تابلو "دستانی که مانع او هستند" چرا شهرت بدی دارد

تابلو دستانی که مانع او هستند

تاریخ یکی از وحشتناک ترین تابلو های زمان ما


این تابلو بیش از 40 سال پیش کشیده شده است و قبلاً تعداد زیادی افسانه و شایعات شوم در مورد آن گفته شده است. در واقع چه چیزی روی بوم به تصویر کشیده شده است؟ و چرا شهرت بدی دارد؟ ما مطالب  رابا شما به اشتراک می گذاریم.


در سال 2000 ، هنرمند بیل استونهام در حال بررسی ایمیل خود بود که نامه ای از فرستنده ناشناس را در صندوق پستی خود دید. فقط یک سوال در آن وجود داشت: "آیا می دانید منظور " دستانی که مانع او هستند " چیست؟

بیل به غریبه پاسخ داد که "دستانی که مانع او هستند" عنوان شعری است که توسط همسر اولش سروده شده و نقاشی است که خود او در سال 1972 خلق کرده است. این هنرمند به روزنامه نگار آلیس وینسنت گفت: "او در نامه ی پاسخ ، پیوندی به صفحه حراج در eBay و عکس بزرگنمایی شده از چهره من در پنج سالگی را برای من ارسال کرد." "دیدن آن در رایانه  بسیار وحشتناک بود."

 

معلوم شد که آن غریبه کیم اسمیت ، صاحب گالری میشیگان است که به تازگی یک تابلو استونهام خریده بود. او آن را در حراج آنلاین (یکی از اولین در تاریخ eBay) به دست آورد ، که به دلیل توصیف غیر استاندارد محصول ، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرد. فروشنده ، که مایل بود نامش فاش نشود ، بلافاصله اعلام کرد که در قبال آنچه ممکن است برای صاحب آینده نمایشگاه رخ دهد ، مسئولیتی نخواهد داشت. او نوشت: "این نقاشی ممکن است دارای قدرت مرموزی باشد که می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد." بدین ترتیب داستانی آغاز شد که تابلو  Hands Resist him را به یکی از معروف ترین و بدنام ترین  های عصر ما تبدیل کرد.( فیلم Sinister هم در همین مایه هست.)


"بابا ، شب بچه ها از عکس بیرون آمدند!"

معلوم شد که "فروشنده ناشناس" یک زوج متاهل بوده است. آنها نقاشی را در یک کارخانه آبجوسازی متروکه پیدا کردند ، به خانه بردند و تصمیم گرفتند آن را در اتاق خواب دخترشان آویزان کنند. آنها می گویند: "در آن لحظه ، ما تا حدی شگفت زده شدیم که چرا این تابلو زیبا به این شکل دور انداخته  شده است." و سپس آنها اضافه کردند: "اما اکنون - نه!". 

به تدریج ، اتفاقاتی در زندگی خانواده آنها رخ داد ، بیشتر شبیه صحنه های فیلم های ترسناک. "یک روز صبح دختر ما ، 4.5 ساله بود ، ما را متقاعد کرد که شبها بچه های تابلو در حال دعوا هستند و مستقیم وارد اتاق می شودند." پدر آنقدر از داستان او نگران بود که تصمیم گرفت یک دوربین با سنسور حرکت در اتاق خواب دختر نصب کند تا بتواند آنچه را که در شب اتفاق می افتد با چشم خود ببیند.

 

عجیب اینکه زن و شوهری که عکس را در eBay قرار دادند ، ادعا کردند که به وجود ماوراءالطبیعه اعتقاد ندارند و سعی کردند توضیحات منطقی برای آنچه اتفاق می افتد (یا تظاهر به تلاش؟) پیدا کنند. این موضوع علاقه مخاطبان اینترنتی به تابلو را بیشتر برانگیخت.

آنها می نویسند: "برای پیش بینی سوالات در این زمینه: [ما مطمئن هستیم] ارواح و ماوراء طبیعی در این جهان وجود ندارد." - نه صدایی می آمد و نه بوی باروت. بدون چاپ و لکه های عجیب روی دیوار. " و با این حال ، ویدئویی که دوربین در شب ضبط کرده است ، اگر نگران کننده نباشد ، مبهم بود. در برخی از عکسها ، عروسک دختر در نقاشی دیده می شود که اسلحه را برداشته و به سمت پسر نشانه رفته است. با این حال ، این زن و شوهر دوباره هیچ چیز دیگری را در این مورد ندیدند و گفتند "به احتمال زیاد این اثر نور بوده است."

 

در همان زمان ، بسیاری از افرادی که به صفحه این حراج در eBay مراجعه کردند ، نوشتند که در یک نگاه به تابلو ، اتفاقات عجیبی برای آنها رخ داد. شخصی هوشیاری خود را از دست داد ، کسی در تب فرو رفت. واکنش بچه ها که به آنها نشان داده شد "دستانی که مانع او هستند" کاملاً غیرقابل توضیح بود: برخی جیغ می کشیدند و گریه می کردند و دلسوزانه می گریستند ، حداقل این چیزی است که کاربران eBay گفتند.

 

شور و شوق حراج همراه با فتنه ای بود که نقاشی "دستانی که مانع او هستند" را احاطه کرده بود. در یک ماه ، قیمت این تابلو در eBay از 199 دلار به 1050 دلار افزایش یافت. حتی کانال تلویزیونی بی بی سی نیز به این پرونده علاقه مند شد و گزارشی از تابلو روی آنتن پخش کرد. نویسنده بوم ، بیل استونهام ، کمتر از دیگران شگفت زده نشد. او قبلاً یکی از اولین آثار فروخته شده خود را فراموش کرده بود ، که ناگهان - 25 سال پس از ایجاد آن - همه شروع به صحبت در مورد آن کردند.

 

چگونه دختر همسایه به یک عروسک تبدیل شد و دستانش روی شیشه  ، پشت بچه ها نقش بست 

بیل استونهام نقاش سوررئالیست است. او تابلویی خلق می کند که به نظر می رسد قسمت هایی از فیلم ها هستند و بینندگان را وادار می کند که در مورد آنچه قبل از "قاب یخ زده" برای شخصیت ها اتفاق افتاده و بعد از آن چه خواهد شد فکر کنند. استونهام تازه 20 ساله شده بود که یک کلکسیونر معروف به نام چارلز فینگارتن از کارگاه وی دیدن کرد. این هنرمند به یاد می آورد: "او فقط دفترچه چک خود را بیرون آورد و تمام تابلوهای نقاشی من را خرید." در میان آنها نقاشی Hands Resist him (نقاشی دستها در برابر او) بود.

 

بیل گفت که ایجاد تابلو ، که بعداً بسیار محبوب شد ، از شعری از همسر اول او الهام گرفته است. استونهام هرگز والدین بیولوژیکی خود را نمی شناسد ، زیرا او در دوران کودکی به فرزندی پذیرفته شد. به خاطر این داستان از زندگی بیل استونهام بود که روآن همسر اول او شعر خود را به او تقدیم کرد.

 

تابلو دستانی که مانع او هستند

عکس از آلبوم عکس خانوادگی ، که بر اساس آن بیل استونهام تابلو خود را کشید

 

این هنرمند می گوید: "در آن زمان من یک آلبوم عکس قدیمی خانوادگی داشتم." "عکسهای من نیز وجود داشت و یکی از تابلو مرا بسیار مجذوب خود کرد." روی آن ، بیل در کنار دختر همسایه ای که از دوربین رویگردان بود ، ثبت شده بود. به گفته بیل ، او مجذوب نور شد که بر پیکره دو کودک در عکس می افتد. او با ایجاد تابلوی بر اساس آن عکس ، سعی کرد واضح ترین جزئیاتی را که او را بسیار تحت تأثیر قرار داده است حفظ کند - از روشنایی گرفته تا حالت. با این حال ، استونهام به عنوان یک هنرمند سورئالیست واقعی جزئیات جدیدی را اضافه کرد که نکات هشداردهنده ای را در یک طرح معمولی حومه به ارمغان آورد.

 

اول از همه ، دختر ، به تعبیر هنرمند ، به یک عروسک بی جان با دست و پاهای مفصل دار تبدیل شد. این پسر با یک حالت بسیار عجیب در چهره اش به تابلو کشیده شده است و به نظر می رسد نگاه سرد و مستقیم چشم های تیره او در روح همه کسانی که به تابلو نگاه می کنند نفوذ می کند. با نگاه دقیق تر ، می توانید ترسناک ترین قطعه تابلو را ببینید - دستهایی که در پشت شیشه درست پشت پسر و عروسک  دختر نقش بسته بودند. همه این جزئیات کنار هم قرار می گیرند و باعث ایجاد یک احساس دلگیر می شوند.

 

البته ، تنها در صورتی که تابلو را بدون قرینه سازی با داستان زندگی نویسنده آن ارزیابی کنید. در واقع ، استونهام اذعان می کند که هیچ چیز ماوراء طبیعی یا ترسناکی در تابلو نمی بیند. این تابلو نشان دهنده نگرش یک فرزند خوانده است که گذشته خود را نمی داند و کوچکترین تصوری از آنچه در آینده در انتظار او است ندارد. انگار در این دنیا گم شده بود. دستان پشت شیشه تنها نمادی از دیدگاه های مه آلود بسیاری است که چنین نوزادی در مقابل خود می بیند.

 

آیا ما به حقیقت نیاز داریم؟

اما در سال 2000 ، افرادی که اولین بار نقاشی "دستانی که مانع او هستند" را دیدند هیچ ایده ای نداشتند که واقعاً چه داستانی در پشت خلق آن نهفته است. آنها مجذوب جستجوی شواهدی شدند که نشان می دهد بوم دارای قدرت ماوراء طبیعی است. آنها موفق شدند یک سری مرگ های عجیب و غریب را که با این نقاشی در ارتباط بودند ردیابی کنند. در سال 1978 ، هنری سلدیس ، منتقد لس آنجلس تایمز ، به دلیل نوشتن در مورد آثار استونهام - از جمله دستانی که مانع او هستند - خودکشی کرد. دوستان روزنامه نگار گفتند سلدیس در افسردگی شدید قرار داشت. سه سال بعد ، مجموعه دار چارلز فینگارتن درگذشت - در آن زمان او توانست عکس را به بازیگر آمریکایی جان مارلی ، که به خاطر بازی در نقش جک وولتز در "پدرخوانده" معروف بود ، بفروشد.

 

به هر حال ، چگونه نقاشی "دستانی که مانع او هستند" در یک کارخانه آبجوسازی متروکه پیدا شد - هنوز هیچ کس نمی داند.

بیل استونهام می گوید امروز همچنان به طور منظم ایمیل هایی از مردم سراسر جهان در مورد دستانی که مانع او هستند را  دریافت می کند. روزنامه نگاران هنوز از او مصاحبه می خواهند ، اما هنرمند در حال حاضر علاقه چندانی به این موضوع ندارد. او می گوید: "البته من می توانم [به برنامه های رادیویی و تلویزیونی] بروم و انواع داستان ها را بسازم." بیشتر اوقات ، امروز او با یک سوال به دعوت روزنامه نگاران پاسخ می دهد: "دقیقاً چه می خواهید - حقیقت؟"

 

این هنرمند با لبخند به یاد می آورد که چگونه روزی مرد جوانی سعی کرد به او ثابت کند که همه کسانی که حداقل یکبار به نقاشی "دستانی که مانع او هستند" نگاه می کنند ، به زودی خواهند مرد. بیل می گوید: "من از همه اینها در سالهای اخیر بسیار لذت بردم."

 

سلسله آثار  "دستانی که مانع او هستند " ادامه دارد

استونهام قاطعانه از نسخه برداری از Hands Resist Him جلوگیری می کند ، حتی اگر پول زیادی برای این کار به او پیشنهاد شود. دلیل آن شهرت بد این تابلو یا خرافات پیرامون آن نیست. هنرمند تصور می کند که با موافقت با تکرار این تابلو ، او به "فریب جهانی" کمک می کند.

 

تابلو دستانی که مانع او هستند

 

در عوض ، استونهام شروع به خلق آثاری کرد که به نوعی ادامه دهنده Hands Resist him هستند. در سال 2004 او مقاومت در آستانه را به پایان رساند. این تابلو همان میزانسن را در اولین کار این مجموعه تکرار می کند. با این حال ، این بار ، به جای پسر ، هنرمند ، مردی میانسال با موهای خاکستری را در تابلو کشید. به نظر می رسد عروسک در هوا شناور است ، در حالی که تا حدی جدا شده است.

 

در سال 2012 ، فردی از مجموعه ای از نقاشی ها (منعکس کننده تابلو و نگرش خود هنرمند) بیشتر پیر شد. بر روی بوم نقاشی به نام "آستانه مکاشفه" ، او در تابلو یک مرد 100 ساله در حال خم شدن بر روی یک رودخانه به تابلو کشیده شده است. اما به جای یک عروسک ، یک دختر واقعی در حال حاضر در کنار او ایستاده است و ماسک عروسکی را در دست دارد. توضیح دلایل تغییر این قهرمان زن دوباره در تغییرات زندگی بیل استونهم نهفته است. واقعیت این است که مدت کوتاهی قبل از اینکه هنرمند کار روی این نقاشی را آغاز کند ، او با خواهر خود ، که بیش از پنجاه سال از وجود او بیخبر بود ، پیوست.

تابلو دستانی که مانع او هستند


هنرمند نقاش استونهام می گوید: "در نقاشی سوم ، عروسک دیگر یک عروسک نبود ، بلکه یک کودک زنده بود." وقتی روی این بوم و عنوان آن کار می کردم ، خواهرم را پیدا کردم. من در آن لحظه احساسات بسیار شدیدی را تجربه کردم. " متأسفانه سالی که هنرمند نقاشی را تمام کرد ، خواهرش درگذشت. همانطور که معلوم شد ، تنها پنج سال به آنها فرصت داده شد تا دهه های از دست رفته را جبران کنند. بیل می افزاید: "ما بسیار ناراحت بودیم که فرصتی برای گذراندن دوران کودکی خود در کنار هم نداشتیم."

 

تابلو دستانی که مانع او هستند

 

آخرین تابلو این مجموعه در سال 2017 ظاهر شد. نامش این است که دستها آن را اختراع کردند. و این شاید عجیب ترین (و واقعاً نگران کننده) کار همه آنها باشد. این بار قسمتی از تابلو اول را می بینیم ، اما از زاویه ای دیگر. به همراه پسری با پیراهن آبی ، ما آن طرف شیشه پنجره هستیم ، در پشت آن می توانیم شبح های یک کودک و یک عروسک را از نقاشی "دستانی که مانع او هستند" مشاهده کنیم.


استونهام موافق است که این نقاشی خاص حاوی "چیزی نگران کننده" است. اما نه ماورالطبیعه. او توضیح می دهد: "من به حافظه اعتقاد دارم نه به ارواح."

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید