانیم :


رومئو و ژولیت اثر ویلیام شکسپیر

 رومئو و ژولیت اثر ویلیام شکسپیر

اگر تمامی نمایشنامه هایی که توسط این نویسنده بزرگ انگلیسی به رشته تحریر در آمده است را مد نظر قرار دهیم، باید عنوان کنیم که تراژدی های خلق شده توسط او، به مراتب بیشتر از آثار کمدیش توجه مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کرده است و از این حیث، از اهمیت بالایی برخوردارند.

رومئو و ژولیت نیز البته از این قاعده مستثنی نیست و این داستان عاشقانه دو نوجوان و مصائبی که در این راه متحمل می شوند، تا کنون بارها و بارها به روی صحنه رفته است و علاوه بر این، در دنیای سینما و ادبیات نیز اقتباس هایی از این تراژدی عاشقانه شده است.

کمدی الهی اثر دانته آلیگیری

پیشنهاد کتاب خوب برای مطالعه : به احتمال بسیار زیاد نام این اثر دانته آلیگیری به گوشتان خورده است؛ دانته در این مجموعه اشعار خود که در قرن چهاردهم میلادی در ایتالیا آن را به رشته تحریر در آورده است، زندگی خیالی فردی را به شکل داستان تعریف می کند که راهی سفری شده است و در راه سفر خود از جهنم، برزخ، و در نهایت بهشت گذر می کند (قهرمان داستان مرده است و این روایت از دنیای پس از مرگ او است). قهرمان داستان در این مسیر با اشخاص زیادی روبه رو می شود که از آن جمله می توان به ویرجیل، شاعر مشهور رمی اشاره کرد. در این داستان تمثیلی که چند و چون رستگاری انسان در آن مطرح شده و مد نظر قرار گرفته است، سؤال هایی چون چگونگی آرزوهای انسان و تأثیر روشنگری بر او را مورد بررسی قرار می دهد و بدون شک، یکی از مهمترین آثار دنیای ادبیات به شمار می رود که پیشنهاد خواندن آن جزو ردیف اول همه کتاب ها است.و تا کنون اشارات متعددی به آن شده و مقالات بی شماری درباره آن به رشته تحریر در آمده است.

معشوق اثر تونی موریسون

معرفی کتاب خواندنی رمان معشوق : وقایع این رمان پس از پایان گرفتن جنگ داخلی آمریکا رخ می دهند و در آن داستان زندگی مادری به نام ست روایت شده است که پیش از این به عنوان برده برای شخصی کار می کرده است. ست به همراه دخترش زندگی می کند و به مرور زمان، پای روحی به زندگی این دو باز می شود که ست عقیده دارد این روح دختری از او است که به قتل رسیده است و باید هر طور شده به گونه ای به این روح سرگردان کمکی کند. در همان یکی دو سال ابتدایی این رمان اثر تونی موریسون توجهات بسیاری را به خود جلب کرد و چند جایزه ادبی را هم از آن خود کرد. در سال 1998 هم فیلمی با اقتباس از این رمان ساخته شد و با بازی اپرا وینفری مشهور به روی پرده های سینما رفت.

ایلیاد اثر هومر

ایلیاد اثر هومر

طبق آن چه در کتاب های تاریخ و نقل وقایع روزگاران قدیم آمده است، هومر این اثر مشهور خود را پس از نوشتن ادیسه خلق کرده است، با این وجود، از لحاظ زمانی اتفاقاتی که در ایلیاد رخ می دهند، به تاریخ پیش از شروع داستان ادیسه تعلق دارند.

هومر در این مجموعه اشعار حماسی خود داستان جنگ تروجان را روایت می کند و اسب چوبی مشهوری که سبب شکست تروا شد. در این مجموعه اشعار هم هومر سبک و سیاق قدیمی نوشتن خود را حفظ کرده و وزن و قافیه اشعار، همان گونه است که در مجموعه اشعار ادیسه بود.

صد سال تنهایی گابریل گارسیا مارکز

صد سال تنهایی گابریل گارسیا مارکز

معرفی بهترین کتاب برای مطالعه : گابریل گارسیا مارکز در این رمان مشهور خود که به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است، داستان هفت نسل از خانواده بوئندیا را نقل می کند که در دهکده ای خیالی افسانه ای به نام ماکوندو زندگی می کنند. درون مایه اصلی داستان که گابریل گارسیا مارکز قصد داشته در قالب داستان خود آن را به نظر خوانندگان برساند.

این ایده است که زمان به گونه ای دایره مانند حرکت می کند و پیشگویی های گذشتگان درباره آینده تا حدودی رنگ واقعیت خواهد گرفت و این گونه عقیده ها با به تصویر کشیدن سختی ها و خوشی های خانواده یاد شده نشان داده می شوند.

هملت اثر ویلیام شکسپیر

هملت اثر ویلیام شکسپیر

در پایان این اثر که به عقیده بسیاری از خوانندگان و منتقدان بهترین و تأثیرگذارترین تراژدی خلق شده توسط شکسپیر است، تقریبا تمامی شخصیت های کلیدی داستان کشته می شوند و در طول داستان نیز شاهد کشمکش های درونی شاهزاده دانمارک، هملت هستیم .

سؤالاتی که درباره زندگی، فانی بودن انسان و این گونه مسائل در ذهنش شکل می گیرند و در این میان، قصد دارد انتقام خون پدر کشته شده اش را هم بگیرد. حال آن که به واسطه شخصیت به خصوصش نمی تواند خود را در این مسیر یک دل کرده و اقدام به کشتن عامل قتل پدر خود کند تا آن که...

دون کیشوت اثر میگل سروانتس ساآودرا

دون کیشوت اثر میگل سروانتس ساآودرااگرداستان های رخ داده برای دون کیشوت اشراف زاده و همراه وفادار و تنومندش سانچو پازا نبود ، مطمئنا جهان ادبیات بخش اعظمی از جذابیت و گیرایی خود را از دست می داد. در این رمان فوق العاده غنی و زیبا، دون کیشوت به همراه یار وفادارش شروع به پرسه زدن در سرزمینشان می کنند و در این راه به آسیاب های بادی حمله ور می شوند، دختران شاهزاده خیالی ای را نجات می دهند و در عین حال، وارد جنگ هایی می شوند بی آن که هدف و معنایی مشخص داشته باشند. این اثر طلایی اسپانیا به قلم سروانتس خلق شد، به طور تأثیر گذاری ادبیات پس از خود را تحت تأثیر قرار داد و روایت و داستان ها را وارد مرحله تازه ای کرد.

هزار و یک شب

کتاب هزار و یک شب نام مجموعه داستانی است که در تمامی نقاط جهان شهرتی چشمگیر یافته است و علاقه مندان زیادی دارد (در برخی کشورها با نام شب های عربی هم شناخته می شود). در این مجموعه داستان، قصه های کوتاهی از سراسر نقاط خاور میانه نقل شده اند.

علاء الدین ، علی بابا و سنباد از جمله داستان هایی هستند که در جهان غرب شهرت چشمگیری یافته و تا کنون فیلم ها و آثار زیادی با اقتباس از آن ها ساخته شده است (هر چند برخی بر این باورند که برخی از این داستان ها در قرون بعد و توسط مترجم های اروپایی به اصل کتاب افزوده شده اند).

همه چیز فرو می پاشد اثر چینوا آچه به

همه چیز فرو می پاشد اثر چینوا آچه به

چینوا آچه به در این رمان خود به زیبایی هر چه تمام تر زندگی در نیجریه را پیش از آن که بدل به مستعمره انگلیسی ها شود به تصویر می کشد، قهرمان داستان او اکونکوو نام دارد و شاهد فروپاشی زندگی او و گروهی که در آن خدمت می کند (گروهی به نام اوموئوفیا) هستیم. این فروپاشی به واسطه ورود نیروهای بریتانیایی و سایر افراد مسیحی به نیجریه رخ می دهد.

1984 اثر جورج اورول

1984 اثر جورج اورول

این اثر به عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین رمان خلق شده توسط جورج اورول شناخته می شود و به گونه ای در آن، تمامی ایده ها و عقاید مطرح شده در مزرعه حیوانات (یا قلعه حیوانات) را به شکل کامل و جامعتری بیان می کند. جورج اورول در سال 1949 با خلق اثر پیش بینی خود از آینده انسان بر این کره خاکی را مطرح کرد و در آن در دنیایی که در خیال خود ساخته بود، جامعه ای را متصور شد که جمعیت آن مدام توسط دوربین های مدار بسته تحت نظر قرار گرفته اند و اگر به حال و روز زندگیمان در این سال ها نگاه کنیم، شباهت های متعددی با آن چه جورج اورول زمانی پیش بینی کرده بود خواهیم یافت.

فرانکشتاین اثر مری شلی

فرانکشتاین اثر مری شلی

فرانکشتاین که از آن با نام پرومته یا پرومتئوس عصر جدید هم یاد می شود (پرومته از جمله خدایان تایتان در اساطیر یونان است) رمانی است که به قلم مری شلی به رشته تحریر در آمده است. داستان جالبی در پس خلق این اثر وجود دارد: در سال 1816، مری شلی توسط بایرون به میهمانی ای در دریاچه جنوا دعوت شده بود. در آن مکان، بایرون از تمامی میهمانان خود درخواست کرد که هر کدام با توجه به آن چه در ذهن دارند داستانی ماوراء الطبیعی بنویسند و مری شلی هم در پاسخ به این درخواست بایرون، داستانی درباره یک محقق جوان نوشت که به طور تصادفی و به واسطه یک آزمایش افراطی علمی بر روی تعدادی استخوان، سبب به وجود آمدن موجودی به نام فرانکشتاین می شود.

کلبه عمو تم اثر هریت بیچر استو

 کلبه عمو تم اثر هریت بیچر استو

هریت بیچر استو با نوشتن کلبه عمو تم داستان زندگی افرادی را به رشته تحریر در آورد که پیش از وقوع جنگ های داخلی در آمریکا زندگی می کردند. او زندگی برده های فراری ای را مشاهده کرده بود که به وسیله قطارهای زیرزمینی از مزارع جنوب آمریکا فرارکرده بودند .

این رمان ضد برده داری را با توجه به همین تجربیات خود خلق کرد. بسیاری بر این باورند که یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر شروع درگیری های داخلی میان ایالات جنوبی و شمالی آمریکا در سال 1861 همین رمان هریت بیچر استو بوده است.

ادیسه اثر هومر

اودیسه اثر هومر

مشهور ترین مجموعه اشعار حماسی به یادگار مانده برای جامعه غرب از یونان قدیم، همین ادیسه ای است که به وسیله هومر به رشته تحریر در آمد. هومر در این مجموعه اشعار خود وقایع زندگی ادیسه را نقل می کند؛ در این اثر، جنگ تروجان پایان یافته است و ادیسه راهی سفری برای بازگشت به وطن خود می شود؛ سفری که ده سال به طول می انجامد و در این حین اتفاقات بسیاری برای او رخ می دهد. در این مجموعه اشعار شاهد داستان زندگی همسر ادیسه، پنلوپه و نیز پسر او، تلماکوس هم هستیم. ادیسه برای این که به سلامت به وطن خود بازگردد در مسیر از سوی خدایان اساطیری یونان و دوستانش کمک هایی دریافت می کند.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


چند ساعت قبل آرنولد در جریان فستیوال آرنولد کلاسیک مورد حمله قرار گرفت.

حمله به آرنولد در آفریقای جنوبی - فیلم

چند ساعت قبل آرنولد در جریان فستیوال آرنولد کلاسیک مورد حمله قرار گرفت.

مصرف این دارو ها معمولا 1 روز قبل از درمان(تزریق) شروع می شود

دوستکسل، عوارض، موارد مصرف

مصرف این دارو ها معمولا 1 روز قبل از درمان(تزریق) شروع می شود

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس که دو و نیم میلیون نفر در دنیا به آن

شناسایی مکانیسم جدیدی در داخل سلول برای توضیح علت بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس که دو و نیم میلیون نفر در دنیا به آن

در بیشتر افراد؛ تغییرات هورمونی میتواند موجب ایجاد جوش یا آکنه شود.

علت جوش یا آکنه در مردان

در بیشتر افراد؛ تغییرات هورمونی میتواند موجب ایجاد جوش یا آکنه شود.

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

اما در بسیاری از موارد، ظاهر شدن آکنه گناه ژن هاست

علل اصلی آکنه

اما در بسیاری از موارد، ظاهر شدن آکنه گناه ژن هاست

راه شکایت از کرمان موتور،شکایت از کرمان موتور،  پیگیری تحویل خودرو کرمان موتور

شکایت از نمایندگی کرمان موتور فقط با یک تلفن

راه شکایت از کرمان موتور،شکایت از کرمان موتور،  پیگیری تحویل خودرو کرمان موتور

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

درمان کبد چرب با اصلاح رژیم‌ غذایی

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

برندون استارک یا برن سازنده یکی از مردان اولیه در عصر قهرمانان است.

بازی تاج و تخت: برندون استارک

برندون استارک یا برن سازنده یکی از مردان اولیه در عصر قهرمانان است.

به همین دلیل وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد.

دلایل ایجاد جوش و آکنه و راه های مقابله

به همین دلیل وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد.

دهه پنجم زندگی فرد و بعد از پنجاه سالگی، اوج این کاهش کارکرد در فعالیت های مغزی و ذهن را مشاهده می کنیم.

راهکارهایی برای افزایش قدرت ذهنی و هوشیاری هفت مورد

دهه پنجم زندگی فرد و بعد از پنجاه سالگی، اوج این کاهش کارکرد در فعالیت های مغزی و ذهن را مشاهده می ک...

تابلو پاپ قرمز بعد از ۴۵ سال به نمایش گذاشته می شود

تابلو پاپ قرمز بعد از ۴۵ سال به نمایش گذاشته می شود

تابلو پاپ قرمز بعد از ۴۵ سال به نمایش گذاشته می شود

درست است که شما با مطالعه بیشترآمادگی بیشتری برای امتحان پیدا میکنید، ولی این ..

چند نکته برای حفظ سلامتی در حین تحصیل

درست است که شما با مطالعه بیشترآمادگی بیشتری برای امتحان پیدا میکنید، ولی این ..

کتابها بزرگترین سرمایه گذاریشان در زندگی بوده است.

عادات مطالعه ای انسانهای موفق

کتابها بزرگترین سرمایه گذاریشان در زندگی بوده است.

محققان بر این باورند که تجربیات مرتبط با تمرینات منظم صورت می تواند زنان را بعد از 20 هفته با چهره زیباتر و جوان تری روبرو سازد. آیا چنین موضوعی برای هر فر

تمرینات ورزشی برای جوانسازی پوست صورت

محققان بر این باورند که تجربیات مرتبط با تمرینات منظم صورت می تواند زنان را بعد از 20 هفته با چهره ز...

به کتابخوانی دائمی بدل شوید.

راهنمایی برای مطالعه کتاب 10 مورد

به کتابخوانی دائمی بدل شوید.

مطالعه جدید نشان می دهد استرس روانی می تواند بر روی عروق خونی تاثیر داشته و زنان مبتلا به بیماری قلبی به مراتب آسیب پذیرتر هستند.

قلب زنان در مقابل استرس آسیب پذیرتر است

مطالعه جدید نشان می دهد استرس روانی می تواند بر روی عروق خونی تاثیر داشته و زنان مبتلا به بیماری قلب...

آخرین مطالعات حاکی از آن است که حتی 10 دقیقه ورزش در طول روز آثار بسیار مثبتی بر روی عملکرد مغز دارد.

بهبود عملکرد مغز حتی با اندکی ورزش

آخرین مطالعات حاکی از آن است که حتی 10 دقیقه ورزش در طول روز آثار بسیار مثبتی بر روی عملکرد مغز دارد...

مطالعه جدید نشان می دهد رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی و میوه، بخصوص سیب، به بازیابی آسیب ریوی ناشی از سیگارکشیدن کمک می کند.

خوردن سیب و گوجه فرنگی آسیب ریوی را بهبود می بخشد

مطالعه جدید نشان می دهد رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی و میوه، بخصوص سیب، به بازیابی آسیب ریوی ناشی ...

سن پترزبورگ که قصد دارد طی سه سال آینده در مسابقه یونسکو تحت عنوان «پایتخت کتاب دنیا» شرکت کند، از بالاترین سرانه مطالعه در روسیه برخوردار است.

«سن پترزبورگ» به عنوان «برترین شهر روسیه درسرانه مطالعه» معرفی شد

سن پترزبورگ که قصد دارد طی سه سال آینده در مسابقه یونسکو تحت عنوان «پایتخت کتاب دنیا» شرکت کند، از ب...

خواندن کتاب یکی از بهترین راه ها برای باز کردن ذهن به سوی دیدگاه های برتر است، مرور برخی از نکات می تواند موفقیت در کسب و کار را به میزان زیادی افزایش دهد.

7 کتاب طلایی برای موفقیت در کسب و کار

خواندن کتاب یکی از بهترین راه ها برای باز کردن ذهن به سوی دیدگاه های برتر است، مرور برخی از نکات می ...