آیا علم میتواند تجربه نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

آیا علم میتواند تجربیات نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

در تلاش بی وقفه ما برای فهمیدن اینکه پس از مرگ ما چه اتفاقی می افتد، انسانهای زیادی پدیده ای نادر از رویداد روانشناختی نزدیک به مرگ را تجربه کرده اند.

این افراد اغلب گزارش می کنند که رویدادهایی مانند نور سفید روشن در پایان یک تونل طولانی و یا دیدار با خویشاوندان گمشده  و یا حیوانات خانگی مورد علاقه خود را تجربه کرده اند.

اما علیرغم ماهیت ظاهری فوق العاده این تجربیات، کارشناسان می گویند که علم می تواند توضیح دهد که چرا این اتفاق می افتد؟ و آنچه واقعا در جریان است، چیست؟

تجربه های نزدیک به مرگ چیست؟

تجربه نزدیک به مرگ یک رویداد روانشناختی عمیق با عناصر عرفانی است. این تجربه معمولا در افراد نزدیک به مرگ یا در حین درد شدید جسمی یا احساسی اتفاق می افتد، اما ممکن است پس از حملات قلبی و یا آسیب های مغزی یا حتی در طی مراقبه و یا از دست دادن هوشیاری به علت کاهش فشار خون رخ دهد.

این تجربیات شگفت انگیز هستند، با یک سوم از افرادی که تجربه نزدیک به مرگ را گزارش داده اند صحبت شده و خصوصیات مشترک افراد گزارش شده به این شرح است: احساسات رضایت بخش، حرکت سریع از طریق یک تونل تاریک طولانی و ورود به نور و روشنایی.

اغلب تجربیات نزدیک به مرگ گزارش شده است مثبت است و حتی در کاهش اضطراب مرگ، تایید زندگی و افزایش رفاه کمک کرده است.فرهنگ و سن نیز ممکن است بر نوع تجربه نزدیک به مرگ تأثیر بگذارد.

با این حال، برخی از تجربه های نزدیک به مرگ منفی هستند و شامل احساساتی مانند عدم کنترل، آگاهی از عدم وجود، تصاویر جهنمی یا دیدن یک موجود ترسناک است.

چرا تجربه های نزدیک به مرگ اتفاق می افتد؟

دانشمندان علوم اعصاب Olaf Blanke و Sebastian Dieguez دو نوع تجربیات نزدیک به مرگ را بررسی کرده اند.
نوع یک، که با نیمکره چپ مغز مرتبط است، ویژگی حساسیت زمان و تصورات پرواز و سبکی را دارد.

نوع دوم، شامل نیمکره راست، با دیدن یا ارتباط با ارواح، شنیدن صداها و موسیقی مشخص می شود.

در حالی که مشخص نیست چرا انواع مختلفی از تجربه های نزدیک به مرگ وجود دارد،و چگونه تعاملات متفاوتی بین مناطق مغز این تجربیات متمایز را ایجاد می کند.لوب های زمانی نیز نقش مهمی در تجربیات نزدیک به مرگ ایفا می کنند.

این منطقه مغز با پردازش اطلاعات حساس و حافظه مشغول به کار است، بنابراین فعالیت غیر طبیعی در این لوب ها می تواند احساسات و ادراک های عجیب و غریب ایجاد کند.

علیرغم چندین نظریه که برای توضیح تجربیات نزدیک به مرگ استفاده می شود، رسیدن به نتیجه نهایی چیزی است که آنها را دشوار می کند.مردم مذهبی اعتقاد دارند که تجربیات نزدیک به مرگ، شواهدی از زندگی پس از مرگ را ارائه می دهد، به ویژه، جدایی روح از بدن.

در حالی که توضیحات علمی برای تجربیات نزدیک به مرگ شامل منحصر کردن شخصیت است .

نویسنده علمی Carl Sagan حتی پیشنهاد کرد که استرس مرگ، یادآوری تولد را ایجاد می کند، و پیشنهاد می کند که "تونل" مردم را مجذوب کانال تولد می کند.
اما با توجه به ماهیت خیالی این نظریه ها، توضیحات دیگر پدید آمده است. برخی از محققان ادعا می کنند که آندورفین ها در حین وقایع استرس زا ممکن است چیزی شبیه به تجربه مرگ نزدیک را ایجاد کنند، به ویژه با کاهش درد و افزایش احساس دلپذیر.

به همین ترتیب، بیهوشی هایی نظیر کتامین می توانند ویژگی های تجربه ی نزدیک مرگ را شبیه تجربیات خارج از بدن شبیه سازی کنند.

نظریه های دیگر تجربیات نزدیک به مرگ را نشان می دهد که از dimethyltryptamine (DMT)، یک دارو روانگردان است که به طور طبیعی در برخی از گیاهان رخ می دهد.

ریک استراسانمن، استاد روانپزشکی، در مطالعه ای از سال های 1990 تا 1995 مشاهده کرد که مردم پس از تزریق DMT تجربه های نزدیک به مرگ و عرفان داشتند.

با توجه به استرسمن، بدن DMT طبیعی در هنگام تولد و مرگ منتشر شده است. با این حال، شواهد قطعی برای حمایت از این دیدگاه وجود ندارد.

به طور کلی، نظریه های شیمیایی مبتنی بر دقت نیست و نمی توانند طیف وسیعی از ویژگی های تجربه نزدیک به مرگ را تجربه کنند.

محققان همچنین تجربیات نزدیک به مرگ را از طریق آنوکسیای مغزی، کمبود اکسیژن به مغز توضیح داده اند. خلبانان هواپیما که شتاب سریع را تجربه کرده اند، ناخودآگاه ویژگی های شبیه به مرگ را شرح می دهند مانند دیدن تونل و رسیدن به نور و روشنایی.

کمبود اکسیژن ممکن است باعث تشنجهای لوب شود که موجب توهم می شود. این ممکن است شبیه یک تجربه نزدیک به مرگ باشد.اما توضیح گسترده ترین تجربیات نزدیک به مرگ، فرضیه مغز در حال مرگ است. این تئوری پیشنهاد می کند که تجربیات نزدیک به مرگ، توهم هایی است که از طریق فعالیت در مغز به وجود می آید وقتی که سلول ها شروع به مردن می کنند.

در حال حاضر هیچ توضیحی قطعی برای اینکه چرا تجربه های نزدیک مرگ رخ می دهد وجود ندارد. اما تحقیقات در حال انجام هنوز هم درک این پدیده مبهم را دنبال می کند.

تجربیات نزدیک به مرگ بسیار مهم است زیرا آنها اهمیت، امید و هدف را برای بسیاری از مردم فراهم می کنند، در حالیکه تمایل انسان برای زنده ماندن بیش از مرگ است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید