سیارک

آیا علم میتواند تجربه نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

آیا علم میتواند تجربیات نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟
در تلاش بی وقفه ما برای فهمیدن اینکه پس از مرگ ما چه اتفاقی می افتد، انسانهای زیادی پدیده ای نادر از رویداد روانشناختی نزدیک به مرگ را تجربه کرده اند.

این افراد اغلب گزارش می کنند که رویدادهایی مانند نور سفید روشن در پایان یک تونل طولانی و یا دیدار با خویشاوندان گمشده  و یا حیوانات خانگی مورد علاقه خود را تجربه کرده اند.

اما علیرغم ماهیت ظاهری فوق العاده این تجربیات، کارشناسان می گویند که علم می تواند توضیح دهد که چرا این اتفاق می افتد؟ و آنچه واقعا در جریان است، چیست؟

تجربه های نزدیک به مرگ چیست؟

تجربه نزدیک به مرگ یک رویداد روانشناختی عمیق با عناصر عرفانی است. این تجربه معمولا در افراد نزدیک به مرگ یا در حین درد شدید جسمی یا احساسی اتفاق می افتد، اما ممکن است پس از حملات قلبی و یا آسیب های مغزی یا حتی در طی مراقبه و یا از دست دادن هوشیاری به علت کاهش فشار خون رخ دهد.

این تجربیات شگفت انگیز هستند، با یک سوم از افرادی که تجربه نزدیک به مرگ را گزارش داده اند صحبت شده و خصوصیات مشترک افراد گزارش شده به این شرح است: احساسات رضایت بخش، حرکت سریع از طریق یک تونل تاریک طولانی و ورود به نور و روشنایی.

اغلب تجربیات نزدیک به مرگ گزارش شده است مثبت است و حتی در کاهش اضطراب مرگ، تایید زندگی و افزایش رفاه کمک کرده است.فرهنگ و سن نیز ممکن است بر نوع تجربه نزدیک به مرگ تأثیر بگذارد.

با این حال، برخی از تجربه های نزدیک به مرگ منفی هستند و شامل احساساتی مانند عدم کنترل، آگاهی از عدم وجود، تصاویر جهنمی یا دیدن یک موجود ترسناک است.

چرا تجربه های نزدیک به مرگ اتفاق می افتد؟

دانشمندان علوم اعصاب Olaf Blanke و Sebastian Dieguez دو نوع تجربیات نزدیک به مرگ را بررسی کرده اند.
نوع یک، که با نیمکره چپ مغز مرتبط است، ویژگی حساسیت زمان و تصورات پرواز و سبکی را دارد.

نوع دوم، شامل نیمکره راست، با دیدن یا ارتباط با ارواح، شنیدن صداها و موسیقی مشخص می شود.

در حالی که مشخص نیست چرا انواع مختلفی از تجربه های نزدیک به مرگ وجود دارد،و چگونه تعاملات متفاوتی بین مناطق مغز این تجربیات متمایز را ایجاد می کند.لوب های زمانی نیز نقش مهمی در تجربیات نزدیک به مرگ ایفا می کنند.

این منطقه مغز با پردازش اطلاعات حساس و حافظه مشغول به کار است، بنابراین فعالیت غیر طبیعی در این لوب ها می تواند احساسات و ادراک های عجیب و غریب ایجاد کند.

علیرغم چندین نظریه که برای توضیح تجربیات نزدیک به مرگ استفاده می شود، رسیدن به نتیجه نهایی چیزی است که آنها را دشوار می کند.مردم مذهبی اعتقاد دارند که تجربیات نزدیک به مرگ، شواهدی از زندگی پس از مرگ را ارائه می دهد، به ویژه، جدایی روح از بدن.

در حالی که توضیحات علمی برای تجربیات نزدیک به مرگ شامل منحصر کردن شخصیت است .

نویسنده علمی Carl Sagan حتی پیشنهاد کرد که استرس مرگ، یادآوری تولد را ایجاد می کند، و پیشنهاد می کند که "تونل" مردم را مجذوب کانال تولد می کند.
اما با توجه به ماهیت خیالی این نظریه ها، توضیحات دیگر پدید آمده است. برخی از محققان ادعا می کنند که آندورفین ها در حین وقایع استرس زا ممکن است چیزی شبیه به تجربه مرگ نزدیک را ایجاد کنند، به ویژه با کاهش درد و افزایش احساس دلپذیر.

به همین ترتیب، بیهوشی هایی نظیر کتامین می توانند ویژگی های تجربه ی نزدیک مرگ را شبیه تجربیات خارج از بدن شبیه سازی کنند.

نظریه های دیگر تجربیات نزدیک به مرگ را نشان می دهد که از dimethyltryptamine (DMT)، یک دارو روانگردان است که به طور طبیعی در برخی از گیاهان رخ می دهد.

ریک استراسانمن، استاد روانپزشکی، در مطالعه ای از سال های 1990 تا 1995 مشاهده کرد که مردم پس از تزریق DMT تجربه های نزدیک به مرگ و عرفان داشتند.

با توجه به استرسمن، بدن DMT طبیعی در هنگام تولد و مرگ منتشر شده است. با این حال، شواهد قطعی برای حمایت از این دیدگاه وجود ندارد.

به طور کلی، نظریه های شیمیایی مبتنی بر دقت نیست و نمی توانند طیف وسیعی از ویژگی های تجربه نزدیک به مرگ را تجربه کنند.

محققان همچنین تجربیات نزدیک به مرگ را از طریق آنوکسیای مغزی، کمبود اکسیژن به مغز توضیح داده اند. خلبانان هواپیما که شتاب سریع را تجربه کرده اند، ناخودآگاه ویژگی های شبیه به مرگ را شرح می دهند مانند دیدن تونل و رسیدن به نور و روشنایی.

کمبود اکسیژن ممکن است باعث تشنجهای لوب شود که موجب توهم می شود. این ممکن است شبیه یک تجربه نزدیک به مرگ باشد.اما توضیح گسترده ترین تجربیات نزدیک به مرگ، فرضیه مغز در حال مرگ است. این تئوری پیشنهاد می کند که تجربیات نزدیک به مرگ، توهم هایی است که از طریق فعالیت در مغز به وجود می آید وقتی که سلول ها شروع به مردن می کنند.

در حال حاضر هیچ توضیحی قطعی برای اینکه چرا تجربه های نزدیک مرگ رخ می دهد وجود ندارد. اما تحقیقات در حال انجام هنوز هم درک این پدیده مبهم را دنبال می کند.

تجربیات نزدیک به مرگ بسیار مهم است زیرا آنها اهمیت، امید و هدف را برای بسیاری از مردم فراهم می کنند، در حالیکه تمایل انسان برای زنده ماندن بیش از مرگ است.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


مرگ موش یا اکسید آرسنیک که در قدیم و بین مردم به نام سمّ الفار شناخته می شود

مرگ موش چیست

مرگ موش یا اکسید آرسنیک که در قدیم و بین مردم به نام سمّ الفار شناخته می شود

بازیگرانی که در زمان فیلمبرداری تا یک قدمی مرگ  پیش رفتتد

بازیگرانی که در زمان فیلمبرداری تا یک قدمی مرگ رفتند

بازیگرانی که در زمان فیلمبرداری تا یک قدمی مرگ پیش رفتتد

این بیماری انگلی شامل دو مرحله جداگانه است؛ در مرحله نخستین بیماری که نزدیک به دو ماه به طول می انجامد، فرد هیچ گونه ناراحتی ای احساس نخواهد کرد 2592 کلمه

ده بیماری خطرناک که ظرف مدت یک روز انسان را از پا در می آورند

این بیماری انگلی شامل دو مرحله جداگانه است؛ در مرحله نخستین بیماری که نزدیک به دو ماه به طول می انجا...

دیدن چنین صحنه ای واقعا مخوف و ترسناک است.

ترسناک ترین مکان ها بر روی کره زمین بخش اول

دیدن چنین صحنه ای واقعا مخوف و ترسناک است.

این گونه خبر های غیر واقعی، بعضاً به وسیله شبکه های اجتماعی و برنامه های پیام رسان منتشر می شوند

اثرات نشر اخبار جعلی در واتساپ و پیام رسان های مشابه بخش اول

این گونه خبر های غیر واقعی، بعضاً به وسیله شبکه های اجتماعی و برنامه های پیام رسان منتشر می شوند

چه چیزی باعث می شود افراد به هنگام خواب خود کابوس ببینند؟

علل اصلی دیدن کابوس چیست بخش اول

چه چیزی باعث می شود افراد به هنگام خواب خود کابوس ببینند؟

یک پرستار 28 ساله به اتهام قتل 17 کودک دستگیر شد

یک پرستار 28 ساله به اتهام قتل 17 کودک دستگیر شد

یک پرستار 28 ساله به اتهام قتل 17 کودک دستگیر شد

تکنولوژی هوش مصنوعی دقیقا زمان مرگ را پیش بینی می کند

پیش بینی زمان مرگ با هوش مصنوعی

تکنولوژی هوش مصنوعی دقیقا زمان مرگ را پیش بینی می کند

اعتیاد به تماشای بیش از حد تلویزیون   می تواند باعث مرگ زودرس شود.

طولانی نشستن پای تلویزیون می‌تواند 'باعث مرگ شود'

اعتیاد به تماشای بیش از حد تلویزیون  می تواند باعث مرگ زودرس شود.

در هنگام خوابیدن نیز این روند فکر کردن متوقف نمی شود

چرا کابوس می بینیم بخش دوم

در هنگام خوابیدن نیز این روند فکر کردن متوقف نمی شود