معرفی و نقد فیلم برگشت ناپذیر با بازی مونیکا بلوچی

1005x558_202102191123520ac28043ca.jpg

 

داستان برگشت ناپذیر از پایان به آغاز شروع می‌شود. تاریکی شب، انعکاس های رنگ قرمز بر دیوارهای فاحشه خانه، چهره هایی به رنگ پریده مثل یک ملحفه کهنه. قهرمان ونسان کسل  (وینسنت کسل) با عجله در پیچ و خم پله ها و معابر یکی از کلوپ های زیرزمینی همجنس گرایان می چرخد. هدف یافتن و کشتن شخصی است که او حتی هرگز شخصاً او را ندیده است. اما او دلیل خوبی برای نفرت دارد........


همینگوی یک بار در نامه ای به دوستش نوشت: "اگر خوش شانس بودی و در جوانی در پاریس زندگی می کردی، پس هر کجا که هستی، تا پایان روزهایت با تو خواهد ماند، زیرا پاریس تعطیلاتی است که همیشه با تو خواهد بود. "چه خوب که نویسنده ی بزرگ، همینگوی،  پاریس را، آنطور که گاسپار نوئه می بیند ندید.

نقد فیلم برگشت ناپذیر

فیلم برگشت ناپذیر  از انتها به ابتدا می رود، که به قولی ما را به فکر معنای کلمه برگشت ناپذیری می اندازد.(چه حیف که زمان را نمی توان به عقب برگرداند ...) در پایان (یعنی در ابتدا) می بینیم که همه چیز خوب است ، اما در عین حال متوجه می شویم که همه چیز قبلاً اتفاق افتاده است و هیچ چیز نمی تواند تغییر کند حتی اکنون ، زمانی که به نظر می رسد زمان هنوز نتوانسته است از آن سبقت بگیرد. 


گاسپار نوئه زندگی را در سینمایی برگشت ناپذیر بدون زرق و برق فریبنده به ما نشان داد، همان طور که واقعاً هست. و ما نیز به نوبه خود از آنچه در فیلم می‌بینیم خشمگین می‌شویم. یا به سادگی نمی دانیم زندگی واقعا چیست، یا از اعتراف به آن می ترسیم، یا شاید به آن فکر نمی کنیم.

 

m201.jpg

برگشت ناپذیر فیلم


در سال 1968 استنلی کوبریک فیلم «2001: یک ادیسه فضایی» را کارگردانی کرد. از جمله این که این فیلم پرسش از تداوم نسل‌ها و توانایی انسان به‌عنوان موجودی والاتر در پیشرفت و تولد دوباره اخلاقی و معنوی را باز کرد. جنین انسان به عنوان نماد این ایده ها به طور خاص و نماد کل فیلم انتخاب شد.


پوستر این فیلم بلافاصله پس از اینکه قهرمان مونیکا بلوچی از بارداری خود مطلع شد، توسط بیننده در فیلم بازگشت ناپذیر دیده می شود. بلافاصله پس از آن، پارکی ظاهر می شود که مردم در آن اوقات خود را با آرامش و شادی سپری می کنند، جایی که چمن آنقدر سبز و آب آنقدر شفاف است که شاید بتوان آن را بهشت ​​روی زمین نامید. اما نه.... این دنیایی نیست که همه ما باید در آن زندگی کنیم.

 

بقیه فیلم خارجی برگشت ناپذیر مانند یک پاسخ است: "استنلی، تو اشتباه می کنی!". جامعه شروع به انحطاط  می کند، خیابان ها پر از انواع زباله است - تنزل کامل انسان به عنوان یک موجود برتر. از اینجا انحراف، قتل، خشونت رشد می کند.

سکانس معروف فیلم برگشت ناپذیر

صحنه تجاوز فیلم برگشت ناپذیر

واقعیت غم انگیز ، هر چند با تفکر کارگردان تا حدودی تشدید شده است. ( در مورد صحنه تجاوز جنسی 9 دقیقه ای به الکس (مونیکا بلوچی)). به طور استعاری، این صحنه پیروزی یک جامعه سقوط کرده بر آینده بشر را نشان می دهد و واقعاً ظلم و ستم در اینجا بسیار زیاد است. 

 

image-6ae7dbc85436afd5ff5bac76d2df65e2.jpg

فیلم برگشت ناپذیر مونیکا بلوچی

داستان فیلم برگشت ناپذیر

من کسانی را که می گویند فیلم برگشت ناپذیر داستان ندارد یا اشتباه فیلمبرداری شده است، درک نمی کنم. به نظر من طرح در اینجا واضح است و فیلم از نظر فیلمبرداری و کارگردانی آنطور که باید فیلمبرداری شده و باید بتوانید 15 دقیقه اول را تحمل کنید.

مشکل به طور ناگهانی پیش می آید، شرایط به ظاهر مضحک گاهی اوقات می تواند به پایانی وحشتناک منجر شود. این فیلم درباره شکننده بودن دنیای ما مانند شیشه است. شما می توانید خود را شادترین فرد جهان بدانید، می توانید در یک مهمانی با دوستان خود برقصید و همه چیز را از زندگی بگیرید. و پس از بازگشت به خانه، در یک راهروی کم نور، ممکن است یک منحرف به شما حمله کند، به شما تجاوز کند و سپس شما را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دهد.

 

و یا می توانید خود را شادترین فرد جهان بدانید، و پس از بازگشت به خانه،  ببینید که همسرتان تا سر حد مرگ روی برانکارد کتک خورده است.ما نمی دانیم چه اتفاقی برای الکس (مونیکا بلوچی ) خواهد افتاد، آیا او زنده می ماند یا می میرد. ما نمی دانیم چه اتفاقی برای متجاوز خواهد افتاد، زیرا این او نبود که مورد ضرب و شتم قرار گرفت، بلکه دوستش بود. ما نمی دانیم چه اتفاقی برای" پی ییر" خواهد افتاد، زیرا او اکنون یک قاتل است. سوالات بی پاسخ زیادی در فیلم وجود دارد. اما مهمترین چهره در تصویر رهگذری است که او را در پس زمینه در تونل در هنگام تجاوز به الکس می بینیم. اگر او نمی ترسید، یا اگر نسبت به غم و اندوه دیگران بی تفاوت نبود، همه چیز می توانست متفاوت باشد. احتمالاً این ترسوی رقت انگیز بی چهره - من یا شما هستیم.

 

eab1d3d51b4791025fa9c9ec20d4f2fc_details.jpg

برگشت‌ناپذیر (فیلم)

 

کارگردان می خواست به ما چه بگوید؟ نسبت به اتفاقات اطرافتان بی تفاوت نباشید، با دیدن بدی ها عقب ننشینید و البته مراقب عشق و عزیزانتان باشید.اکثر کسانی که هنوز «بازگشت ناپذیر» را ندیده‌اند، با دانستن اینکه فیلم چگونه است، حتماً در آینده آن را تماشا خواهند کرد. و بینندگانی که قبلاً آن را دیده اند، قطعاً دوباره آن را مرور خواهند کرد. و شاید بیشتر از دوبار. و تعداد نامحدودی بار. و علیرغم این واقعیت که همه هنگام تماشا به معنای واقعی کلمه می لرزند ، شوکه و منزجر می شوند، اما همه به این باز خواهند گشت تا فراموش نکنند که چرا این اتفاق می افتد؟ من فکر می کنم پاسخ ساده است. برای ما عجیب است که این را می بینیم، ما برای این کار آماده نیستیم، اگرچه همه ما قربانیان احتمالی هستیم. و هر کس در حین تماشا خود را به جای قهرمانان تصور می کند. و سپس با اطمینان فکر می کند که این اتفاق هرگز برای او نخواهد افتاد زیرا او باهوش تر و مراقب تر از شخصیت های فیلم است. در نهایت، احتمال همه چیز هست و هیچ کس از چیزی مصون نیست ...... و..........«زندگی را نمی توان به عقب برگرداند...»

هنرپیشه‌های برگشت‌ناپذیر (فیلم)

مونیکا بلوچی
ونسان کسل
آلبر دوپنتل
ژان-لوئی کُست

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید