یک دقیقه از تاریخ : بایگانی مخفی واتیکان

واتیکان

 

در قرن اول مسیحیت ، کلیسا مجموعه قابل توجهی از سوابق را جمع آوری کرده بود. اکثریت قریب به اتفاق این اسناد اکنون از بین رفته است ، اما ما از آنها در پیوندهای موجود در آثار مدرن و متأخر اطلاع داریم.در قرون بعدی ، با قدرت گرفتن کلیسا ، پاپ ها از سران کشورها برای معاهدات یا سخنرانی های سیاسی در سراسر اروپا دیدن می کردند. پدرها همچنین چندین اقامتگاه خواهند داشت. هنگامی که آنها برای اهداف دیپلماتیک یا اهداف دیگر سفر می کردند ، بایگانی های خود را با خود می بردند ، زیرا آنها برای کارهای اداری به آنها نیاز داشتند. این منجر به از بین رفتن برخی چیزها شد. در ابتدا ، مواد بایگانی کلیسا نه در واتیکان ، بلکه در کاخ لاتران نگهداری می شد.

 

 اسناد واتیکان


تا قرن یازدهم بایگانی های این کلیسا حداقل به سه مکان جداگانه منتقل شده بود: Lateran ، کلیسای سنت پیتر و کاخ Palatine. بین قرن 11 و 13 ، بیشتر این بایگانی ها ناپدید شدند.هنگامی که پاپ ها به آوینیون نقل مکان کردند ، روند حمل بایگانی آنها در کل بیست سال به طول انجامید. مکانهای مختلفی که بایگانی در آنها نگهداری می شد ، سه بار توسط گیبلین ها غارت شد: در سالهای 1314 ، 1319 و 1320.

 

اسناد واتیکان

 

مخالفان پاپ ها نیز بایگانی های خود را داشتند انشعاب غربی منجر به توسعه همزمان دو بایگانی پاپ شد. این تعداد در  XXIII به سه بایگانی افزایش یافت. بایگانی های پراکنده شاکیان رقیب پاپ تا سال 1784 به طور کامل در بایگانی واتیکان متحد نشدند.در سال 1404  در واتیکان ، کتابهای پاپ و اسناد تاریخی به خیابانها ریخته شد و پاپ معصوم هفتم از شهر فرار کرد. گویا جانشین وی ، پاپ گریگوری دوازدهم ، مقدار زیادی بایگانی از جمله برخی از ثبت های پاپ را به فروش رساند.در سال 1612 ، پاپ پل پنجم دستور داد که کلیه پرونده های کلیسا در یک مکان جمع شود.


 در سال 1791 ، فرانسه بخشی از کشورهای پاپ را در داخل مرزهای خود تصرف کرد. نیروهای ناپلئونی در سال 1798 به رم حمله کردند و دوره ای از حکومت فرانسه در رم را آغاز کردند که تا سال 1814 ادامه داشت. در این زمان ، بایگانی های واتیکان توقیف و به فرانسه منتقل شد. سرانجام ، در سال 1817 ، بایگانی ها به واتیکان بازگردانده شدند. با این حال ، حمل و نقل ناخوشایند آنها به پاریس ناتوان بود. عواقب این امر هنوز در سیستم فهرستنویسی آرشیو ها احساس می شود.

اسناد واتیکان

 

در سال 1855 ، بایگانی آگوستین تاینر شروع به رمزگشایی و انتشار مطالب از بایگانی کرد. در سال 1870 ، او متن دادگاه گالیله را منتشر کرد ، که باعث بحث و جدال زیادی در بین کلیسای کاتولیک شد.

 

اسناد واتیکان

 

در 20 سپتامبر 1870 ، ایتالیایی ها رم را تصرف کردند و دولت پاپ را پایان دادند. این سوال وجود داشت که آیا بایگانی ها اکنون به کشور ایتالیا تعلق دارند؟ این کلیسا پاسخ داد و اجازه نداد که کسی وارد کتابخانه یا بایگانی شود تا راهی برای اعلام استقلال خود باشد.در طول دهه 1870 ، جریان آهسته ای از محققان شروع به ورود به بایگانی کردند.


 
پاپ لئو سیزدهم در گشودن بایگانی ها نقش اساسی داشت. در سال 1879 ، او کاردینال یوزف هرگنتر را به عنوان بایگانی منصوب کرد ، که به دفتر او مشروعیت بیشتری بخشید - برای مدتی کاردینال این سمت را نداشت. وی در اولین روز کار هرگنتر به عنوان بایگانی ، یادداشتی نوشت که در آن توصیه کرده است که مورخان اجازه دسترسی به مطالب با ارزش را در بایگانی ها داشته باشند. كلیسا نگران بود كه محققان پروتستان سعی در دستیابی به بایگانی ها برای انتشار تهمت یا كشف جزئیات ناپسند درباره گذشته كلیسا داشته باشند و منجر به سیاست دسترسی بسیار محدود شود. هرگنتر می خواست آن را تغییر دهد. سیاست وی درباره رویکرد بازتر به علمای خارج باعث شد پاپ لئو دستور ساخت اتاق مطالعه برای محققان را صادر کند. در 1 ژانویه 1881 افتتاح شد.

 

اسناد واتیکان

 

لئو سیزدهم در نامه ای به سه کاردینال در سال 1883 رسماً بایگانی را به روی محققان گشود.در سال 1884 ، لئو سیزدهم در یک خطاب به انجمن Gerres ، کاملاً روشن کرد که داستان ها می توانند برای کلیسا مفید باشند ، نه مضر:"به منابع بروید. بنابراین بایگانی را برای شما باز کردم. ما از افرادی که اسنادی از آنها منتشر می کنند نمی ترسیم. "


 
در سال 1979 مورخ کارلو گینسبورگ نامه ای به پاپ تازه انتخاب شده آن زمان جان پل دوم فرستاد و خواستار گشودن بایگانی های تفتیش عقاید (تفتیش عقاید رومی) شد. کاردینال راتزینگر ، اکنون پاپ بندیکت شانزدهم ، معتقد است که گینسبورگ و نامه سال 1979 وی نقش مهمی در تصمیم واتیکان برای گشودن این بایگانی ها داشته است.به مناسبت بزرگداشت 400 سالگی بایگانی واتیکان از فوریه تا سپتامبر 2012 ، در نمایشگاه "Lux in arcana - Archives of Vatican Secret Revealed" که در موزه های کاپیتولین برگزار شد ، 100 سند اصلی با قدمت قرن 8 تا 20 برگزار شد. در بین این 100 سند اصلی   مأموریت لوتر در سال 1521 و نامه ای به ماری ، ملکه اسکاتلند بود که در انتظار اعدام وی نوشته شده بود.

 

اسناد واتیکان

 

تخمین زده می شود که بایگانی های مخفی واتیکان 85 کیلومتر (53 مایل) قفسه بندی داشته باشد که فقط در یک فهرست انتخاب شده 35000 جلد کتاب وجود دارد. طبق وب سایت بایگانی ، قدیمی ترین اسنادی که در دست دارند از اواخر قرن 8 میلادی مربوط می شود.

بایگانی کامل نامه های نوشته شده توسط پاپ ها در دسترس است ، معروف به دفاتر پاپ ، مربوط به دوران پاپی معصومیت سوم (پاپ 1198–1216) است. چندین ثبت نام از پاپ های قبلی نیز زنده مانده اند ، از جمله جان هشتم (پاپ 872–882) و گریگوری هفتم (پاپ 1073–1085).

 

اسناد بسیار کمی قبل از قرن سیزدهم وجود دارد. از آن زمان ، اسناد قابل توجه شامل مواردی مانند درخواست هنری هشتم از انگلیس برای لغو ازدواج ، متن دست نویس دادگاه گالیله برای بدعت گذاری و نامه های میکل آنژ مبنی بر عدم پرداخت حقوق وی برای کار در کلیسای نمازخانه سیستین بود.

بایگانی ها همچنین استودیوهای عکاسی و مرمت خود را دارند.ورودی بایگانی های مجاور کتابخانه واتیکان از طریق Porta di Porta Angelica (ریون بورگو) S. Ann است. یک مرکز ذخیره سازی زیرزمینی جدید در سال 1980 اضافه شد.

 

دانشگاهیان واجد شرایط از موسسات آموزش عالی که در تحقیقات علمی با دانش کافی از تحقیقات بایگانی فعالیت می کنند ، می توانند برای کارت پذیرش اقدام کنند.دانشمندان به یک نامه مقدماتی از یک موسسه تحقیقاتی معتبر یا از شخصی با صلاحیت های مربوطه در تحقیقات تاریخی نیاز دارند. متقاضیان باید مشخصات شخصی خود (نام ، آدرس و غیره) و همچنین هدف مطالعه را ارائه دهند. روزانه فقط ورود شصت محقق در داخل مجاز هستند.

 

اسناد واتیکان

 

محدودیت های شدیدی در مورد آنچه کاربران بایگانی می توانند مشاهده و دسترسی داشته باشند وجود دارد. به عنوان مثال ، مطالب مربوط به دوره بعد از 1939 برای بازدید عموم در دسترس نیست ، همچنین یک بخش کامل از بایگانی ها مربوط به پرونده های شخصی کاردینال ها از سال 1922 به بعد. پاپ فرانسیس در مورد زمان باز کردن بایگانی کامل پاپ پیوس دوازدهم فکر می کند.

 

به طور معمول ، اسناد پس از 75 سال در دسترس عموم قرار می گیرند. با این حال ، در شرایط خاص ، پاپ گاهی تصمیم می گیرد قبل از موعد مقرر ، ضبط های خاصی را منتشر کند. به عنوان مثال ، در سال 2002 ، اسنادی از بایگانی تاریخی دبیرخانه امور خارجه (بخش دوم) در مورد روابط کلیسا با آلمان در زمان پاپیوس پیوس یازدهم (39-1922) منتشر شد. دلیل این اقدام استثنایی "پایان بخشیدن به گمانه زنی های ناعادلانه و بی فکر" در مورد رابطه کلیسا با حزب نازی بود.در سال 2018 ، پاپ فرانسیس به بایگانی واتیکان دستور داد اسنادی را باز کند که به "موشکافی" زندگی جنسی کاردینال سابق تئودور مک کارریک متهم به آزار جنسی حوزویان و ارتباط با کشیش های جوان کمک می کرد.

 

اسناد واتیکان

 

پاپ فرانسیس همچنین اعلام کرد که بایگانی های مربوط به پاپ پیوس دوازدهم در مارس 2020 افتتاح می شود. این به دلیل تحمل ادراک شده پیوس نسبت به آلمان نازی ، به ویژه نقش آن در هولوکاست است. فرانسیس گفت که با میراث پیوس "با کمی تعصب و اغراق" رفتار شد. از سال 2006 ، بخش بایگانی حدود 16 میلیون صفحه اسناد ترتیب داده تا آنها را برای بررسی توسط محققان آماده کند.

 

در اوایل قرن بیست و یکم ، بایگانی های مخفی واتیکان پروژه دیجیتالی سازی خود را آغاز کردند تا هم تلاش کنند تا اسناد خود را در دسترس محققان قرار دهند و هم اینکه یک لایه اضافی برای نگهداری اسناد قدیمی فراهم کنند.بایگانی ها اکنون 180 ترابایت ظرفیت ذخیره سازی دیجیتال دارند و از سال 2018 بیش از هفت میلیون تصویر را دیجیتالی کرده اند. با این حال ، با توجه به گستردگی بایگانی ها ، این بدان معنی است که فقط بخش کوچکی از محتوای کل بایگانی ها در اینترنت موجود است. حتی درصد کمتری به متن قابل جستجو کامپیوتر ترجمه شد.

 

اسناد واتیکان

 

در سال 2017 ، یک پروژه مستقر در دانشگاه Roma Tre با نام In CODICE Ratio با استفاده از هوش مصنوعی و شناسایی شخصیت نوری برای تلاش و ضبط اسناد بیشتر از بایگانی ها شروع شد . در حالی که نرم افزار تشخیص نویسه می تواند متن چاپ شده را بخواند ، دست نوشته های  قرون وسطایی با بسیاری از حروف چاپی ، تشخیص نویسه های منفرد را برای نرم افزار دشوار می کند. بسیاری از حروف الفبا اغلب افراد را که دست خط قرون وسطی را می خوانند ، گیج می کنند ، چه رسد به اینکه یک برنامه رایانه ای داشته باشد.تیم In Codice Ratio با توسعه نرم افزار یادگیری ماشین که می تواند این دست خط را تجزیه و تحلیل کند ، سعی در حل این مشکل داشت. در نهایت ، برنامه آنها هنگام تحلیل این نوع متن به دقت 96٪ رسید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید