لیزر: آینده چراغ های خودرو

چراغ های لیزر قدم بزرگ بعدی در تکنولوژی نور خودرو هستند، بعد از هالوژن، زنون و LED، چراغ های لیزری آینده این صنعت هستند.

در آینده، چراغ های کوچکتر و بسیار پرنور تر با تکنولوژی لیزر ساخته خواهد شد.

دیودهای لیزر بسیار کوچک هستند، این دیود کوچک باریکه ای از نور در حد چند هزارم میلیمتر منتشر می کند.

روشنایی نور لیزر، 4 برابر LED های امروز است. در آینده مطمئنا اندازه چراغ های جلوی خودرو بسیار کوچک خواهد شد.

 

BMW i8 و Audi R8 LMX از اولین سری خودروهایی هستند که از تکنولوژی لیزر استفاده می کنند.

هر دو خودرو تقریبا همزمان وارد تولید شدند، شرکت OSRAM تولید کننده چراغ های لیزری این خودرو ها است. فاصله روشنایی با نور لیزر در این خودرو حدود 600 متر است که در مقایسه با LED های امروزی تقریبا 2 برابر بیشتر است.

در نبرد هدلایت ها، لیزر برنده است، مزایا و معایب لیزر به عنوان هدلایت را بررسی کنیم.

 

 

مزایای لیزر

  • به گفته BMW، چراغ لیزر نسبت به LED، بیشتر از 30% در مصرف برق صرفه جویی می کند.
  • پرتاب نور در لیزر 2 برابر LED است، تا فاصله 600 متر را کاملا روشن می کند.
  • کوچک بودن اندازه چراغ، یکی از مزایای جانبی لیزر است، هرچقدر حباب چراغ کوچک تر باشد احتمال شکستن آن در اثر برخورد سنگ های جاده ای کمتر می شود.

 

 

معایب لیزر

  • درحال حاضر مهمترین عیب این چراغ های لیزر قیمت بالای آنهاست. البته کاملا طبیعی است، هر تکنولوژی جدید در ابتدا گران قیمت خواهد بود.

 

به گفته OSRAM چراغ های لیزر آینده صنعت خودرو هستند و درحال حاضر روی تکنولوژی دیگر کار نمی شود. OSRAM یکی از غول های صنعت لامپ است و غیر از چراغ های خودرو، انواع لامپ های عکاسی را نیز تولید می کند.

 

 

آیا لیزر خطرناک است؟

لیزر یک وسیله آزمایشگاهی بود که بعدا با تکنولوژی CD و DVD وارد خانه های ما شد. همه ما علائم خطر روی درایو های CD را به خاطر داریم، برخورد پرتو لیزر با چشم انسان به شدن خطرناک است و حتی باعث کوری دائم خواهد شد. 

به گفته شرکت BMW، لیزری که در خودروی i8 تعبیه شده از فیلتر های مختلف عبور داده می شود و خطر زیادی برای چشم انسان ندارد، این لیزر به گونه ای طراحی شده در رانندگی داخل شهر و سرعت های پایین زیر 60 کیلومتر در ساعت نور بسیار ضعیفی دارد و بعد از آن قوی تر می شود. به هر حال نگاه کردن مستقیم به پرتو لیزر خطرناک است.

 

 

قوانین استفاده از هدلایت لیزر

درحال حاضر قوانین راهنمایی و رانندگی برای نصب چراغ های زنون وجود دارد که از حرکت خودروهایی که به صورت غیر شرکتی از این چراغ ها استفاده می کنند جلوگیری می کند. احتمالا با ورود چراغ های لیزری نیز، پلیس با خودروهایی که این چراغ ها را به صورت دستی نصب کنند برخورد خواهد کرد. 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید