کتاب خوب برای خواندن بخش اول

کتاب خوب برای خواندن

در این مقاله می خوانیم :

توضیح کوتاه این پست

اخیرا طی تحقیقات دقیقی نظر سی و پنج استاد ادبیات و متخصص کتاب شناسی مشهور نقاط مختلف جهان، درباره این که کدامین کتاب ها از گذشته های نسبتا دور تا کنون، بیشترین تأثیر را بر شکل گیری جهان به گونه ای که می شناسیم ، و نیز شکل گیری عقاید و افکار توده های گوناگون مردم گذاشته را جویا شده اند.

حال ممکن است آن کتاب خوب معرفی شده ی به خصوص، به خاطر روایتی بی نظیر و فوق العاده زیبا از یک تراژدی، داستانی عاشقانه، یا نبردی حماسی،کتابی فلسفی، ،کتابی که ارزش مطالعه داشته باشد

و شهرت یافته باشد و یا آن که به خاطر حس شوخ طبعی طعنه آمیز، نقد رفتار روانشناسی یا عقیده ای  به خصوص در اجتماع، و یا عنوان کردن راهکارهایی بی مکان و بی زمان برای زندگی بشری، به مرور زمان در میان مردم به عنوان کتاب خواندنی و یا  بهترین کتاب برای خواندن شناخته شده باشند.

در این مقاله قصد داریم شما را با این کتاب ها و رمان ها آشنا کنیم و جزئیات مختصری درباره هر یک در اختیارتان قرار دهیم تا اگر آن ها را نخوانده اید، ایده کلی ای درباره مطالب موجود در کتاب پیدا کنید. با سیارک همراه باشید.

ساده دل اثر ولتر

ساده دل اثر ولتر

رمان طعنه آمیز "ساده دل یا کاندید" از مولیر ، به عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین اثر این فیلسوف عصر روشنگری فرانسه، ولتر شناخته می شود.

موضوع و داستان کتاب ساده دل یا کاندید، درباره زندگی مرد جوانی است به نام کاندید که گویا در خیال و رؤیای خود زندگی کرده و دنیا و زندگی را جای اسرار آمیز و بسیار زیبایی تصور می کند.

اما به مرور زمان با مشاهده درد و رنج زندگی و دشواری هایی که بر سر راهش قرار می گیرند، نظرش به کلی تغییر می کند و روی واقعی زندگی را بیشتر درک می کند.

داستان های ازوپ اثر ازوپ

داستان های ازوپ اثر ازوپ

داستان هایی که در حال حاضر با نام داستان های ازوپ از آن ها یاد می شود، دهان به دهان نسل های گذشته گشت و در نهایت به هنگام پیشرفت بیشتر بشر، حالت نوشته به خود گرفت. این داستان ها در بیشتر نقاط جهان به خوبی شناخته شده اند و به همین خاطر از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

منجم ، مرد زارع و فرزندانش ، زاغ و روباه ، باد شمال و خورشید ، از جمله داستان های کتاب داستان های ازوپ هستند. جالب است بدانید که از حکایات و داستان های ازوپ در برخی شعرهای فارسی مشهور نیز نقل شده اند که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

روزی ز سر سنگ عقابی به هوا خواست... اثر ناصر خسرو قبادیانی و داستان به شکار رفتن شیر و گرگ اثر مولانا جلال‌الدین رومی. این مسئله خود به خوبی عنوان می کند که این حکایات تا چه اندازه بر فرهنگ و سنن مردم دیگر تأثیر گذار بوده اند.

دریای پهناور سارگاسو اثر جین رایس

دریای پهناور سارگاسو اثر جین رایس

رایس نویسنده ای بود زاده جمهوری دومینیکن که البته در انگلستان بزرگ شده و به همان زبان انگلیسی آثار خود را منتشر می کرد.

دریای پهناور سارگاسو که به قلم او به رشته تحریر در آمد، به گونه ای به عنوان پیش در آمدی برای رمان برونته اثر جین ایر شناخته می شود.

داستان رمان روایت گر زندگی نخستین همسر روچستر، برثا است که در جامائیکا بزرگ شده است و نام اصلیش آنتونیته کوزوی بوده است. او به مرور زمان عقل خود را از دست می دهد و مجنون می شود.

کشتن مرغ مقلد یا کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی

کشتن مرغ مقلد اثر هارپر لی

داستان رمان از زاویه دید دختری جوان و کم سن و سال به نام ژان لوئیز فلینچ نقل می شود. دو درون مایه (به انگلیسی Theme) اصلی رمان مشکلات پدید آمده از مسائل مربوط به نژاد پرستی و تجاوز است و هارپر لی سعی کرده بیش از هر چیز دیگری در رمان خود به این دو مسئله رسیدگی کند.

این رمان جایزه های متعددی را از آن خود کرد و نظر مطلوب بسیاری را در نقاط مختلف جهان به خود جلب کرد. در حال حاضر هم در بخش اعظم مدرسه های سراسر ایالات متحده آمریکا، به عنوان یک کتاب درسی به کودکان تعلیم داده می شود.

فیلم بسیار موفقی درآمریکا به کارگردانی رابرت مالیگن در سال ۱۹۶۲بر اساس کتاب کشتن مرغ مقلد با بازی گریگوری پک، مری بدهام، فیلیپ آلفورد، جان مگنا، فرانک اوورتون، رزمری مورفی، روت وایت، بروک پیترزساخته شد

جنگ و صلح اثر لئو تولستوی

جنگ و صلح اثر لئو تولستوی

در این رمان بزرگ و تأثیر گذار این نویسنده مطرح روسی، داستان زندگی پنج خانواده اشراف زاده روس را می خوانیم و نیز به این نکته پی می بریم که حمله فرانسوی ها به روسیه تا چه اندازه زندگی این خانواده ها را دستخوش تغییر می کند.

در این رمان البته باید عنوان کرد که تولستوی قهرمانی برای داستان خود در نظر نگرفته است و شخصیت های متعددی در آن حضور دارند، با این وجود، ناتاشای عاشق پیشه که در طول داستان رمان چندین بار به دیگران دل می بازد، به عنوان یکی از شخصیت های محوری داستان شناخته می شود.

فیلم انگلیسی زبان بر اساس رمان مشهور جنگ و صلح اثر لئو تولستوی در سال ۱۹۵۶ توسط کینگ ویدور کارگردانی و با بازی آدری هپبورن و هنری فونداساخته شد.

لبه آب اثر شی نیان
لبه آب اثر شی نیان

در تاریخ ادبیات چینی چهار رمان کلاسیک وجود دارند که به عنوان برترین کتاب های کلاسیک چین شناخته می شوند؛ یکی از این چهار کتاب، همین لبه آب اثر شی نیان است.

در این رمان شی نیان زندگی صد و هشت یاغی چینی را در قالب داستانی مطرح کرده است که:

این صد و هشت یاغی در تپه های اطراف کشور گرد هم جمع می شوند تا از وقایع زندگی دشوار تحت کنترل سلسله سونگ در چین راه فراری پیدا کنند.

غرور و تعصب اثر جین آستین

غرور و تعصب اثر جین آستین

در این رمان مشهور اثر جین آستین، داستان زندگی پنج خواهر خانواده بنت نقل می شود؛ داستانی که به زیبایی هر چه تمامتر به قلم جین آستین در آمد و در نهایت این پنج خواهر و البته دیگر شخصیت های رمان را در جهان ادبیات جاودانه کرد.

داستان رمان بیش از هر چیز دیگر تلاش ها، پیروزی ها و شکست های این پنج خواهر در راه رسیدن به عشق است و البته قوانین سخت زندگی در جامعه آن زمان انگلیس هم از قلم طعنه آمیز جین آستین به دور نمانده است.

رابطه عاشقانه ای که میان آقای دارسی، و الیزابت بنت شکل می گیرد در این رمان بسیار زیبا روایت شده است و تا کنون الهام بخش آثار سینمایی و بهترین کتاب عاشقانه بوده است.

فیلم موفق غرور و تعصب از روی رمان ساخته شده است

جنایت و مکافات اثر فیودور داستایوفسکی

جنایت و مکافات اثر فیودور داستایوفسکی

فیودور داستایوفسکی در این کتاب، که به عنوان یکی از مهمترین آثارش شناخته می شود، داستان زندگی دانشجوی بی بضاعت و فقیری به نام راسکولنیکف را نقل می کند.

راسکولنیکف در سن پطرزبورگ زندگی می کند و تحت فشار فقر و تنگدستی به مرور زمان این ایده در ذهنش بارور می شود که با کشتن پیرزنی که چند باری با او ملاقات کرده است، اوضاع و شرایط مالیش بهبود خواهد یافت.

در این داستان به شکل بی نظیر و بی سابقه ای شاهد تأثیر روان شناسانه گناه و احساس عذاب وجدان در انسان هستیم.

سفر به غرب اثر ووچنگ ئن

سفر به غرب اثر ووچنگ ئن

در این کتاب شاهد وقایع زندگی راهبی چینی به نام سیان جوان (که با نام سوانزانگ هم شناخته می شود) طی شانزده سالی هستیم که برای پی بردن به حقایقی روانه آسیای مرکزی و هند می شود و به دنبال کتیبه های مقدس بودائی می گردد.

تعدادی حیوان در این سفر سوانزانگ را همراهی می کنند و ووچنگ ئن به زیبایی هر چه تمامتر مصائبی را که سوانزانگ در این راه متحمل می شود به رشته تحریر در می آورد.

داستان عاشقانه سه پادشاهی اثرلو گوان ژانگ

داستان عاشقانه سه پادشاهی اثرلو گوان ژانگ

اگر بخواهیم مقام و رتبه  لو گوان ژانگ را در فرهنگ ادبی چین بررسی کرده و تأثیر آن بر فرهنگ و عقاید مردم را مورد سنجش قرار دهیم.

باید عنوان کنیم که مقام و رتبه ای چون هومر برای جامعه غربی دارد و از چنین اهمیتی در میان مردم چین برخوردار است.

وقایع داستان این کتاب در اواخر قدرت سلسله هان بر مردم چین رخ می دهد؛ یعنی زمانی که سلسله مینگ در حال به قدرت یافتن بودند و اطلاعات ارزشمندی درباره ماهیت تاریخ کشور چین در آن می توان یافت.

مادام بوواری اثر گوستاو فلوبر

مادام بوواری اثر گوستاو فلوبر

مادام بوواری، نخستین رمانی است که به قلم گوستاو فلوبر فرانسوی به رشته تحریر در آمده است .

در همان زمان چاپ و انتشار کتاب، مردم فرانسه به شدت از خواندن آن شوکه شدند و بسیاری بر این باور بودند که وقایع عنوان شده در کتاب به شدت ناپسند و قبیح است و در نهایت عده زیادی زبان به نقد آن گشودند.

البته این رفتارهای جامعه فرانسوی تنها سبب شهرت یافتن بیشتر کتاب شد و در سال پس از انتشار آن، بدل به پرفروش ترین  و بهترین کتاب بازارهای فرانسوی شد.

جین ایر اثر شارلوت برونته

جین ایر اثر شارلوت برونته

این رمان در نخستین سال انتشارش با نام مستعار Currer Bell روانه بازار شد و البته بعدها که شهرت پیدا کرد همان نام اصلی کتاب بر جلد آن نوشته شد.

در این رمان شاهد وقایع زندگی قهرمان زن داستان، جین ایر و رابطه عاشقانه اش با آقای روچستر هستیم.

پیش از آن که این دو به هم رسیده و برای همیشه در کنار هم زندگی کنند، وقایع مختلفی در طول داستان رمان رخ می دهند، از جمله آتش سوزی خانه، دیوانه شدن زن آقای روچستر و یک ازدواج ناموفق و همین گونه حوادث هستند که داستان رمان را بیش از پیش غنی و تأثیرگذار می کنند.

مزرعه حیوانات اثر جورج اورول

مزرعه حیوانات اثر جورج اورول

در این کتاب جورج اورول سعی بر آن داشته است تا به گونه ای تمثیلی وقایع رخ داده در طول سال 1917 انقلاب روسیه را مد نظر قرار دهد؛ انقلابی که در نهایت منجر به کنار رفتن تزار نیکولاس دوم از اریکه قدرت شد.

در داستان این رمان مشهور جورج اورول، تعدادی حیوان که در مزرعه ای زندگی می کنند اقدام به بیرون راندن صاحب اصلی مزرعه، آقای جونز (برای نمونه همین آقای جونز تمیثلی است برای تزار نیکولاس دوم که از کار بر کنار شد و البته سایر حیوانات و شخصیت های حاضر در داستان هم، همینگونه به افراد دیگری در دنیای واقع اشاره دارند، کسانی نظیر مارکس، لنین، استالین و ...) کرده و در نهایت تلاش می کنند خودشان کنترل مزرعه و کارها را به عهده بگیرند.

آن ها در ابتدا با شعارهایی چون تمامی حیوانات با هم برابرند و ... در کنار یکدیگر زندگی می کنند، اما به مرور زمان، خوک های حاضر در داستان خصایص رفتاری انسان ها را پیش گرفته و به سایر حیوانات ظلم می کنند.

اولیس اثر جیمز جویس

اولیس اثر جیمز جویس

جیمز جویس در این داستان خود سعی بر آن داشته که در قالب زندگی فردی به نام لئوپولد، که در بلوم دوبلین، ایرلند زندگی می کند، به داستان های نقل شده از اودیسه توسط هومر اشاره هایی داشته باشد.

جیمز جویس، برای نوشتن این رمان خود از سبک نویسندگی ادبی دوره های مختلف انگلستان استفاده کرده است و علاوه بر این، رویکردهای دیگری از این قبیل پیش گرفته است که در کنار هم اولیس را بدل به یکی از دشوارترین کتاب ها برای مطالعه کردند.

برای نمونه منتقد روزنامه گاردین در مقاله ای عنوان کرده بود که خواندن و درک درست اولیس کار هر کسی نیست و اطلاعات دقیقی برای پی بردن به ظرافت های موجود در داستان نیاز است.

سرگذشت ندیمه اثر مارگارت اتوود

سرگذشت ندیمه اثر مارگارت اتوود

وقایع داستان رمان سرگذشت ندیمه در آینده ای خیالی در انگلستان رخ می دهد. در آن زمان، جامعه و عقاید آن به شدت مرد سالارانه شده است .

زنان، تنها بدل به وسایلی برای به قدرت رسیدن مردان و کمک به آن ها شده اند.اخیرا یک سریال تلویزیونی در آمریکا با اقتباس از داستان این رمان ساخته شده است. 

مجموعه کتاب های هری پاتر اثر جی کی رولینگ
مجموعه کتاب های هری پاتر اثر جی کی رولینگ

شاید دیگر کمتر کسی باشد که دانش آموز جادوگری، هری پاتر و دوستانش، رون ویزلی و هرمیون گرانگر را نشناسد؛ کسانی که در مدرسه جادوگری هوگوارتز آموزش می بینند و اتفاقات بسیاری برایشان رخ می دهد و در این مجموعه کتاب ها، این اتفاقات به زیبایی روایت می شوند.

این سه شخصیت اصلی رمان های جی کی رولینگ، استفاده از چوب دستی جادویی، حل کردن معماهای پیچیده و پرواز با چوب جارو را آموزش می بینند و سعی می کنند از مهارت های خود برای از بین بردن شخصیت بد یا ضد قهرمان داستان، لورد وولدمورت استفاده کنند.

حماسه گیلگمش

حماسه گیلگمش

حماسه گیلگمش چیست ؟ خلاصه این حماسه: حدودا هزار و پانصد سال پیش از آن که هومر اشعار حماسی خود را به رشته تحریر در آورد نوشته شده بوده است و از اهمیت قابل توجهی در ادبیات غرب برخوردار است. داستان این اشعار بیش از هر چیز دیگری بر وقایعی تمرکز دارد که برای پادشاهی به نام اوروک (به انگلیسی Uruk) رخ داده است.

این اشعار سومری بر روی مجموعه کتیبه هایی نوشته شده بوده و توسط فردی به نام هورموزد راسام در سال 1853 از دل خاک بیرون کشیده شد. زبان این اشعار حماسی سومری بود و به همین خاطر جورج اسمیت وظیفه بررسی و ترجمه دقیق متون را به عهده گرفت و در نهایت چیزی حدود بیست سال بعد و در سال 1870، این اشعار حماسی به قلم او منتشر شدند. داستان های ذکر شده در این مجموعه اشعار بسیار جالب توجه بود و به همین خاطر به سرعت به بیشتر زبان های دنیا ترجمه شد. ترجمه فارسی این مجموعه اشعار ابتدا به دست داوود منشی‌زاده و بعد توسط احمد شاملو صورت گرفته است.

این مقاله ادامه دارد...

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید