آزمایش خون برای تشخیص حمله قلبی

در


پژوهشگران به روش جدیدی برای تشخیص حمله قلبی دست یافته‌اند. روشی که از راه آزمایش خون ظرف بیست دقیقه حمله قلبی را تشخیص می‌دهد. محققان می‌گویند این روش دقیق‌تر و سریع‌تر از شیوه‌های کنونی است و می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های درمان شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

معنی حروف اختصاری در انواع آزمایش

در

 

خیلی از افراد پس از انجام آزمایشهای پزشکی و دریافت برگه نتایج، علاقه‌مندند پیش از بازگشت نزد پزشک برای مطلع شدن از معنا و مفهوم اعداد و حروف اختصاری متعدد و ظاهراً عجیب و غریب، بدانند که حداقل برخی از این حروف و اعداد به چه امری اشاره دارد. این نوشتار راهنمای کمابیش طولانی‌ای از توضیحات مرتبط در همین زمینه است.
اگر چه امروزه آزمایش‌های بسیار دقیقی وجود دارند که می‌توانند مقدار میکروسکوپی جزیی‌ترین اجزای روی سلول‌های سرطانی را هم در بدن اندازه بگیرند و یا هر لحظه عناصر پروتئینی یا شیمیایی جدیدی معرفی می‌شوند که اندازه‌گیری آنها در خون یا دیگر مایعات بدن می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماری‌ها کمک کند اما برای اغلب مردم و همچنین بسیاری از پزشکان، کلمه «آزمایش‌» یادآور آزمایش کامل خون، یعنی همان آزمایش معروفی است که تعداد سلول‌های اصلی خون طی آن اندازه‌گیری می‌شود.
آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می‌تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و از آن مهم‌تر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد.

زمان ناشتا برای انواع آزمایش

انواع آزمایشات
آزمایشات روتین شامل:
الف-آزمایش خون: CBC_FBS_BS_Hb-HCT_PLT-PT-PTT-Cholestrol_Fb-Cr- BUN-Na- K-Ca-LDL-HDL-
ب- آزمایش ادرار: UA-UC
ج-آزمایش مدفوع: گایاگ و کشت مدفوع
سایر آزمایشات غیر روتین است و در مورد بیماران خاص استفاده می شود شامل:
د- آزمایش مغز نخاع
و-آزمایش خلط
ه- آزمایش کشت تراشه
ی- سایر آزمایشات
حروف اختصاری در هر آزمایش
FBS قند خون ناشتا
MCHC غلظت متوسط همو گلوبین
WBC شمارش گلبول های سفید
RBC شمارش گلبول های قرمز
HB همو گلوبین
HC هماتو کریت( درصد گلبول های قرمز در خون )
HCV حجم متوسط گلبول های قرمز
HCH مقدار متوسط همو گلوبین در گلبول های قرمز
R.D.W ضریب تغییرات اندازه گیری گلبول های قرمز
PLT شمارش پلاکت ها
PTE در صد پلاکت ها
MPV حجم متوسط پلاکت ها
MCH وزن متوسط هموگلوبین
MCV حجم متوسط هموگلوبین
M/E نسبت سلول های زاینده گلبول سفید به قرمز
RDW پهنای گلبول قرمز در منحنی
UA تجزیه کامل ادرار ( PH،رنگ ،بو،توده های متراکم )
TGs تری گلیسیرید ( چربی که باعث رسوب در رگ هاو عروق می شود )
HCG تست حاملگی
FSB آزمایش قند خون

علامت اختصاری آزمایش اعتیاد

اسم ازمایش اعتیاد در برگه ازمایش   و    آزمایش عدم اعتیاد به انگلیسی  

علامت کوتاهاری تست اعتیاد    و    آزمایش اعتیاد به انگلیسی
مورفین ( MOP) یا (MOR ) مخفف تست اعتیاد  مورفین 

opi مخفف چیست

مخفف آزمایش اعتیاد  اپیوم ( OPI).شربت تریاک از تریاک حل شده در آب و الکل 
علامت اختصاری تی اچ سی (THC)مخفف تتراهیدروکانابینول است که یک ماده محرک که از شاهدانه(همان حشیش ، گل ، ماریجوانا ، علف)

met مخفف چیست در پزشکی

علامت اختصاری شیشه یا (MET)مخفف مت امفتامین مب (کریستال و آیس و… )

علامت اختصاری آزمایش  اعتیاد به قرص

اسم ازمایش اعتیاد به انگلیسی     و     علامت اختصاری اعتیاد در آزمایش خون

متادون با مخفف MTD
قرص هایی که ممکن است مورد سوء مصرف قرار بگیرند با علامت های مخفف TRA یا BUP و MTD و … نمایش داده می شوند.
علامت اختصاری ترامادول یا TRL

bup در تست اعتیاد چیست

علامت اختصاری بوپرنرفین یا BUP
در کلینیک های ترک اعتیاد به عنوان سم زدا و مسکن مورد تجویز قرار می گیرد.
علامت اختصاری بنزودیازپین یا BZO(از داروهای خواب مهم ترین بنزودیازپین ها آلپرازولام است)
علامت اختصاری فن سیکلیدین یا PCP

آزمایش اعتیاد به انگلیسی

آزمایش ادرار برای اعتیاد که به کیت تست اعتیاد، رپید تست (آزمایش سریع) و تست نواری نیز رایج است یکی از راههای تشخیص آسان و سریع اعتیاد به مواد از طریق کیت های تست اعتیاد ، رپید تست (  تست اعتیاد به انگلیسی  ) است که نتیجه بر پایه ردیابی مواد یا دارو در ادرار می باشد.
بعد از خروج ماده مخدر از خون، مواد مصرف شده به مرور وارد ادرار میشود که  در ادرار بین 2 تا 6 روز بسته نوع مواد و میزان مصرف می باشد. 

زمان ردیابی مواد مخدر در خون

پس از مصرف ، مواد مخدر ابتدا وارد خون و سپس بسته به نوع مواد و میزان مصرف از 6 ساعت تا 3 روز در خون قابل ردیابی می شود و بعد از آن وارد سایر اعضای بدن میشود. به همین دلیل آزمایش خون اعتیاد معتبرتر است ولی به دلیل ماندگاری پایین آن و نیاز به تجهیزات، دستگاه های پیشرفته و کارشناسان خبره ، کمتر استفاده می گردد.

توضیح علامت اختصاری  آزمایش خون

VLDL: مخفف و مختصر شده VERY LOW DENSITY LIPOPROTEIN است که از دسته خانواده لیپوپروتین ها محسوب میشود (شیلومیکرون –HDL- LDL) . شیلومیکرون چربی های غذایی را در خون حمل و نقل میکند درحالی که VLDL چربی های داخلی مخصوصا کلسترول را .


CHYLOMICRONES: شیلومیکرون ذراتی است حاوی پروتئین و چربی که در واقع چربی های غذایی را از روده به کبد و عضلات و قلب منتقل میکند و عمدتا حاوی تریگلیسرید میباشند


BILIRUBIN: ماده ای است که از کاتابولیسم هم HEME زنجیره گلوبین به وجود میاید . چنانچه این ماده در خون زیاد شود یرقان یا زردی به وجود میاید. یرقان میتواند به چند علت به وجود آید یا ناشی از همولیز شدید گلبولهای سرخ باشد یا ناشی از نقص های انزیمهای کبدی باشد – و یا ناشی از انسداد باشد.


HBA1C: در گلبولهای سرخ انواع مختلفی از هموگلوبین ها وجود دارد که بیشترین غلظت را در افراد بالغ هموگلوبین نوع A تشکیل میدهد اما مقدار کمی از این نوع توسط کربوهیدراتها گلیکوزیله میشود که به آن HBA1C میگویند این نوع از هموگلوبین در افراد دیابتیک غلظت بیشتری دارد و در واقع نشان دهنده میزان قند خون این افراد طی دو سه ماه گذشته میباشد.


RETIC: مخفف و مختصر شده reticolocyte است که از دسته سلول های سرخ خون بحساب میاید . بدلیل نابالغ بودن در رنگ امیزی حیاتی شبکه هایی از رشته های ریبوزومی در آن مشاهده میشود . این سلول ها از نظر اندازه بزرگ هستند. حضور این سلولها درخون رابطه مستقیم با فعالیت خونسازی مغز استخوان دارد. تعیین درصد این سلو لها درخون جهت براورد میزان خونسازی موثر است.

 

PBS: مخفف و مختصر شده برای peripheral blood smear می باشد که منظور از آن مشاهده اسمیر خون محیطی است . و گزارش اشکال غیر طبیعی و اندازه های غیر طبیعی از گلبولهای سرخ خون محیطی است.


Diff: مخفف و مختصر شده differential است که منظور از آن تعیین درصد گلبولهای سفید خون بصورت چشمی است .در این ازمایش تعداد ۱۰۰ تا ۲۰۰ عدد گلبول سفید بطور چشمی شمارش میشود و در صد عدد انواع مختلف سلول های سفید خون گزارش میگردد.عمدتا در عفونتهای میکروبی نوتروفیل ها درصد بالایی پیدا میکنند و در عفونتهای ویروسی عمدتا درصد لنفوسیتها افزایش پیدا میکند.

 

G6PD: مخفف و مختصر شده برای glucose 6 phosphate dehydrogenase است که یک نوع انزیم درونسلولی است که در گلبولهای سرخ هم یافت میشود این انزیم در گلبولهای سرخ یک انزیم کلیدی جهت حفظ غشای گلبولهای سرخ محسوب میشود چنانچه این انزیم کمبود و یا نایاب باشد همولیز گلبولهای سرخ خود بخود رخ میدهد و فرد دچار انمی ناشی از همولیز خواهد شد.


BUN: مخفف و مختصر شده BLOOD UREA NITROGEN است سنجش این پارامتر سرمی برای ارزیابی عملکرد کلیه بسیار مفید است . اوره یک محصول فرعی است که از متابولیسم پروتئین ها در کبد تولید می شود و در واقع ضایعات ناشی از مصرف پروتئین ها بصورت اوره از کلیه ها دفع میگردد بنابراین شاخص خوبی جهت بررسی عملکرد کلیه میباشد.


Cr: مخفف و مختصر شده CREATININE است این جسم آلی در بدن از ماده ای به نام کراتین فسفات حاصل میشود که در عضلات تولید میگردد . مقدار این جسم در بدن افراد مختلف بستگی متناسب با توده عضلانی فرد دارد مثلا در نوزادان کمتر و در مردان بالغ با توده عضلانی زیاد بیشتر. از این تست به کمک تست BUN جهت عملکرد کلیه استفاده میشود.


AST: مخفف و مختصر شده ASPARTATAE TRANSAMINASE است . که یک آنزیم بوده و در بدن در بافتهای مختلف وجود دارد به عنوان مثال این انزیم در کبد – قلب – گلبولهای سرخ و .. وجود دارد. بالا بودن این انزیم در مقادیر غیر طبیعی نشانگر حضور بیماری در فرد است مانند همولیز درون عروقی – آسیبهای کبدی ناشی از هپاتیت و یا کبد چرب – آسیبهای قلبی.


ALT: مخفف و مختصر شده ALANINE TRANSAMINASE است همانند AST یک انزیم محسوب میشود که در همان بافتهایی که AST وجود داد این انزیم نیز حضور دارد و مقادیر بالا ی این انزیم مرتبط است با همان بیماری های که در مورد AST بیان شد.


PRO: مخفف و مختصر شده PROTEIN است . این تست جهت اندازه گیری کل پروتئین های سرمی بکارگرفته میشود . از آنجایی که در سرم تعداد متنوعی پروتئین وجود دارد و هر کدام مرتبط با بیمارهای خاصی است لذا جهت تعیین نوع پروتئین مذکور میبایست تست دیگری به نام پروتئین الکتروفورز انجام گردد تا مشخص گردد که افزایش یا کاهش مربوط به کدام نوع پروتئین سرمی است.


MCH: مخفف و مختصر شده MEAN CORPOSCULAR OF HEMOGLOBIN است و بیانگر میزان متوسط هموگلوبین در هر سلول است.براساس واحد پیکوگرم بیان میشود.

 

MCHC: مخفف و مختصرشده برای MEAN CORPOSCULAR HEMOGLOBIN CONCENTRATION است و بیانگر میزان غلظت متوسط هموگلوبین در سلول قرمز است. این اندکس گلبول سرخ با میزان رنگدانه هموگلوبین مرتبط است و به اصطلاح گلبول سرخ را هایپرکروم و یا هیپوکروم می گویند.


RDW: مخفف و مختصر شده برای RED BLOOD CELL DITRIBUTION WIDTH است . اندازه این عبارت نشاندهنده میزان یکنواختی و یا عدم یکنواختی اندازه گلبولهای سرخ خون است. که هر چه این عدد کمتر باشد به معنی آنست که گلبولهای سرخ خون یکدست تر است از نظر اندازه و برعکس اگر این عدد بزرگتر باشد نشانه عدم یک دست بودن گلبولهای سرخ خون است و مرتبط با بعضی بیماری ها ست. برای شک به آنیزوسایتوزیس و پویکیلوسایتوزیس می توانید به سراغ این اندکس گلبول سرخ بروید. Lym: مخفف و مختصر شده برای کلمه LYMPHOCYTE است که از نظر تعداد از گلبولهای سفید مهم خون میباشد و کاهش یا افزایش در میزان این سلول خونی هم مرتبط با بیماری های غالبا ویروسی است اگرچه با بیماری های دیگری نیز مرتبط است.

 

NEU: مخفف و مختصر شده برای کلمه NEUTROPHIL است که از دیگر گلبولهای سفید مهم خون است و افزایش و کاهش در تعداد آن مرتبط با بیماری های غالبا عفونی و باکتریایی می باشد اگرچه با بیماریهای دیگری نیز ارتباط دارد.


CBC: مخفف CELL BLOOD COUNT است و اشاره به شمارش و اندازه گیری تمام مقادیر قابل اندازه گیری و قابل محاسبه خون دارد . که شاملWBC – RBC – HCT-HGB-PLT-MCH-MCV-MCHC-MPV-RDW-……. دارد.


WBC: مخفف WHITE BLOOD CELL است و اشاره به تعداد و شمارش سلولهای سفید خون دارد که شامل نوتروفیل – منوسیت – لنفوسیت – بازوفیل – ائوزینوفیل می شود.


RBC: مخفف RED BLOOD CELL است و منظور از آن تعداد گلبولهای قرمز خون می باشد.


HGB: مخفف HEMOGLOBIN است و منظور از آن میزان رنگدانه خون انسان است که مقدار آن در خون نشاندهنده کم خونی یا پرخونی و یا طبیعی بودن خون فرد است . PLT: مخفف PLATELET بوده و به تعداد سلول هایی به نام پلاکت در خون اشاره دارد. این سلول های در انعقاد خون نقش دارند. و تعداد آنها مرتبط با بیماریهای انعقادی خون می باشد.


HCT: مخفف HEMATOCRIT می باشد و بیانگر نسبت حجم سلولی خون و بخش مایع خون می باشد.


MCV: مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME است و به میانگین حجم گلبولهای سرخ خون اشاره دارد.

جزئیات آزمایش خون

برای آشنایی بیشتر با اجزای این آزمایش و فهمیدن اینکه معنی آن چند حرف انگلیسی با اعدادی که روبه‌رویشان نوشته می‌شود چیست، می‌توانید مطالب زیر را بخوانید...

RBC
RBC مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که کمک می‌کند گلبول‌ قرمز، اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه می‌شود گفت گلبول‌های قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول‌های بدن هستند.
مقادیر طبیعی: بین 4/7 تا 6/1 میلیون در هر میکرولیتر خون. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است. چه چیزهایی باعث کاهش آن می‌شوند؟
خونریزی‌های گوارشی یا خون‌ریزی‌‌های واضح از محل زخم، سوءتغذیه و فقر آهن یا کمبود ویتامین B12 ، شکستن سلول‌های خونی یا همولیز در اثر بعضی بیماری‌های خاص مثل فاوسیم، بعضی مشکلات ژنتیکی مثل گلبول‌های قرمز سلول داسی‌شکل و مشکلات مغز استخوان باعث پایین آمدن مقدار گلبول‌های قرمز می‌شوند.
نارسایی و بعضی مشکلات کلیوی، بیماری‌های مزمن و تومورهای سرطانی و همچنین بیماری‌های روماتویید هم باعث از بین رفتن RBCهای خون و کاهش این عدد در برگه آزمایش می‌شوند.

 

RBC Index
الف: تعیین میانگین حجم یک گویچه قرمز (A- (MCV
ب: تعیین میانگین مقدار هموگلوبین در یک گویچه قرمز و غیره…..(B – (MCH
ج: گزارش مرفولوژی گویچه های قرمزخون C -Red Blood Cell morphology report D -Immature cells report
د: گزارش سلولهای نارس
ه: گزارش انگل خونی از جمله انگل مالاریا در صورت مشاهده
E – Malaria Parasit report
آزمایش CBC به طور کامل توسط کارشناس آزمایشگاه انجام می گردد که نتیجه آن بسیار ارزشمنداست

چه چیزهایی باعث افزایش آن می‌شود؟
مقدار بالای گلبول قرمز می‌تواند نشان‌دهنده ظرفیت‌ بالای حمل اکسیژن باشد. در بعضی ورزشکاران و همچنین زندگی در ارتفاع به خاطر کمبود اکسیژن در هوا باعث افزایش RBC خون می‌شود. بیماری‌های ریوی یا کلا هر نوع بیماری‌ای که هیپوکسی مزمن (کمبود اکسیژن طولانی مدت در بدن) ایجاد می‌کند، مثلا بیماری‌ مادرزادی قلبی، هم باعث تولید بیشتر RBC می‌شوند.
نکته:
گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان 120 روز در خون زندگی می‌کند و در آخر عمر خود خرد می‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبدیل می‌شود. مقدار RBC‌ها در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می‌شود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است. عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در 1میلی‌لیتر خون محیطی است. بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند. خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می‌شود.


HCT
هموتوکریت یا HCT هم یکی از مقادیر اندازه‌گیری گلبول قرمز است. به طور کلی «هم» به معنی آهن است و هر جا در هر کلمه‌ای آمد حتما آن کلمه ارتباطی با گلبول قرمز دارد.
هماتوکریت درصدی از حجم کلی خون است که از گلبول قرمز ساخته شده و با اندازه‌گیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه‌گیری می‌شود. به خاطر بیماری‌ها و شرایط مختلفی که می‌توانند اندازه‌گیری RBC و Hgb را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازه‌گیری می‌شود تا به طور مستقیم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز در خون باشد. این عدد معمولا با درصد نشان داده می‌شود.
مقادیر طبیعی: اعداد بین 42 تا 52 درصد برای آقایان و 37 تا 47 درصد برای خانم‌ها نرمال به حساب می‌آید. در خانم‌های باردار درصد بالاتر از 33 طبیعی است.
محدوده خطر: HCT بالاتر از 60 درصد و پایین‌تر از 15 درصد باید باعث نگرانی پزشک شود.
چه چیزهایی باعث کاهش آن می‌شود؟
تقریبا همان دلایل RBC،Hgb به علاوه شرایطی مثل پرکاری تیرویید، سیروزکبدی، نارسایی مغز استخوان و میلوم مولتیپل باعث کاهش هماتوریت می‌شوند.
چه چیزهایی باعث افزایش آن می‌شود؟
سوختگی، اسهال شدید، بیماری‌های انسدادی ریوی، از دست دادن زیاد آب، تولید بیش از حد گلبول قرمز عوامل افزایش HCT هستند.
نکته:
بیماری‌هایی که باعث به وجود آمدن شکل‌های غیرطبیعی گلبول قرمز می‌شوند (مثل بیماری گلبول قرمز داسی‌‌شکل) مقدار HCT را تغییر می‌دهند. وقتی مقدار گلبول سفید به شدت بالا باشد بر مقدار HCT موثر است. در صورت طبیعی بودن اندازه‌های گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت 3 برابر هموگلوبین است. هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خون‌ریزی شدید اندازه‌گیری کرد.

WBC
این سه حرف مخفف «سلول‌های سفیدخون» و نشان‌دهنده گلبول‌های سفید است. اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون یکی از روش‌های اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.
شمارش WBCها دو جزء دارد:
یکی مقدار کلی گلبول‌های سفید در یک میلی‌لیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلول‌ها چون گلبول‌ سفید خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع معنی خاص خود را دارد. کلمه «diff» که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون نوشته می‌شود درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول‌سفید است.
مقادیر طبیعی: در بزرگسالان و بچه‌های بالاتر از 2 سال مقدار گلبول‌سفید بین 5 تا 10 هزار در هر میلی‌لیتر خون طبیعی است.
محدوده خطر: WBC کمتر از 2500 و بیشتر از 30000 هر کدام نشان‌دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند گاهی خطرناک باشند.
چه چیزهایی باعث کاهش آن می‌شود؟
لکوپنی یا کاهش گلبول‌سفید به مقادیر زیر 4هزار گفته می‌شود که معمولا در نتیجه نارسایی مغز استخوان، مسمومیت دارویی عفونت بسیار زیاد، سوءتغذیه، بیماری‌های خودایمنی، ایدز، به وجود می‌آید. در بسیاری از انواع نارسایی‌های مغز استخوان (مثلا بعد از شیمی‌درمانی،‌ رادیوتراپی و...) هم این مقدار کاهش می‌‌یابد.
چه چیزهایی باعث افزایش آن می‌شود؟
افزایش گلبول‌سفید، لکوسیتوز نام دارد و به مقادیر بالاتر از 10هزار گفته می‌شود. که به طور معمول نشان‌دهنده عفونت، التهاب، تخریب بافت بدن و یا لوسمی یا سرطان خون است. ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزایش می‌دهند.
نکته:
عمل اصلی گلبو‌ل‌سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم است و در مواقع آلرژ‌ی‌ها هم این سلول‌ها مسوول بروز واکنش هستند. تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌دهنده عفونت با میکروب، ویروس و یا حتی استرس باشد. فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون می‌شود. بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.
Hgb
- در برگه‌های آزمایش مختلف ممکن است به صورت‌های مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. هم اینها مخفف کلمه هموگلوبین، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول‌ قرمز است. این ماده که در آن آهن به کار رفته خود از اسید آمینه تشکیل شده و جایگاه‌های مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب می‌شود و در محیط کم اکسیژن آن را آزاد می‌کند. اندازه‌گیری مقدارکلی هموگلوبین در واقع نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است.
مقادیر اصلی: مقدار طبیعی برای آقایان بین 14 تا 18 گرم در هر دسی‌لیتر است و برای خانم‌ها مقادیر بین 12 تا 16 گرم در هر دسی‌لیتر طبیعی محسوب می‌شود.
محدوده خطر: هموگلوبین زیر 5 و بالای 20 مقادیر بحرانی به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.
چه چیزهایی باعث کاهش آن می‌شود؟
دقیقا همان دلایل کاهش گلبول‌های قرمز چون هموگلوبین را هم تخریب می‌کنند باز کاهش مقدار آن در خون می‌شوند. کم‌خونی، خون‌ریزی شدید، سرطان، سوءتغذیه، بیماری لوپوس، بیماری‌های کلیوی و بزرگی طحال باعث کاهش هموگلوبین می‌شوند. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپیرین و ایندومتاسین و همچنین داروهای ضدسرطان هم هموگلوبین خون را کم می‌کنند.
چه چیزهایی باعث افزایش آن می‌شود؟
مشکلات ریوی، سوختگی شدید، نارسایی مزمن ریه و از دست دادن زیاد آب (دهیدراسیون‌) مقدار این ماده حیاتی را افزایش می‌دهند. جنتامایسین و متیل‌دوپا هم جزو داروهایی هستند که عوارض جانبی‌شان افزایش Hgb است.
نکته:
مقدار Hgb در بارداری کاهش می‌یابد چون با اینکه خون‌سازی کمی بیشتر شده است اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدارکلی هموگلوبین در هر دسی‌لیتر آن کاهش می‌یابد. زندگی در ارتفاع هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط باعث تولید بیشتر هموگلوبین می‌شود. در طحال اغلب سلول‌های پیرخون تخریب می‌شوند. بزرگ شدن طحال یعنی تخریب بیشتر سلول‌ها و به همین دلیل به دنبال آن کاهش RBC و Hgb رخ می‌دهد.
Plt
پلاکت‌ها، اجزای کوچک دیسک شکلی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلو‌ل‌های خونی بسیار کوچک‌ترند. این ساختارها حاوی آنزیم‌هایی هستند که باعث انعقاد خون می‌شوند و وظیفه اصلی آنها جلوگیری از خون‌ریزی و خارج شدن گلبول‌قرمز از داخل رگ است.
Plt نشان‌دهنده تعداد پلاکت‌ها در هر میلی‌لیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ‌ترین عدد برگه آزمایش خون است. به غیر از کنترل سیستم انعقادی خون، از میزان پلاکت برای بررسی روند بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماری‌های خونی هم استفاده می‌شود.
مقادیر طبیعی: پلاکت بین 150 هزار تا 400 هزار در هر میلی‌مترمکعب خون برای بزرگسالان طبیعی است. در نوزادان این مقدار کمی بیشتر است. محدوده خطر: پلاکت زیر 50‌ هزار یا بیشتر از یک میلیون کاملا غیرطبیعی است و نیازمند توجه ویژه است.
چه چیزهایی آن را کاهش می‌دهد؟
بزرگ شدن طحال، خون‌ریزی شدید و مصرف پلاکت، لوسمی یا سرطان خون ترومبوسیتوپنی، (انواع وراثتی کمبود پلاکت)، انعقاد منتشر خون در داخل رگ‌ها، شیمی‌درمانی بعد از سرطان، عفونت و نارسایی مغز استخوان باعث کاهش PH می‌شود. عدم تولید پلاکت هم می‌تواند به خاطر مشکلات استخوانی باشد.
چه چیزهایی آن را افزایش می‌دهد؟
بیماری‌ آرتریت روماتویید، کم‌خونی فقر آن و مشکلات بعد از برداشت طحال باعث افزایش مقدار پلاکت می‌شوند. به این عوامل می‌توان بعضی سرطان‌ها و بیماری‌های ژنتیکی خاص را هم اضافه کرد.
نکته:
ورزش شدید و قدرتی باعث افزایش میزان پلاکت می‌شود.
در هنگام قاعدگی مقدار پلاکت کمی کاهش پیدا می‌کند. قرص‌های ضدبارداری باعث بالا رفتن مقدار پلاکت می‌شوند. در حالی که استامینوفن پلاکت را کاهش می‌دهد.
ESR
تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز خون( ESR ) یکی از تستهای رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد که بنا به درخواست پزشک برای بسیاری از بیماران انجام میشود. این تست یک تست ارزان قیمت و البته غیر اختصاصی میباشد که نتایج آن همراه با نتایج سایر تستها ارزشمند و کمک کننده میباشد.
ESR تحت شرایطی مانند بیماری های اتو ایمیون به ویژه روماتیسم مفصلی، در عفونتها، التهابات حاد و مزمن و سرطانها افزایش میابد بنابراین با تنها افزایش میزان رسوب گلبولهای قرمز به تشخیص دقیقی نمیتوان دست یافت.سرعت رسوب گبولهای قرمز خون بر حسب میلیمتر بر ساعت میباشد.
در این تست خون گرفته شده همراه با ضد انعقاد سیترات سدیم در لوله های بلند و باریکی کشیده شده و به صورت عمودی روی پایه های سدیمان قرار داده میشود. پیپت های ESR پیپت های بلندی هستند که از قسمت سر به انتها از 0 درجه بندی شده اند. خون داخل پیپت ها تا عدد 0 کشیده شده و بعد از طی 1 ساعت میزان رسوب گلبولها از عدد 0 تا جایی که پلاسما شفاف وجود دارد خوانده میشود.
موارد درخواست تست: این تست در موارد مشاهده علائمی مبنی بر التهابات و یا بدخیمی ها و همچنین علائم مربوط به رماتیسم مفصلی مانند درد و ورم مفاصل در خواست میشود. لازم به ذکر است که با توجه به غیر اختصاصی بودن این تست حتما همراه با سایر تستهای ارزشمند و کمک کننده به تشخیص نهایی مانند الکتروفورز پروتئینهای سرم، اندازه گیری فیبرینوژن و ... بنا به علائم بیمار درخواست میشود. همچنین بعد از تشخیص بیماری این تست به منظور ارزیابی میزان پاسخ به درمان در فرد بیمار به صورت دوره ای درخواست میشود. کاهش ESR از مقدار قبلی نشانه از بهبودی و افزایش مجدد آن نشانه ای از عود بیماری میباشد.مقدار نرمال ESR در مردان تا 10 و در زنان تا 20 میلیمتر بر ساعت میباشد.

موارد افزایش ESR:
افزایش ESR نشانه ای از افزایش گلبولینها و یا فیبرینوژن پلاسما بوده و نیاز به بررسی های بیشتری دارد.
۱- افزایش خفیف در التهابات خفیف و جزئی، حاملگی و آنمی. در آنمی ها به دلیل اینکه میزان گلبولهای قرمز کم میشود دافعه بین این سلولها کمتر از حالت عادی شده و بنابراین میزان رسوب افزایش میابد حال اینکه در پلی سیتمی به دلیل افزایش در تعداد اریتروسیتها دافعه بین سلولی بیشتر شده و این امر باعث کاهش رسوب و کاهش ESR میگردد.
۲- افزایش شدید این تست میتواند بیانگر افزایش در پروتئین های خون از جمله گلبولینها باشد. افزایش گلبولینها در مواردی مانند عفونتها، مولتیپل میلوما، ماکروگلبولنمی والدنشتروم ( در این مورد حتی در غیاب التهاب افزایش ESR باز هم دیده میشود.) و رماتیسم مفصلی دیده میشود.
۳-در زنان معمولا میل به افزایش در ESR بیشتر بوده و در دوران قاعدگی و بارداری میزان آن افزایش میابد.
۴- داروها شامل دکستران، متیل دوپا، تئوفیلین، پنیسیلین پروکاینامید و داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی باعث افزایش ESR میگردند. *کاهش ESR معمولا حالت مهمی نبوده و گاهی در موارد پلی سیتمی، لکوسیتوز و ناهنجاری گلبولهای قرمز مانند سیکل سل دیده میشود. همچنین داروهایی مانند آسپیرین، کورتیزون و کینیون باعث کاهش ESR میگردند.

 

CRP
CRP یکی از پروتئین های فاز حاد بوده که مانند ESR یک تست ارزشمند در موارد التهابات محسوب میشود و حتی میتوان گفت که این تست از ESR ارزشمندتر میباشد زیرا به محض بروز هر گونه التهابی در بدن افزایش یافته و به مجرد کاهش التهاب و بهبودی میزان آن کاهش میابد بنابر این علی رغم غیر اختصاصی بودن از حساسیت خوبی برخوردار میباشد. بنابراین همراه با تست ESR تست CRP نیز انجام میشود. سایر تستهای همراه با ESRبنا به علائم بیمار شامل تست RF به منظور بررسی رماتیسم مفصلی, تست ANAو سایر تستهای اتوایمیون به منظور بررسی اختلال

نظرات

در ادامه بخوانید...

علائم دیابت در کودک چیست

در
علائم دیابت در کودک چیست
متخصص کودکان و متخصص غدد درون ریز در مورد چگونگی تشخیص به موقع دیابت در کودک  گفت:
این کار بسیار آسان است: والدین باید از نزدیک بهزیستی کودکان خود را زیر نظر بگیرند و برای رسیدن به نتیجه، فقط باید آزمایش خون را به موقع انجام دهند. 
 

علائم دیابت در کودک 

- تشنگی بیش از حد ، کاهش وزن با افزایش اشتها و نسبت به ادرار مکرر به خصوص در شب باید هوشیار باشید. اگر این اتفاق برای فرزند شما بیفتد ، مجبور نیستید صبر کنید ،بلافاصله او را نزد پزشک ببرید تا او را معاینه کند.

علائم هیپوگلیسمی

اولین علائم هیپوگلیسمی(افت شدید قند خون) ضعف ، تپش قلب ، لرزش دست و پا است. صورت کودک کمرنگ می شود ، زیاد عرق می کند ، گاهی اوقات چشمانش مضاعف می بیند و لب و زبان او نیز می تواند بی حس شود.
 
دانشمندان هنوز پاسخ دقیقی در مورد دلایل دیابت پیدا نکرده اند. با این حال ، شناخته شده است که خطر ابتلا به بیماری را می توان به ارث برد.
 
پزشکان تأکید می کنند که دیابت یک بیماری نیست ، بلکه یک روش زندگی است. البته این امر محدودیت های خاصی را در زندگی کودک به وجود می آورد ، اما برخلاف بسیاری از بیماری های جدی تر ، این امر در زندگی کامل ، یادگیری ، برقراری ارتباط ، بازی ورزشی و توسعه دخالتی ندارد. خود کنترلی و کمک بزرگسالان به کودک مهم است.
 
براساس اعلام فدراسیون جهانی دیابت ، بیش از 1 میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع 1 در جهان وجود دارد که از این کودکان، تعداد 560 هزار زیر 14 سال هستند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره 4 گروه خون

در
این مهم است که نوع گروه خون شما ، خویشاوندان و اقوام شما چیست. بنابراین اطلاعات، شما می توانید درک کنید که بدن شما به چه چیزی نیاز دارد. در این مقاله به شما توصیه های ساده ای در مورد چگونگی احساس بهتر ، و همچنین حقایق جالب در مورد گروه خون داده می شود.
 
احتمالاً می دانید فاکتور Rh و گروه خون شما چیست. اگر اینطور نیست ، توصیه می کنیم در آینده نزدیک در آزمایش خون بخواهید که گروه خون شما را مشخص کنند  و این ویژگی بدن خود را روشن کنید. به نظر می رسد که گروه خونی می تواند رژیم و رژیم غذایی بهینه را برای بدن شما پیشنهاد دهد و حتی در مورد ماهیت فرد نیز صحبت کند.

 

خون طلایی چیست

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی
این نوع خون "طلایی" لقب گرفت زیرا بسیار نادر است و همچنین به دلیل فاکتور Rh صفر،  Rh null بسیار مفید است. در کل ، فقط 43 نفر در جهان این خون را پیدا کردند. خون طلایی نخستین بار در سال 1961 در یک زن بومی از آمریکا کشف شد ، قبل از آن محققان فکر می کردند کودکانی که چنین خونی دارند قبل از تولد می میرند.این گروه خونی فقدان کامل هر یک از آنتی ژن های Rh را دارند. گرئه خون طلایی برای اولین بار در یک بومی استرالیایی کشف شد و بسیار نادر است، نادر بودن آن به این معنی است که وقتی فرد Rh null به انتقال خون نیاز دارد ، اهداء Rh null بسیار باورنکردنی و دشوار است ، با تکیه بر همکاری یک شبکه کوچک از اهدا کنندگان معمولی Rh null در سراسر جهان برای اطمینان از این که این گروه خونی همیشه در دسترس باشد، بوجود آمده است.
 
در سال 1901 یک پزشک از اتریش ، کارل لاندشتاینر ، تقسیم خون را به چهار گروه پیشنهاد کرد. برای کشف انقلابی خود ، در سال 1930 جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد. یکی دیگر از خصوصیات مهم خون عامل Rh آن است. اگر پروتئین RhD در گلبول های قرمز وجود داشته باشد (یک جزء خون) ، آن را مثبت و اگر نه ، منفی قلمداد می کنند. با این حال ، این تعریف بسیار ساده ای است. در واقع ، علاوه بر پروتئین RhD ، حدود 60 پروتئین دیگر وجود دارد که می توانند بر فاکتور Rh تأثیر بگذارند.
 
هنگامی که خون دارای فاکتور رزوس(Rh) صفر باشد ، به این معنی است که هیچ یک از این پروتئین ها را ندارد و می تواند آزادانه خون خود را به هر فرد دیگری بدون ترس از اینکه گلبول های قرمز "به هم بچسبند" منتقل کند. از همه اینها ، اگر در هنگام انتقال خون ، گروه خونی و رزوس را نادرست انتخاب کنید ، نتیجه کشنده نیز ممکن است. خون "طلایی" برای دارو سازی جالب است ، اما برای افراد با این نوع خون ناامن است ، زیرا اهداکنندگان ناچیز هستند. بنابراین به چنین افرادی توصیه می شود برای محافظت از خود در صورت بروز حادثه یا وضعیت غیرقابل پیش بینی ، برای خود خون اهدا کنند.
 

 

تغذیه مطلوب برای 4 گروه خونی

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی
 دستور غذایی کامل در لینک: تغذیه مطلوب برای گروه خون اول یا o  
 دستور غذایی کامل در لینک: تغذیه مطلوب برای گروه خون دوم یا A
 دستور غذایی کامل در لینک: تغذیه مطلوب برای گروه خون سوم یا B
دستور غذایی کامل در لینک: تغذیه مطلوب برای گروه خون چهارم یا AB 
 

 

مقاومت در برابر استرس در 4 گروه خونی

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی
گروه خون اول I: دارای مقاومت و استقامت در برابر استرس با استفاده از ورزشهای سنگين
 
گروه خون دوم II: در معرض ابتلا به استرس ها هستند و بهترين راه درمان استرس در آنان استفاده از ورزش يوگاست. 
 
گروه خونی سوم III. مقاومت ارزشمند در مقابل انواع استرسها با استفاده از خالقيت ذاتی و تشخيص مناسب محيط
 
گروه خونی چهارم ІV قابليت پاسخ مناسب دادن به استرسها و ناراحتيهای محيطی با استفاده از ورزش
 

 

اضافه وزن در 4 گروه خونی

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی
گروه خونی اول : دشمن شماره یک شما به طور نامنظم غذا می خورد.
 
گروه خونی دوم: پوندهای اضافی پس از خوردن گوشت و شیرینی اضافه می شود.
 
گروه خونی سوم: برای لاغر ماندن بهتر است از سرخ شده ها و نان سفید پرهیز کنید ، هضم آن برای معده شما مشکل است.
 
گروه خونی چهارم: سانتیمتر های اضافی در کمر به دلیل عدم فعالیت بدنی ظاهر می شود.
 

 

شخصیت 4 گروه خونی

اول: محتاط ، هدفمند ، دلسوز، ترس از تغییر، سازگاری ضعیف با تغییر محل، شیوه زندگی و تغذیه.
 
دوم: یک رهبر انسانی متشکل کننده و جمع آوری کننده ، تولید کننده . ثبات در همه چیز: تغذیه، شیوه زندگی، محیط زیست
 
سوم: انعکاس پذیر ، حاضر به سازش ، دوستانه ، نکته اصلی برای شما نتیجه است.انعطاف پذیری ذهن و روان، قادرند به سرعت به هر گونه تغییرات سازگار شوند.
 
چهارم: تفکر هوشیار ، متعادل ، با اراده قوی ، حساس ،توانایی بالا برای انطباق با تغییرات در تغذیه، شیوه زندگی، عادت ها
 

 

فاکتور رزوس (Rh) در 4 گروه خونی

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی
فاکتور رزوس  گروه خونی مهمترین ویژگی خون است ، بنابراین بیایید دوباره آن را یادآوری کنیم. اگر Rh والدین آینده مطابقت نداشته باشد ، این می تواند یک دلیل جدی برای نگرانی باشد ، زیرا در جنین ممکن است یک درگیری رزوس ایجاد کند ، که مملو از عوارض بعدی (از جمله خود تخریبی گلبول های قرمز و تشکیل سلولهای قرمز نابالغ در جنین) است. اما طب مدرن فرصت های جدیدی را برای پیشگیری و درمان به ما می دهد. از جمله در ماه هفتم بارداری ، به مادر باردار توصیه می شود تزریق پلاسمای خون را انجام دهد.
فاکتور رزوس (Rh) پروتئینی می‌باشد که در سطح گلبول‌های قرمز بوده و به صورت ارثی منتقل می‌شود. اگر فرد این پروتئین را داشته باشد، فرد Rh مثبت و در صورت نبود این پروتئین، Rh منفی شناخته می‌شود

 

انتقال خون در 4 گروه خونی

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی
 
بیماران با گروه خون اول یا O اهدا کننده جهانی هستند. با این حال ، آنها فقط به خون گروه اول یا O برای گرفتن خون احتیاج دارند.پس خونی اول یا O به همه گروه های خونی خون می دهد اما فقط از گروه خونی اول یا O خون می گیرد.
 
افراد گروه دوم خون می توانند اهدا کننده بیماران گروه خونی دوم A و چهارم AB باشند. آنها می توانند خون را از افراد گروه خون دوم A و گروه خون اول O بگیرند.
 
 
بیماران گروه سوم خون یا B می توانند خون خود را با بیماران گروه سومB و چهارم AB به اشتراک بگذارند. آنها نیاز به انتقال از اهداکنندگان با گروه های خونی سومB و اولO دارند.
 
 
افراد دارای گروه خونی چهارم یا AB گیرنده جهانی هستند یعنی از تمام گروه های خونی ، خون دریافت می کنند ، اما فقط می توانند به بیماران گروه خونی AB خون اهدا کنند.

 

جدول تعیین گروه خونی فرزند از روی گروه خونی پدر و مادر

خون طلایی و سایر حقایق جالب درباره گروه های خونی

امیدواریم که اطلاعات جدیدی را یاد گرفته باشید! این مقاله را با عزیزان و نزدیکان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه آزمایش خون را درست انجام دهیم

در

 آزمایش خون

متخصص غدد درون ریز گفت که چگونه خون اهدا شود تا  آزمایش خون درست باشد . بعد از غذا یا قبل از آن ، چه روزی؟ چگونه می توان برای  آزمایش خون برای هورمون ها ، ویتامین ها و سایر آزمایشات آماده شد تا مجبور به انجام مجدد آزمایش خون و پرداخت هزینه  اضافه  نباشیم.

 

متخصص غدد درون ریز گفت:

همانطور که متخصص غدد درون ریز توضیح می دهد ، قانون اصلی آزمایش خون انجام این کار در صبح زود و با معده خالی است. بهتر است 10 ساعت قبل از آزمایش خون غذا نخورید.متخصص غدد درون ریز خاطرنشان می کند حتی اگر پزشکان بگویند لازم نیست اینقدر وقت گرسنگی بکشید.

 

- واقعیت این است که پس از خوردن غذا ، خون با تری گلیسیرید اشباع می شود (این چربی ها هستند. - یادداشت نویسنده) و  (این زمانی است که مقدار زیادی ریز ذرات چربی در خون وجود داشته باشد که به متخصص اجازه انجام آزمایش خون دقیق را نمی دهد. - یادداشت نویسنده). در نتیجه ، چنین خونی رد می شود و باید  آزمایش خون دوباره انجام شود. 

برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ،( زیرا بسیاری از تست ها بسیار گران هستند ) رعایت قوانین ساده مهم است.

توصیه های عمومی برای  آزمایش خون

تمرینات ورزشی یا رابطه جنسی در آستانه  آزمایش خون نداشته باشیم.
بدون ضیافت و شام های چرب و دلچسب برای  آزمایش خون آماده شویم.
به اندازه کافی بخوابیم و خسته از کار یا یک شب بی خوابی برای  آزمایش خون نرویم.
عدم استعمال دخانیات دو ساعت قبل از انجام آزمایش خون
سعی کنیم 15 دقیقه قبل از خونگیری عصبی نباشید و ریلکس کنیم.
قبل از   آزمایش خون ، نباید از قرص های صبحگاهی مانند L-thyroxin ، Eutirox ، Tyrozol ، Mercazolil و .... استفاده کنید.

اگر  آزمایش خون برای رنین ، آلدوسترون یا آنژیوتانسین است ، 14 روز قبل از  آزمایش خون باید از داروها (و داروهای مشابه آنها) مانند Veroshpiron ، Enalapril ، Egilok (مسدود کننده های B) ، آسپرین و .... استفاده کنید. حتما با متخصصان مشورت کنید.

 

مردان ، کودکان و زنان (در یائسگی) می توانند هر روز آزمایش خون بدهند. اگر خانمی چرخه قاعدگی دارد ، لازم است در دوره های خاص  آزمایش خون بدهد.

آزمایش خون در زمان قاعدگی چگونه است 

در روز 3-5 چرخه ، هورمون های زیر گرفته می شود:

هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) ؛

هورمون لوتئین کننده (LH) ؛

پرولاکتین ، ماکروپرولاکتین ؛

پروژسترون 17 (OH) ؛

استرادیول ؛

هورمون ضد مولری (AMH) ؛

کل تستوسترون.

 

یک هفته قبل از قاعدگی:

پروژسترون؛

استرادیول

در هر روز از چرخه قاعدگی ،

شمارش کامل خون (CBC) ؛

بیوشیمی عمومی خون؛

گلوبولین که هورمونهای جنسی را متصل می کند (SHBG) ؛

هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) ؛

T3 

T4 

انسولین ؛

پپتید C ؛تولید انسولین توسط سلولهای بتا پانکراس

لپتین این هورمون با ارسال سیگنال به مغز اشتها را کنترل می کند

آلدوسترون نقش هورمون به تنظیم فشار خون و سلامت قلب؛

رنین سیستم رنین-آنژیوتانسین یک گروه از هورمون های مرتبط است که با هم برای تنظیم فشار خون عمل می کنند

ویتامین ها و مواد معدنی

هموگلوبین گلیك شده درصد سلولهای خونی گلیکوزی شده در خون را نشان می دهد؛

هورمون پاراتیروئید ؛

IGF-1 مربوط به اختلال رشد ؛

فریتین انجام تست کمبود آهن و یا آهن بیش از حد در بدن

هموسیستئین  اسید آمینه غیر پروتئینی حاوی گوگرد 

پروفایل چربی خون و شاخص مقاومت به انسولین؛

کواگولوگرام(توانایی لخته شدن)

DHEA (دهیدرواپیآندروسترون) ؛

DHT (دی هیدروتستوسترون).

 

نظرات

در ادامه بخوانید...